انجمن‌های سرمایه

بازگشت   انجمن‌های سرمایه > تالارهای غیرتخصصی > کامپیوتر و اینترنت

Notices

پاسخ

ابزارهاي موضوع
قديمي November 27th, 2009, 00:54   #31
isar
Senior Member

isar's Avatar

تاريخ عضويت: Oct 2008
محل سكونت: گنبد کاووس
تشکر از ايشان: 5,875 بار در 1,573 پست
isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به isar
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله DIKTA نمايش نوشته ها
محض اطلاع من از این شرکت اینترنت میگیرم و همه ی ای اس پی های مشابه هم همین مقدار میگیرند تو کرج برای 128 با دانلود نامحدود لطفا دیگه انقدر مسخرم نکنید اگه تو کرج ارزون تر سراغ دارید معرفی کنید
[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]

جناب DIKTA کسی شما رو مسخره نکرده که عزیز.

من این تعرفه ها رو نگاه کردم. واقعا شاخ درآوردم
راستش من اگر ساکن کرج بودم با این تعرفه ها اصلا ADSL نمیگرفتم.

توی این سایت هم که اینهمه کرجی داریم، هیچکس نمیاد یه راهنمایی کنه.
SMS زدم به 2 3 تا از دوستام تو کرج. ببینم اگر اونها از جایی ارزونتر میگیرن همینجا میگم.

موفق باشید
قديمي November 27th, 2009, 10:42   #32
rasoulg
Senior Member

rasoulg's Avatar

تاريخ عضويت: Feb 2007
محل سكونت: قم
تشکر از ايشان: 2,700 بار در 723 پست
rasoulg (سطح 3)rasoulg (سطح 3)rasoulg (سطح 3)rasoulg (سطح 3)rasoulg (سطح 3)rasoulg (سطح 3)rasoulg (سطح 3)rasoulg (سطح 3)rasoulg (سطح 3)rasoulg (سطح 3)rasoulg (سطح 3)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به rasoulg
0

حالا که دارید قیمت می گذارید ما هم قیمت قم را بگذاریم:
در منطقه ما که هنوز adsl نیامده و من دیال آپ استفاده می کنم. البته با قیمت باور نکردنی!
یک ماهه نامحدود فقط 2500 تومان!!!!!!!!
3 تشکر کننده از rasoulg:
قديمي November 27th, 2009, 10:54   #33
DIKTA
Senior Member

DIKTA's Avatar

تاريخ عضويت: Nov 2009
محل سكونت: زیر یک دیوار سنگی
تشکر از ايشان: 423 بار در 144 پست
DIKTA (سطح 1)DIKTA (سطح 1)DIKTA (سطح 1)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله rasoulg نمايش نوشته ها
حالا که دارید قیمت می گذارید ما هم قیمت قم را بگذاریم:
در منطقه ما که هنوز adsl نیامده و من دیال آپ استفاده می کنم. البته با قیمت باور نکردنی!
یک ماهه نامحدود فقط 2500 تومان!!!!!!!!
خدا هیچ بنی بشری رو گرفتار پایتخت و دور و برش نکنه با این حساب اگه برم ایالت جابلقا فکر کنم اونجا اینترنت ماهواره ای کاملا مجانی باشه . تو کرج قمتها تقریبا همه در همین سطح هست این شبدیز که ازش اینترنت گرفتم نماینده ی داتک تهران هست . پارس انلاین هم در کرج هست که 128 با محدودیت 8 گیگا بایت رو 32000 تومن میده . شاتل هم هست که +2 رو با سرعت 128 با محدودیت 5 گیگ همین قیمت میده از دیشب که ایثار جان قیمتها رو در شهرشون گفت من مرتب دارم سرچ میکنم اینجا همه ی ای اس پی ها همین قیمت میدهند
3 تشکر کننده از DIKTA:
قديمي November 27th, 2009, 12:18   #34
شاهرودي
Senior Member

شاهرودي's Avatar

تاريخ عضويت: Jun 2004
تشکر از ايشان: 3,643 بار در 312 پست
شاهرودي (سطح 4)شاهرودي (سطح 4)شاهرودي (سطح 4)شاهرودي (سطح 4)شاهرودي (سطح 4)شاهرودي (سطح 4)شاهرودي (سطح 4)شاهرودي (سطح 4)شاهرودي (سطح 4)شاهرودي (سطح 4)شاهرودي (سطح 4)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله isar نمايش نوشته ها
نه آنچنان هم رویایی نیست !!!!!!!

