انجمن‌های سرمایه

بازگشت   انجمن‌های سرمایه > درباره سایت سرمایه (About Sarmaye Website) > بورس تهران

Notices

پاسخ

ابزارهاي موضوع
قديمي July 25th, 2004, 10:50   #1
Reza
مدیر سایت

تاريخ عضويت: Feb 2004
تشکر از ايشان: 10,983 بار در 1,010 پست
Reza امتياز غيرفعال است
0

من اين تاپيك رو به بخش آموزش منتقل مي‌كنم.

نقل قول:
سلام دوستان اميدوارم حال همه ي شما خوب باشه . سوال من اينه كه معاملات چرخشي به چه معاملاتي گفته ميشه. و اصلا اينها چجور معاملاتي هستند. اصلا اگر توضيح بدهيد كه چند نوع معامله داريم بهتر است با تشكر از شما

Reza آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي July 27th, 2004, 16:53   #2
yaser_rashidi
مدیر سایت

yaser_rashidi's Avatar

تاريخ عضويت: Mar 2004
محل سكونت: Tehran
تشکر از ايشان: 1,510 بار در 578 پست
yaser_rashidi امتياز غيرفعال است
0

سلام هومي تريد عزيز
(همونطور كه ميدوني من علامه دهر نيستم و همچين ادعايي هم ندارم اين موضوع رو تعريف دقيقي ازش نداشتم و فقط مثل شما ازش شنيده بودم برا همين سوال كردم و اينم نتيجه اون B) )

معاملات چرخشي : معاملاتي هستند كه معمولا توسط شركتهاي سرمايه گذاري( كلا شركتهايي كه زير مجموعه دارند ) انجام ميشود.
اولا اين نوع معاملات بدليل ؛واقعي؛ نبودن باطل اعلام ميشود.(توضيح ميدهم ولي فعلا بايد بگم فقط تغيير قيمت باطل ميشود و جابجايي سهم اتفاق مي افتد اما هر نوع تغيير قيمت در اثر اين نوع معامله باطل اعلام ميشود.)
دوما سازمان بورس توسط ناظران و بازرسان بازار اين نوع معاملات را رديابي و كشف ميكند و بصورت اعلاميه آنها را باطل اعلام ميكند.
سوما همانطور كه گفتم شركتهاي سرمايه گذاري (مخصوصا مواقعي كه بدليل گزارشات شفافيت اطلاعات و .... بايد صورت وضعيت پرتفوي بدهند به سازمان بورس) بدلايل زيادي ممكن است نخواهند مثلا فلان سهم در سبدشان باشد.(استراتژي هاي آينده٬ پنهان كاري هاي سياسي٬ .....) از طريق اين معاملات اين مجموعه(بلوك) سهم رو به يكي از زير مجموعه هاشون منتقل ميكنن.
چهارما اين موردي كه گفتم بيشترين دليل اتفاق افتادن معاملات چرخشي است اما دلايل ديگري نيز وجود دارد. مثلا ممكن است حالت بر عكس اتفاق بيافتد و بلوك سهمي از يك زير مجموعه به شركت مادر منتقل شود. و همچنين حالتهاي ديگري نيز ممكن است ولي معمولا نادر است و عوامل مبتلا به همينهايي است كه عرض كردم.
پنجم هم تكرار اينه كه علي رغم اينكه اين بلوك سهم منتقل ميشه و معامله(بلحاظ انتقال سهم) باطل نميشه ولي كليه تغييرات قيمتي مرتبط با اين معامله باطل اعلام شده و در آخر وقت بصورت تعديل در قيمت نهايي(بسته شدن روز) اعمال ميشه.

اميدوارم جوابم قانع كننده بوده باشه.
(ممنون كه باعث شديد من هم مطالب بيشتري ياد بگيرم )

اگر هر كدام از دوستان مطلب بيشتر يا تصحيحي بر اين موضوع داره من با كمال ميل منتظر شنيدن نظراتش هستم

[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]
yaser_rashidi آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي July 27th, 2004, 18:09   #3
mojtaba
Senior Member

تشکر از ايشان: 29 بار در 13 پست
mojtaba (سطح 1)mojtaba (سطح 1)
0

ياسر جان جواب شما عالي و فروتني شما ستودني است.
اما يك سوال شايد بي‌ربط منظور شما از شركتهاي سرمايه گذاري( كلا شركتهايي كه زير مجموعه دارند ) چيه؟ خيلي بين ايندو ارتباطي نمي‌بينم.

