انجمن‌های سرمایه

بازگشت   انجمن‌های سرمایه > درباره سایت سرمایه (About Sarmaye Website) > بورس تهران
راهنما اجتماع اعضاء

Notices

پاسخ

ابزارهاي موضوع
قديمي November 20th, 2010, 14:10   #256
Rahbord
Junior Member

Rahbord's Avatar

تاريخ عضويت: Nov 2010
محل سكونت: جمهوري،حافظ،روبه روي بورس،پلاك251
تشکر از ايشان: 61 بار در 15 پست
Rahbord (سطح 0)
دشواري در نقل و انتقال پول

0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله pedramj نمايش نوشته ها
سلام،

فکر نمی کنم این سرمایه گذاری بدون ریسک باشه، راستش من چند وقتی به این داستان فکر کردم و روی دمو چندبار تستش کردم. و دلیل اینکه فهمیدم جواب نمیده اینه که قیمت سکه همبستگیش به طلای جهانی یک نیست و به عوامل دیگری مثل دخالت بانک مرکزی و بالاخص قیمت دلار مربوطه. مثلا تو یکی از تستام افزایش قیمت دلار به اندازه 10 تا 15 تومن باعث شد که پوزیشنم بره تو ضرر یا یه بار دیگه با 40 دلار کاهش قیمت طلای جهانی قیمت آتی 4 هزار تومنم تکون نخورد و کلا ضرر کردم.

ارادتمند
دوستاي عزيزم سلام
پدرام جان نكته مهمي رو گفتند. يك نكته مهم ديگه هم هست: اون هم اينه كه نقل و انتقال سريع ميان حساب در اختيار بورس كالا و حساب بروكر فاركس وجود نداره. در شرايطي كه هر دو بازار Open هست باز هم حداقل يك روز كاري زمان مي بره .حالا شما فرض كنيد اونس جهاني طي دو يا سه روز(مثلاً شنبه يكشنبه يا پنج شنبه جمعه) 100 يا 150 دلار نوسان كنه.اون وقت تو فاركس كال مي شيد و فرصت نداريد سود خودتون رو از حساب در اختيار بورس كالا به بروكر خارجي منتقل كنيد.
ممكن است بفرماييد از قبل براي جلوگيري از اين مشكل به مقدار مارجين خود در حساب فاركس اضافه مي كنيد و با حداكثر لورج كار نمي كنيد. آن وقت نقدينگي بيشتري راكد شده است و درصد سود كاهش مي يابد.
با تشكر
قديمي November 20th, 2010, 14:33   #257
masoud123
Senior Member

تاريخ عضويت: Feb 2009
محل سكونت: ایران - تهران
تشکر از ايشان: 1,301 بار در 262 پست
masoud123 (سطح 3)masoud123 (سطح 3)masoud123 (سطح 3)masoud123 (سطح 3)masoud123 (سطح 3)masoud123 (سطح 3)masoud123 (سطح 3)masoud123 (سطح 3)masoud123 (سطح 3)masoud123 (سطح 3)masoud123 (سطح 3)
0

سلام

ممنون از پاسخگویی دوستان، پس با این حساب تحلیل سکه آتی از روی نمودار طلا در فارکس، اشتباه هست، آیا در ایران جایی هست که قیمت طلا در ایران و قیمت آتی رو بصورت نمودار (مانند فارکس) داشته باشه تا بتونیم دقیقتر تحلیل کنیم؟ آیا کارگزاری این نمودارها رو ارائه می کنه؟

موفق باشید.
masoud123 آفلاين است پاسخ با نقل قول
4 تشکر کننده از masoud123:
قديمي November 20th, 2010, 14:55   #258
erfan243
Junior Member

تاريخ عضويت: Nov 2009
تشکر از ايشان: 33 بار در 12 پست
erfan243 (سطح 0)
0

سلام مسعود جان

دقیقا همان طور که می فرمایید می باشد، من خیلی از اوقات با تحلیل اونس در آتی معامله کرده ام و غلط از آب در اومده، مثلا اگر اونس جهانی 30 دلار کاهش یابد سکه به زور 4 هزار تومان کاهش می یابد، و یا مثلا در شب عید و یا آخر هفته ها سکه بدون توجه به اونس شاهد افزایش قیمت می باشد. من که تکنیکال کار می کنم، ترجیح می دم که تو همون فارکس طلا کار کنم.
erfan243 آفلاين است پاسخ با نقل قول
4 تشکر کننده از erfan243:
قديمي November 20th, 2010, 15:00   #259
pedramj
Junior Member

