انجمن‌های سرمایه

بازگشت   انجمن‌های سرمایه > درباره سایت سرمایه (About Sarmaye Website) > بورس تهران

Notices

پاسخ

ابزارهاي موضوع
قديمي February 9th, 2011, 12:55   #1
azad-gh
Member

azad-gh's Avatar

تاريخ عضويت: Oct 2008
تشکر از ايشان: 376 بار در 76 پست
azad-gh (سطح 2)azad-gh (سطح 2)azad-gh (سطح 2)azad-gh (سطح 2)azad-gh (سطح 2)azad-gh (سطح 2)azad-gh (سطح 2)
افزایش سرمایه شرکت ها در بورس

0

سلام دوستان ، سوالی یکی از آشنایان که سهامی در بورس داشت ازمن پرسید که با شما در میان می گذارم :

همونطور که می دانید هرزگاهی شرکتها در بورس افزایش سرمایه می دهند که از یکی از طرق زیر انجام میشود :

"افزایش سرمایه از محل منابع زیر امکان‌پذیر است:
1 – آورده نقدی سهامداران شرکت (پرداخت مبلغ اسمی سهام به صورت نقدی)
2 – اندوخته‌ها و سود تقسیم نشده سال‌های قبل (تبدیل سود تقسیم نشده (اندوخته) به سرمایه)
3 – مطالبات حال شده سهامداران شرکت (تبدیل مطالبات حال شده به سرمایه)"
(منبع : irbourse.com)

تا اونجایی که من میدونم در مورد 1 با فروش سهام بیشتر این افزایش سرمایه اتفاق می افتد .

در مورد 2 افزایش سرمایه به شکل سهام جایزه به سهامداران قبلی داده میشود .

مورد سه رو اگه یکی از دوستان مطلع توضیح دهد متشکر میشوم ؟

حالا سوال اصلی من اینجاست شرکت این آشنای ما که سهامی دارد این افزایش سرمایه رو داده است :

"مجمع عمومي فوق‌العاده مورخ 21/01/89، اختيار افزايش سرمايه از مبلغ 000ر216 ميليون ريال به مبلغ 588ر628 ميليون ريال ( از محل سود انباشته مبلغ 000ر108ميليون ريال، از محل مطالبات و آورده نقدي مبلغ 588ر304ميليون ريال ) را به هيات مديره تفويض نمود و هيات مديره طي جلسه مورخ 02/05/89 ، افزايش سرمايه از مبلغ 000ر216 ميليون ريال به مبلغ 560ر628 ميليون ريال ( از محل سود انباشته مبلغ 000ر108ميليون ريال، از محل مطالبات و آورده نقدي مبلغ 560ر304ميليون ريال )را مورد تصويب قرار داد."

اگه بر فرض ایشون 10000 سهم ازان شرکت را داشته باشند و هیچ خرید سهامی هم نکنند (مورد 1) در حال حاضر سهامشان چقدر شده ؟
چون طبق اطلاعیه قسمتی از افزایش سهام از طریق سود انباشته است و اتفاقا سال گذشته هم هیچ سود نداد که همان مورد 2 میشود پس باید افزایش سهام بده درسته ؟ و چقدر ؟
در اطلاعیه مورد 3 یعنی از محل مطالبات رو در کنار آورده نقدی آورده یعنی افزایش سرمایه به شکل سهام جایزه نمی باشه ؟
اگه یکی از دوستان مطلع توضیحی در مورد این 3 گزینه و این اطلاعیه شرکت بدند متشکر میشم . بازم ممنون
azad-gh آفلاين است پاسخ با نقل قول
4 تشکر کننده از azad-gh:
قديمي February 10th, 2011, 14:39   #2
alavi71
Junior Member

alavi71's Avatar

تاريخ عضويت: Mar 2008
محل سكونت: همين نزديك ها ....
تشکر از ايشان: 25 بار در 17 پست
alavi71 (سطح 2-)alavi71 (سطح 2-)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به alavi71
0

