انجمن‌های سرمایه

بازگشت   انجمن‌های سرمایه > درباره سایت سرمایه (About Sarmaye Website) > بورس تهران

Notices

پاسخ

ابزارهاي موضوع
قديمي June 10th, 2007, 17:41   #1
وحید سلیمانی
Senior Member

وحید سلیمانی's Avatar

تاريخ عضويت: Nov 2006
محل سكونت: زمین
تشکر از ايشان: 2,517 بار در 632 پست
وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به وحید سلیمانی
Question افزایش سرمایه

0

سلام دوستان

آقا من یک سوال دارم که خیلی سریع به جواب نیاز دارم

شرمنده دیگه یک کمکی بکنید

ببینید من سهام شرکتی رو دارم که می خواهد در مجمع 100% افزایش سرمایه بده

این شرکت قصد داره 100 تومن تقسیم سود کنه.قیمت فعلی این سهم هم 700 تومنه

حالا با این تفاسیر و افزایش سرمایه قیمت این سهم حدود 300 تومن کم وزیاد باز میشه

می خواهم بدونم منی که این سهم رو مثلاً 650 تومن خریدم چه اتفاقی برام می افته

ضرر میکنم؟سود میکنم؟هر سهم من چطور حساب میشه؟

خیلی ارادتمندیم
قديمي June 10th, 2007, 18:03   #2
mb
Senior Member

mb's Avatar

تاريخ عضويت: Oct 2004
تشکر از ايشان: 882 بار در 372 پست
mb (سطح 1)mb (سطح 1)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله vahid639 نمايش نوشته ها
سلام دوستان

خیلی ارادتمندیم
سلام
شما ضرر نخواهید کرد
در صورت افزایش سرمایه 100 درصدی بعد از ان تعداد سهام شما تا تاریخ که تصویب شود 2 برابر خواهد شد
فرضا اگر 1000 سهم داشتید به 2000 سهم ولی با قیمت پایین تر تبدیل میشود . ودر ضمن سود تصویبی در مجمع را هم دریافت خواهید .

دریک صورت ضرر خواهید کرد که قیمت سهم بعداز این تغییر وتحولات سیر نزولی را طی کند یعنی بیش از تقسیم سود و افزایش سرمایه از قیمت فعلی سهم شما پایین تر رود .

شما میتوانید بعدا از مجمع به امور سهام شرکت مربوطه زنگ بزنید و دقیقا تحولات را جو یا شوید .

اگر بخواهید بدانید تعداد سهم شما افزایش یافته است یانه بعد از افزایش سرمایه میتوانید مقدار کمی از سهم را بخرید (البته بعد از باز شدن نماد معاملاتی سهم مربوطه )تا سند سهم جدید داشته باشید ان وقت تعداد کلی سهام شما در اخرین سند خرید ثبت خواهد شد .

آخرین ويرايش توسط mb در June 10th, 2007 و ساعت 18:06
mb آفلاين است پاسخ با نقل قول
2 تشکر کننده از mb:
قديمي June 10th, 2007, 21:00   #3
homayon
Senior Member

homayon's Avatar

تاريخ عضويت: Aug 2006
تشکر از ايشان: 1,105 بار در 358 پست
homayon (سطح 1)homayon (سطح 1)homayon (سطح 1)
0

سلام دوست گرامی
و باعرض ارادت خدمت mb عزیز

فرض کنید که در قبال افزایش سرمایه بازائ هر سهم ارزش اسمی انرا از شما بخواهند.در این صورت شما پس از پرداخت مبلغ مذکور مثلا 100 تومان برای هر سهم صاحب دوبرابر سهم میشوید . با فرض انکه قیمت قبل از مجمع 700 تومان باشد پس از افزایش سرمایه شما برای هر دوسهم 800 تومان پرداخت نموده اید .یعنی قیمت هر سهم 400 تومان میشود.که پس از بازگشائی باید انتظار چنین قیمتی راداشته باشید.درواقع هنوز موقعیت شما تغییری نکرده است.
اما این فرایند افزایش سرمایه تا چه اندازه میتواند در موفقیت ان شرکت دخیل باشد یک بحث دیگر است که قیمت را از این حالت دودوتاچهارتا خارج میکند.افزایش هدفمند سوداور وبالعکس قیمت را از 400 پائینتر خواهد کشید.