تاريخ عضويت: May 2009
تشکر از ايشان: 39 بار در 10 پست
pedramj (سطح 0)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله masoud123 نمايش نوشته ها
سلام

ممنون از پاسخگویی دوستان، پس با این حساب تحلیل سکه آتی از روی نمودار طلا در فارکس، اشتباه هست، آیا در ایران جایی هست که قیمت طلا در ایران و قیمت آتی رو بصورت نمودار (مانند فارکس) داشته باشه تا بتونیم دقیقتر تحلیل کنیم؟ آیا کارگزاری این نمودارها رو ارائه می کنه؟

موفق باشید.

سلام

این سایت می تونه کمکتون کنه :
[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]

موفق باشید
pedramj آفلاين است پاسخ با نقل قول
7 تشکر کننده از pedramj:
قديمي November 20th, 2010, 16:27   #260
sohrabibroker
Senior Member

sohrabibroker's Avatar

تاريخ عضويت: Jun 2009
محل سكونت: تهران
تشکر از ايشان: 860 بار در 158 پست
sohrabibroker (سطح 0)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به sohrabibroker
0

سلام به همه دوستان عزیز :

ما در بورس کالا اونس طلا بیشتر معامله می کنیم یا سکه طلا ؟
در معاملات سکه باید همه چیز را تحلیل کنیم " اونس طلا "دلار "اوضااع سیاسی داخلی " فاندامنتال طلا "تکنیکال اونس طلا "
فاصله قیمت آتی با قیمت سکه نقدی "و تعداد روزهای باقیمانده تا سررسید قرارداد "و برخی موارد دیگر ...
مثالی از خرید و فروش خود می زنم " روی اونس 1320 اونس ثابت بود "ولی دلار رو به بالا 1120شده بود و سکه نقدی 344 بود بعد از ظهر همان روز دلار به 1220 تومان بازار تهران رسید "روز چهارشنبه هم بود " و سکه نقدی کسی دیگه بعد از ظهر فروشنده نبود و صحبت 360 و 370 تومان بود "من که دیدم آتی بورس کالا سقف قیمتیش 349700 می باشد "زنگ زدم به کارگزاری " و به هر قیمتی شد برام خرید کنید " "تاکید کردم به هر قیمتی "اینجا نه من قیمتها را می دیدم "نه قیمت اونس طلا را داشتم" "در همین موقع کسی که این خبر دلار 1220 را به من داده بود گفت ریسک بدی کردی !
من گفتم تا دولت بخواد بازار تهران را به تعادل برسونه ما سودمون رو از بازا گرفتیم و کنار نشستیم "و روز شنبه همین خرید ها را روی 356 خالی کردیم و در طول روز هم نوساناتی از بازار گرفتیم
روی این معامله من اصلا به اونس طلا کاری نداشتم "وفقط دیدم سکه بازار نقدی بود "اینجا هم ما همان سکه بازار نقدی را معامله می کنیم
در حال حاظر سکه بانکی 335 می باشد ولی بازار همین سکه بانکی را 3700 تومان بالاتر خریدار هست یعنی اگر نقدینگی داشته باشی و ساعت 12 از بانک سکه را بخری ساعت 1 می تونی به قیمت 338700 تومان به عمده فروش بازار بفروشی "
ولی در معاملات آتی قیمت دی ماه مابین 349 و 350 تومان معامله شده "با توجه به اختلاف 14 هزار تومانی آتی با قیمت بانکی "و 10 هزار تومانی با قیمت بازار "آتی دی ماه را باید فروخت یا خرید ؟؟؟
sohrabibroker آفلاين است پاسخ با نقل قول
6 تشکر کننده از sohrabibroker:
قديمي November 20th, 2010, 16:47   #261
Asadinia
Member