وزهاي خوش‌ «بورس تهران» ادامه مي‌يابد؟
ورود به باشگاه 100ميلياردي‌ها

هفته جاري به لحاظ انتشار اخبار كلان اقتصادي دوره‌اي مهم براي فعالان بورس تهران بود؛ اظهارات دو تن از اعضاي كميسيون برنامه و بودجه مجلس مبني بر كسري 21 هزار ميليارد توماني بودجه در سال 89 و نيز استقراض از بانك مركزي براي تامين منابع يارانه نقدي از جمله نشانه‌هاي مهم در جهت احتمال افزايش فشارهاي تورمي به شمار مي‌رود. از سوي ديگر، بررسي روند تحولات بورس نشان مي‌دهد كه طي هفته جاري، بورس تهران پس از طي يك دوره از رشد پرشتاب، شاهد تقابل پرحجم عرضه و تقاضا بود. به اين ترتيب در نيمه نخست هفته با فشار قابل ملاحظه خريداران، قيمت سهام، عموما در مسير رشد قرار داشت اما در روزهاي سه شنبه و چهارشنبه با فزوني عرضه‌ها، بازار تا حدودي متعادل شد؛ روندي كه در مجموع منجر به رشد قابل توجه 7/2 درصدي شاخص و ثبت رقم 100 ميليارد دلار به عنوان ارزش بورس در پايان هفته شد. اين در حالي است كه بازار سهام در 10 روز آينده در معرض يكي از مهم‌ترين متغيرهاي موثر بر وضعيت خود يعني اولين گزارش پيش‌بيني درآمد شركت‌ها براي سال آينده قرار مي‌گيرد. مفاد اين گزارش‌ها - كه احتمالا در بردارنده احتياط شركت‌ها در پيش‌بيني سودآوري خواهد بود - تاثير مهمي در تعيين روند كوتاه‌مدت بازار سرمايه ايفا مي‌كند.

