انجمن‌های سرمایه

بازگشت   انجمن‌های سرمایه > درباره سایت سرمایه (About Sarmaye Website) > بورس تهران

Notices

پاسخ

ابزارهاي موضوع
قديمي June 21st, 2008, 17:19   #31
susha
Senior Member

تاريخ عضويت: Apr 2008
تشکر از ايشان: 274 بار در 113 پست
susha (سطح 0)
0

سلام
جناب آلبرتینی عزیز تمام نوشته های شما در مورد بورس ایران صحیح ولی حرف آخر را جناب آزادی عزیز بیان نمودند که شمای تحلیگر
باید بسته به اوضاع شروع به معامله نمایید. به قول نیمای عزیز یک روز مسکن داغ است و روز دیگر بورس و یک روز بازار قیر داغ است
یک روز آهن و یک روز سکه و موبایل و کالا.

جناب آزادی عزیز آیا شما در زمینه شاخص کل تحلیلی دارید؟ با بعضی از دوستان که من صحبت میکردم از اتمام روند نزولی در 9000
می گفتند و شروع موج صعودی. آیا شما موافقید؟
در ضمن شاخص را در این مرحله کجا می بینید؟ 11750 . 11960 یا 12300 یا بالاتر.
بحث از سوده بوده و نبودن به سمت تحلیل ببریم به نظرم بهتره.!!!!

باسپاس.
susha آفلاين است پاسخ با نقل قول
3 تشکر کننده از susha:
قديمي June 21st, 2008, 17:20   #32
albertini
Senior Member

albertini's Avatar

تاريخ عضويت: May 2005
محل سكونت: ارومیه
تشکر از ايشان: 5,643 بار در 1,410 پست
albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله nima_azadi نمايش نوشته ها
اینکه تهدید نظامی داریم شکی توش نیست ، اینکه رونق اقتصادی نداریم نیز همینطور ، اما اینکه تله گذاشتند یک کم نگاه معنا دار و متاسفانه غیر منطقی هست . گیریم تله باشه ، مگه شما معامله گر نیستی ؟؟ مگه شما بر اساس تحلیل خرید نمی کنی کاری کن توی تله گیر نکنی ! توی فارکس کم از این تله ها می خوریم ؟؟

آلبرتینی جان ، من میدونم شما احتمالاً ضرر زیادی توی بورس کردی ، ولی یک بار دیگه عرض کردم که توی هر بازاری باید به وقتش وارد شد و به وقتش خارج شد ! اگر بازار مسکن داغ هست برو مسکن ، اگر بورس داغ هست برو بورس ، اگر طلا داغ هست برو سمت سکه ........

مطلق گرایی و مطلق بینی برامون پول میشه ؟؟ همین دو ماه و نیم اخیر من نزدیک 50% در بورس سود کردم ، اگر قرار بود از همون اول فکر کنم که توی تله هستم و .........

وقتی مثلاً صندوق عشایر روستایی میاد 330 میلیارد توامن پول میده و بلوک فولاد خراسان رو می خره عقل توی کله اش نیست ؟؟ باید فکر کنه که جنگ میشه ؟؟؟ با خودش میگه نکنه ...........

ریسک هر بازاری رو با یک سری فاکتورها می سنجند ، در سال 84 متوسط p/e بازار به 3 رسیده بود(نرخ تورم 33%) یعنی فاجعه !! این میزان در بورس های آمریکا و اروپا نزدیک 40 هست (رخ تورم 2.5%) حالا شما بگو شرکتی که در سال یک سوم پولش رو بعنوان سود توی مجمع بهتون میده فارغ از بالا پایین رفتن قیمت سهم ریسکش زیاده ؟؟ میدونی چند درصد پول جامعه الان توی بانک ها هست و نرخ بهره 18% در سال راضی شون می کنه ؟؟؟
خوشبختانه من زود از بازار بورس ایران خارج شدم تقریبا از زمان عضویتم در این فروم.دوست دارم بدونم شما چطوری در بورس ایران سرمایه گذاری میکنی .اینکه برای خودت سبد سهام داری یا بقول فارکس کارها فول مارجین منتظر شکار بهترین موقعیتها میمونی
اگر سبد سهام داری همونقدر از بازار سود میبری که شرکتهای سرمایه گذاری میبرند.در عکسهایی که گذاشتم میتونی بازدهی یکساله
این شرکتها رو ببینی مگه اعتقاد داشته باشی بقول خودت اون شرکتها عقل تو کله ندارند.اگر فول مارجین کار میکنی که همه میدونیم با وجود سود بالاتر این نوع سرمایه گذاری فقط یک اشتباه همه زحمات شما رو به با د میده.کافیه صبح پاشی ببینی اسرائیل نطنزو زده اونوقت دربدر باید دنبال مشتری باشی حال اگر ایران هم جواب بده که دیگه بیخیال. درمورد استناد به اینکه فلان شرکت اومده بلوک فولاد خراسان رو میخره از شما میپرسم با این استناد هر وقت مثلا یک شرکت سرمایه گذاری میاد قسمت عمده ای از سهمشو تو یک شرکت در بورس میفروشه باید نتیجه گرفت که باید اون سهمو فروخت؟

در مورد قضاوتتون در مورد p/e که اصلا باهاتون موافق نیستم.اگر نرخ بهره بانکها رو 18 درصد بگیریم پس باید هر سهم با p/e پایینتر از 5.5

ارزش سرمایه گذاری رو داشته باشه.چرا در حالی که شرکتهایی مثل سایپا با p/e 2.57 یا پارسخودرو با p/e 2.12 یا کربن ایران یا لیزینگ غدیر و خیلیهای دیگر در حالی که بازار مثبت است چندان مورد توجه نیستند؟چون تجربه نشون داده سهمهای با p/e پایین سهمهایی هستند که نه از نظر تکنیکالی به کف خود رسیدهاند بلکه سهمهایی هستند که از مشکلات اساسی رنج میبرند و شخصی که سهم مثلا
پارس خودرو با p/e 2.12 رو میخره به امید اینکه هنگام تقسیم سود به اندازه نصف سرمایه خودش سود بگیره با تعدیلهای منفی سهمش
در طول سال روبرو میشه.در واقع p/e پایین در اکثر مواقع بیشتر از اینکه نشانه ارزان بودن سهم یا ریسک پایین سهم باشه نشانه اینه که
بازار باور نداره شرکت مورد نظر بتونه سود مورد ادعای خودشو محقق کنه.

آخرین ويرايش توسط albertini در June 21st, 2008 و ساعت 17:26
albertini آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي June 21st, 2008, 17:54   #33
albertini
Senior Member

albertini's Avatar

albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)albertini (سطح 8)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله susha نمايش نوشته ها
سلام
جناب آلبرتینی عزیز تمام نوشته های شما در مورد بورس ایران صحیح ولی حرف آخر را جناب آزادی عزیز بیان نمودند که شمای تحلیگر
باید بسته به اوضاع شروع به معامله نمایید. به قول نیمای عزیز یک روز مسکن داغ است و روز دیگر بورس و یک روز بازار قیر داغ است
یک روز آهن و یک روز سکه و موبایل و کالا.

