انجمن‌های سرمایه

بازگشت   انجمن‌های سرمایه > درباره سایت سرمایه (About Sarmaye Website) > اطلاعیه‌ها و اخبار سایت سرمایه (Sarmaye News and Announcements)

Notices

پاسخ
 
ابزارهاي موضوع
قديمي November 9th, 2009, 13:34   #1
Reza
مدیر سایت
 
تاريخ عضويت: Feb 2004
ارسالها: 2,332
تشکر: 392
تشکر از ايشان: 10,983 بار در 1,010 پست
Reza امتياز غيرفعال است
افشای ریسک - سلب مسئولیت

3

افشای ریسک:


ریسک و خطرات ذاتی فعالیت در بازارهای مالی:


بازارهای مالی اعم از ارز، سهام، کالا، فلزات و ... در نگاه اول بازارهای جذابی به نظر می رسند و افراد زیادی را به خود جذب می کنند.

اما در این میان نکاتی وجود دارد که باید به آنها دقت کنید:


آمار بازندگان:


واقعیت این است که اکثر افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند متضرر می شوند. حتی اگر آمار معروف که 90% شرکت کنندگان در این بازار را بازنده می داند را کنار بگذاریم، هیچ شكی وجود ندارد كه درصد بالایی از افراد فعال در این بازار، متضرر می شوند.

بیان این موضوع برای مایوس کردن تازه واردان نیست، بلکه برای این است افراد که با دیدی باز و با آگاهی کافی وارد بازار شوند.

اگر می خواهید وارد بازار شوید حتما این نکته را که خیلی از افراد بدون اینکه چیزی عایدشان شود از بازار خداحافظی می کنند در نظر داشته باشید و قبل از شروع، با پیش داوری خود را در ردیف افراد موفق قرار ندهید. حتی اگر شما در زندگی تحصیلی، شغلی و شخصی خود موفقیت های زیادی بدست آورده باشید، ممکن است در این بازار به موفقیت نرسید.


لوریج (ضریب اهرمی):


حقیقتا یکی از مواردی که ریسک این بازار را به شدت افزایش می دهد همین لوریج است. در تالار مقالات مقاله ای در همین ارتباط موجود است که می توانید آن را مطالعه کنید. (کلیک کنید)

کارگزارانی وجود دارند که لوریج های بالا حتی 1:500 به مشتریان می دهند، چون می دانند طمع به سراغ خیلی از این مشتریان می آید و بالاخره با لوریج بالایی که استفاده می کنند کال مارجین می شوند.

قبل از شروع معاملات، باید درک درستی از لوریج داشته باشید و مفهوم آن را به خوبی فرا بگیرید.


حد ضرر:

بازارهای مالی مخصوصا بازار ارز نوسان زیادی در طول روز دارند. در این بازار برخی زوج ارزها حتی ممکن است روزی 500 پیپ نوسان داشته باشند.

اکثر تازه واردین فکر می کنند قرار دادن حد ضرر باعث می شود در معاملات خود به سود نرسند و اگر حد ضرر قرار ندهند، بازار دیر یا زود جهت خود را تغییر داده و معاملات آنها با سود بسته خواهد شد. اما باید در نظر داشت که اولین هدف در بازار حفظ سرمایه و بقاء در بازار است و قرار ندادن حد ضرر ممکن است موجب از دست رفتن تمام سرمایه شود.

کسانی که مدت بیشتری را در این بازار بوده اند لحظات بی شماری را به یاد می آورند که به علت های مختلف، بازار دچار وضعيتي متفاوت از گذشته شده و تا مدت ها به حرکت در یک جهت ادامه داده است.

به عنوان نمونه اواخر سال 2007 زوج ارز پوند دلار در قیمت 2.1150 بود. حالا قریب دو سال از آن تاریخ می گذرد و این زوج ارز هنوز به این قیمت بازنگشته است. مثالهای از این دست فراوانند که با مراجعه به نمودار می توانید این مثالها را ببینید.

با عدم استفاده از حد ضرر، ریسک فعالیت شما بیشتر از آنچه فکرش را بکنید بالا می رود.


سرمایه مورد نیاز برای معامله:

سعی کنید در هنگام شروع معاملات، با سرمایه خیلی بالا این کار را شروع نکنید. شما می توانید با یک سرمایه چند صد دلاری کار را شروع کنید.