يك هفته با تپيكس
ورود «تهران» به باشگاه بورس‌هاي 100ميليارد دلاري
شروين شهرياري
بورس تهران در هفته معاملاتي جاري پس از طي يك دوره از رشد پرشتاب، شاهد تقابل پرحجم عرضه و تقاضا بود.
به اين ترتيب در نيمه نخست هفته با فشار قابل ملاحظه خريداران، قيمت سهام، عموما در مسير رشد قرار داشت اما در روزهاي سه شنبه و چهارشنبه با فزوني عرضه‌ها، بازار تا حدودي متعادل شد؛ روندي كه در مجموع منجر به رشد قابل توجه 7/2 درصدي شاخص و ثبت رقم 100 ميليارد دلار به عنوان ارزش بورس در پايان هفته مورد گزارش شد.
اين در حالي است كه بازار سهام در 10 روز آينده در معرض يكي از مهم‌ترين متغيرهاي موثر بر وضعيت خود يعني اولين گزارش پيش‌بيني درآمد شركت‌ها براي سال آينده قرار مي‌گيرد. مفاد اين گزارش‌ها - كه احتمالا در بردارنده احتياط شركت‌ها در پيش‌بيني سودآوري خواهد بود- تاثير مهمي در تعيين روند كوتاه‌مدت بازار سرمايه ايفا مي‌كند.
پيشتازي فلزات اساسي
هفته جاري در بورس تهران را مي‌توان هفته فلزات اساسي دانست. دو نماينده شاخص اين صنعت يعني شركت‌هاي «ملي مس» و «فولاد مباركه» كه رتبه دوم و سوم در بين شركت‌هاي بورسي به لحاظ ارزش بازار را در اختيار دارند، با كسب بازده 4/11 و 7/16 درصدي، يك هفته طلايي را براي سهامداران خود به ارمغان آوردند. ملي مس كه اين روزها با قيمت جهاني 10 هزار دلاري شرايط استثنايي به لحاظ قيمت فروش محصولات را تجربه مي‌كند تعديل مثبت 16 درصدي در گزارش 9 ماهه را به بازار اعلام كرد.
كارشناسان، انتظار يك تعديل مثبت ديگر تا سطح 2200 ريال به ازاي هر سهم در صورت ثبات قيمت جهاني مس تا پايان سال 89 را دارند. فولاد مباركه نيز با حمايت‌هاي حقوقي از سوي مجموعه مهر اقتصاد، رشد مناسبي را تجربه كرد و به‌رغم عرضه 120 ميليون سهم در روز يكشنبه، با صف خريد راهي مجمع فوق‌العاده شد. در اين مجمع، سهامداران با اجراي افزايش سرمايه 1000 ميليارد توماني (كه 79 درصد از آن از محل آورده و مطالبات تامين خواهد شد) به عنوان بزرگ‌ترين افزايش سرمايه تاريخ بورس موافقت كردند. سهامداران اين شركت با توجه به بحث مهم مصرف انرژي در انتظار اولين پيش‌بيني درآمد «فولاد» براي سال 90 هستند كه احتمالا با كاهش نسبت به آخرين بودجه 89 اعلام خواهد شد. با تحولات هفته جاري، رشد شاخص صنعت فلزات اساسي از ابتداي بهمن‌ماه به 7/17 درصد رسيد تا يكي از بهترين ماه‌ها به لحاظ كسب بازده براي شاخص اين صنعت رقم بخورد. به اين ترتيب صنعت فلزات اساسي با دستيابي به بازدهي 80 درصد از ابتداي سال، موفق شد تا فاصله خود با ساير صنايع پيشرو بورس به لحاظ كسب بازده را كمتر كند.
توقف نمادها؛ راهكار جديد بورس براي كنترل بازار
دوره‌هاي رشد پرشتاب بازار با افزايش هيجانات سرمايه‌گذاران معمولا منجر به ايجاد فاصله بين قيمت و ارزش ذاتي برخي سهام مي‌شود. در بازارهاي مالي دنيا در صورتي كه تغيير قيمت سهام با شتاب غير‌منطقي ادامه يابد، نهاد ناظر در روند معاملات دخالت مي‌كند. مصداق اين روند در يك ماه گذشته در بورس تهران نيز مشاهده شده است و توقف معاملات برخي سهام خودرويي را مي‌توان در همين راستا ارزيابي كرد.
علاوه بر اين، كمبود سهام شناور آزاد در عرضه‌هاي اوليه منجر به رشد سريع قيمت بعضي سهام شده است كه نمونه‌هاي آن در مورد پست بانك و بالاست قابل رصد است. در هفته جاري نماد تازه وارد «بالاس» پس از كسب بازده 273 درصدي در مدت 40 روز، جهت شفاف‌سازي وضعيت متوقف شد. انتظار مي‌رود اقدام بهنگام بورس در توقف نمادها و انتشار گزارش‌هاي شفاف‌سازي، به روشن شدن وضعيت واقعي شركت‌ها و كنترل هيجانات سرمايه‌گذاران كمك موثري كند.
«پاسارگاد» در راه ورود به بازار
برگزاري جلسه معارفه بانك پاسارگاد به عنوان بزرگ‌ترين بانك كشور به لحاظ سرمايه ثبت شده در روز سه شنبه، نويد حضور اين شركت در بازار سرمايه در آينده نزديك را در بر داشت.
مديرعامل شركت از تلاش براي ورود پاسارگاد به بازار بورس به جاي فرابورس خبر داده است. «پاسار» با پيش‌بيني سود 200 ريالي براي سال 89 احتمالا با نسبت P/E دو رقمي روي تابلو خواهد رفت.
با توجه به افزايش سرمايه اخير و نسبت كفايت سرمايه 20درصدي ( كه امكان رشد تسهيلات اعطايي را فراهم مي‌آورد)، احتمالا كشف قيمت سهم توسط سرمايه‌گذاران با انتظار رشد قابل ملاحظه سودآوري شركت در آينده صورت مي‌پذيرد.
مديرعامل شركت در جلسه معارفه، پيش‌بيني سود سال آينده پاسارگاد را 310 ريال به ازاي هر سهم تخمين زده است كه رشد 50 درصدي نسبت به آخرين برآورد سال 89 را نشان مي‌دهد.
سايه تحولات كلان بر بورس
هفته جاري به لحاظ انتشار اخبار كلان اقتصادي دوره‌اي مهم براي فعالان بورس تهران بود. اظهارات دو تن از اعضاي كميسيون برنامه و بودجه مجلس مبني بر كسري 21 هزار ميليارد توماني بودجه در سال 89 و نيز استقراض از بانك مركزي براي تامين منابع يارانه نقدي از جمله نشانه‌هاي مهم در جهت احتمال افزايش فشارهاي تورمي به شمار مي‌رود. همچنين اظهارات دبير ستاد هدفمند‌سازي يارانه‌ها مبني بر برنامه دولت مبني بر تامين 14 هزار ميليارد تومان منابع از محل آزاد‌سازي قيمت‌ها در فصل زمستان به معناي اجراي قانون با سناريوي 56 هزار ميليارد توماني در يك سال است كه عملا طي شدن نيمي از مسير هدفمندسازي در يك گام را تداعي مي‌كند. علاوه بر اين، اظهارات وزير اقتصاد مبني بر تنظيم بودجه سال 90 بر مبناي نفت 80 دلاري و دلار 1050 توماني، رشد درآمد ريالي دولت و در پيش گرفتن سياست انبساط مالي در سال آينده را به عنوان يك سناريوي احتمالي مطرح ساخته است.
همچنين اعلام نرخ تورم 7/2 درصدي دي‌ماه توسط بانك مركزي كه بالاترين رقم رشد شاخص ماهانه قيمت‌ها در بازه يك ساله محسوب مي‌شود نيز دورنماي رشد رقم ميانگين تورم در ماه‌هاي آينده را ايجاد كرده است.
تعقيب تحولات مزبور در افق ميان مدت براي سرمايه‌گذاران بورس تهران مشخص مي‌كند كه جهت‌گيري‌هاي كلان اقتصادي كشور، رشد تورم و افت P/E سهام در سال 90 را موجب خواهند شد يا نتايج تحولات با در پيش گرفتن سياست‌هاي كنترل تورم به نفع اهالي بازار سرمايه رقم خواهد خورد
alavi71 آفلاين است پاسخ با نقل قول
4 تشکر کننده از alavi71:
قديمي February 11th, 2011, 19:52   #3
meysam2010
Junior Member