مگه شما کجا رندگی میکنید که اینقدر ADSL گرونه

شهر من یکی از محرومترین شهرهای ایران هستش اما قیمت اینترنت اینقدر بالاااااااا نیست

قیمت ADSL در شهر ما

128 محدود 13000 تومان
128 نامحدود 18000 تومان
256 محدود 18000 تومان
256 نامحدود 23000 تومان
تا حالا 512 نگرفتم. قیمتش رو یادم نیست اما فکر کنم 45000 تومان بود.

یادمه 3 سال پیش که ADSL 128 گرفتم 25000 تومان بود که بعد شد 23000 تومان بعد 18000 تومان ( البته نامحدودش )

یعنی قیمت 3 سال پیش ما از قیمت الآن شما کمتر بود

پ.ن : داداش پاشو بیا اینجا زندگانی کن
با سلام
کاملا تایید میشه ....اما یک ولی دار ایثار حان

اون نامحدود 128 که ماهیانه 18000 تومن می فروشن در واقع نامحدود نیست.....محدود هستش و سقفش هم 15 گیگ دانلوده....من ماه گذشته از سقفشون عبور کردم ,وسط ماه اینترنتم رو قطع کردن.....رفتم گفتم مگه نامحدود نیست؟؟..گفتن نه ....و تازه سقف روزانه 500 مگ رو هم داره .(یعی در روز از 500 مگ رد بشی قطع میشی تا فرداش)...صحبت کردم با اضافه پرداخت تبدیلش کردم به 128 با سقف 40 گیگ و سقف روزانه نامحدود...که البته از 18000 تومن تبدیل شد به 40000 تومن

راستی 3 سال پیش از کجا ای دی اس ال گرفتی که اینقدر ارزون حساب کردن باهات؟؟؟؟؟!!!!

من دقیقا مرداد 86 از پینار ای دی اس ال 64 نامحدود گرفتم(که اون موقع واقعا سقف نداشت البته ) ماهی 45500...که بعدا ارزن شد و همین قیمتی شد که گفتی.

البته لازم بذکر هستش این ای دی اس الی که در همه شهرها منجمله اینجا(گنبد کاوس )داده میشه,خط اختصاصی نیست و و هر اشتراک بین 8 نفر (اگر اشتباه نکنم) مشترکه...یعنی در واقع این پهنای باند 128 که به شما داده میشه به 7 نفر دیگه هم از پهنای شما داده میشه.

اگر هم ای دی اس ال اختصاصی بخواهید که نامحدود و بدون سقف و با خط مستقیم و اختصاصی از خود مخابرات ,بدون داشتن شریک باشه, قیمتش در شهر ما البته, ماهی 220 تومن برای پهنای 128 در میاد....

موفق باشید.
شاهرودي آفلاين است پاسخ با نقل قول
2 تشکر کننده از شاهرودي:
قديمي November 27th, 2009, 12:24   #35
DIKTA
Senior Member

DIKTA's Avatar

0

سرویس 128 من کلا همه چیزش نا محدوده 1000 گیگ دانلود هم داشته باشی مشکلی نیست
3 تشکر کننده از DIKTA:
قديمي November 27th, 2009, 12:40   #36
emilvr
Senior Member

emilvr's Avatar

تاريخ عضويت: Mar 2008
محل سكونت: Persia Empire
تشکر از ايشان: 3,837 بار در 919 پست
emilvr (سطح 6)emilvr (سطح 6)emilvr (سطح 6)emilvr (سطح 6)emilvr (سطح 6)emilvr (سطح 6)emilvr (سطح 6)emilvr (سطح 6)emilvr (سطح 6)emilvr (سطح 6)emilvr (سطح 6)
0