احتمال بالایی وجود دارد که اولین حساب شما کال شود(سرمایه شما از بین برود). پس بهتر است که این مبلغ خیلی بالا نباشد. اگر به بقا در این بازار و کسب تجربه علاقه مندید، حسابی از نوع ميكرو باز کنید.

به این نکته مهم هم باید توجه داشته باشید که با سرمایه ای معامله کنید که توانایی از دست دادن آن را دارید و از دست دادن این پول برای شما مشکلی ایجاد نمی کند.

در طول این سالها دوستان زیادی را دیده ام که این قاعده را زیر پا گذاشته اند. دوستی داشتم که برای باز کردن حساب Real یک وام 10 میلیون تومانی گرفت. آن حساب کال شد، ولی او هنوز قسطهای این وام را پرداخت می کند.

مدت زمان لازم برای رسیدن به موفقیت:

برای موفقیت در بازارهای مالی، روش قطعی و تضمین شده ای وجود ندارد. اما بکارگیری اصول اولیه، آشنایی با قواعد، تمرین و ممارست می تواند احتمال رسیدن به موفقیت را افزایش بدهد.

اکثر دوستان تازه وارد با دیدن یک استراتژی که در یک تاپیک مطرح شده، همه چیز را تمام شده می بینند و زمان کافی را برای مطالعه و بررسی بیشتر اختصاص نمی دهند. در اكثر مواقع اینگونه افراد در همان مراحل اولیه با از دست دادن سرمایه خود، از بازار خداحافظی می کنند.

ساده پنداشتن این کار و به تبع آن عدم اختصاص زمان کافی، یکی از خطراتی است که هر تازه واردی را تهدید می کند.


سلب مسئولیت:

سایت سرمایه فعالیت و سرمایه گذاری در بازارهای مالی را به هیچکس پیشنهاد یا توصیه نمی کند. همچنین سایت سرمایه به هیچکس پیشنهاد نمی کند بر مبنای سیستمهای معاملاتی، روشهای معرفی شده یا سایر مطالب درج شده در سایت سرمایه، اقدام به سرمایه گذاری و معامله در بازارهای مالی نماید.

مسئولیت استفاده از خدمات و محصولات شرکتها، سایتها و اشخاصی که آگهی آنها در صفحات سایت در حال نمایش است، یا در بخشهای مختلف سایت اقدام به معرفی و تبلیغ خدمات و محصولات خود می کنند، تنها بر عهده استفاده کنندگان و همچنین ارائه دهندگان این خدمات و محصولات می باشد و سایت سرمایه مسئولیتی در این خصوص ندارد.

سایت سرمایه در مورد استفاده یا عدم استفاده از خدمات آگهی دهندگان، هیچگونه توصیه ای به اعضاء و بازدیدکنندگان سایت ندارد. در صورت تصمیم به استفاده از خدمات و محصولات معرفی شده در سایت، شخصا از صحت ادعاها و همچنین صداقت و درستی عملکرد شرکتها و افراد اطمینان حاصل کنید.

فراموش نکنید که با سابقه بودن یک عضو سایت، تعداد زیاد پستها و تشکرها، ارائه تحلیل یا معرفی روش معامله و همچنین ارائه نتایج مثبت و چشمگیر از معاملات، دلیل کافی برای اطمینان شما به افراد نیست. هرگز بدون شناخت دقیق، به افراد (حتی مدیر سایت) اطمینان نکنید و حساب یا سرمایه خود را در اختیار افراد قرار ندهید.

فروم مکانی است که افراد مختلف با عقاید گوناگون و با میزان دانش و تجربه متفاوت در آن به بحث و تبادل نظر می پردازند. همه مطالبی که در فرومها توسط افراد مختلف نوشته می شود، الزاما درست نیست. برخی افراد عقیده دارند اکثر مطالبی که در فرومها نوشته می شود غیردقیق و حتی نادرست است.

هر کاربری به راحتی با ساخت یک ID می تواند هر مطلبی را انتشار دهد. قبل از اینکه مطالب نوشته شده در فروم را برای استفاده در حساب خود به کار برید، بررسی بیشتری انجام دهید و با مطالعه کتاب ها و منابع معتبر یا پرسیدن از افرادی که فکر می کنید در آن زمینه اطلاعات بیشتری دارند، از صحت مطالب اطمینان حاصل کنید.

