انجمن‌های سرمایه

بازگشت   انجمن‌های سرمایه > درباره سایت سرمایه (About Sarmaye Website) > بورس تهران

Notices

پاسخ

ابزارهاي موضوع
قديمي March 16th, 2004, 11:50   #1
yaser_rashidi
مدیر سایت

yaser_rashidi's Avatar

تاريخ عضويت: Mar 2004
محل سكونت: Tehran
تشکر از ايشان: 1,510 بار در 578 پست
yaser_rashidi امتياز غيرفعال است
0

سلام به همه دوستان

سبد فعلي من اينه :

43 سفارس ( سيمان فارس خوزستان )
9 تايرا ( تراكتور سازي )
12 صدرا (‌خصدرا )‌
9 خدمات انفورماتيك ( رانفو )
10 چادرملو
1 ماشين سازي اراك ( فاراك )‌
6 پتروشيمي اراك( شاراك )‌
5 گروه بهمن ( خبهمن )
3 ايران خودرو ( خودرو )

و ميخوام براي سال بعد اين سبد رو داشته باشم :

سفارس ( سيمان فارس خوزستان ) 30
تايرا ( تراكتور سازي ) 5
صدرا (‌خصدرا )‌ 20
چادرملو15
گروه بهمن ( خبهمن ) 10
ايران خودرو ( خودرو ) 10
سر. صندوق بازنشستگي10

بنظر شما كار منطقيه ؟

گزينه هاي ديگري هم كه دارم : سر . پتروشيمي و سر . سپه و سر . بوعلي زامياد و سر غدير و معادن و فلزات هستند .
سبد من گروهي است ( يك گروه 5 نفره كه با هم سرمايه گذاري و تحليل ميكنيم ) .

من خودم به سبدي كه پيشنهاد دادم اعتقاد دارم و اگر بخواهم تغييري در آن بدهم گروه بهمن است كه با سر .معادن و فلزات عوضش ميكنم .
بنظر من سر . بازنشستگي از سهمهاي پنهان ولي خوب بازده بازار است . من چند وقتي است اين سهم را دنبال ميكنم و پيشنهاد اول كارگزارم هم همين است ( و نه سر معادن !‌)‌ . در مجمع آن هم بمن ثابت شد كه اشتباه نكرده ام .

بسيار خوشحال ميشوم كه نظراتتان را بدانم .

[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]
yaser_rashidi آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي March 16th, 2004, 11:52   #2
eqbalnia
Junior Member

تشکر از ايشان: 0 بار در 0 پست
eqbalnia (سطح 0)
0

با سلام

اگر موافق باشيد سبد فعلي و سبد ايده آل شما را به دو بخش تقسيم كنيم:
بخش اول سهامي كه شما مي خواهيد درصد خود را در آن كاهش داده يا به كلي از آن خارج شويد: فارس و خوزستان، تايرا، خدمات انفورماتيك ، ماشين سازي اراك و پتروشيمي اراك در اين گروه قرار دارند و بخش دوم سهام هايي كه مي خواهيد درصد خود را در آنها افزايش داده يا به تازگي در آنها وارد شويد: صدرا ، ايران خودرو، گروه بهمن، چادر ملو و سر.صندوق و آلترناتيو هاي شما مثل وپترو، وسپه و معادن و فلزات جزو اين گروه هستند.

قبل از تصميم گيري بايد ابتدا چند مطلب روشن شود:
1- لازم است افق سرمايه گذاري خود را مشخص كنيد آيا تركيب پرتفوي و سهام هاي مورد اشاره را براي يك دوره يك ساله انتخاب مي كنيد يا يكي دو ماهه يا تا تير ماه؟؟
به نظر مي رسد در سهام هاي مورد اشاره شما بعضي پتانسيل رشد هاي كوتاه مدت را داشته باشند و برخي ديگر با ديد بلند مدت مناسب باشند.
2- بازده هدف و ريسك متانسب با آن براي شما و دوستانتان چقدر است؟ آيا مثلا دنبال 100 درصد بازدهي تا تير ماه هستيد يا به بازدهي 50 درصد اما مطمئن راضي هستيد؟
3- شما به دلايل خود براي انتخاب سهام سبد ايده آل اشاره نكرده ايد. شايد شما دلايل و تحليل خوبي در مورد آنها داشته باشيد كه مرور اين موارد بتواند به ما و شما در تصميم گيري كمك كند . مثلا من شخصا اطلاعات دقيقي در مورد آخرين وضعيت سر. صندوق ندارم و البته بنظرم مي رسد پتانسيل هاي خوبي در بلند مدت داشته باشد خصوصا انكه صندوق بازنشستگي در حال انتقال برخي سهام ارزنده خود مثل سيمان ساوه و لوله سازي اهواز و غيره به سرمايه گذاري صندوق مي باشد . در هر صورت ممنون مي شوم در مورد اين سهم و خصوصا مجمع آن و ساير سهام مورد نظرتان توضيح بفرماييد.