ما ایرانیا چقدر دلمون خوشه! می دونستین سرعت اینترنت رایگان کره جنوبی 500 برابر سرعت اینترنت پولی ایرانه؟ می دونستین سرعت اینترنت ژاپن 60 هزار برابر بیشتر از ماست؟ یعنی ژاپنی ها سرعت اینترنت معمولشون چیزی نزدیک به 70 مگابایت در ثانیه است( تصورشم برای ما سخته)، تازه دولت ژاپن تصمیم گرفته این سرعت رو برای استفاده خانگی بازم بیشتر کنه با استفاده از فیبر نوری. می دونستین آلمانی ها می خوان طی 9 سال آینده تمام کاربران خانگی و شرکت ها رو زیر پوشش اینترنت با سرعت 50 مگابایت در ثانیه قرار بدن؟ چرا راه دور بریم، همین ترکیه بغل گوشمون سرعت خطوط DSL خانگی چهار مگابایت در ثانیه است که قرار دو برابر بشه. و ...

اون وقت شما اینجا دارین سر قطع و وصل اینترنت بحث می کنید و سر چند کیلوبایت کمتر یا بیشتر چونه می زنین؟

به قول شاعر، به یزدان که گر ما خرد داشتیم، کجا این سرانجام بد داشتیم
قديمي November 27th, 2009, 13:30   #37
Hpanahi
Senior Member

Hpanahi's Avatar

تاريخ عضويت: Mar 2007
محل سكونت: فرديس ( بهشت برین )
تشکر از ايشان: 3,028 بار در 1,003 پست
Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به Hpanahi
0

ای بابا اینترنت ایران که قربونش نرم دیگه گندش در اومده اخه تنها وسیله اطلاع رسانی که میشه بهش اعتماد کرد تو ایران همینه دیگه بقیش هم دینگ دینگ
من ماهواره ای گرفتم البته باسه دانلود همینطور گفتم بگیرم یه تست کنم یه دیش میندازی بالا پشت بوم یه قطعه هم هست میخوره به pci یه اشتراک هم باید بگیری که من 2 گیگ گرفتم 32 تومن ولی سرعت دانلودش توپه 235 کیلو بایت حد پایینش هست

در مورد تعرفه تو کرج که بحثش افتاده

من از شاتل استفاده میکنم 3 گیگ ترافیک از 1 تا 8 صبح هم تا 10 گیگ مجانی سرعت 128 ماهی 14 تومن ولی سرعتش در حد دیال اپ میشه بعضی وقتا

قیمت هر گیگ اضافی هم 9200 تومن لوووول
واقعا مسخرس
3 تشکر کننده از Hpanahi:
قديمي November 27th, 2009, 13:51   #38
isar
Senior Member

isar's Avatar

isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله شاهرودي نمايش نوشته ها
با سلام
کاملا تایید میشه ....اما یک ولی دار ایثار حان

اون نامحدود 128 که ماهیانه 18000 تومن می فروشن در واقع نامحدود نیست.....محدود هستش و سقفش هم 15 گیگ دانلوده....من ماه گذشته از سقفشون عبور کردم ,وسط ماه اینترنتم رو قطع کردن.....رفتم گفتم مگه نامحدود نیست؟؟..گفتن نه ....و تازه سقف روزانه 500 مگ رو هم داره .(یعی در روز از 500 مگ رد بشی قطع میشی تا فرداش)...صحبت کردم با اضافه پرداخت تبدیلش کردم به 128 با سقف 40 گیگ و سقف روزانه نامحدود...که البته از 18000 تومن تبدیل شد به 40000 تومن

راستی 3 سال پیش از کجا ای دی اس ال گرفتی که اینقدر ارزون حساب کردن باهات؟؟؟؟؟!!!!