یاحق
2 تشکر کننده از homayon:
قديمي June 10th, 2007, 21:18   #4
mb
Senior Member

mb's Avatar

mb (سطح 1)mb (سطح 1)
0

با عرض سلام به اقای همایون عزیز و اقای وحید گرامی
مطلبی رو فراموش کرده بودم
این هست که باید ببینیم افزایش سرمایه در مجمع ممکن است از دو راه پیشنهاده گردد
1- سهام جایزه
2- حق تقدم
قديمي June 10th, 2007, 21:44   #5
وحید سلیمانی
Senior Member

وحید سلیمانی's Avatar

تاريخ عضويت: Nov 2006
محل سكونت: زمین
تشکر از ايشان: 2,517 بار در 632 پست
وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)وحید سلیمانی (سطح 9)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به وحید سلیمانی
0

سلام

با تشکر از هردو عزیز

همایون خان و جناب mb خیلی ممنون از راهنمائی شما

البته خودم این مطالب رو پیدا کردم .امیدوارم به درد بخوره

تفاوت افزايش سرمايه از محل آورده نقدي و اندوخته در چيست؟

در افزايش سرمايه‌هايي كه از محل اندوخته مي‌باشند، شركت با تاييد سهامداران تمام يا قسمتي از سود حاصله به واسطه فعاليت يك يا چند دوره مالي را به جاي تقسيم نقدي در بين سهامداران به افزايش سرمايه شركت اختصاص مي‌دهد. در اين حالت سهامداران وجهي را بابت افزايش سرمايه به شركت پرداخت نمي‌نمايد و سهام جايزه را از شركت دريافت مي‌نمايند.
در افزايش سرمايه‌هايي كه از محل آورده نقدي صورت مي‌گيرد، شركت يا اندوخته اي براي صرف به منظور افزايش سرمايه ندارد و يا سهامداران راي به اندوختن منابع به منظور افزايش سرمايه نداده اند. در اين صورت روال معمول بدين گونه مي‌باشد كه سهامداران شركت در زمان افزايش سرمايه به ازاي هر سهم جديد 1000 ريال به شركت پرداخت مي‌نمايند و سهام جديد يا حق تقدم به آنها تعلق مي‌گيرد.

این فایل هم هست که نحوه محاسبه قیمت بعد از افزایش سرمایه هست .لطفاً بررسی کنید ببینید نحوه محاسبه اش درسته؟؟؟
فايل ضميمه
نوع فايل: xls bazaremali - afzayesh sarmaye.xls‏ (31.5 کیلوبایت, 23 نمایش)
قديمي June 11th, 2007, 09:42   #6
rezan
Junior Member

rezan's Avatar

تاريخ عضويت: May 2006
تشکر از ايشان: 43 بار در 21 پست
rezan (سطح 0)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله vahid639 نمايش نوشته ها
سلام دوستان

خیلی ارادتمندیم

جناب vahid639 باسلام
با توجه به اينكه شركت مورد نظر شما قصد داره 100 تومان در مجمع تقسيم و 100 در صد هم افزايش سرمايه بده (با فرض اينكه سود انباشته نداشته باشه) لذا افزايش سرمايه از محل مطالبات و آورده نقدي سهام داران بوده و به صورت حق تقدم است.
پس بعد از مجمع تعداد سهام شما 2 برابر مي شود و قيمت معمولا نصف ( اما اين نكته را در نظر داشته باشيد كه براي معامله سهام جديد خويش چندين ماه بايد صبر كنيد تا حق تقدمها به سهم تبديل شود)

در واقع سود كردن و يا سود نكردن شما به سياست سهامدار عمده و جو عمومي بازار و علت افزايش سرمايه در زمان بازگشايي سهم بستگي داره.

در تكميل جواب جناب mb سه راه افزايش سرمايه داريم:
- انباشته ( سهام جايزه)
- مطالبات و آورده نقدي ( حق تقدم)
- صرف سهام
( و يا تركيبي از موارد فوق)

پ.ن.
سهم شما پتروشيمي اصفهان اگه باشه بايد بگم صندوق بازنشستگي داره عرضه ميكنه و گرنه مي شد يه گين مشتي گرفت !!!!