مواردی مشاهده شده است که برخی کاربران عمدا یا سهوا فایلهای آلوده به ویروسهای کامپیوتری و نرم افزارهای جاسوسی اطلاعات شخصی را در سایت قرار داده اند و کاربران با دریافت و اجرای اینگونه فایلها، امنیت اطلاعات خود را با خطر مواجه کرده و اطلاعات شخصی و حساس خود را از دست داده اند. لذا همواره کامپیوتر خود را به ابزارهای امنیتی مجهز کنید و دانش خود را در زمینه افزایش امنیت کام‍پیوتر و روشهای جلوگیری از سرقت اطلاعات شخصی افزایش دهید. بار دیگر تاکید می شود که سایت سرمایه مسئولیتی در خصوص فایلها و تصاویر قرار داده شده در سایت ندارد و مسئولیت این فایلها و تصاویر بر عهده استفاده کنندگان می باشد. برای اطلاعات بیشتر این تاپیک را ببینید: فایلهای مشکوک و لزوم رعایت نکات ایمنی توسط تمام کاربران


چند نکته مهم:

سیگنال های رایگان و سیگنالهای فروشی:

اگر واقعا قصد دارید معامله گری در بازارهای مالی را یاد بگیرید و به این کار علاقه دارید، استفاده از سیگنال دیگران هیچ نفعی به حال شما ندارد. در عین حال افرادی هستند که از این طریق از تازه واردانی که آگاهی کافی ندارند سودجویی می کنند.

خیلی از سیگنال دهندگان، خودشان سیگنال ها را بر روی یک حساب دمو انجام می دهند. در حالی که اکثر سیگنال گیرندگان سرمایه خود را در معرض خطر قرار می دهند.

متاسفانه اکثر افراد فقط به سودهای نتایج سیگنال ها كه توسط سیگنال دهندگان اعلام می شود توجه می کنند. غافل از اینکه ممکن است نتایج اعلام شده، واقعی و درست نباشد و ضررها از چشم آنها پنهان بماند. معمولا سیگنال های ارائه شده توسط شرکتها، سایتها و اشخاص در دراز مدت (یک سال يا بیشتر) نتایج خارق العاده ای به همراه نداشته و حتی ضررده نیز هستند.

اگر می خواهید در این بازار باقی بمانید به جای استفاده از سیگنال، معامله کردن را یاد بگیرید.


اکسپرت:

شاید اکسپرتهایی که در پایان سال در بازار با سود همراه باشند هم وجود داشته باشند. اما اکثر اکسپرتها در درازمدت سود ده نیستند.

اکسپرت ها به دو صورت در فروم ها و سایت ها وجود دارند:

1- اکسپرتی که در گذشته بازار تست شده و به طور رایگان در اختیار شما قرار می گیرد و مشخص نیست که در زمان استفاده بازدهی لازم را دارد یا خیر.

2- اکسپرتی که انتشار دهنده آن با یک گراف ادعای سوددهی آن را دارد.

در هنگام استفاده از هر کدام از این دو دسته دقت لازم را به خرج دهید و آن را بلافاصله در حساب واقعی خود تست نکنید. اگر شخص يا شرکتی اکسپرتی را می فروشد و ادعای سودده بودن آنرا دارد، قبل از خرید این سوال را از خود بپرسید که: "اگر براستی این اکسپرت تا این اندازه سودده است، چرا فروشنده بجای فروش اکسپرت و کسب درآمد از این طریق، اکسپرت را روی حساب خود اجرا نمی کند از عملکرد آن کسب درآمد نمی کند؟"


مدیران سرمایه:

خیلی از سیگنال دهندگان یا توزیع کنندگان اکسپرت، برای جذب سرمایه افراد یا معامله روی حساب دیگران اقدام می کنند. با دیدن نتایج معاملات اینگونه افراد در گذشته، طمع زودتر از آنچه فکرش را بکنید به سراغ شما نیز خواهد آمد.