من دقیقا مرداد 86 از پینار ای دی اس ال 64 نامحدود گرفتم(که اون موقع واقعا سقف نداشت البته ) ماهی 45500...که بعدا ارزن شد و همین قیمتی شد که گفتی.

البته لازم بذکر هستش این ای دی اس الی که در همه شهرها منجمله اینجا(گنبد کاوس )داده میشه,خط اختصاصی نیست و و هر اشتراک بین 8 نفر (اگر اشتباه نکنم) مشترکه...یعنی در واقع این پهنای باند 128 که به شما داده میشه به 7 نفر دیگه هم از پهنای شما داده میشه.

اگر هم ای دی اس ال اختصاصی بخواهید که نامحدود و بدون سقف و با خط مستقیم و اختصاصی از خود مخابرات ,بدون داشتن شریک باشه, قیمتش در شهر ما البته, ماهی 220 تومن برای پهنای 128 در میاد....

موفق باشید.

سلام همشهری
منور فرمودید

داداش 15 گیگ چی دانلود کردی !!!!!! والا من اگه بخوام 15 گیگ در ماه دانلود کنم باید ویندوزمم پاک کنم

این محدودیتی که شما فرمودید رو تا حالا نشنیده بودم. اما کم هستند کسانی که اینقدر دانلود داشته باشن. من خودم 256 محدود گرفتم ماهی 18 تومان زیاد هم میارم. ( چون دیگه فیلم دانلود نمیکنم )

من الان با کلی بدبختی حساب کردم دیدم که منم اواسط تابستون 86 گرفتم از پینار 64 تا 256 برام باز بود که 25000 تومان میدادم. شاید مال شما تجاری بوده ؟!
قديمي November 27th, 2009, 14:01   #39
isar
Senior Member

isar's Avatar

0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله emilvr نمايش نوشته ها
ما ایرانیا چقدر دلمون خوشه! می دونستین سرعت اینترنت رایگان کره جنوبی 500 برابر سرعت اینترنت پولی ایرانه؟ می دونستین سرعت اینترنت ژاپن 60 هزار برابر بیشتر از ماست؟ یعنی ژاپنی ها سرعت اینترنت معمولشون چیزی نزدیک به 70 مگابایت در ثانیه است( تصورشم برای ما سخته)، تازه دولت ژاپن تصمیم گرفته این سرعت رو برای استفاده خانگی بازم بیشتر کنه با استفاده از فیبر نوری. می دونستین آلمانی ها می خوان طی 9 سال آینده تمام کاربران خانگی و شرکت ها رو زیر پوشش اینترنت با سرعت 50 مگابایت در ثانیه قرار بدن؟ چرا راه دور بریم، همین ترکیه بغل گوشمون سرعت خطوط DSL خانگی چهار مگابایت در ثانیه است که قرار دو برابر بشه. و ...

اون وقت شما اینجا دارین سر قطع و وصل اینترنت بحث می کنید و سر چند کیلوبایت کمتر یا بیشتر چونه می زنین؟

به قول شاعر، به یزدان که گر ما خرد داشتیم، کجا این سرانجام بد داشتیم

سلام

خیلی مخلصیم عماد جان

والا فعلا باید نقد رو بچسبیم. فکر کردن به اینجور چیزا و اینکه جاهای دیگه چی دارن و ما مسلما نداریم ، جز آزار خودمون فایده دیگه ای نداره.