جناب آزادی عزیز آیا شما در زمینه شاخص کل تحلیلی دارید؟ با بعضی از دوستان که من صحبت میکردم از اتمام روند نزولی در 9000

باسپاس.
حرف شما کاملا متین .
سوال من اینه که چطور میتوان موقع خروج از بازار رو در بورس ایران تشخیص داد. سرمایه گذاری در بورس ایران مثل اینه که در بازار فارکس کار کنی و هر لحظه ممکنه بدون اطلاع قبلی یه خبر مهم منتشر بشه و چند ساعت هم گفته بشه خبر شایعه بوده.چند وقت پیش یه اشتباه کردم یه معامله فروش روی USDZAR باز کردم .بعد یه دفعه دیدم قیمت بشدت صعود کرد .خبرها رو که نگاه کردم نوشته بود

که افریقای جنوبی نیم واحد نرخ سود بانکی خودشو بالا برده .با خودم گفتم اینکه خبر خوبیه و باید قیمتها سقوط میکرد .بعد دوباره دیدم تو خبرها اومد که بانک مرکزی افریقای جنوبی هیچوقت نگفته بود نرخ بهره رو 2 واحد بالا خواهد برد و این خبر شایعه بوده.وقتی رو دلار کار میکنی میدونی که اگه اوضاع اقتصادی امریکا خوب نیست رئیس بانک مرکزی امریکا هم میاد میگه اقا وضعمون خوب نیست نه مثل کشور خودمون در حالی که مردم دارند زیر فشار اقتصادی له میشند رئیس جمهور بیاد بگه همه شاخصهای اقتصادی کشور بهبود یافته.

مورد دوم اینکه در بازار ایران خیلی از وقتها فرصت بیرون رفتن از بازار رو هم نداری . فرض کن شما سهم فلان بانک رو خریدی .یکدفعه یه خبر

میاد که دولت قصد داره همه بانکها رو با هم تحت عنوان بانک قرض الحسنه ادغام کنه .اونوقت اگر این خبرها تکذیب نشه یکدفعه میبینی

دیروز یک سهم که صف میلیونی خرید داشت امروز صف میلیونی فروش داره .حالا هی بایست تو صف تا ببینی کی نوبتت میرسه.
قديمي June 21st, 2008, 20:09   #34
exchanger
Junior Member

تاريخ عضويت: Oct 2007
تشکر از ايشان: 23 بار در 12 پست
exchanger (سطح 0)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله بهزاد اقبالی نمايش نوشته ها
اقا از کیمیدارو چه خبر؟؟؟

کیمیدارو فعلا توی استراحت قیمتی هست ...کلا دارویی ها در بازار مثبت منفی میخورند ...و معمولا در نیمه دوم سال تعدیل مثبت دارند و رونق میگیرند .......فعلا دور ..دور گاوهای بازار یعنی فولادی ها و سنگ آهنی ها و... است .....البته شاخص در حال نزدیک شدن به سطح حساس 12000 واحد هست ... و امکان منفی شدن کل بازار بعد از رسیدن به این سطح وجود داره .
exchanger آفلاين است پاسخ با نقل قول
تشکر کننده از exchanger:
قديمي June 21st, 2008, 23:15   #35
albertini
Senior Member

albertini's Avatar

0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله hamid.ma نمايش نوشته ها
من از نوشتن زياد خوشم نمياد ولي خوب اينو ميگم
جناب آلبرتيني شما خيلي روي فاركس تعصب داريد و اين تعصب ممكنه به نابودي شما منجر بشه
من خودم حدود 1.5 پيش وارد فاركس شدم و حالا به اين نتيجه رسيدم كه هر چقدر هم تو فاركس آدم سود كنه پول استرسي كه فاركس به آدم وارد ميكنه نميشه تو بورس با روزي 2 -3 ساعت وقت گذاشتن ميشه به راحتي سودهاي ساليانه بالاي 100% كرد اونم بدون استرس ولي تو فاركس چي ؟ آيا ميشه با روزي 2 - 3 وقت گذاشتن به اين چنين سودي رسيد ؟
من با آنكه رشته تحصيليم مالي بوده ولي هنوز كه هنوزه هيچي از تحليل گري نميدونم ولي با همه اينها و فقط با خواندن گزارشها واقعا سودهاي خوبي با كمترين استرس كسب كردم براي مثال كساني كه گزارش شركت تايدواتر خاورميانه را بعد از مجمع عمومي سال گذشته فقط روخواني كردند!!!!!!!( چون همه چيز در گزارش توضيح داده شده بود) سودي بيش از 100% در كمتر از 5 ماه كسب كردند مايه اين سود فقط يك ساعت مطالعه صورتهاي مالي بود !!!! چه موقع شما ميتونيد با يك ساعت خواندن يك گزارش 100% سود در كمتر از 5 ماه و بدون استرس در فاركس بدست آوريد ؟ امثال اين سهم واقعا تو بورس زياده
بورس دير و زود داره ولي سوخت و سوز نداره وقتي سهمي از لحاظ فاندامنتال مطمئن و آماده حركت باشه ممكنه چند ماه در جا بزنه ولي وقتي كه شروع كنه ظرف مدت كوتاهي پتانسيلش آزاد ميشه !!!!
تو بورس تحليل كردن خيلي راحتتر از فاركسه چه تكنيكال چه فاندامنتال !!!! همين باعث ميشه واقعا فشار كمتري روي شخص وارد شود و خيلي راحتتر به زندگي روزمره خودش برسد لااقل تو بورس ميدانيد كه نهايت روزي 3 درصد نوسان ميكند و وقتي كه بازار بسته شد تا روز بعد با خيال آسوده به امور روزمره خودتان ميرسيد ولي تو فاركس شما چه موقع ميتوانيد آسايش را به خودتان ببينيد ؟ ميشه گفت تا زماني كه شما معامله كنيد نمي توانيد رنگ آسايش و ارامش را به خود ببينيد

جناي آلبرتيني شما اين چنين نوشتيد :

"" در مورد اول که گفتی بازاری را نشون بدم که بازدهی اش در سال بیش از 100% بوده باید بگم که شما به اصلی ترین قسمت استدلال من

یعنی توجیه پذیر بودن بازدهی بورس یک کشور با توجه به تورم داخل ان کشور توجه نکردی .بله بورس ایران شاید در مجموع از نظر بازدهی

قابل مقایسه با بهترین بورسهای دنیا باشد با این تفاوت که تورم ایران سی چهل برابر ان کشورهاست.""

آيا براي شما كه در ايران زندگي ميكنيد و قرار است پول بدست آمده را در ايران خرج كنيد فعاليت در بازار بورسي كه مي تواند 100% بازدهي دهد توجيه اقتصادي دارد يا فعاليت در فاركس كه براي مثال 50% بازدهي دارد واقعاً كدام يك از اين بازارها مي تواند زندگي شما را بهتر تامين كند؟

و در انتها : تعصب = نابودي
دوست عزیزی که ادعا دارید با یک ساعت مطالعه گزارشات مالی یک شرکت میتوان با خیال راحت سود کسب کرد لطفا خبر لینک زیر رو مطالعه بفرمایید .

در مملکتی که در عالیترین سطوح امارسازی و کتمان واقعیت انجام میپذیرد چگونه میتوان به گزارشات مالی یک شرکت اعتماد کرد؟

[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]
تشکر کننده از albertini:
قديمي June 21st, 2008, 23:23   #36
nima_azadi
Senior Member

nima_azadi's Avatar

تاريخ عضويت: Jan 2007
محل سكونت: تهران
تشکر از ايشان: 6,092 بار در 621 پست
nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله albertini نمايش نوشته ها
دوست دارم بدونم شما چطوری در بورس ایران سرمایه گذاری میکنی .
ابزارهایی که من برای ورود و خروج دارم بسیار فراتر از اون چیزی هست که کسی فکرش رو بکنه ! من 4 فاکتور کلیدی برای ورود به سهم ها دارم تحلیل تکنیکال یک فاکتورش هست ! غالباً فول مارجین وارد سهم هام میشم . الحمدلله مشکلی نبوده .