4- سوال اساسي ديگر آيا تغيير تركيب پرتفوي شما از محل فروش سهام موجود و خريد سهام جديد است يا مي خواهيد عمدتا با تزريق پول جديد در مورد چند سهم درصد خود را در آنها نسبت به بقيه افزايش دهيد؟
ببخشيد نمي خواستم به جاي كمك كردن و جواب دادن گيجتان كنم ولي اين مطالب به نظره در تصميم گيري مهم است.
اما در هر صورت و در حالت كلي
بر اساس وضعيت فعلي بازار و قيمت هاي كنوني همچنين اطلاعات منتشر شده شركت ها و مواردي كه مي شود تا اندازه اي حدس زد پيشنهاد من به شرح زير است:

در مورد بخش اول سبد شما:
سيمان فارس و خوزستان لنگر سبد شما بوده و حداقل بازدهي آن تا تير ماه بصورت مطمئن و با احتمال زياد حداقل 50 درصد خواهد بود . سه ماهه 60 درصد بودجه اش را پوشش داده و تعديل سود آن حداقل تا 3000 ريال محتمل است با نسبت 20 مي شود 60000 ريال. 100 درصد افزايش سرمايه هم دارد . لذا كم كردن درصد اين سهم در سبد فقط در صورتي توجيه دارد كه دنبال بازده هاي بيشتر باشيد و آلترناتيو هاي مناسبي هم براي اين منظور داشته باشيد
باز هم فراموش نكنيد كه 3000 ريال سود براي فارس رقم حداقل بوده و ساختار و ماهيت شركت و سابقه آن نشان مي دهد كه هر رقمي را كه اراده كند مي تواند نشان دهد. در هر صورت در قيمت هاي فعلي يعني پايين تر از 37000 ريال فروش آن توصيه نمي شود.

البته روش درست تر براي قيمت گذاري فارس و خوزستان توجه به سبد آن و روش NAV است اگر روش قيمت گذاري با P/E قدري حاجي بازاري است ببخشيد به سبب سادگي و داشتن يك ديد ساده از اين روش استفاده كرده ام . فايل NAV آن را قبلا تهيه كرده ام كه روي وب سايت TSE_ANALYST هست البته بايد به روز رساني شود.

در مورد تايرا با كاهش درصد آن در پرتفويتان موافقم چون بنظر من رشد آن براي سال بعد محدود بوده و خود سهم به لحاظ افت و خيز زياد آن كلافه كننده و پر ريسك است منتها بايد آن را در قيمت مناسب تبديل كنيد.البته ناگفته نماند اين سهم پتانسيل هاي خاص خود را دارد كه بحث آن مفصل است ولي من لااقل براي خريد جديد توصيه نمي كنم.

خدمات انفورماتيك را بهتر است بعد از تعديل آن تبديل كنيد . سود امسال آن حدود 4000 ريال حدس زده مي شود . البته بعد از افت قابل توجه اخير آن بازار فعلا اعتقادي به آن ندارد. سر. ملي در حال خريد ملي انفورماتيك است و به نفع آن است كه قيمت خدمات را كه بر روي قيمت ملي انفورماتيك تاثير دارد پايين نگه دارد . شايد تعديل مثبت خدمات تا پعد از نهايي شدن قيمت اين معامله به تعويق افتد. به هر حال به نظرم بهتر باشد تا اعلام سود جديدش آن را نگه داريد.

پتروشيمي اراك : بلند مدت به ان اعتقاد ندارم چون به لحاظ خوراك مزيت ندارد. ولي بعيد نيست تحت تاثير مسايل خصوصي سازي و بورس بازي يك عده رشد كند. در هر صورت ريسك نگه داشتن ان زياد است.

ماشين سازي اراك: البته درصد آن در پرتفوي فعلي شما ناچيز است. ولي قيمت فعلي اين سهم يعني 3400 ريال كف قيمت آن محسوب مي شود. هر چند رشد آن به گرفتن قرارداد هاي جديد و خريدار جديد آن در بحث خصوصي سازي گره خورده است. گفته مي شود حقوقي ها عمدا آن را پايين نگه داشته اند تا در قيمت مناسبس از خصوصي سازي بخرند. احتمال رشد كوتاه مدت آن با روشن شدن بحث فروش آن و گرفتن قرار داد هاي تازه در سال بعد زياد است. به نظر من قيمت محتمل آن در تير ماه حدود 5300 ريال (15*355) است.
اين روزها من وسوسه مي شوم قدري خريد كنم حداقل بصورت كوتاه مدت!