تاريخ عضويت: Sep 2009
تشکر از ايشان: 259 بار در 71 پست
Asadinia (سطح 0)
0

طلا در روز جمعه در قیمت ۱۳۵۳ بسته شد. از نظر تکنیکال وقتی قیمت از ۱۳۵۵ دلار به پایین شکسته شد در واقع خط روند حمایتی روزانه را شکست و تا حدود ۱۳۲۶ کاهش را تجربه کرد یعنی تا ۳۸٪ فیبوناچی تصحیح شد. پس از نظر فیبوناچی تصحیح تقریبا انجام شد.هرچند این تصحیح می تواند تا ۵۰٪ فیبوناچی یا ۱۲۹۵ هم ادامه یابد. ولی مهمترین موضوعی که ذهن من را مشغول خود کرده الگوی محتمل سروشانه درتایم فریم روزانه است. به نظر من اگر روز دوشنبه یا سه شنبه قیمت از ۱۳۳۰ به پایین سقوط کندسقوط تا ۵۰٪ فیبوناچی بسیار محتمل می شود و طلا یک سقوط سنگین را تجربه خواهد کرد. شواهد بنیادی هم تا حدودی از این سقوط حمایت می کنند. هر جمعه احتمال اینکه چین نرخ بهره خود را افزایش دهد وجود دارد. مارجین معاملات فیوچرز طلا در بازار امریکا باز هم افزایش یافت. احتمال افزایش بحران اروپا و کاهش بیشتر یورو و البته استراتژی شرکت بارکلیز که به گفته خودشان قصد دارند طلا را در محدوده ۱۲۵۰ تا ۱۳۰۰ دلار شکار کنند. به اعتقاد تحلیلگران بنیادی احتمال کاهش در ماه نوامبر و افزایش قیمت در دسامبر برای طلا بسیار محتمل است. ذخایر SPDR هم همچنان رو به پایین است.
اینها همگی شواهد بنیادی و تکنیکال برای کاهش قیمت طلا در چند هفته آینده هستند. هرچند باید تا روز دوشنبه و سه شنبه صبر کرد تا بهتر قضاوت نماییم.
قديمي November 20th, 2010, 22:44   #262
paniz
Junior Member

paniz's Avatar

تاريخ عضويت: Apr 2009
تشکر از ايشان: 108 بار در 24 پست
paniz (سطح 0)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به paniz
0

عدم الصاق جدول

آخرین ويرايش توسط paniz در November 20th, 2010 و ساعت 22:50 دليل: عدم الصاق جدول
paniz آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي November 21st, 2010, 13:24   #263
sohrabibroker
Senior Member

sohrabibroker's Avatar

sohrabibroker (سطح 0)
0

با گذشت 2 سال از شروع معاملات آتی... هنوز می بینیم بزرگان بازار آتی به قوانین آشنایی کامل ندارند "اکثریت فروشندگان سکه آبان ماه نکول کردند و حاظر شدنداختلاف قیمت تسویه روز سه شنبه با قیمت نقدی همان روز را که پنج هزار تومان می شود را پرداخت کنند ولی سکه را تحویل ندهند " این در حالی هست که همان روز آخر می توانست 340 تسویه کند!!!
5 تشکر کننده از sohrabibroker:
قديمي November 21st, 2010, 17:22   #264
candletrader
مدیر سابق تالار "تحلیل تکنیکال"

candletrader's Avatar

تاريخ عضويت: Apr 2006
محل سكونت: نه جائیکه دلم میخواد
تشکر از ايشان: 7,608 بار در 1,780 پست
candletrader (سطح 8)candletrader (سطح 8)candletrader (سطح 8)candletrader (سطح 8)candletrader (سطح 8)candletrader (سطح 8)candletrader (سطح 8)candletrader (سطح 8)candletrader (سطح 8)candletrader (سطح 8)candletrader (سطح 8)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله sohrabibroker نمايش نوشته ها
با گذشت 2 سال از شروع معاملات آتی... هنوز می بینیم بزرگان بازار آتی به قوانین آشنایی کامل ندارند "اکثریت فروشندگان سکه آبان ماه نکول کردند و حاظر شدنداختلاف قیمت تسویه روز سه شنبه با قیمت نقدی همان روز را که پنج هزار تومان می شود را پرداخت کنند ولی سکه را تحویل ندهند " این در حالی هست که همان روز آخر می توانست 340 تسویه کند!!!
سلام
جناب سهرابی میشه لطفا بیشتر توضیح بدین؟
ممنونم
قديمي November 21st, 2010, 20:40   #265
gold24
Senior Member

gold24's Avatar

تاريخ عضويت: Nov 2007
تشکر از ايشان: 855 بار در 195 پست
gold24 (سطح 1)gold24 (سطح 1)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به gold24
یک سوال

0

با سلام

ایا شما میدانید چرا قیمت طلا 1355 دلار چرا 1400 نه جرا 1000 نه......