نقل قول:
اگر سبد سهام داری همونقدر از بازار سود میبری که شرکتهای سرمایه گذاری میبرند.در عکسهایی که گذاشتم میتونی بازدهی یکساله
.
ببین دوست من ، شرکت ها برای اینکه زیسک سرمایه گذاری رو کاهش بدهند ( چون نسبت به حقوق سهامداراشون تعهد دارند) باید پولشون رو در صنایع مختلف پخش کنند ، غالباً سرمایه گذاری ها به قصد نوسان گیری سهم نمی خرند و هدفشون سود مجامع هست تا بر اساس اون خودشون یک EPS اعلام کنند ، پس اگربازدهی سبدشون در سال 20% باشه یعنی همین چیزی که شماد ر جداول دیدی ، شما اون 35% سود مجامع رو نمی تونی ببینی !!

اما ما مثل سرمایه گذاری ها خرید و فروش نمی کنیم اکثرا معامله گران حقیقی به قصد نوسان گیری خرید می کنند ، پس یقیناً برای ما بازدهی خود سهم مهم هست و نه رفتن به مجمع ، و در ضمن چون گرینه های انتخابی ما محدود تر از شرکت های سرمایه گذاری است پس سهم های با پتانسیل بالاتر رو شکار می کنیم . و موقع فروشش براحتی می فروشیم چون تعداد سهاممون همین 30-40-50 هزار سهم هست و براحتی قابل فروش اما حقوقی میتونه هر وقت دلش خواست 10 میلیون سهم رو بفروشه ؟؟؟ پس مجاز نیستید ما رو با حقوقی ها مقایسه کنید چون کلاً تفاوت آشکار داریم .

نقل قول:
کافیه صبح پاشی ببینی اسرائیل نطنزو زده اونوقت دربدر باید دنبال مشتری باشی حال اگر ایران هم جواب بده که دیگه بیخیال. .
این دیگه از اون حرف ها بود ها !! اگر قراره اسرائیل بیاد نطنز رو بزنه ، صبح خبر دار نمیشیم ، بلکه باید از روی نشانه ها فهمید ، حالا من از شما یک سوال دارم ، اگر شب بخوابی صبح پاشی ببینی بروکرها همه حساب های ایرانی ها رو بلوکه کردند ، چیکار می کنی ؟؟ بنظرت احتمال کدوم بیشتره ؟؟

نقل قول:
درمورد استناد به اینکه فلان شرکت اومده بلوک فولاد خراسان رو میخره از شما میپرسم با این استناد هر وقت مثلا یک شرکت سرمایه گذاری میاد قسمت عمده ای از سهمشو تو یک شرکت در بورس میفروشه باید نتیجه گرفت که باید اون سهمو فروخت؟
.

چون در بورس نیستید موضوع رو هم متوجه نمیشید ، بلوک فولاد خراسان رو سازمان خصوصی سازی در جهت آزاد واگذاری سهام دولتی به بخش خصوصی واگذار کرده ، که چیز طبیعی هست ، اما اینکه قیمت سهم 500 باشه و شرکت خریدار حاضر باشه 800 تومان هر برگ سهم رو بخره تامل بر انگیزه ، این نقل قول کاملاً دیدگاه منفی تون رو به بورس به رخ کشوند !

نقل قول:

در مورد قضاوتتون در مورد p/e که اصلا باهاتون موافق نیستم.اگر نرخ بهره بانکها رو 18 درصد بگیریم پس باید هر سهم با p/e پایینتر از 5.5 ارزش سرمایه گذاری رو داشته باشه.چرا در حالی که شرکتهایی مثل سایپا با p/e 2.57 یا پارسخودرو با p/e 2.12 یا کربن ایران یا لیزینگ غدیر و خیلیهای دیگر در حالی که بازار مثبت است چندان مورد توجه نیستند؟
بازار به p/e احترام میزاره . سهم اگر حبابی قیمت پی بر ای اش افزایش پیدا کنه یک روزی بازار این حباب رو می ترکونه و کسانی که در قله خریدند متضرر میشند . پی بر ای متعادل بازار در حال حاضر همون 5 هست . در مورد سایپا ، یاران خودرو ، کربن ایران ، ..... بدلیل اینکه سودشون اینی نیست که به بازار اعلام شده بازار چنینی پی بر ای رو بهش داده !! چون الان سود واقعی کربن ایران 20 تومان هست ، با پی بر ای 6 داره معامله یمشه و نه 2.5 !! بازار هشیار تر از این حرف هاست !

چطور در فارکس بازار قبل از اینکه یک کشور نرخ بهره رو افزایش بده ، یک سری این افزایش قیمت رو پیش خور می کنند و بالعکس ، در بورس هم همینطور هست ، برخی مواقع برخی بدلیل داشتن رانت قوی زودتر از ماجراها خبردار میشند ، در همه جای دنیا همین هست و فقط در ایران اینطور نیست ، تا حالا نشنیدی که توی فارکس گفتند خبر سوخت شد ؟؟ یا خبر لو رفته بود یا بازار از قبل میدونست چنین چیزی اعلام میشه و ....

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله susha نمايش نوشته ها
سلام

باسپاس.

سوشا جان فکر می کنم سطح 12000 سطح مهمی باشه .باید مراقب بود .
nima_azadi آفلاين است پاسخ با نقل قول
3 تشکر کننده از nima_azadi:
قديمي June 22nd, 2008, 00:03   #37
albertini
Senior Member

albertini's Avatar

0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله nima_azadi نمايش نوشته ها
ابزارهایی که من برای ورود و خروج دارم بسیار فراتر از اون چیزی هست که کسی فکرش رو بکنه ! من 4 فاکتور کلیدی برای ورود به سهم ها دارم تحلیل تکنیکال یک فاکتورش هست ! غالباً فول مارجین وارد سهم هام میشم . الحمدلله مشکلی نبوده .

ببین دوست من ، شرکت ها برای اینکه زیسک سرمایه گذاری رو کاهش بدهند ( چون نسبت به حقوق سهامداراشون تعهد دارند) باید پولشون رو در صنایع مختلف پخش کنند ، غالباً سرمایه گذاری ها به قصد نوسان گیری سهم نمی خرند و هدفشون سود مجامع هست تا بر اساس اون خودشون یک EPS اعلام کنند ، پس اگربازدهی سبدشون در سال 20% باشه یعنی همین چیزی که شماد ر جداول دیدی ، شما اون 35% سود مجامع رو نمی تونی ببینی !!

اما ما مثل سرمایه گذاری ها خرید و فروش نمی کنیم اکثرا معامله گران حقیقی به قصد نوسان گیری خرید می کنند ، پس یقیناً برای ما بازدهی خود سهم مهم هست و نه رفتن به مجمع ، و در ضمن چون گرینه های انتخابی ما محدود تر از شرکت های سرمایه گذاری است پس سهم های با پتانسیل بالاتر رو شکار می کنیم . و موقع فروشش براحتی می فروشیم چون تعداد سهاممون همین 30-40-50 هزار سهم هست و براحتی قابل فروش اما حقوقی میتونه هر وقت دلش خواست 10 میلیون سهم رو بفروشه ؟؟؟ پس مجاز نیستید ما رو با حقوقی ها مقایسه کنید چون کلاً تفاوت آشکار داریم .