شاد باشيد

آخرین ويرايش توسط rezan در June 11th, 2007 و ساعت 09:45
rezan آفلاين است پاسخ با نقل قول
تشکر کننده از rezan:
قديمي June 11th, 2007, 12:07   #7
Javid-fx
Member

Javid-fx's Avatar

تاريخ عضويت: Dec 2006
تشکر از ايشان: 139 بار در 48 پست
Javid-fx (سطح 1)Javid-fx (سطح 1)Javid-fx (سطح 1)
0

[QUOTE=rezan;113153]جناب vahid639 باسلام

در تكميل جواب جناب mb سه راه افزايش سرمايه داريم:
- انباشته ( سهام جايزه)
- مطالبات و آورده نقدي ( حق تقدم)
- صرف سهام( و يا تركيبي از موارد فوق)

جناب rezan میشه در مورد افزایش سرمایه از طریق صرف سهام توضیح بدین؟
Javid-fx آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي October 1st, 2007, 13:02   #8
mb
Senior Member

mb's Avatar

mb (سطح 1)mb (سطح 1)
0

به نقل از وب بلاگ Nariman Azad
[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]

صرف سهام

صرف سهام تفاوت قيمت اسمى و قيمت فروش يك سهم توسط شركت است. هنگامى كه پذيره نويسى افزايش سرمايه بر اساس قيمت بازار سهم انجام مى شود اصطلاحاً گفته مى شود افزايش سرمايه از طريق صرف سهام انجام شده است. در اين صورت اين اضافه ارزش حاصل شده (مازاد قيمت بازار به قيمت اسمى) در ترازنامه ذيل حسابى تحت عنوان صرف سهام نشان مى دهد. بنابر اين صرف سهام از محل افزايش سرمايه و انتشار سهام جديد به قيمتى بيش از قيمت اسمى حاصل مى شود و از ديدگاه شركت، جزء منابع تامين مالى محسوب مى شود.
در ماده ۱۶۰ قانون تجارت آمده است : شركت مى تواند سهام جديد را برابر مبلغ اسمى بفروشد يا اينكه مبلغى علاوه بر مبلغ اسمى سهم به عنوان اضافه ارزش سهم از خريدار دريافت كند. شركت مى تواند عوايد حاصل از اضافه ارزش سهام فروخته شده را به اندوخته منتقل سازد يا نقداً بين صاحبان سهام سابق تقسيم كند يا در ازاى آن سهام جديد به صاحبان سهام سابق بدهد.

افزايش سرمايه با صرف سهام مى تواند با صدور حق تقدم خريد سهام يا سلب حق تقدم از سهامدار موجود و عرضه عمومى سهم همراه باشد . معمولاً براى ايجاد جذابيت در پذيره نويسى، قيمت پذيره نويسى تا حدى كمتر از قيمت بازار يا همراه با تخفيف نسبت به قيمت بازار تعيين مى شود. اما به هرحال به منظور تحقق كامل برنامه افزايش سرمايه با صرف ، شركت بايستى براى باقيمانده احتمالى سهام پذيره نويسى نشده شخص يا اشخاص حقيقى يا حقوقى را كه قبلاً متعهد شده اند، معرفى كند. پذيره نويسى سهام جديد در خارج از بورس انجام مى شود و به آن كارمزد تعلق نمى گيرد.

• مصارف صرف سهام

مطابق ماده ۱۶۰ قانون تجارت كه به آن اشاره شد، مصارف صرف سهام توسط شركت ها به شرح زير است:

۱- تقسيم نقدى صرف سهام بين سهامداران قبلى: در اين ارتباط لازم است شركت به اطلاع صاحبان سهام برساند كه سود نقدى توزيع شده از محل صرف سهام يا بازده سرمايه است نه از محل فعاليت عملياتى و بازرگانى شركت و با توزيع نقدى صرف سهام ميان سهامداران قبلى چيزى جز افزايش سرمايه به قيمت اسمى نصيب شركت نخواهد شد.

۲- توزيع سهام جديد ميان سهامداران جديد به ازاى صرف سهام : در اين مورد برابر حساب صرف سهام، سهام جديد به قيمت اسمى منتشر و به سهامداران قبلى داده مى شود. به نظر مى رسد پس از توزيع سهام جديد، نتيجه اين نوع افزايش سرمايه براى شركت برابر با افزايش سرمايه به قيمت اسمى است.