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله Hpanahi نمايش نوشته ها
ای بابا اینترنت ایران که قربونش نرم دیگه گندش در اومده اخه تنها وسیله اطلاع رسانی که میشه بهش اعتماد کرد تو ایران همینه دیگه بقیش هم دینگ دینگ
من ماهواره ای گرفتم البته باسه دانلود همینطور گفتم بگیرم یه تست کنم یه دیش میندازی بالا پشت بوم یه قطعه هم هست میخوره به pci یه اشتراک هم باید بگیری که من 2 گیگ گرفتم 32 تومن ولی سرعت دانلودش توپه 235 کیلو بایت حد پایینش هست

در مورد تعرفه تو کرج که بحثش افتاده

من از شاتل استفاده میکنم 3 گیگ ترافیک از 1 تا 8 صبح هم تا 10 گیگ مجانی سرعت 128 ماهی 14 تومن ولی سرعتش در حد دیال اپ میشه بعضی وقتا

قیمت هر گیگ اضافی هم 9200 تومن لوووول
واقعا مسخرس

درود بر کورش کبیر

داداش این قانونیه ؟ کلا چقدر درومد ؟

یکی از دوستام غیر قانونیش رو میخواست بگیره. 2 میلیون هزینه داشت ظاهرا بدون پرداخت ماهیانه. یعنی فقط همون 2 تومانه اول رو میدادی. سرعتش هم در حد 1 2 مگ در ثانیه. که بنده موفق شدم فعلا از این کار منعش کنم

اینجا هر گیگ اضافه 3000 تومانه !!!!!
قديمي November 27th, 2009, 14:06   #40
isar
Senior Member

isar's Avatar

0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله DIKTA نمايش نوشته ها
خدا هیچ بنی بشری رو گرفتار پایتخت و دور و برش نکنه با این حساب اگه برم ایالت جابلقا فکر کنم اونجا اینترنت ماهواره ای کاملا مجانی باشه . تو کرج قمتها تقریبا همه در همین سطح هست این شبدیز که ازش اینترنت گرفتم نماینده ی داتک تهران هست . پارس انلاین هم در کرج هست که 128 با محدودیت 8 گیگا بایت رو 32000 تومن میده . شاتل هم هست که +2 رو با سرعت 128 با محدودیت 5 گیگ همین قیمت میده از دیشب که ایثار جان قیمتها رو در شهرشون گفت من مرتب دارم سرچ میکنم اینجا همه ی ای اس پی ها همین قیمت میدهند

سلام

این پارس آنلاین که گفتید اینجا هم داره سرویس میده.

سرویس محدود نداره فقط نامحدود میده.

128 = 18500
256 = 23500

البته من به مدت 1 سال ازشون اینترنت 128 گرفتم که چون 1 سال رو یکجا حساب کردم 120000 تومان شد. یعنی ماهی 10000 تومان.
قديمي November 27th, 2009, 14:10   #41
ahmad_ahmad
Member

تاريخ عضويت: May 2005
تشکر از ايشان: 315 بار در 108 پست
ahmad_ahmad (سطح 1)ahmad_ahmad (سطح 1)
Wink

0

من فعلا در شهر كوچكي زندگي مي كنم كه اونقدر بي امكاناته كه گنبد در مقابلش مثل پاريس بحساب مياد !!!

كلا سه تا ارائه دهنده سرويس اينترنت اينجا هست كه البته هر سه تا اي دي اس ال هم ارائه ميدند .

من اتصال با سرعت 128 دارم تا سقف ماهانه 3 گيگ كه ماهي 13 هزار تومن حساب ميكنند و از كيفيتش هم راضي هستم .

حالا چرا و چطوري در شهر بزرگ و باامكاناتي مثل كرج اينقدر اي دي اس ال گرونه براي من هم مايه تعجبه !

البته بالاخره ما در ايران زندگي مي كنيم و در اين مملكت گل و بلبل هيچي عجيب نيست و هر چيزي امكان پذيره ولو عقلاني بنظر نرسه !!!!!
ahmad_ahmad آفلاين است پاسخ با نقل قول
4 تشکر کننده از ahmad_ahmad:
قديمي November 27th, 2009, 14:52   #42
Hpanahi
Senior Member

Hpanahi's Avatar

تاريخ عضويت: Mar 2007
محل سكونت: فرديس ( بهشت برین )
تشکر از ايشان: 3,028 بار در 1,003 پست
Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)Hpanahi (سطح 6)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به Hpanahi
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله isar نمايش نوشته ها