فراموش نکنید با دیدن سودهای آنچنانی یک هفته یا یک ماه این افراد، به راحتی سرمایه خود را در اختیارشان قرار ندهید. به این نکته توجه داشته باشید که سودده بودن حساب شخصی این افراد معیار کافی برای این نیست که شما پول یا حساب خود را در اختیار این افراد بگذارید.

در یک حساب سودده باید کلیه فاکتورهای مدیریت سرمایه در طول یک دوره حداقل یک ساله رعایت شده باشند.

ضمنا توجه كنید که اکثر مدیران سرمایه، خود را تنها در سود شما شریک می کنند و در صورت از بین رفتن حساب، مسئولیتی متوجه آنها نیست. اگر بطور شفاهی یا حتی با تنظیم قرارداد، مدیر سرمایه خود را در زیان نیز شریک بداند، در صورت وقوع این امر(زیان یا از بین رفتن حساب) شما ابزارهای کافی را برای پیگیری موضوع و جبران ضرر و زیان خود در اختیار نخواهید داشت.


خرید و فروش ارز:

در خرید و فروش ارز دقت کافی را مبذول دارید و با افراد ناشناخته معامله نکنید. روشهای مختلفی برای کلاه برداری در این زمینه وجود دارد.

به يك نمونه توجه كنید: شخص A به رمز عبور اینترنت بانک سامان حساب شخص B بصورت غیرمجاز دسترسی پیدا کرده است و قصد سوء استفاده دارد. اما اگر شخص A از حساب بانکی شخص B پول به حساب خود منتقل کند، براحتی توسط بانک و مراجع قانونی شناسایی می شود. لذا شخص A بصورت ناشناس اقدام به خرید webmoney از شخص C(که مثلا در سایت سرمایه برای فروش webmoney اطلاعیه داده) می کند و برای خرید webmoney، مبلغ ریالی را از حساب بانکی شخص B به حساب بانکی شخص C منتقل می کند. شخص A دلار webmoney را دریافت کرده و بدون جاگذاشتن هرگونه ردی از خود، از صحنه خارج می شود. با اقدام قانونی شخص B مبنی بر انتقال غیرمجاز وجه از حسابش، شخص C با شکایت مواجه شده و علاوه بر ضرر و زیان مالی و مسدود شدن حساب بانکی اش، بدلیل انتقال غیرمجاز وجه به حسابش تحت تعقیب قانونی نیز قرار می گیرد. در این حالت شخص C برای اثبات بیگناهی خود و همچنین جبران ضرر و زیان، با مشکلات زیادی مواجه خواهد بود.

در پایان لازم است این نکته را نیز یادآوری کنیم که با وجودیکه در اكثر سایت ها اينگونه مطالب هشدار دهنده به چشم می خورد، باز هم سودجویانی هستند که از عدم اطلاع و دقت تازه واردین نهایت سوء استفاده را می کنند.

پس همواره آگاه باشید، بی گدار به آب نزنید و فراموش نکنید که:

همواره کلاهبرداران کلاه کسانی را برمیدارند که میخواهند یک شبه ثروتمند شوند!

ضمن تشکر از دوست عزیز جناب میثم پیری برای مشارکت در تهیه این مطلب، از همه شما دوستان عزیز دعوت می کنم اگر نکته یا توصیه ای برای اضافه کردن به مطالب فوق در نظر دارید، از طریق بخش تماس با ما برای مدیران سایت ارسال کنید.

با تشکر
رضا
Reza آفلاين است پاسخ با نقل قول
پاسخ

Bookmarks

برچسب‌ها
مسئولیت, افشای, ریسک, سلب

ابزارهاي موضوع

قواعد ارسال
شما نمی‌توانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمی‌توانید پاسخ ارسال کنید
شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال کنید
شما نمی‌توانید پست‌های خود را ویرایش کنید

BB code فعال است
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
کدهای HTML غير فعال است


موضوعات مشابه
موضوع آغازگر موضوع انجمن پاسخ آخرین ارسال
راه بقا در بورس(مباحث فاندامنتالي) yaser_rashidi بورس تهران 10 December 4th, 2004 10:32

ساعت جاري 23:12 با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.


Powered by vBulletin Version 3.8.10
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
تمام حقوق براي سايت سرمايه دات کام محفوظ می باشد.
نقل مطالب بدون کسب اجازه از مدیران سایت ممنوع است.