بعدش يك سوال ديگه، براي پيگيري اين امر احتمالاْ بايد زير مجموعه شركت مربوطه هم در بورس باشه؟
mojtaba آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي July 28th, 2004, 00:02   #4
yaser_rashidi
مدیر سایت

yaser_rashidi's Avatar

محل سكونت: Tehran
تشکر از ايشان: 1,510 بار در 578 پست
yaser_rashidi امتياز غيرفعال است
0

مرسي اقا مجتبي.

بزار اول سوال دومو جواب بدم.(كه راحت تره ) : بله بايد معامله در بورس انجام شده باشه. اين معاملات بدليل اينكه واقعي نيستند باطل ميشن(وقتي شركت اول سهم رو ميزاره برا فروش شركت ديگري غير از اونكه بايد بخره نميخره و نميتونه بخره......اصلا معامله يه حالت فرمايشي و نمايشي داره) . بعضي از حجمهاي بسيار بالا (و غير منطقي) در نمودارحجم معاملات اينگونه شركتها نشاندهنده اينجور معاملات است.

درمورد سرمايه گذاريها حرف شما درست است كه زياد بين اون دو كلمه ارتباط زيادي نيست. منظورم از سرمايه گذاريها هلدينگ هاي شامل زيرمجموعه هاي ديگه است. همونطور كه ميدونيد تعريف اينها تو بورس بهم خورده. سفارس يك شركت سرمايه گذاري است كه مقدار زيادي سهم هاي غير سيماني در سبدش دارد و حتي بخوبي يك شركت صرفا سرمايه گذاري براي آنها بازار سازي ميكند. اينگونه شركتها رو آد نميدونه چي بنامه ! خرده نگيريد به من. آخه اينها ديگه تو قالب هاي خودشون نيستند و شايد بد نباشه اسامي مناسبتري براشون انتخاب كرد. در ضمن شركت سرمايه گذاري كمي رو هم الان پيدا ميكنيد كه مادر كلي شركت ريز و درشت نباشد. ( شما كه بهتر از من ميدوني اينجوري قايم كردن و گم و گور كردن حساب و جابجايي سود و .....چقدر راحت تر از حسابرسي "يك" شركت هست ! B) )

آره قربونش ! :P

[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]
yaser_rashidi آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي July 28th, 2004, 10:34   #5
kashian
Junior Member

تاريخ عضويت: Jul 2004
تشکر از ايشان: 0 بار در 0 پست
kashian (سطح 0)
0

salam agha yaser
man khob motevajeh nashodam,chon tarife shoma az moamelate charkheshi 1 sar dasht,yani faghat 1 moamele anjam mishod
vali ta onja ke man didam to moamelate charkheshi kole sahame moamele shode tavasote foroshande kharidari mishe

سلام آقا ياسر
من خوب متوجه نشدم چون تعريف شما از معاملات چرخشي ۱ سر داشت٬ يعني فقط يك معامله انجام ميشد ولي تا اونجا كه من ديدم تو معامله چرخشي كل سهام معامله شده توسط فروشنده خريداري ميشه.
(فارسي سازي شده توسط ياسر رشيدي - محض توضيح من تا وقتي آقاي كاشيان پينگليش بنويسند پستهاي ايشون رو اديت ميكنم و فارسي اش رو هم مينويسم. از ايشون هم عاجزانه تقاضا دارم فارسي بنويسند )
kashian آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي July 28th, 2004, 16:17   #6
mojtaba
Senior Member

تشکر از ايشان: 29 بار در 13 پست
mojtaba (سطح 1)mojtaba (سطح 1)
0

نقل قول:
وقتي شركت اول سهم رو ميزاره برا فروش شركت ديگري غير از اونكه بايد بخره نميخره و نميتونه بخره......اصلا معامله يه حالت فرمايشي و نمايشي داره
اين قضيه نتونستن چيه؟
مثلاْ قيمت بالايي مي‌گه؟ (كه البته سر اونم هم محدوديت داره)

چون فكر مي‌كنم با گذاشتن يك سهم براي فروش خود بخود براي دستور فروشهايي كه توي نوبت هستند لحاظ بشه.
mojtaba آفلاين است پاسخ با نقل قول
پاسخ

Bookmarks

برچسب‌ها
چرخشي, هدف, معاملات, ان؟!

ابزارهاي موضوع

قواعد ارسال
شما نمی‌توانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمی‌توانید پاسخ ارسال کنید
شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال کنید
شما نمی‌توانید پست‌های خود را ویرایش کنید

BB code فعال است