درود بر کورش کبیر

داداش این قانونیه ؟ کلا چقدر درومد ؟

یکی از دوستام غیر قانونیش رو میخواست بگیره. 2 میلیون هزینه داشت ظاهرا بدون پرداخت ماهیانه. یعنی فقط همون 2 تومانه اول رو میدادی. سرعتش هم در حد 1 2 مگ در ثانیه. که بنده موفق شدم فعلا از این کار منعش کنم

اینجا هر گیگ اضافه 3000 تومانه !!!!!
درود ایثار عزیز
والا نه قانونی نیست اینجا چی قانونی هست ؟ قانونو ول کن مگه ایران قانون هم داره سخت نگیر زیاد
والا خرجش یه دونه همون دیش و ال ام بی هست که میشه 60 تومن اینا بعد یه کارت که شبیه مودم هست اسمش dvb که اونم 115 تومن
این اشتراکه رو هم سری اول 36 تومن باسه دو گیگ بعدا ماهیانه میشه 16 تومن
در کل خوبه
اون دوستتون فکر کنم میخواسته دکل بزنه چه خبره دو تومن

موفق باشید
کوروش پناهی
4 تشکر کننده از Hpanahi:
قديمي November 27th, 2009, 15:07   #43
hamedxx
Senior Member

hamedxx's Avatar

تاريخ عضويت: Nov 2008
محل سكونت: BLIZZARD
تشکر از ايشان: 288 بار در 117 پست
hamedxx (سطح 2)hamedxx (سطح 2)hamedxx (سطح 2)hamedxx (سطح 2)hamedxx (سطح 2)hamedxx (سطح 2)
ارسال پيغام بوسیله ICQ به hamedxx ارسال پيغام بوسیله Yahoo به hamedxx
0

داشتن اینترنت ماهواره ای رو من به هیچ عنوان پیشنهاد نمیکنم چون شما برای ارسال اطلاعات یا همون send بایستی
یک خط اینترنت داخلی مثل adsl یا دیال اپ داشته باشی و از ماهواره فقط میتونی دریافت داشته باشی پس از لحاظ هزینه توجیه نداره در ضمن اگر هوا یک ذره ابری بشه کلا اینترنت قطع میشه..البته سرویسهای ماهوارهای دو طرفه وجود داره که به سیستمهای TDMA معروفه دراین تکنولوژی یک فرکانس رادیویی برای سرویس دهی به
کاربر استفاده میشه که هزینهای فوق العاده بالایی داره پس همین ADSL دیزلی رو بچسبین
hamedxx آفلاين است پاسخ با نقل قول
4 تشکر کننده از hamedxx:
قديمي November 29th, 2009, 19:40   #44
DIKTA
Senior Member

DIKTA's Avatar

0

اخبار روز - گزارش دریافتی: شرکت مخابرات دولت احمدی نژاد با ارسال بخشنامه ای به مراکز استانی شرکت های مخابرات در سراسر کشور دستور به قطع کامل اینترنت و خطوط تلفن همراه در سراسرکشور در روزهای ۱۵و ۱۶ آذر و در صورت ادامه اعتراضات در روزهای بعد ازآن را داده است.
یک منبع آگاه در مخابرات با فاش ساختن این مطلب افزود، این دستور مخابرات برای جلوگیری از انتشار اخبار و تصاویر برخوردها با دانشجویان و مردم است.
گفته میشود نیروهای نظامی قصد برخورد بسیار شدید با دانشگاه های سراسر کشور در روز ۱۶ آذر دارند تا به زعم خودشان، با یک برخورد به شدت خشن به اعتراضات پایان دهند.دولتی ها از اتصال اعتراضات ۱۶ آذر به محرم و صفر و در ادامه تا بهمن ماه به شدت نگرانند.
گفتنی است از هم اکنون فعالان دانشجویی در دانشگاه های سراسر کشور در حال برنامه ریزی برای برگزاری تجمعات اعتراض آمیز در اعتراض به دولت احمدی نژاد در تمامی دانشگاه های دولتی، آزاد، پیام نور و غیرانتفاعی سراسر کشور میباشند.