مکانیزم قیمت گذاری چگونه است؟یه معادن مربوط که در هر تن 5 گرم طلا وجود دارد هزینه استخراج.....

ایا هر روز در دو ویدیو کنفرانس در لندن و نیویورک تعین می شود؟
ایا یه ایندکس دلار مربوطه
...
...
..
..
یا جواب x باشد ما کاری با ان نداریم ما تحلیل میکنیم کاهش پیدا میکند با افزایش
با جواب مکانیزم بازار کارا
...
...

برای ترید سوده روی طلا به اولین قدم به دست اوردن فاکتورهای مهم و تعین وزن هر فاکتور

چرا؟
داستان پایین که در کافه اقتصاد قرار داده شده رو دقیق بخوانید

روزی روزگاری در روستایی در هند؛ مردی به روستایی‌ها اعلام کرد که برای خرید هر میمون ۱۰ دلار به آنها پول خواهد داد. روستایی‌ها هم که دیدند اطراف‌شان پر است از میمون؛ به جنگل رفتند و شروع به گرفتن‌شان کردند و مرد هم هزاران میمون به قیمت ۱۰ دلار از آنها خرید ولی با کم شدن تعداد میمون‌ها روستایی‌ها دست از تلاش کشیدند. به همین خاطر مرد این‌بار پیشنهاد داد برای هر میمون به آنها ۲۰ دلار خواهد پرداخت. با این شرایط روستایی‌ها فعالیت خود را از سر گرفتند. پس از مدتی موجودی باز هم کمتر و کمتر شد تا روستایی‌ان دست از کار کشیدند و برای کشاورزی سراغ کشتزارهای‌شان رفتند.

این بار پیشنهاد به ۲۵ دلار رسید و در نتیجه تعداد میمون‌ها آن‌قدر کم شد که به سختی می‌شد میمونی برای گرفتن پیدا کرد. این‌بار نیز مرد تاجر ادعا کرد که برای خرید هر میمون ۵۰ دلار خواهد داد ولی چون برای کاری باید به شهر می‌رفت کارها را به شاگردش محول کرد تا از طرف او میمون‌ها را بخرد.

در غیاب تاجر، شاگرد به روستایی‌ها گفت: «این همه میمون در قفس را ببینید! من آنها را به ۳۵ دلار به شما خواهم فروخت تا شما پس از بازگشت مرد آنها را به ۵۰ دلار به او بفروشید.» روستایی‌ها که [احتمالا مثل شما] وسوسه شده بودند پول‌های‌شان را روی هم گذاشتند و تمام میمون‌ها را خریدند... البته از آن به بعد دیگر کسی مرد تاجر و شاگردش را ندید و تنها روستایی‌ها ماندند و یک دنیا میمون!...

از دوستان می خواهم عواملی روی قیمت تاثیر دارند رو لیست کنند
شما اقادرسته باشماهستم چیه؟
هدف من لیست کردن عوامل به همراه به دست اوردن وزن عوامل به کمک دوستان پس تقاضا دارم فعالانه شرکت کنید
قديمي November 22nd, 2010, 10:10   #266
Asadinia
Member