تاريخ عضويت: Apr 2010
محل سكونت: اصفهان
تشکر از ايشان: 40 بار در 20 پست
meysam2010 (سطح 0)
0

کسی جواب سوال آقای آزاد را میدونم چون این هم سوال و مشکل من هم است
meysam2010 آفلاين است پاسخ با نقل قول
2 تشکر کننده از meysam2010:
قديمي February 12th, 2011, 10:52   #4
nasr
Member

تاريخ عضويت: Apr 2006
محل سكونت: تهران
تشکر از ايشان: 338 بار در 95 پست
nasr (سطح 1)nasr (سطح 1)nasr (سطح 1)nasr (سطح 1)nasr (سطح 1)
0

سلام

در بورس تهران معمولا افزايش سرمايه از محل مطالبات و آورده نقدي توامان انجام مي گيرد. و دليل آن معمولا به خاطر مطالبات معوق سهامداران از سودهاي مصوب سنوات گذشته مي باشد. در اين شرايط برخي از سهامداران جديد كه مطالبات معوق ندارند چنانچه تمايل به شركت در افزايش سرمايه داشته باشند بايستي بصورت آورده نقدي در افزايش سرمايه شركت نمايند.

در رابطه با سوالي كه مطرح شده است طبق مصوبه مجمع (216/108)= 50 درصد افزايش سرمايه از محل سود انباشته و (216/304.588) 141 درصد از محل مطالبات يا آورده نقدي مي باشد.
چنانچه سهامدار مورد نظر در تاريخ 2/5/89 مالك 10000 سهم بوده بنابراين تعداد (50%*10000) 5000 سهم جايزه به او تعلق مي گيرد و چنانچه تمايل به شركت در افزايش سرمايه داشته باشد مي تواند حق تقدم خود در (141%*10000)14100 سهم را نيز اعمال نمايد.
بنابراين در اين افزايش سرمايه 19100 سهم به او تعلق خواهد گرفت كه تعداد سهام او را به 29100 سهم خواهد رساند.

البته در رابطه با بخش 141 درصدي چنانچه اين سهامدار مطالبات قبلي از شركت نداشته باشد بايستي جهت شركت در افزايش سرمايه 14100000 ريال به شركت در مهلت مقرر پرداخت نمايد. در اين صورت عده اي از سهامدارن از محل مطالبات و عده اي بصورت نقدي در اين افزايش سرمايه شركت كرده اند.