۳- انتقال صرف سهام به اندوخته شركت : در اين مورد صرف سهام همانند ساير حساب هاى اندوخته شركت ، ذيل حقوق صاحبان سهام قرار مى گيرد و متعلق به كليه سهامداران اعم از قبلى و جديد مى شود. اين نوع مصرف صرف سهام مورد نظر و توجه شركت ها و سازمان بورس است كه با تامين مالى صرف سهام پشتوانه و بنيه مالى شركت براى انجام طرح ها و پروژه ها و سرمايه گذارى قوى مى شود.

در گذشته در بازارهاى توسعه يافته مالى شركت ها براى تامين مالى بلندمدت مورد نياز براى اجراى طرح ها و پروژه هاى خود اقدام به افزايش سرمايه و انتشار سهام به قيمت اسمى مى كردند كه از اين رهگذر تنها به ميزان قيمت اسمى هر سهم نصيب شركت مى گرديد و مازاد قيمت اسمى تا قيمت بازار نصيب سهامداران مى شد. از اين رو شركت ها براى تامين نياز هاى مالى خود مجبور به افزايش پى در پى سرمايه و انتشار سهام در حجم زياد بودند كه اين امر سبب كاهش EPS و رقيق شدن بيش از حد قيمت سهم در بازار مى شود. طى دو دهه گذشته اكثر شركت ها در بازارها به سمت افزايش سرمايه از طريق صرف سهام رفته اند تا تامين نيازهاى سرمايه اى خود را با كمترين افزايش تعداد سهام انجام دهند.

امروزه با توجه به مزيت ها و منافع افزايش سرمايه از طريق صرف سهام در بازار هاى توسعه يافته كمتر شركتى يافت مى شود كه افزايش سرمايه از طريق قيمت اسمى انجام دهد. در ايران هرچند در قانون اصلاحيه ماليات ها مصوب ۲۷/۱۱/۱۳۸۰ اندوخته صرف سهام را مشمول ماليات مقطوع نيم درصدى كرده است اما تمام شركت ها افزايش سرمايه را همچنان با قيمت اسمى انجام مى دهند.به نظر مى رسد اين اقدام به دليل عدم آگاهى و شناخت شركت ها از اين نوع افزايش سرمايه و بعضاً ملاحظات خاص سهامدار عمده اصلى شركت ها است كه بعداً بيشتر به آن مى پردازيم.

با توجه به اينكه سهامداران عمده اغلب شركت هاى حاضر در بورس اوراق بهادار تهران را اشخاص حقوقى شامل شركت هاى سرمايه گذارى، سازمان ها، نهادها و... تشكيل مى دهند معمولاً اشخاص حقوقى كمتر با افزايش سرمايه از محل آورده نقدى به طور مطلق را در دستور كار قرار مى دهند. مگر اينكه شركت سرمايه پذير فرصت هاى مطلوبى براى رشد دارا باشد يا نيازمند اصلاح ساختار مالى باشد. افزايش هاى سرمايه عمدتاً از محل مطالبات سهامداران نزد شركت كه همانا DPS است انجام مى شود. به هرحال تصميم گيرى در مورد افزايش سرمايه با صرف سهام و اجرايى شدن آن محصول تعادل منافع ذى نفعان صرف سهام است لذا شناخت آنها و انتظاراتشان بسيار مهم است.

• ذى نفعان صرف سهام

انجام افزايش سرمايه از طريق صرف سهام جداى از روش هاى اجرايى و حسابدارى آن نيازمند وجود شرايط مناسب بازار، تامين نظر و منافع سهامداران و ويژگى ها و جذابيت هاى شركت مربوط است به عبارت ديگر امكان پذيرشدن افزايش سرمايه با صرف سهام مستلزم تامين خواسته هاى ذى نفعان مربوط است كه عبارتند از :

۱- شركت : شركت ها علاقه مند هستند با كمترين سهام منتشره بيشترين تامين مالى بلندمدت بدون سررسيد را انجام دهند و با اينكار بدون افزايش ريسك سهام شركت، بر سودآورى و اعتبار شركت بيفزايند.

۲- سهامدار عمده اصلى : سهامدار اصلى شركت كه كنترل و مديريت شركت را در دست دارد بسيار علاقه مند است كنترل شركت را همچنان حفظ كند و درصد سهام مديريتى اش كاهش نيابد (به ويژه زمانى كه درصد سهام مديريتى آنها شكننده و در حداقل ممكن براى مديريت است) ضمناً با افزايش سرمايه از طريق صرف سهام در اغلب موارد مجبور به آورده نقدى به شركت نباشد.