اما بخش دوم :
با صدرا و چادر ملو موافقم. البته در مورد چادر ملو فكر مي كنم درصد فعلي آن در سبد شما كافي است شايد بهتر باشيد 5 يا 10 درصد كاويان به آن اضافه كنيد. در مورد صدرا هم مراقب باشيد دچار تعصب نشويد . اين سهم البته بلند مدت خوب است ولي بر اساس وضعيت فعلي قدري پر ريسك به نظر مي رسد. بالا بردن آن در سبد، احتمالا منجر به افزايش بازده شود ولي هزينه بدست آوردن اين بازده قدري سنگين خواهد بود! عملكرد بانك ملي ، مديريت شركت، استقبال و حمايت آتي بازار قدري به نظرم مبهم و گيج كننده است. بر اساس وضعيت فعلي بعيد مي دانم در سال جديد حتي نصف بازدهي سال 82 را بدهد. البته اگر آن نصفي را هم بدهد خيلي است. 3800 تومان (180*21) در تير ماه به نظر من قيمت محتمل و شايد خوش بينانه آن باشد. البته اگر قرار داد هاي جديدي بگيرد داستان قدري متفاوت خواهد بود.

در مورد ايران خودرو و گروه بهمن پيرو مطالب قبليم در همين سايت زياد خوش بين نيستم . هر چند پتانسيل رشد 50 درصدي را دارند ولي معتقدم خودروهاي سنگين مطمئن تر هستند. البته گروه بهمن ممكن است يكي از خريداران ماشين سازي اراك باشد ولي تصور اينكه خودرويي هاي سبك در سال اينده و با ورود شركت هاي جديد و پر جاذبه يكه تاز بازار بشوند قدري دشوار است .
كاش سايپا ديزل خريده بوديد! البته هنوز هم براي خريد مناسب است اگر گير بياوريد. در مورد خاور تعديل سود آن احتمالا تدريجي بوده ولي اين سهم بلند مدت خوب است. در مورد زامياد متاسفانه اطلاعات دقيقي ندارم فقط مي دانم چند طرح توسعه دارد كه سال اينده به بهره برداري مي رسد.در مورد خريد ان روي اين قيمتها مراقب باشيد. اين روز ها من ترجيح مي دهم سهام هاي خوبي را كه منفي خورده اند بخرم.
و پترو و سپه شايد نوسان هاي خوبي بدهند ولي من از شما مي پرسم برآورد شما از خريد آنها تا تيرماه چقدر بازدهي است؟ من به بيشتر از 40 درصد در مورد آنها خوش بين نيستم. البته در مورد و پترو اگر سهام هاي جديدي وارد بورس بكند وضع فرق مي كند.

رشد معادن و فلزات تا اندازه زيادي به عرضه گل گهر بستگي دارد ولي با عرضه آن و وضع مناسبي كه براي چادر ملو ، گل گهر و كاويان در سال آينده متصور هستم اگر قيمت آن در تير ماه 1100 تومان شود زياد جاي تعجب نيست. البته مرجح آن است كه 20 درصد پرتفوي خود را به صورت 3 تا 7 درصد روي معادن و فلزات ، چادر ملو و كاويان تقسيم كنم. در مورد كاويان حداقل قيمت آن را در تير ماه 1400تا 1600 تومان پيش بيني مي كنم. البته اگر مثل من قدري اهل ريسك باشيد مي توانيد همه 20 درصد را يكي از اين سه سهم بگذاريد! من باشم همه اش را كاويان مي خرم چون از همين حالا وضعيتش براي سال بعد تا اندازه زيادي معلوم است. 170*8=1400 يا 170*9.5=1600 تومان.

در مورد سرمايه گذاري صندوق فكر كنم اطلاعات خود شما دقيق تر باشد. ولي با 10 درصدي كه اشاره كرده بوديد موافقم. مشروط بر آنكه اگر ديديد دارد معطلتان مي كند روي آن تعصب نشان ندهيد و تبديلش كنيد.
در هر صورت فكر مي كنم شما براي چيدن سبد خود و پيدا كردن تركيب بهينه احتمالا تا اواخر فروردين فرصت داريد تا آن موقع بسياري از اطلاعات جديد وارد بازار مي شود و تجزيه و تحليل ها بر آن مبنا احتمالا متفاوت خواهد بود.
به هر حال فراموش نكنيد كه مطالب بالا تنها استنباط من مي باشد . هماطور كه مي دانيد عليرغم تمامي حدس ها و تحليل ها بازار به شكل خاص خود عمل مي كند . اصلا فلسفه تبادل نظرات من و شما هم همين است تا از نظرات يكديگر و فعالان بازار آگاه شويم و مطالب را نقد كنيم.