تاريخ عضويت: Sep 2009
تشکر از ايشان: 259 بار در 71 پست
Asadinia (سطح 0)
0

تنها دلیل مثبت شدن طلا برای این هفته می توانست موافقت ایرلند با طرح نجات اقتصادی اروپا باشد که این خبر دیروز یکشنبه ۲۱ نوامبر توسط وزیر دارایی ایرلند تایید شد و سرانجام ایرلند با دودلی و تردید با طر ح نجات اقتصاد خود توسط اتحادیه اروپا به میزان حدود ۱۰۰ میلیارد یورو موافقت کرد و با این توافق یورو صعودی شد و دلار سقوط کرد. این روزها هم که طلا فقط به جهت یورو و دلار نگاه می کند مثبت شد. ولی آیا این پایان بحران اروپا بود. دکتر روبینی به شدت بدبین است و اعتقاد دارد کشورهای دیگری در راه اند که نیاز شدید به کمکهای اقتصادی اتحادیه اروپا دارند. به ترتیب پرتغال اسپانیا ایتالیا و فرانسه. اوضاع اسپانیا به شدت جدی تر است. اتحادیه اروپا شاید بتواند به ایرلند یا پرتغال کمک کند ولی اسپانیا لغمه بزرگتری برای اروپاست و خطر جدی در این کشور نهفته است.
بهر صورت امروز طلا موقتا مثبت شده و برای تایید ادامه دار بودن این روند صعودی باید چشم به روزهای آینده داشت. در چارت من که روند روزانه شکسته شده و این شکسته شدن روند صعودی در چارت هفتگی تا حدود کمی دیده می شود. بنابراین از نظر تکنیکال خیلی امیدی به این افزایش قیمت نیست.
از نظر فاندامنتال تمام دلایل ادامه دار بودن روند منفی هنوز وجود دارند مخصوصا خطر افزایش نرخ بهره از سوی چین بر طرف نشده و سایه سنگینش بر بازار طلا همچنان وجود دارد.
تحلیلگر تکنیکال رویترز اعتقاد دارد هنوز روند را نمی توان تشخیص داد و باید منتظر روزهای آینده باشیم. فعلا طلا میان قیمتهای ۱۳۴۰ تا ۱۳۶۵ در نوسان است.
http://graphics.thomsonreuters.com/W...2211090256.jpg
شخصا اعتقاد دارم در ماه نوامبر خیلی امیدی به طلا نباید داشته باشیم و از هفته دوم دسامبر طلا می تواند روند صعودی خود را آغاز نماید.
قديمي November 22nd, 2010, 11:00   #267
sohrabibroker
Senior Member

sohrabibroker's Avatar

sohrabibroker (سطح 0)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله sohrabibroker نمايش نوشته ها
نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله candletrader نمايش نوشته ها
سلام
جناب سهرابی میشه لطفا بیشتر توضیح بدین؟
ممنونم
سلام "روز 3شنبه هفته پیش قیمت آتی سکه ابان 338
قیمت سکه بازار نقدی 342
چرا فروشنده که قصد تحویل دادن سکه را نداشته به قیمت 340 هزار خرید نکرده و روز شنبه با جریمه مواجه شده و اختلاف قیمت تسویه با قیمت نقدی سکه را قبول کرده ؟
من روز 3شنبه وقتی دیدم سکه بازار 342 تومان هست اقدام به خرید روی 338 هزار در آبان ماه کردم "و تعدادی را در دقیقه آخر معاملات روی 339900 تومان فروختم و تعدادی را به قصد تحویل گرفتن فیزیکی سکه "پول به حساب وارریز کردم تا سکه ها را تحویل بگیرم بابت هر قرارداد3390000هزار تومان
ولی روز شنبه دیدم به حسابم به جای اینکه پول برداشت بشه و 1شنبه سکه را تحویل بگیرم پول واریز شده بود
بابت هر لات 47 هزار پول واریز شده بود "این مقدار بابت اختلاف قیمت تسویه قرارداد ابان با قیمت نقدی سکه در بازار تهران بود "این مقدار پول را از فروشنده که سکه را تحویل من نداده بود واریز کردند که من بتوانم در بازار نقدی به قیمت همان روز سکه خرید کنم "
حالا روز 1شنبه اگر فروشنده سکه را به من تحویل می داد به نفعش بود چون بازار نقدی سکه نزول کرده بود و به ضرر من !
پس به سود منه خریدار شد که ان نکول کرد و من سود شناسایی کردم
فروشنده اصلا در حد واندازه آن چیزی که نشان می داد نبود سکه ای نداشت که تحویل دهد ولی تمامی خریداران پول سکه را داده بودند
4 تشکر کننده از sohrabibroker:
قديمي November 22nd, 2010, 17:26   #268
paniz
Junior Member

paniz's Avatar

paniz (سطح 0)
0

اطلاعیه جدید در خصوص هزینه های کارشناسی و بسته بندی سکه

در معاملات قراردادهای آتی

به اطلاع فعالان و مشتریان قراردادهای آتی سکه طلا می رساند:

در راستای ارتقاء فرآیند تحویل در قراردادهای آتی سکه، تفاهم نامه ای با بانک مسکن به امضاء رسید که به موجب آن سکه ها پس از کارشناسی و بسته بندی قابلیت معامله مجدد در دفعات بعدی نیز دارد.