اميدوارم موضوع روشن شده باشد.
3 تشکر کننده از nasr:
قديمي February 12th, 2011, 22:43   #5
meysam2010
Junior Member

تاريخ عضويت: Apr 2010
محل سكونت: اصفهان
تشکر از ايشان: 40 بار در 20 پست
meysam2010 (سطح 0)
1

سلام نصر عزیز تشکر از جواب شما
یه سوال محاسباتی
من در افزایش سرمایه کگل شرکت کردم که افزایش 240درصدی از محل مطالبات و آورده نقدي(و پاره سهم) بود تعداد سهام من 1210سهم بود که همزمانم با مجمع افزایش سرمایه مجمع عادی سالیانه هم تشکیل شد و سود 145 تومانی هم تقسیم شد در ضمن من از حق تقدم استفاده نکردم و 100تومان هم به حساب شرکت واریز نکردم.
سوال :1- پاره سهم منظور چه بوده
2-شرکت به من 740500تومان داده چگونه محاسبه شده ایا سهام جایزه به من تعلق میگیرد چون من در کل با خرید و فروش این سهم ضرر کردم

آخرین ويرايش توسط meysam2010 در February 12th, 2011 و ساعت 22:51
meysam2010 آفلاين است پاسخ با نقل قول
تشکر کننده از meysam2010:
قديمي February 13th, 2011, 10:41   #6
nasr
Member

0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله meysam2010 نمايش نوشته ها
سلام نصر عزیز تشکر از جواب شما
یه سوال محاسباتی
من در افزایش سرمایه کگل شرکت کردم که افزایش 240درصدی از محل مطالبات و آورده نقدي(و پاره سهم) بود تعداد سهام من 1210سهم بود که همزمانم با مجمع افزایش سرمایه مجمع عادی سالیانه هم تشکیل شد و سود 145 تومانی هم تقسیم شد در ضمن من از حق تقدم استفاده نکردم و 100تومان هم به حساب شرکت واریز نکردم.
سوال :1- پاره سهم منظور چه بوده
2-شرکت به من 740500تومان داده چگونه محاسبه شده ایا سهام جایزه به من تعلق میگیرد چون من در کل با خرید و فروش این سهم ضرر کردم
سلام

برداشت من از اطلاعات ناقصي كه ارائه كرده ايد اينگونه است كه شما با 1210 سهم كگل (قبل از افزايش سرمايه) وارد مجمع افزايش سرمايه و تصويب سود 88 شده ايد. شما از حق تقدم خود استفاده نكرده ايد و بنابراين در افزايش سرمايه شركت نكرده ايد. در اين حالت شركت راسا اقدام به فروش حق تقدم هاي استفاده نشده مي كند و وجوه حاصل از فروش آن را به سهامدار پرداخت مي نمايد. با توجه به افزايش سرمايه 240 درصدي شما مالك 2904(240%*1210) حق تقدم شركت در افزايش سرمايه بوده ايد. بنابراين شركت بايستي وجوه حاصل از فروش اين تعداد حق تقدم و سود نقدي شما كه 145 تومان بوده (145*1210) را به شما پرداخت نمايد. و نهايتا شما مالك 1210 سهم با سرمايه جديد خواهيد بود.

برداشت ديگري كه مي توان كرد به اين صورت است كه شركت از محل مطالبات سود اقدام به اعمال بخشي از حق تقدم شما در افزايش سرمايه نموده است. يعني چون 100 تومان را واريز نكرده ايد ( 100/145*1210) 1150 عدد از حق تقدم شما از محل مطالبات سود شما اعمال شده و مابقي حق تقدم شما يعني (1150-2904) 1754 حق تقدم در بازار به فروش رفته و وجه آن به شما پرداخت شده. در اين حالت شما بايستي مالك 1210+1150 سهم با سرمايه جديد باشيد.

زماني كه افزايش سرمايه شركتي منجر به ايجاد نسبتي از يك سهم براي يك سهامدار شود اصطلاحا پاره سهم ايجاد مي شود. مثلا اگر شركتي اقدام به افزايش سرمايه 30 درصدي نمايد سهامداري كه 5 سهم شركت را دارد مي تواند در اين افزايش سرمايه 1.5 سهم ديگر نيز تحصيل نمايد. 0.5 سهم عملا قابل ثبت و انتشار نيست بنابراين شركت با همكاري كارگزاران پاره سهم هاي موجود را با انجام معاملاتي بين سهامداران به سهم هاي كامل تبديل مي نمايد.

اميدوارم توضيحات كامل باشد.