۳- بازار سهام : سهام مورد نظر بايد در شرايط پذيره نويسى مورد اقبال بازار باشد. افزايش سرمايه با صرف سهام بايد فرصتى را پيش روى بازار بگذارد . دورنماى مثبتى از سودآورى بالقوه در آينده ، انتظارات مثبت از افزايش قيمت سهم و يا تخفيف مناسب در قيمت پذيره نويسى نسبت به قيمت بازار در بر داشته باشد.

۴- سهامداران جزء: سهامداران جزء همواره به دنبال بازدهى بيشتر هستند بنابراين در پى اين هستند كه از محل صرف سهام بازدهى سريعى نصيبشان شود و نگرانى خاصى در كاهش درصد مالكيتشان در شركت ندارند.

بنابراين تحقق افزايش سرمايه از طريق صرف سهام مستلزم پكيجى است كه منافع همه ذى نفعان را به طور نسبى تامين كند و شرايط برنده _ برنده براى تمامى ذى نفعان برقرار كند.

• ملاحظات ذى نفعان صرف سهام

۱- ملاحظات سهامدار اصلى : به نظر مى رسد مهم ترين مولفه افزايش سرمايه با صرف خواست سهامدار اصلى است. در آن دسته شركت هايى كه درصد سهام مديريتى شكننده و متزلزل است، سهامدار اصلى شركت يك نگرانى كلى در اين نوع افزايش سرمايه دارد و آن اينكه نگران از دست دادن كنترل شركت است. در صورتى كه سهامدار اصلى برنامه اى براى مشاركت در افزايش سرمايه نداشته باشد درصد سهام مديريتى اش كاهش مى يابد و احتمالاً كنترل شركت را از دست مى دهد. اما چنانچه اين نگرانى سهامدار اصلى منتفى باشد و يا درصد سهام مديريتى شركت به طور مطلق در اختيار سهامدار اصلى بوده، بر شركت تسلط داشته باشد هيچ گونه نگرانى در مورد افزايش سرمايه از ناحيه سهامدار اصلى وجود ندارد و حتى در صورت عدم مشاركت در افزايش سرمايه همچنان كنترل شركت را در اختيار خواهد داشت.

۲- بازار سهام: مسلماً هنگامى برنامه افزايش سرمايه با صرف با موفقيت انجام مى شود كه شرايط بازار ، آن رشته صنعت و شركت مربوط از ديدگاه سرمايه گذاران مثبت باشد يا به عبارت ديگر جو بازار داغ باشد. در يك بازار رو به پايين كه هر روز شاخص ها با افت مواجه هستند و دورنماى مثبتى در آن وجود ندارد يا چشم انداز خوبى براى سهم در بازار متصور نيست برنامه افزايش سرمايه با صرف كمتر با موفقيت قرين است . بنابراين شرط موفقيت در افزايش سرمايه با صرف، وجود جو مثبت در بازار و سهم مورد نظر است.

۳- شركت : به هر حال جذابيت ها و ويژگى هاى شركت، اقبال بازار و سرمايه گذاران را به آن سهم پديد مى آورد. و مهم ترين عامل جذابيت سهم پتانسيل رشد سودآورى و افزايش قيمت سهم در آينده است. شركت هايى كه داراى پتانسيل رشد فزاينده و مزيت رقابتى هستند بيشتر مورد توجه بازار قرار دارند. اما در كنار اين عوامل عامل نقدشوندگى سهم در بازار نيز از اهميت ويژه اى برخوردار است. نقدشوندگى بالا ، همواره سهم را در كانون توجه سرمايه گذاران قرار مى دهد.

البته بايد در نظر داشت نسبت قيمت بازار به قيمت اسمى نيز گوياى ظرفيت افزايش سرمايه با صرف است . هر قدر نسبت قيمت بازار به قيمت اسمى بزرگتر باشد شركت براى تامين نيازهاى مالى خود احتياج كمترى به افزايش تعداد سهام خود خواهد داشت. بنابراين نگرانى سهامدار اصلى شركت به مراتب كمتر و افزايش سرمايه با صرف امكان پذيرتر مى شود. هم اكنون بسيارى شركت ها در بورس هستند كه سهامدار اصلى آنها بالاتر از ۵۰ درصد سهام را داراست و از طرفى نسبت قيمت بازار به قيمت اسمى بخش قابل توجهى از سهام بورس تهران بالاتر از ۵ است ضمن اينكه با توجه به ويژگى هاى مثبت و جذابيت هاى سهام، مورد اقبال بازار نيز هستند. بنابراين شروط لازم و كافى را براى افزايش سرمايه با صرف براى بسيارى شركت ها مهياست.