این دیگه از اون حرف ها بود ها !! اگر قراره اسرائیل بیاد نطنز رو بزنه ، صبح خبر دار نمیشیم ، بلکه باید از روی نشانه ها فهمید ، حالا من از شما یک سوال دارم ، اگر شب بخوابی صبح پاشی ببینی بروکرها همه حساب های ایرانی ها رو بلوکه کردند ، چیکار می کنی ؟؟ بنظرت احتمال کدوم بیشتره ؟؟

چون در بورس نیستید موضوع رو هم متوجه نمیشید ، بلوک فولاد خراسان رو سازمان خصوصی سازی در جهت آزاد واگذاری سهام دولتی به بخش خصوصی واگذار کرده ، که چیز طبیعی هست ، اما اینکه قیمت سهم 500 باشه و شرکت خریدار حاضر باشه 800 تومان هر برگ سهم رو بخره تامل بر انگیزه ، این نقل قول کاملاً دیدگاه منفی تون رو به بورس به رخ کشوند !

بازار به p/e احترام میزاره . سهم اگر حبابی قیمت پی بر ای اش افزایش پیدا کنه یک روزی بازار این حباب رو می ترکونه و کسانی که در قله خریدند متضرر میشند . پی بر ای متعادل بازار در حال حاضر همون 5 هست . در مورد سایپا ، یاران خودرو ، کربن ایران ، ..... بدلیل اینکه سودشون اینی نیست که به بازار اعلام شده بازار چنینی پی بر ای رو بهش داده !! چون الان سود واقعی کربن ایران 20 تومان هست ، با پی بر ای 6 داره معامله یمشه و نه 2.5 !! بازار هشیار تر از این حرف هاست !

چطور در فارکس بازار قبل از اینکه یک کشور نرخ بهره رو افزایش بده ، یک سری این افزایش قیمت رو پیش خور می کنند و بالعکس ، در بورس هم همینطور هست ، برخی مواقع برخی بدلیل داشتن رانت قوی زودتر از ماجراها خبردار میشند ، در همه جای دنیا همین هست و فقط در ایران اینطور نیست ، تا حالا نشنیدی که توی فارکس گفتند خبر سوخت شد ؟؟ یا خبر لو رفته بود یا بازار از قبل میدونست چنین چیزی اعلام میشه و ....

.
در مورد اظهارنظرتون درباره سرمایهگذاریها من نمیدونم اون عدد 20 درصد رو از کجا خوندی چیزی که من از جدول میخونم -2 درصد هستش

همینطور سود 35 درصدی رو نمیدونم چطوری حساب کردی .فرض شما زمانی درسته که متوسط p/e شرکتهای سبد شرکت سرمایه گذاری 3 باشه و همه اون شرکتها هم سودشونو 100 درصد محقق بکنند و همه سود محقق شده رو هم بین سهامداراشون
تقسیم کنند.واقعا که چقدر این بورس عوض شده!!!!

در مورد واگذاریها هم شما که اینقدر مطلع هستی تا حالا موردی ندیدی که بعد خرید هیجانی سهامداران جز از همه جا بیخبر بعد از واگذاری صفهای میلیونی فروش تشکیل بشه و همه دادشون دربیاد که این چه وضعیه؟

در مورد اینکه قبل از حمله اسرائیل شما با خبر شدی که واقعا باید به شما تبریک گفت.راستی ما را هم بیخبر نذاری.

در مورد p/e هم که حرف خودمو به خودم تحویل دادی .این شمابودی که گفتی بجای اینکه پولمونو بجای اینکه در بانک برای سود 18 درصد

معطل کنیم روی یک شرکت با p/e پایین سرمایه گذاری میکنیم موقع تقسیم سود هم شرکت یک سوم سرمایمون بهمون سود میده و من هم گفتم که اینگونه شرکتها معمولا نمیتونند سود ادعایی رو محقق کنند و بازار هم به این امر واقف هست یا بقول شما هوشیاره.

در مورد نحوه معاملات سرمایهگذاریها از نظر مشکل نقدشوندگی سهمها الان فکر میکنم اینقدر سهم گردنکلفت تو بازار هست که از نظر

قدرت نقدشوندگی سهمها در حجم بالا مشکلی نباشه.

در مورد بلوکه شدن پولهامون حداقل این شانس هست که بروکر بگه پولهاتونو وردارید چون دیگه نمیتونیم باهاتون کار کنیم(این مورد سابقه داشته).ولی فکر نکنم اسرائیل بگه اقا نیما پولهاتو نقد کن چون من میخوام حمله کنم.

آخرین ويرايش توسط albertini در June 22nd, 2008 و ساعت 00:52
قديمي June 22nd, 2008, 09:04   #38
nima_azadi
Senior Member

nima_azadi's Avatar

تاريخ عضويت: Jan 2007
محل سكونت: تهران
تشکر از ايشان: 6,092 بار در 621 پست
nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)nima_azadi (سطح 3)
0

تا وقتی نگاهتون به بورس تهران خصمانه باشه ، بحث فایده ای نداره ، پس بهتره ادامه ندم .

ایشالله در هر بازاری هستید مهم ترین اصلش که پول حلال هست در بیاد ، حالا هربازاری که می خواد باشه .

یا حق
nima_azadi آفلاين است پاسخ با نقل قول
تشکر کننده از nima_azadi:
قديمي June 22nd, 2008, 10:28   #39
arvinfx
Senior Member

arvinfx's Avatar

تاريخ عضويت: Jun 2006
تشکر از ايشان: 329 بار در 111 پست
arvinfx (سطح 0)
0

يه سهام به زور به ما دادن ( از حقوقمون كم كردن يعني به جاي حقوق پول كاغذ دادن) بعد از حدود 8 سال كه هر سالم افزايش سرمايه ميدن ( يعني ميگن بياين يه پولي بريزين به حساب ما همون شركته كه سهامشو خريدم ) هيچي برامون نداشته ... مخابراتم ميخاد مشتركاشو وارد بورس كنه كه من توسيه نميكنم برين تو بورس ايران ... برين تاپاله بخيرن و كاه ولي نرين سهام بخرين ...
قديمي June 22nd, 2008, 11:28   #40
siroos2007
Senior Member

siroos2007's Avatar

تشکر از ايشان: 950 بار در 245 پست
siroos2007 (سطح 1)siroos2007 (سطح 1)
0

من دوست و همکاری دارم که توی بورس فعاله و بر اساس فاندامنتال خرید و فروش میکنه از تکنیکال هیچی نمیدونه و جالب اینه

که موفقه و اکثرا سود میکنه

حدود چند سال در بورس سابقه فعالیت داره و چیزیه که دارم عینا میبینم اکثر اوقات خرید و فروش درستی داره

وقتی بازار فارکس رو بهش معرفی کردم گفت من حوصله نمودار و تکنیکال ندارم دارم سود میکنم و راضیم

بنظر من موفقیت در هر کاری به خود شخص بستگی داره
قديمي June 26th, 2008, 10:59   #41
taftoon
Senior Member