آخرین ويرايش توسط nasr در February 13th, 2011 و ساعت 11:03
nasr آفلاين است پاسخ با نقل قول
2 تشکر کننده از nasr:
قديمي February 13th, 2011, 16:44   #7
azad-gh
Member

azad-gh's Avatar

تشکر از ايشان: 376 بار در 76 پست
azad-gh (سطح 2)azad-gh (سطح 2)azad-gh (سطح 2)azad-gh (سطح 2)azad-gh (سطح 2)azad-gh (سطح 2)azad-gh (سطح 2)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله nasr نمايش نوشته ها
سلام

در بورس تهران معمولا افزايش سرمايه از محل مطالبات و آورده نقدي توامان انجام مي گيرد. و دليل آن معمولا به خاطر مطالبات معوق سهامداران از سودهاي مصوب سنوات گذشته مي باشد. در اين شرايط برخي از سهامداران جديد كه مطالبات معوق ندارند چنانچه تمايل به شركت در افزايش سرمايه داشته باشند بايستي بصورت آورده نقدي در افزايش سرمايه شركت نمايند.

در رابطه با سوالي كه مطرح شده است طبق مصوبه مجمع (216/108)= 50 درصد افزايش سرمايه از محل سود انباشته و (216/304.588) 141 درصد از محل مطالبات يا آورده نقدي مي باشد.
چنانچه سهامدار مورد نظر در تاريخ 2/5/89 مالك 10000 سهم بوده بنابراين تعداد (50%*10000) 5000 سهم جايزه به او تعلق مي گيرد و چنانچه تمايل به شركت در افزايش سرمايه داشته باشد مي تواند حق تقدم خود در (141%*10000)14100 سهم را نيز اعمال نمايد.
بنابراين در اين افزايش سرمايه 19100 سهم به او تعلق خواهد گرفت كه تعداد سهام او را به 29100 سهم خواهد رساند.

البته در رابطه با بخش 141 درصدي چنانچه اين سهامدار مطالبات قبلي از شركت نداشته باشد بايستي جهت شركت در افزايش سرمايه 14100000 ريال به شركت در مهلت مقرر پرداخت نمايد. در اين صورت عده اي از سهامدارن از محل مطالبات و عده اي بصورت نقدي در اين افزايش سرمايه شركت كرده اند.

اميدوارم موضوع روشن شده باشد.
خیلی ممنون از پاسخ شما دوست گرامی ، پس آنگونه که من متوجه شدم اون 50 درصد افزایش سرمایه مربوط به همه سهامداران چه جدید و چه قدیمی (کسانی که مطالبه دارند) می باشد یعنی تا اینجا 15000 سهم میشود که ازمنبع خود شرکت وسود پروژه ها می باشد ولی اگه این آشنای ما از سهامدار ان قدیمی باشد و سود پرداخت نشده داشته باشد (چون خودش گفت پارسال اصلا سودی نداد و حتی از شرکت توسط سهامداران شکایت شد و یه سقوط شدیدی از سال قبل تا کنون در حدود 60 درصد هم داشت ) بابت مطالبات قبلی 141 درصد دیگر هم افزایش سهام خواهد داشت و ایشون از 191 درصد کل افزایش سرمایه برخوردار خواهد شد یعنی بدون شرکت در این افزایش سرمایه باید به 29100 سهم رسیده باشد ؟ درسته ؟ بازم ممنون
azad-gh آفلاين است پاسخ با نقل قول
تشکر کننده از azad-gh:
قديمي February 13th, 2011, 17:11   #8
nasr
Member

0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله azad-gh نمايش نوشته ها
خیلی ممنون از پاسخ شما دوست گرامی ، پس آنگونه که من متوجه شدم اون 50 درصد افزایش سرمایه مربوط به همه سهامداران چه جدید و چه قدیمی (کسانی که مطالبه دارند) می باشد یعنی تا اینجا 15000 سهم میشود که ازمنبع خود شرکت وسود پروژه ها می باشد ولی اگه این آشنای ما از سهامدار ان قدیمی باشد و سود پرداخت نشده داشته باشد (چون خودش گفت پارسال اصلا سودی نداد و حتی از شرکت توسط سهامداران شکایت شد و یه سقوط شدیدی از سال قبل تا کنون در حدود 60 درصد هم داشت ) بابت مطالبات قبلی 141 درصد دیگر هم افزایش سهام خواهد داشت و ایشون از 191 درصد کل افزایش سرمایه برخوردار خواهد شد یعنی بدون شرکت در این افزایش سرمایه باید به 29100 سهم رسیده باشد ؟ درسته ؟ بازم ممنون
سلام
در مورد 50 درصد بله درست مي فرماييد. در مورد 141 درصد هم چنانچه مطالبات معوق داشته باشند از همان محل قابل اعمال است. دقت كنيد كه سود سنوات قبل در صورتي جزء مطالبات سهامداران قرار مي گيرد كه در مجامع عمومي ساليانه سود نقدي تصويب شده باشد. در نتيجه تعداد سهام اين شخص بعد از افزايش سرمايه همان است كه فرموديد.
نكته ديگر اينكه روال عادي برخي از شركتها اينگونه است كه در افزايش سرمايه (فقط از محل آورده نقدي يا مطالبات حال شده) حتي اگر سهامداران مطالبات قبلي هم داشته باشند بايستي حتما از طريق فرمهاي شركت يا هر روش ديگر موافقت خود در افزايش سرمايه را رسما اعلام نمايند وگر نه از ديد شركت آنها راضي به شركت در افزايش سرمايه نيستند و حق تقدم آنها به فروش گذاشته مي شود. البته برخي ديگر از شركتها اينگونه عمل نمي كنند و چنانچه سهامداري مطالبات قبلي داشته باشد بطور خودكار در افزايش سرمايه شركت داده مي شود.