هزینه های کارشناسی و بسته بندی سکه:

- 2000 ریال بابت کارشناسی هر قطعه سکه

- 3000 ریال بابت بسته بندی هر قطعه سکه

مزایای بسته بندی جدید:

1- قابلیت گردش در بازار بعنوان یک دارایی نقد شونده

2- عدم پرداخت هزینه کارشناسی مجدد توسط دارنده

مدیریت قراردادهای مشتق کالایی
www-ime.co.ir
4 تشکر کننده از paniz:
قديمي November 22nd, 2010, 17:35   #269
paniz
Junior Member

paniz's Avatar

paniz (سطح 0)
0

اطلاعیه در خصوص نرخ خدمات نگهداری امانی سکه نزد بانک مسکن

به اطلاع خریداران و فعالان بازار قراردادهای آتی سکه می رساند:

بانک مسکن نرخ خدمات نگهداری سکه بطور امانی را بشرح ذیل اعلام نموده است:

از 1 الی 5 روز

100 ریال بابت هر قطعه سکه

از 5 الی 16 روز

90 ریال بابت هر قطعه سکه

16 روز به بالا

80 ریال بابت هر قطعه سکه

مدیریت قراردادهای مشتق کالایی
[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]
5 تشکر کننده از paniz:
قديمي November 22nd, 2010, 21:23   #270
gold24
Senior Member

gold24's Avatar

تاريخ عضويت: Nov 2007
تشکر از ايشان: 855 بار در 195 پست
gold24 (سطح 1)gold24 (سطح 1)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به gold24
بحث پایه ای طلا با عمده ترین کشورهای تولید کنده طلا

0

با سلام

بزرگترین قطعه طلای طبیعی پیدا شده 95.6kg افریقای جنوبی

اما شروع بحث پایه ای طلا با عمده ترین کشورهای تولید کنده طلا

شاید نتوان تاریخ دقیقی برای شکل گرفتن علاقه بشر به طلا تعیین کرد، اما به خوبی مشخص است که انسان از شروع حیات در کره خاکی به اشیای زیبا و خیره‌کننده علاقه‌مند بوده و طلا آن قدر مهم بوده است که پس از کشف مقداری از آن در هر منطقه‌ای به سرعت تب طلا در همان منطقه شیوع پیدا کرده ا ست. شاید یکی از دلایل اصلی علاقه افراد به طلا نیز در همین نکته نهفته باشد.