منبع : اخبار روز - که بدلیل فی لتر بودن لینک را قرار ندادم و بسیاری عبارات و کلمات را سانسور کردم . مراقب تریدهایتان در این چند روز باشید
5 تشکر کننده از DIKTA:
قديمي November 30th, 2009, 10:43   #45
DIKTA
Senior Member

DIKTA's Avatar

0

اینترنت چه طور به ایران آمد؟

سال تحصیلی 68-67 برای گذراندن فرصت مطالعاتی به ایتالیا رفته بودم، برای نخستین بار با شبکه اینترنت آشنا شدم. البته آن سال تب ایمیل و اینترنت در اکثر دانشگاه های ایران، فراگیر شده بود. بعد از بازگشت به ایران به عضویت هیأت علمی مرکز تحقیقاتی فیزیک نظری و ریاضیات در آمدم. سال 68 بود که آقای دکتر محمد جواد لاریجانی رئیس این مرکز، همت کردند و اینترنت را به ایران آوردند. من هم به عنوان جانشین ایشان در این طرح همکاری کردم.

یکی از نخستین دغدغه های مدیران و هیأت علمی این مرکز، ارتباط علمی و پژوهشی با دانشگاه های دنیا بود. در مرکز تحقیقات به این نتیجه رسیدیم که پست الکترونیک برای یک مرکز تحقیقاتی که می خواهد با دانشگاه های دنیا ارتباط داشته باشد، یک ضرورت اجتناب ناپذیر است. به دلیل شرایط پس از جنگ، برنامه گسترش ارتباط با دانشگاه های خارجی مورد نظر بود و یکی از سرلوحه های مرکز تحقیقات به شمار می آمد. ایمیل ارزان ترین و سریع ترین روشی بود که مورد توجه قرار گرفت.

در سال 68 هیچ مرکزی برای ارائه خدمات اینترنت در کشور وجود نداشت. هرچند برخی مراکز از طریق تماس تلفنی با خارج کشور به شبکه وصل می شدند ولی این مراکز به دیگران خدمات نمی دادند. از طریق تماس تلفنی بین المللی به شبکه اینترنت وصل می شدند. البته در آن زمان هنوز شبکه internet ایجاد نشده بود و به شبکه bitnet وصل می شدند.

از طریق مرکز بین المللی فیزیک نظری در ایتالیا که آن زمان ریاست آن با پروفسور عبد السلام بود به مؤسسه مجمع اروپایی شبکه های تحقیقاتی (earn) وصل شدیم.

این مؤسسه آن زمان کشور های غیر اروپایی مانند هندوستان را به عضویت پذیرفته بود. ولی شرایط عضویت ویژه ای داشت که با توصیه های آقای عبد السلام، عضویت ایران مورد پذیرش قرار گرفت.

اواخر سال میلادی 1992 از طریق اتصال تلفنی به دانشگاه لینس اتریش وصل شدیم. بعد ها با یک خط استیجاری به دانشگاه وین اتریش وصل شدیم که آن زمان از نقاط اصلی اتصال به شبکه earn بود.

همکاران ما که به اجلاس های فنی بین المللی می رفتند، چیز های تازه ای یاد گرفتند. گزارش های آنها نشان می داد که شبکه های تحقیقاتی بین المللی از پروتکل bitnet به پروتکل جدید به نام internet حرکت می کنند. به همین دلیل بود که مرکز تحقیقات نیز اتصال به اینترنت را به سرعت پیگیری کرد.

اواخر سال 93 میلادی پروتکل ip/icp را راه اندازی کردیم که امکان اتصال به شبکه اینترنت را فراهم کرد. البته چون آن زمان یک زیر شبکه از شبکه دانشگاه وین بودیم، آخر آدرس ها، نشانی دانشگاه وین یعنی univie. at درج می شد.