دوستان من برخلاف بقيه قدري جسور و بي ملاحظه هستم و در تحليل ها قيمت هدف مي دهم. قصدم اين است كه يك تصوير روشن بدهم. در ضمن سهم خودم يا ديگران را هم تبليغ نمي كنم. شايد از نظر شما اين قيمت بي ربط باشد البته از نظر خود من هم در مواردي با رسيدن اطلاعات جديد بي ربط است و مي بينم در تحليل ها و برآورد هاي خود اشتباه كرده ام. پس مطالب را بخوانيد نظرات خود را بنوسيد و اگر پيش بيني هاي من درست از آب در نيامد كه در بسياري از مواقع هم اينطور است دلخور نشويد.

راستي اگر مي خواستم با قيمت هاي امروز يك سبد جديد و جمع و جور درست كنم به شرح زير بود:
فارس 40 درصد
صدرا 20 درصد
ماشين سازي اراك 20 درصد
كاويان 20 درصد

البته جاي سايپا ديزل در ان خالي است كه خوب گير نمي آيد صفي است! در ضمن ماشين سازي را هم زياد نگه نمي دارم. معادن و فلزات را هم موقعي مي خرم كه استارت بزند.

نكته آخر اينكه سعي كنيد سبد خود را پويا نگه داريد و در مورد سهام موجود در سبد خود دچار تعصب نشويد و تا اندازه قابل قبولي با بازار همراه باشيد. بسياري از سهام هست كه خيلي خوب است ولي بازار با آن قهر است هر چند اين مساله براي هميشه تداوم نخواهد داشت و بازار روزي آن را كشف خواهد كرد ولي ممكن است آن روز براي من و شما قدري دير باشد.

و نكته آخر اينكه از سهام عرضه جديد پر پتانسيل غافل نشويد كه اصل بازدهي در سال بعد آنجاست. سرمايه گذاري مسكن را ببينيد كه در ظرف چند هفته بيشتر از چند ماه گذشته صدرا بازدهي داده است.

ارادتمند
اقبال نيا
24/12/82
eqbalnia آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي March 16th, 2004, 11:53   #3
yaser_rashidi
مدیر سایت

yaser_rashidi's Avatar

محل سكونت: Tehran
تشکر از ايشان: 1,510 بار در 578 پست
yaser_rashidi امتياز غيرفعال است
0

آقاي اقبال نيا
از تحليل زيبايتان از سبد ما بسيار متشكرم و بدانيد كه عوض آنرا خواهيد ديد . توصيه هاي شما براي من ( و همچنين گروه ما )‌راهگشاست . ما هم مثل بسياري از سرمايه گذاران خرد بازار اين روز ها درگير شايعاتي مثل :‌ ( نه بخريد نه بفروشيد ) يا (‌الان آخر سال و وقت فروش است !‌)‌ و.... هستيم . البته اعتقاد خود من همانند شما به خريد در شرايط ركود بود و خواندن متن شما مرا مطمپن تر كرد .
نتايج مذاكراتم با اعضاي گروه را حتما اينجا مينويسم .
باز هم از وقتي كه گذاشتيد ممنونم .

اميدوارم بتوانيم با كمك يكديگر سال مالي خوب و پر باري داشته باشيم و همچنين سرمايه دات كام را بستري خوب براي تبادل اطلاعات كنيم .

رشيدي .

[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]
yaser_rashidi آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي April 1st, 2004, 03:16   #4
lord
Junior Member

تاريخ عضويت: Apr 2004
تشکر از ايشان: 0 بار در 0 پست
lord (سطح 0)
0

با سلام
به نظر من از توسعه معادن روي غافل نشويد. در مورد سر. صندوق هم فكر نكنم در نيمه اول سال خيري به شما برساند.
lord آفلاين است پاسخ با نقل قول
پاسخ

Bookmarks

برچسب‌ها
چگونه, برويم, بعد, عيد

ابزارهاي موضوع

قواعد ارسال
شما نمی‌توانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمی‌توانید پاسخ ارسال کنید
شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال کنید
شما نمی‌توانید پست‌های خود را ویرایش کنید

BB code فعال است
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
کدهای HTML غير فعال است

ساعت جاري 15:05 با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.