تاريخ عضويت: Jan 2008
تشکر از ايشان: 161 بار در 81 پست
taftoon (سطح 0)
0

سلام
می خواستم نظر دوستانی که از بورس ایران سر رشته دارند نظرشونو درباره سهام پالایشگاه اصفهان بپرسم. آیا ارزش خریدن داره البته به ما به ارزش یک و نیم میلیون تومان به صورت اقصاط واگذار کردند آیا به نظر شما همون لحظه که وارد بورس شد بفروشم یا قیمتش بالاتر می ره. اگه لطف کنید یک سری اطلاعات مثل p/e اون شرکت رو به من بدین ممنون می شم
taftoon آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي June 27th, 2008, 05:36   #42
exchanger
Junior Member

exchanger (سطح 0)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله taftoon نمايش نوشته ها
سلام
می خواستم نظر دوستانی که از بورس ایران سر رشته دارند نظرشونو درباره سهام پالایشگاه اصفهان بپرسم. آیا ارزش خریدن داره البته به ما به ارزش یک و نیم میلیون تومان به صورت اقصاط واگذار کردند آیا به نظر شما همون لحظه که وارد بورس شد بفروشم یا قیمتش بالاتر می ره. اگه لطف کنید یک سری اطلاعات مثل p/e اون شرکت رو به من بدین ممنون می شم
سلام

در مورد پی بر ای که هنوز قیمت نخورده که پی بر ایش مشخص بشه !

اما در مورد خود شرکت پالایشگاه اصفهان باید بگم حاشیه سود شرکت پایین هست ...و نرخ خوراکش رو با تخفیف 6 درصدی از دولت میگیره ! ....که اگر این تخفیف نباشه زیان ده میشه ...........بنابراین ریسک شرکت بالاست .....از طرف دیگه سهم اصل 44 هست و دید مردم روی این سهم ها خوبه ..چون فملی و فولاد و... سود خوبی دادن ........به اینجور شرکت ها اصطلاحا میگن گاو شیرده ..چون سودشون ثابت هست .....ولی این شرکت پالایگاه فکر میکنم وقتی واد بورس بشه ....از اون گاو های وحشی باشه ..که یا بره بالا .....یا صاحبش رو بندازه ...همه چیزش به دولت بستگی داره !

توسط گروه تحليلي كارگزاري كارآمد
فعاليت هاي پالايش نفت اصفهان بررسي شد

خبرگزاري فارس: يك گروه تحليلي فعاليت هاي پالايش نفت اصفهان را بررسي و اعلام كرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس،‌ گروه تحليلي كارگزاري كارآمد در بررسي اين شركت آورده است: در پي ارائه رسمي اميدنامه و اطلاعات عملكرد سال هاي 84 و 85 و 6 ماهه نخست سال 86 شركت پالايش نفت اصفهان، شمارش معكوس براي ورود اين شركت مشمول اصل 44 آغاز شد.
اين شركت كه از سال 58 فعاليت خود را آغاز كرده، 22 درصد از انواع فرآورده هاي نفتي كشور را تامين مي كند.
ظرفيت فعلي در دسترس پالايشگاه اصفهان هم اكنون 375 هزار بشكه در روز است كه در دو مجتمع پالايشگاهي اين مجموعه توليد مي شود. رقباي شركت در داخل 8 پالايشگاه ديگر است كه از آن ميان تنها پالايشگاه آبادان سهم بيشتري در تامين فرآورده هاي نفتي كشور دارد.
بيشترين محصولات توليدي شركت در شش ماهه اول سال 86 به ترتيب نفت گاز با ظرفيت 19 هزار ، بنزين معمولي با 12 هزار و 750، نفت كوره سبك با 10 هزار و نفت سفيد با 9 هزار متر مكعب در روز است.
شركت طرح جامع توسعه را در دست اجرا دارد كه شامل پروژه هاي متعددي براي افزايش و بهينه سازي توليد محصولات مختلف است. در اين طرح ها ظرفيت سوخت جت 4 برابر، سوخت هواپيماي جنگنده و گاز مايع 5/2 و بنزين 5/1 برابر رشد خواهد كرد و امكان توليد پروپيلن نيز فراهم خواهد شد.
در ادامه اين تحليل آمده است « آخرين سرمايه « شپنا» بيش از7/1 ميليارد تومان است كه مطابق برنامه هيئت مديره به بيش از 4/1 ميليارد تومان پس از اخذ مجوز از بورس افزايش خواهد يافت.
در مدت شش ماهه نخست سال، 228 ريال سود به ازاي هر سهم شناسايي شده و بيشترين درآمد شركت از محل فروش بنزين معمولي، نفت سفيد، نفت گاز و نفت كوره بوده است.
تحول مهم شركت در سال 86، تغيير مبناي خريد نفت خام بوده، به اين ترتيب كه اين ماده با 7/93 درصد متوسط بهاي محموله هاي صادراتي از شركت ملي پالايش و پخش فرآورده هاي نفتي تحويل گرفته مي شود.

13:45 - 04/03/87
فارس گزارش مي دهد:
ريسك هاي 4گانه و سود سهام دو سال آينده پالايشگاه اصفهان اعلام شد

خبرگزاري فارس: مهمترين ريسك ها ، سود سهام دو سال آينده و عوامل اثر گذار بر ميزان تحقق پيش بيني سود شركت اصل چهل و چهاري پالايشگاه اصفهان اعلام شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، شركت بورس در حالي نام شركت اصل چهل و چهاري پالايش نفت اصفهان را با پلاك 445 در هفته گذشته درج كرد كه اطلاعات و سود سهام دو سال آينده و عوامل اثر گذار بر ميزان تحقق پيش بيني سود شركت پالايشگاه اصفهان
اعلام شد.

*پيشينه شركت

پالايشگاه نفت اصفهان فعاليت‌هاي خود در زمينه‌ي پالايش نفت خام و توليد فرآورده‌هاي نفتي را از سال 58 با عنوان قبلي پالايشگاه اصفهان آغاز كرد و در اول دي ماه 77 با سرمايه اوليه 100 ميليون ريالي به عنوان شركت فرعي شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در اداره ثبت شركت‌ها و موسسات غيرتجاري تهران به ثبت رسيد و به استناد صورت جلسه‌ مجمع عمومي فوق‌العاده سال 86 ، نوع شركت از سهامي خاص به سهامي عام تغيير يافت .

*مالكيت

شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران 100 درصد مالكيت سهام شركت پالايش نفت اصفهان را در تاريخ تاسيس در اختيار داشت. آخرين افزايش سرمايه شركت بالغ بر 91 ميليارد تومان از محل مطالبات حال شده‌ شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در 4 آذر 86 به تصويب مجمع عمومي فوق‌العاده رسيد و در 26 اسفند 86 در اداره ثبت شركت‌ها ثبت شد .
سرمايه كنوني 440 ميليارد تومان است و شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران همچنان مالك 100 درصد سهام شركت است.