بهر حال مسائل مختلفي وجود دارد كه بايستي به همه انها توجه شود.

آخرین ويرايش توسط nasr در February 13th, 2011 و ساعت 17:13
nasr آفلاين است پاسخ با نقل قول
2 تشکر کننده از nasr:
قديمي March 12th, 2011, 10:25   #9
eisa
Junior Member

تاريخ عضويت: May 2010
تشکر از ايشان: 8 بار در 6 پست
eisa (سطح 0)
0

سلام بر دوستان عزیز یک شرکت یا هر سهام دار بزرگ سالی چند درصد نسبت به سرمایش بدست بیاره میگیم کارش خیلی درسته
و ایا سرمایه دارهای بزرگ هم در فارکس سرمایشون رو از دست میدن یا سیستم خاصی دارن
eisa آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي March 12th, 2011, 13:42   #10
zagros1
Junior Member

zagros1's Avatar

تشکر از ايشان: 18 بار در 9 پست
zagros1 (سطح 0)
0

با درود
من میخواهم که آگاهی از شرکتهایی که افزایش سرمایه داشته اند داشته باشم (کدام شرکتها بوده اند) آیا تاپیکی در اینباره در سایت هست؟
اگه نیست هریک از دوستان که آگاهی در اینباره دارند در همینجا به دوستان دیگه هم بگن
با سپاس
قديمي June 19th, 2011, 22:02   #11
sd.kary
Junior Member

تاريخ عضويت: Sep 2009
تشکر از ايشان: 0 بار در 0 پست
sd.kary (سطح 0)
0

سلام دوستان من از سهام بترانس مقداری داشتم که بعداز افزایش سرمایه400درصدی که 100درصد اون سهام جایزه بود که هنوز به پرتفوی من نیومده کسی میدونه کی این مقدار سهامو به من میدن؟
sd.kary آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي June 23rd, 2011, 18:15   #12
سعید حاج حیدری
Senior Member

سعید حاج حیدری's Avatar

محل سكونت: كرج
تشکر از ايشان: 4,255 بار در 1,272 پست
سعید حاج حیدری (سطح 3)سعید حاج حیدری (سطح 3)سعید حاج حیدری (سطح 3)سعید حاج حیدری (سطح 3)سعید حاج حیدری (سطح 3)سعید حاج حیدری (سطح 3)سعید حاج حیدری (سطح 3)سعید حاج حیدری (سطح 3)سعید حاج حیدری (سطح 3)سعید حاج حیدری (سطح 3)سعید حاج حیدری (سطح 3)
0

به سهم شما 400 درصد افزایش سرمایه خورده است اما هنوز افزایش سرمایه در مقدار سهام شما اعمال نشده است زمانی که مهلت استفاده از حق تقدم های تمام شد اون وقت یک نامه می زنند به بورس میگویند افزایش سرمایه رو اعمال کنید یک پرسه زمانی 1 ماهی بعد از تمام شدن استفاده از حق تقدم زمان می بده حداقل
پاسخ

Bookmarks

برچسب‌ها
افزایش, بورس, سرمایه, شرکت

ابزارهاي موضوع

قواعد ارسال
شما نمی‌توانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمی‌توانید پاسخ ارسال کنید
شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال کنید
شما نمی‌توانید پست‌های خود را ویرایش کنید

BB code فعال است
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
کدهای HTML غير فعال است

ساعت جاري 17:19 با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.