ایران حدود یک سال بعد از دانشگاه های اروپایی به شبکه اینترنت وصل شد. سرعت اتصال در آن سال خیلی کم بود. کل ظرفیت اتصال کشور 8/9 کیلوبیت در ثانیه بود. البته در آن زمان هنوز سرویس های web و فایل های گرافیکی راه نیفتاده بود و همین سرعت 8/9 برای تبادل ایمیل کفایت می کرد.

آن سال ها به دنبال این بودیم که با عنوان ویژه ایران شناخته شویم نه اتریش. بنابراین پسوند ir را از سازمان متولی استاندارد های جهانی اینترنت تقاضا کردیم. پس از پرس وجو ها، متوجه شدیم مؤسسه internic در آن زمان متولی این مسئله بود.

این مؤسسه وابسته به دانشگاه کالیفرنیای جنوبی بود و مدیریت واقعی آن نیز در اختیار فردی به نام جاناتان پاستل بود. هرچند تحریم ها علیه ایران خیلی پر رنگ نبود ولی هنوز خاطره گروگان گیری در ذهن برخی آمریکا یی ها زنده بود. به همین دلیل با مقاومت هایی مواجه بودیم.

کسی در ایران به صورت موازی با ما حرکت نمی کرد. بنابراین بعد از غلبه بر مخالفان، توانستیم در فروردین 1374 امتیاز پسوند ملی ir را کسب کنیم.

در واقع با مقاومت 2 کشور ایران و آمریکا مواجه بودیم. البته مخالفت با پسوند ir در آمریکا، یک موضع رسمی نبود. مدیریت اینترنت در اختیار بنیاد ملی علوم nsf بود. فردی در این بنیاد عضو بود که دل خوشی از ایران نداشت و با ما مخالفت می کرد. البته الان رفتار خود را تغییر داده و از دوستان خوب ما شده است.

در مخابرات ایران کسانی بودند که اعتقادی به اینترنت نداشتند. آنها فکر می کردند اینترنت یک مد روز است و زود فراموش می شود. آنها کوشش می کردند شبکه محدود تر به نام x25 را راه اندازی کنند و می گفتند هر نوع فعالیت شبکه ای، باید تحت همین شبکه انجام شود.

آن زمان اینترنت به اندازه کافی شهرت پیدا کرده بود و همه می دانستند x25 پاسخگوی توسعه فناوری اطلاعات نیست.

چند سال زحمت کشیدیم تا به مخابرات تفهیم کنیم تجربه x25 یک بار در اروپا آزمایش شده و ناکارآمدی آن قبلا اثبات شده است.

لازم است از کوشش دکتر محمد جواد لاریجانی یاد کنم. ایشان شجاعت بالایی در این رابطه نشان دادند. بویژه وقتی اولین اتصال به bitnet برقرار شد. آن زمان لازم بود تعهد نامه هایی را امضا کنیم از جمله این که مانع عبور ترافیک هیچ کشوری نشویم. آن زمان کمتر کسی جرأت امضای این تعهد نامه ها را داشت. بی شک پشتیبانی و جایگاه سیاسی و اجتماعی دکتر لاریجانی، نقش مؤثری در راه اندازی اینترنت داشت. ایشان همیشه به مسئولان سیاسی یاد آور می شدند که شبکه اینترنت، در خدمت محققان و مراکز علمی است و ممانعت از آن، ایستادن در مقابل روند توسعه علمی کشور است.

سیاوش شهشهانی- استاد دانشگاه صنعتی شریف و قائم مقام سابق مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات

منبع: پارسینه
3 تشکر کننده از DIKTA:
پاسخ

Bookmarks

برچسب‌ها
قطعی, مشکلات, اینترنت

ابزارهاي موضوع

قواعد ارسال
شما نمی‌توانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمی‌توانید پاسخ ارسال کنید
شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال کنید
شما نمی‌توانید پست‌های خود را ویرایش کنید