*هدف شركت

هدف اوليه شركت پالايش نفت اصفهان در بدو تاسيس عبارت از پالايش نفت خام وتوليد فرآورده‌هاي نفتي با ظرفيت اسمي 200 هزار بشكه نفت خام در روز بود كه باتلاش‌هاي به عمل آمده در راستاي نياز كشور به فرآورده‌هاي پالايشگاه‌ها،‌از طريق اجراي پروژه‌هاي توسعه وبهبود، رفع تنگناها وتامين منابع لازم اين ظرفيت افزايش يافت به نحوي كه ظرفيت تصفيه نفت خام وميعانات گازي شركت بر اساس مصوبه شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران به مقدار 375 هزار بشكه نفت خام در روز است و عملكرد واقعي شركت (نفت خام خوراك دستگاه‌ها) در سال 1386 نيز تقريبا معادل همين رقم است.
شركت پالايش نفت اصفهان هم اكنون علاوه بر تامين بيش از 24 درصد فرآورده‌هاي نفتي مورد نياز كشور، بخشي از خوراك شركت‌هاي پتروشيمي اصفهان واراك، شركت سرمايه‌گذاري صنايع شيميايي ايران L.A.B مجتمع روغن‌سازي شركت نفت سپاهان و قيرسازي شركت نفت جي را تامين مي‌كند.

*كسب وكار

تا پايان سال مالي منتهي به 85 فعاليت شركت به صورت حق‌العمل‌كاري بود. بدين ترتيب كه شركت خوراك را از دولت تحويل مي‌گرفت و فرآورده‌ها را به دولت تحويل مي‌داد واز اين بابت كارمزد دريافت مي‌كرد.اما از ابتداي سال گذشته بر اساس بند ج، تبصره‌ 11 قانون بودجه سال ياد شده ، كسب وكار شركت به خريد مواد اوليه (نفت خام) وفروش فرآورده‌هاي نفتي حاصل از پالايش نفت خام از شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران تغيير يافته است.

*مواد اوليه

نفت خام مورد نياز شركت پالايش نفت اصفهان از حوزه‌هاي نفتي مارون در فاصله 70 كيلومتري اهواز تهيه و از طريق هفت ايستگاه تقويت فشار وخطوط لوله‌اي به طول 430 كيلومتر توسط شركت خطوط لوله ومخابرات نفت ايران (يكي ازشركت‌هاي فرعي شركت ملي پالايش وپخش فرآورده‌هاي نفتي ايران) به مخازن ذخيره نفت خام اين شركت انتقال يابد. آب مورد استفاده شركت از رودخانه زاينده رود و گاز طبيعي مورد نياز باميانگين 120 هزار متر مكعب در ساعت از شبكه‌ سراسري تامين مي شود.

*فرآورده‌ها

اين شركت محصولات خود را تحت استانداردهاي شركت ملي پالايش وپخش فرآورده‌هاي نفتي ايران توليد مي‌كند و مهم‌ترين فرآورده‌هاي آن عبارتند از گاز مايع،نفت سفيد، نفت گاز، نفت كوره سبك و سنگين، سوخت سنگين هواپيما، سوخت سبك جت، انواع حلال‌ها وگوگرد.

*مصرف‌كنندگان

در حال حاضر بازارمصرف فرآورده‌هاي شركت پالايش نفت اصفهان داخل كشور است وباتوجه به موقعيت جغرافيايي شركت مناطق مركزي، بخشي از مناطق غربي و جنوب غربي كشور (از جمله استان‌هاي اصفهان، چهارمحال وبختياري، يزد) راشامل مي شود .
مشتريان عمده شركت عبارتند از شركت پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، امور بين‌الملل وزارت نفت ومديريت تامين وتوزيع شركت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، علاوه بر اين ، پالايشگاه اصفهان خوراك مورد نياز شركت سرمايه‌گذاري صنايع شيميايي ايران L.A.B، شركت صنايع پتروشيمي اصفهان، شركت صنايع پتروشيمي اراك، شركت نفت جي و شركت نفت سپاهان را نيز تامين مي‌ كنند .

*رقبا

رقباي اصلي شركت در زمينه توليد فرآورده‌هاي نفتي عبارتند از 8 پالايشگاه موجود در كشور شامل پالايشگاه‌هاي آبادان، تبريز، تهران، بندرعباس، اراك، لاوان، كرمانشاه و شيراز هر يك از اين رقبا عمدتا تامين‌كننده فرآورده‌هاي نفتي مربوط به حوزه خود بوده و به سبب رشد روزافزون تقاضا نسبت به عرضه، در موارد معدودي هم بر اساس برنامه‌هايي كه از سوي مديريت برنامه‌ريزي تلفيقي اعلام مي‌شود در بازارهاي مصرف يكديگر وارد مي‌شوند.

*ظرفيت توليد فرآورده

ظرفيت مصوب و ظرفيت عملي سال 86 به ترتيب معادل 147 ميليون بشكه و 150 هزار بشكه فرآورده‌است . اين در حالي است كه عملكرد واقعي شركت در سال 1386 معادل 148 هزار بشكه فرآورده بوده و تاكنون شركت با مشكل كمبود ظرفيت مواجه نشده و نفت خام تحويلي به پالايشگاه طي سال هاي گذشته تقريبا به طور كامل پالايش شده است.

طرح هاي توسعه

در راستاي طرح توسعه فرآيند وبهينه‌سازي محصولات توليدي با هدف داشتن پالايشگاهي باحداقل توليدسوخت سنگين واستانداردسازي محصولات مطابقه با استاندارد 2005 Euro پروژه‌هاي طرح جامع در چهار محور اصلي در حال انجام هستند كه شامل مطالعات مهندسي پايه طرح توسعه فرآيند وبهينه سازي پالايشگاه، بهينه‌سازي واحدهاي موجود پالايشي و ايجاد واحدهاي جديد در پالايشگاه موجود (پالايشگاه شمالي) ، احداث واحدهاي جديد پالايشي و Utilityهاي مورد نياز در محدود پالايشگاه جديد (پالايشگاه جنوبي) شامل بسته‌هاي A.C.D.E و تغيير سيستم كنترلي پالايشگاه موجود (پالايشگاه شمالي) از حالت نيمه خودكار وقديمي فعلي Pneumatic به سيستم پيشرفته والكترونيكي FBS/ DCS و احداث ساختمان كنترل مركزي جهت پالايشگا‌ه‌هاي شمالي وجنوبي هستند.

*كاركنان

شمار كاركنان شركت در حال حاضر هزار و 245 نفر است كه ‌قرارداد استخدامي 95 درصداز آنها به صورت رسمي است و 84 درصد كاركنان شركت در واحدهاي توليدي مشغول هستند .

* ريسك‌هاي 4 گانه

مهم‌ترين ريسك‌هاي مترتب بر شركت پالايش نفت تبريز شامل 4 مورد است كه عبارتند از :
1- ريسك نرخ ارز: با توجه به رويكرد جديد فعاليت شركت، خريد خوراك وتحويل فرآورده‌ به نرخ فوب خليج فارس، نوسانات نرخ ارز بر روي سودآوري شركت تاثير خواهد داشت. علاوه بر اين بخش از منابع مورد نياز براي اجراي طرح توسعه جامع شركت به صورت ارزي است.
لذا نوسان نرخ ارز مي‌تواند منجر به افزايش هزينه اجراي طرح ويا بروز مشكلاتي در اين مسير شود.
3- ريسك تجاري: مهم‌ترين ريسك بازار صنعت پايين‌دستي نفت، احتمال بروز بحران هاي نفتي و نوسان‌هاي نامطلوب قيمت نفت است (ريسك نوسان‌هاي قيمت نفت) علاوه بر اين در حال حاضر شركت ملي پالايش وپخش فرآورده‌هاي نفتي ايران تامين‌كننده انحصاري نفت خام مورد نياز شركت مي‌باشد از اين رو شركت در صورت تنزل كيفيت خوراك دريافتي از مبدا، گزينه ديگري براي دريافت نفت خام در اختيار ندارد (ريسك عرضه‌كننده انحصاري خوراك)
3- ريسك كشوري: بخش وسيعي از تكنولوژي و تجهيزات مربوط به طرح‌هاي توسعه شركت از طريق شركت‌هاي خارجي تامين مي‌شود كه در صورت عدم همكاري اين شركت‌ها، بالطعب مشكلاتي براي اين شركت به وجود خواهد آمد.
4- ريسك قانوني: افزايش روز‌افزون نرخ انرژي مصرفي ممكن است موجب حذف سوبسيد انرژي (گاز) براي شركت شود.
همچنين قطع تخفيف تحويل نفت خام با قيمت 3/6 درصد كمتر از FOB خليج فارس توسط دولت از جمله مخاطراتي است كه شركت با آن مواجه است.
در بودجه سال 1387 به پيشنهاد كميسيون تلفيق، تخفيف از 3/6 درصد به 6 درصد كاهش داده شد.