شاید بتوان تب طلا در آمریکا را در این زمینه مهمترین رخداد دانست که باعث هجوم بسیاری از افراد دور و نزدیک به مناطق طلا خیز آمریکا شد و چه بسا بر سر به دست آوردن این فلز درخشان بسیاری نیز جان خود را از دست دادند که این مورد دست‌مایه داستان‌های نویسندگان بزرگی چون جک لندن شده است.
کشف طلا در کالیفرنیا در سال ۱۸۴۸ منشا امیدواری برای فرصت‌طلبان شد و همین عامل باعث شد صد هزار نفر جستجوگر از سراسر دنیا به کالیفرنیا سفر کنند. از آن‌جا که آن‌ها در سال ۱۸۴۹ به کالیفرنیا رسیدند، به «چهل‌ونهی‌ها» شهرت یافتند. آن‌ها با ماهی‌تابه برای کشف طلا به جستجو می‌پرداختند و با تکان دادن ذرات خاک و الک کردن آن همرا آب، طلا را پیدا می‌کردند. شیوع تب طلا در آمریکا همچنین بسیاری از بومیان را از خانه و زندگی خود آواره و حتی بسیاری از آن‌ها در درگیری با سفیدپوستان حریص و مسلح کشته شدند.
نظیر چنین رخدادی بارها در دیگر نقاط جهان بر سر به دست آوردن حتی ذره‌ای طلا اتفاق افتاده است.
در اینجا سعی شده است به طور اختصار به روند تولید طلا در کشورهای جهان از دهه ۷۰ تاکنون اشاره شود.
در سال ۱۹۷۰ آفریقای جنوبی ۳۲ میلیون اونس طلا تولید کرد و به این ترتیب با تولید تقریبا دو سوم طلا جهان بزرگترین تولیدکننده فلز درخشان در جهان نام گرفت. در این سال در مجموع ۴۷.۵ میلیون اونس طلا در جهان تولید شد.
پس از آفریقای جنوبی نیز اتحاد جماهیر شوروی با تولید ۶.۵ میلیون اونس در رده دوم قرار گرفت. کانادا، آمریکا و استرالیا نیز به ترتیب با تولید ۲.۴، ۱.۷ و ۰.۶ میلیون اونس در رده‌های بعدی قرار گرفتند.
سایر کشورها نیز کمتر از ۹ درصد از کل میزان تولید ططلا در جهان را به خود اختصاص دادند.
در سال ۱۹۷۵، تولید جهانی طلا با ۱۵ درصد کاهش نسبت به سال ۱۹۷۰ مواجه شد. به تبع تولید طلا در آفریقای جنوبی نیز با ۳۰ درصد افت به ۲۳ میلیون اونس رسید که سهمی ۵۹.۳ درصدی را از کل تولید جهانی به خود اختصاص داد.
تولید جهانی در سال ۱۹۷۵، ۳۹.۷ میلیون اونس اعلام شد. همچنین تولید طلا در کشورهای کانادا، آمریکا و استرالیا تقریبا در همان سطح سال ۱۹۷۰ باقی ماند.
در سال ۱۹۸۰ تولید جهانی طلا به ۳۹.۲ میلیون اونس رسید که آفریقای جنوبی با تولید ۲۱.۷ میلیون اونس طلا و کسب سهم ۵۵.۳ درصد از کل تولید جهانی باز هم اول شد.
در همین سال کانادا، آمریکا و استرالیا نیز به ترتیب ۱.۶، ۱ و ۰.۵ میلیون اونس طلا تولید کردند.
برزیل نیز پس از مدت‌ها وارد گود شد و در سال ۱۹۸۰، ۱.۳ میلیون اونس طلا تولید کرد؛ در حالیکه این میزان در سال ۱۹۷۵ تنها ۱۷۲ هزار اونس بود.
در سال ۱۹۸۵ تولید جهانی طلا به ۴۹.۳ میلیون اونس رسید که ۲۵ درصد نسبت به سال ۱۹۸۰ افزایش داشت.
آفریقای جنوبی نیز علی‌رغم افت نسبی، همچنان بر صدر جدول تولیدکنندگان طلا در جهان تکیه زده و با تولید ۲۱.۶ میلیون اونس طلا سهمی معادل ۴۳.۸ درصد را از کل تولید جهانی به خود اختصاص داد.
کانادا، آمریکا و استرالیا نیز به ترتیب با ۲.۸، ۲.۴ و ۱.۹ میلیون اونس طلا در رده‌های بعدی قرار گرفتند.
برزیل در همین سال ۲.۳ میلیون اونس طلا تولید کرد. چین نیز موفق به تولید دو میلیون اونس طلا شد و این کشور در سال ۱۹۸۲ شمش طلا با چهره پاندا را منتشر کرد.
پاپوآ گینه نو، فیلیپین و کلمبیا هر یک با تولید بیش از یک میلیون اونس طلا در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

در سال ۱۹۹۰ با ورود تکنولوژی Heap Leaching معدن‌کاری طلا برای همیشه تغییر پیدا کرده و وارد عرصه نوینی شد.
اتحاد جماهیر شوروی در حال فروپاشی است؛ آمریکا نیز از این فرصت استفاده کرده و با تولید ۹.۵ میلیون اونس طلا به زودی جای این کشور را در رده دوم بزرگترین تولیدکنندگان طلا در جهان می‌گیرد.
استرالیا در این سال ۷.۸ میلیون اونس تولید کرد. کانادا ۵.۴ میلیون اونس تولید کرد که این میزان در بالاترین سطح خود در سال ۱۹۹۱ به ۵.۷ موز رسید سپس دوباره افت کرده در همان سطوح قبلی یعنی سالانه ۵ میلیون اونس رسید.
در سال ۱۹۹۵ تولید جهانی طلا از ۷۲.۳ میلیون اونس عبور کرد. اما آفریقای جنوبی با کاهش چشمگیر تنها ۱۶.۸ میلیون اونس طلا تولید کرد و ۲۳.۳ درصد از کل تولید جهانی را به خود اختصاص داد.
آمریکا ۱۰ میلیون اونس طلا تولید کرد و پس از این کشور استرالیا با ۸.۲ میلیون اونس در رده سوم قرار گرفت. البته استرالیا در سال ۱۹۹۷ به تولید بیش از ۱۰ میلیون اونس طلا نیز دست پیدا کرد.
شیلی، غنا، پرو و اندونزی هر یک حدود دو میلیون اونس طلا تولید کردند که این میزان در سال ۱۹۹۰ تنها حدود ۰.۵ میلیون اونس بود.
در سال ۲۰۰۰ تولید جهانی طلا از مرز ۸۲.۶ میلیون اونس نیز فراتر رفت. اما آفریقای جنوبی با ادامه دادن به روند نزولی معنادار خود تنها ۱۳.۸ میلیون اونس طلا تولید کرد که با وضعیت سهمی ۱۶.۳ درصدی از کل تولید جهانی را به خود اختصاص داد.
تولید در آمریکا، استرالیا و کانادا با مقداری کاهش روبرو شد، اما در چین رو به رشد افزایش پیدا کرد.
دیگر تولیدکنندگان مطرح طلا در سال ۲۰۰۰ کشورهای شیلی، اندونزی، پرو، روسیه و ازبکستان بودند که حضور ازبکستان در این میان جالب توجه است.
نکته جالبی دیگری که در این سال می‌توان به آن اشاره کرد، افزایش تنوع در میان کشورهای تولیدکننده طلا در جهان بود که تا پیش از این و در همان زمان پنج تولیدکننده اول طلا در جهان بیش از ۵۰ درصد کل تولید جهانی را در اختیار داشتند.