• مزاياى افزايش سرمايه با صرف سهام

افزايش سرمايه با صرف چنانچه با هدف تامين مالى براى شركت و تقويت بنيه مالى آن و انتقال صرف سهام به اندوخته ها انجام شود مزيت هاى بسيارى به شرح زير در بر دارد:

۱- از ديدگاه بازار و سهامداران افزايش سرمايه با صرف از رقيق شدن قيمت سهم جلوگيرى مى كند و با وجود منابع قابل توجه صرف سهام در اختيار شركت، رشد سودآورى و EPS شركت مضاعف مى شود و اين خود غنى شدن قيمت سهم و افزايش قيمت هاى قابل توجهى را براى سهامداران و كاهش ريسك سهم در بازار را در پى خواهد داشت.

۲- يكى از مهم ترين مزيت هاى صرف سهام، به كار گيرى آن براى اصلاح ساختار مالى شركت ها است. به ويژه در شركت هاى دولتى خارج از بورس و شركت هاى داراى پروژه هاى سرمايه گذارى كه به دليل قلت سرمايه ثبت شده از يك سو نياز به اصلاح ساختار سرمايه دارند و از سوى ديگر نيازمند منابع مالى سنگين براى پيشبرد طرح هاى توسعه هستند اين نوع افزايش سرمايه بسيار توصيه مى شود.

۳- از ديدگاه شركت افزايش سرمايه با صرف، يك منبع تامين مالى با ثبات و بدون سررسيد معلوم تلقى مى شود. و شركت دغدغه تعهد باز پرداخت آن را ندارد.

۴- اندوخته صرف سهام ريسك ناشى از عدم توان بازپرداخت بدهى ها را كاهش مى دهد و اين سبب افزايش اعتبار شركت در بازار و صنعت مى شود.

۵- در نهايت پس از گذشت دوره اى شركت مى تواند با تصويب مجمع اندوخته صرف سهام را به حساب سرمايه منتقل كند و به ازاى آن سهام جديد ميان سهامداران توزيع كند.

• معايب افزايش سرمايه با صرف سهام

۱- چنانچه سهامدار اصلى برنامه اى براى مشاركت در افزايش سرمايه نداشته باشد و با منافع آن در تعارض باشد به طورى كه كنترل شركت را از دست بدهد ، افزايش سرمايه محقق نمى شود.

۲- در صورت توزيع نقدى فورى صرف سهام يا انتشار سهام جديد ميان سهامداران قبلى، اين روش افزايش سرمايه مشابه افزايش سرمايه به قيمت اسمى مى شود و با توجه به كاهش قيمت سهم پس از مجمع به ميزان ارزش حق تقدم كليه مزيت هاى مترتب بر آن خنثى مى شود.

۳- با توجه به لزوم تعهد اشخاص حقيقى يا حقوقى براى خريد سهام پذيره نويسى نشده، ممكن است در مواردى هيچ شخصى حاضر به اين كار نباشد.

• نتيجه گيرى:

بنابراين با توجه به نكات ذكر شده، افزايش سرمايه با صرف سهام زمانى امكان پذير است كه ميان منافع همه ذى نفعان تعادل برقرار شود و زمانى داراى فوايد قابل توجه اى براى ذى نفعان خواهد بود كه مبلغ حاصل از صرف سهام به اندوخته هاى شركت منتقل شود و شركت با سرمايه گذارى اين منابع در دسترس بر سودآورى شركت بيفزايد يا در صورت تصويب توزيع نقدى صرف سهام يا انتشار سهام جديد ما به ازاى آن، حداقل دو سال اندوخته صرف سهام در حساب يادشده نگه داشته شود تا شركت با استفاده از آن بتواند بر توان سودآورى بيفزايد.
پاسخ

Bookmarks

برچسب‌ها
افزایش, سرمایه

ابزارهاي موضوع

قواعد ارسال
شما نمی‌توانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمی‌توانید پاسخ ارسال کنید
شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال کنید
شما نمی‌توانید پست‌های خود را ویرایش کنید

BB code فعال است
شکلکها فعال است