*سود سهام دو سال آينده

به گزارش فارس، سود سهام سال مالي 86 پالايشگاه اصفهان در هزار و 856 ريال پيش بيني شده كه بر اساس عملكرد واقعي تا آذر ماه سال گذشته هزار و 402 ريال (معادل 76 درصد) از اين سود پوشش داده شده است.
اين شركت سود هر سهم را براي سال مالي 87 هزار و 199 ريال پيش بيني كرده است.

*عوامل اثر گذار بر ميزان تحقق پيش بيني سود

حذف تخفبف 6/3 درصدي در قيمت خوارك نفت خام بر مبناي FOB خليج فارس ، اعمال هزينه هاي حمل نفت خام تا ورودي پالايشگاه، ايجاد محدوديت در ظرفيت پالايشي از طرف دولت ، كاهش فاصله قيمت خام و فراوردها برمبناي FOB خليج فارس و ايجاد محدوديت در توليد فرآورده هاي سود آور و يا حذف محصولات كم ارزش توسط دولت از مهمترين عواملي بيروني هستند كه مي توانند در نوسانات سود آوري شركت در آينده تاثير داشته باشند.

مديرعامل پالايشگاه اصفهان خبرداد

امضاي قرارداد5ساله براي خريد فرآورده‌هاي نفتي

توليد روزانه 12ميليون ليتر بنزين سوپر در سال 1388

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: انرژي

همزمان با واگذاري سهام پالايشگاه اصفهان به بخش خصوصي، قراردادي پنج ساله با شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي براي خريد فرآورده‌هاي نفتي به قيمت خليج فارس امضا شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، منوچهر آقانژاد- مديرعامل شركت پالايش نفت اصفهان- با بيان اين مطلب اظهار كرد: در خصوص قيمت نفت‌خام خوراك پالايشگاه نيز در سال 1387 به قيمت فوب (تحويل در عرشه) خليج فارس به‌علاوه 6 درصد تخفيف تحويل داده مي‌شود.

وي با اشاره به اين‌كه قيمت نفت‌خام در سال‌هاي آينده براساس قانون بودجه كه توسط مجلس تصويب مي‌شود، اعلام خواهد شد، افزود: پيش‌بيني مي‌شود اين وضعيت قيمت نفت‌خام هم براي پنج سال آينده با روند كاهشي نرخ تخفيف حفظ شود. اگرچه با اجرايي شدن طرح جامع حتي با از بين رفتن تخفيف دليل بهينه‌سازي عملكرد و ارزش افزوده ناشي از تبديل محصولات نامرغوب مانند مازوت و نفت‌كوره به بنزين و سوخت‌هواپيما سوددهي بالايي خواهيم داشت.

عرضه سهام پالايشگاه به بخش خصوصي در تيرماه قطعي است

مديرعامل پالايشگاه نفت اصفهان با تاكيد براين‌كه همه اطلاعات لازم دراختيار سازمان بورس قرار گرفته است، خاطرنشان كرد: تعيين روز دقيق اين عرضه بر اساس تجربه و تخصص سازمان خصوصي‌سازي و سازمان بورس اوراق بهادار خواهد بود؛ براساس آيين‌نامه قرار است 5 درصد سهام به كاركنان شركت واگذار شود و يك بلوك 5 درصدي به عنوان اولين عرضه به بازار بورس عرضه شود كه البته ارزش آن محاسبه نشده است.

وي درباره زمان واگذاري باقي سهام اين شركت تصريح كرد: اين كار بستگي به وضعيت كشش بازار دارد. در حال حاضر به جز دو محصول قير و روغن خام كه در سال‌هاي 1383 و 1384 در اختيار شركت‌هاي نفت ‌جي و نفت‌سپاهان قرار گرفته شده، باقي محصولات كه حدود 40 نوع است، در اختيار پالايشگاه قرار دارد. در اين زمينه با توجه به قراردادهاي منعقد شده با شركت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، محصولات به آنها تحويل خواهد شد.

به گفته او در اين راستا از ابتدا عملكرد اوليه پالايشگاه بر اساس نوع محصولات، تنوع محصولات و ميزان توليد آنها در مقايسه با مجموعه توليدات سايرپالايشگاه‌ها و همچنين قيمت آن به هيات پذيرش معرفي و پس از آن موضوع ترازنامه و حساب‌هاي مالي نيز به تشريح اعلام شد.

گوگرد، حلال‌ها صنعتي و روغن‌مايع؛ محصولات تحويلي از طريق بورس ‌كالا

آقانژاد در ادامه با اشاره به اين‌كه اكنون گوگرد، حلال‌هاي صنعتي و مازاد توليد و روغن خامي كه به نفت‌سپاهان داده مي‌شود، به بورس كالا عرضه مي‌شود، گفت: با توجه به فروش باقي محصولات به شركت‌ مادر به اين ترتيب مسووليت هزينه‌هاي توزيع صادرات با شركت ‌مادر خواهد بود كه ارزش افزوده‌اي براي پالايشگاه محسوب مي‌شود. همچنين در خصوص مصرف داخلي نيز مابه‌التفاوت قيمت يارانه‌اي و فوب خليج فارس به ما پرداخت مي‌شود.

تاخير يك‌ماهه با هدف شفاف‌سازي اطلاعات

او تاخير يك‌ماهه واگذاري را مربوط به بازنگري در عملكرد مالي سال 1386 با هدف شفاف‌سازي دانست و يادآوري كرد: ما نماينده صاحبان سهام هستيم و اين بازنگري با درخواست خودمان انجام شده است. البته به جز تغيير زمان واگذاري از اسفند 1386 به خرداد 1387 كه توسط سازمان بورس و به دليل شرايط نقدينگي بازار انجام شد، در عمل تاخير خاصي نداشته‌ايم.

افزايش استاندارد محصولات به يورو 2010 در آينده نزديك

وي در مورد استاندارد شدن كيفيت محصولات برنامه افزايش كيفيت نفت گاز، نفت سفيد و بنزين به استاندارد يورو 2010 خبر داد و افزود: به اين ترتيب ديگر با ديدگاه سازمان تجارت جهاني (WTO) در خصوص صادرات محصولات و از لحاظ زيست محيطي مشكلي نخواهيم داشت.