در سال ۲۰۰۵ به ترتیب کشورهای آفریقای جنوبی، استرالیا، آمریکا، چین، پرو، اندونزی، روسیه، کانادا، پاپوآ گینه‌نو و غنا در رده‌های اول تا دهم تولید طلا در جهان قرار گرفتند.
تولید جهانی در همین سال به ۲۵۱۸ تن رسید. سایر کشورهای جهان ۶۹۹ تن طلا تولید کردند.
در این سال آمریکا موفق شد دوباره رتبه دوم خود را در زمینه طلا از استرالیا پس بگیرد.
رده‌بندی تولیدکنندگان طلا در سال ۲۰۰۶، آفریقای جنوبی، آمریکا، استرالیا، چین، پرو، اندونزی، روسیه، کانادا، پاپو آگینه‌نو و غنا بود.
کل تولید جهانی طلا نیز ۲۴۶۹ تن اعلام شد. سایر کشورهای دیگر جهان نیز ۶۹۹ تن طلا تولید کردند.

در سال ۲۰۰۷ رده‌بندی تولیدکنندگان طلا به چین، آفریقای جنوبی، استرالیا، اندونزی، پرو، روسیه، کانادا، پاپوآگینه‌نو و غنا تغییر یافت.
به این ترتیب چین به حکمفرمایی ۱۰۰ ساله آفریقای جنوبی در زمینه تولید طلا پایان داده و فصل جدیدی برای تولیدکنندگان طلادر جهان آغاز شد.
کارشناسان بروز وقایعی مانند بحران برق و حوادث معدن‌کاری را در کاهش تولید فلزات معدنی به ویژه طلا در آفریقای جنوبی موثر دانسته‌اند.
هرچند در ابتدا مسوولان آفریقای جنوبی حاضر نبودند شکست خود را بپذیرند، اما سرانجام در سال جاری به واقعیت آمار رسمی منتشر شده تن دادند. کل تولید جهانی در این سال ۲۴۴۴ تنطلا عنوان شد ۱۹۷۰ : آفریقای جنوبی دو سوم طلا ی جهان را تولید کرد ۱۹۷۵ : کاهش ۱۵ درصدی تولید جهان طلا ۱۹۸۰ : آفریقای جنوبی باز هم تولیدکننده برتر ۱۹۸۵ : چین به جمع مدعیان پیوست ۱۹۹۰: ورود تکنولوژی جدید و خداحافظی با گذشته ۱۹۹۵ : آمریکا تولیدکننده دوم پس از آفریقای جنوبی ۲۰۰۰ :ادامه روند نزولی آفریقای جنوبی ۲۰۰۵ : استرالیا گوی سبقت را از آمریکا گرفت ۲۰۰۶ :آمریکا دوباره دوم شد ۲۰۰۷ : اژدهای زرد پس از ۱۰۰ سال اول شد
پاسخ

Bookmarks

برچسب‌ها
spdrgoldshares

قواعد ارسال
شما نمی‌توانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمی‌توانید پاسخ ارسال کنید
شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال کنید
شما نمی‌توانید پست‌های خود را ویرایش کنید

BB code فعال است
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است