مدير عامل شركت نفت پالايش اصفهان در خصوص محصولات اصلي مانند بنزين وگازوئيل كه وارد هم مي‌شوند، توضيح داد: در حال حاضر بين 22 تا 25 درصد توليد اين محصول در اختيار اين شركت است كه بر اساس طرح جامع تعريف شده، توليد بنزين از وضعيت كنوني كه روزانه هشت ميليون ليتر است به حدود سه برابر خواهد رسيد. به اين ترتيب كه در حال حاضر هشت ميليون ليتر بنزين خام با چهار ميليون بنزين سوپر وارداتي تركيه در مجموع توليد بنزين اين پالايشگاه را به روزانه 12 ميليون ليتر مي‌رساند.

توليد روزانه 12 ميليون ليتر بنزين سوپر با عدد اكتان 93 در سال 1388

وي درباره برنامه افزايش توليد بنزين توضيح داد: در فاز نخست، توليد بنزين و كيفيت آن افزايش پيدا مي‌كند؛ به گونه‌اي كه در سال 1388 امكان توليد روزانه 12 ميليون ليتر بنزين سوپر با عدد اكتان93 محقق و واردات بنزين سوپر پالايشگاه قطع خواهد شد. در فاز دوم يعني سال‌هاي 1391 تا 1392 توليد بنزين به 21 تا 22 ميليون ليتر در روز خواهد رسيد.

او توليد گاز مايع را حدود 13 تن در روز اعلام كرد و گفت: توليد گاز مايع با اجراي طرح‌هاي جامع به 18 تن در روز مي‌رسد. همچنين توليد سوخت هواپيما كه هم اكنون حدود سه ميليون ليتر در روز است به 9 ميليون ليتر خواهد رسيد.
تشکر کننده از exchanger:
قديمي June 27th, 2008, 05:41   #43
exchanger
Junior Member

exchanger (سطح 0)
0

جلسه معارفه پالايش نفت اصفهان در تاريخ 3/4/87 برگزار شد

سه شنبه 4/4/87- روز گذشته مورخ 3/4/87 جلسه معارفه شركت پالايش نفت اصفهان با موضوع عرضه سهام با حضور كارگزاران، مديران شركت هاي سرمايه گذاري و فعالان بازار سرمايه در اداره مركزي شركت ملي پخش و پالايش برگزار شد.

در ابتداي اين جلسه اسكندري مدير عامل كارگزاري بانك صنعت و معدن به عنوان كارگزار معرف، پالايشگاه نفت اصفهان را از نظر شاخص داراي بهترين بازدهي دانست و گفت: اين شركت بهترين شرايط براي عرضه را دارد و شركت ملي پخش و پالايش به عنوان مالك و سازمان خصوصي سازي به عنوان وكيل شرايط و زمان عرضه را مشخص مي كنند.

وي افزود: از 8 ماه پيش قراردادهايي براي خريد نفت خام با شركت ملي پخش و پالايش به منظور تبديل شدن به يك بنگاه اقتصادي منعقد گرديد. وي به شفافيت اطلاعات اشاره كرد و گفت: تا زماني كه در اطلاعات شفافيت كافي ايجاد نشود و در سايت رسمي بورس ارائه نگردد اين سهم عرضه نخواهد شد.

درادامه مدير عامل پالايش و نفت اصفهان به تشريح فعاليت هاي اين شركت پرداخت و گفت: اين شركت فعاليت خود را در زمينه پالايش نفت خام و توليد فرآورده هاي نفتي از سال 1358 تحت عنوان پالايش اصفهان آغاز نموده و هم اكنون بيش از 22 درصد از فرآورده هاي نفتي مورد نياز كشور شامل گاز مايع، بنزين، نفت سفيد، نفت گاز، نفت كوره، سوخت هوايي (ATK-JP4) انواع حلال، روغن خام، گوگرد، نيتروژن و هيدروژن را توليد مي كند.

وي افزود: اين شركت همچنين مواد اوليه مورد نياز شركت هاي نفت سپاهان، نفت جي، پتروشيمي اصفهان و اراك و شركت سرمايه گذاري صنايع شيميايي ايران (L.A.B) را تأمين مي نمايد.

آقانژاد ادامه داد: با توجه به اينكه پالايشگاه اصفهان عمده فرآورده هاي نفتي مورد نياز كشور را تأمين مي كند، و با توجه به وجود نفت خام، انحصاري بودن محصولات، توليدات از كشش مطلوبي در منطقه برخوردار است كه همين امر انگيزه اي شد تا آماده سازي براي ورود به بورس را انجام دهيم.

وي ظرفيت اسمي توليد را 200 هزار بشكه در روز عنوان كرد و گفت اين شركت شامل دو پالايشگاه هركدام با ظرفيت اسمي يكصد هزار بشكه در روز بوده كه با تلاش هاي به عمل آمده توسط كارشناسان و كاركنان، با اجراي پروژه ها اين ميزان مجموعا به 375 هزار بشكه در روز افزايش يافته است.

مدير عامل پالايش نفت اصفهان گفت: به منظور محاسبه ترازنامه عملكرد پالايشگاه و در راستاي ايجاد انگيزه براي خريداران سهام، بر اساس قانون سنوات بودجه 1387 مقرر شد، نفت خام طبيعي برابر با قيمت بين المللي خريد و هم زمان محصولات اين شركت هم برابر با قيمت جهاني به فروش رود.

وي به مواد اوليه اشاره كرد و گفت: نفت خام مورد نياز از حوزه نفتي مارون، در فاصله 70 كيلومتري شهر اهواز و از طريق 7 ايستگاه تقويت فشار و خط لوله اي به طول 430 كيلومتر تأمين مي گردد. همچنين آب خام مورد نياز از رودخانه زاينده رود برداشت و از طريق خط لوله اي به طول 27 كيلومتر به پالايشگاه انتقال مي يابد.

وي ادامه داد: گاز طبيعي مورد نياز با ميانگين 120000 نرمال متر مكعب درساعت از شبكه سراسري گاز تامين مي شود و مواد شيميايي مورد نياز عمليات پالايش وساير افزودنيها ، براساس روشهاي جاري از توليدكنندگان داخلي ويا برحسب مورد از منابع خارجي تامين مي گردد.

مدير عامل پالايش نفت اصفهان به بازار محصولات و رقبا اشاره كرد وگفت :درحال حاضر بازار مصرف، داخل كشور مي باشد.

همچنين داشتن انواع گواهينامه هاي مديريتي ما را درشرايط رقابتي خوبي قرار مي دهد و در زمينه توليد فرآورده هاي نفتي درحال حاضر رقباي اصلي پالايشگاه اصفهان عبارتند از 8 پالايشگاه موجود در كشور پالايشگاه هاي آبادان، تبريز، تهران، بندرعباس، اراك، لاوان، كرمانشاه و شيراز كه هر كدام از آنها عمدتا تامين كننده فرآورده هاي نفتي مربوط به حوزه خود مي باشند.

وي به طرح هاي توسعه جديد اشاره كرد و اظهار داشت طرح هاي جديد براي شركت به تصويب رسيد ودر مرحله 20 درصد اجرا هستند وبا هدف گذاري، توليد بعضي محصولات استراتژيك مانند بنزين به 3 برابر خواهد رسيد وجالب اينكه مصرف نفت خام اضافه نمي شود بلكه 15 هزار بشكه نيز كاهش پيدا مي كند و نفت كوره كه هم اكنون مشتري به سختي دارد به فرآورده هاي ارزشمندي مانند بنزين وگازوئيل تبديل مي شود و از يك حاشيه سود بهتري برخوردار مي گردد.

آقا نژاد گفت: برآورد بودجه 17 هزار و 418 ميليارد ريال و يا حدود 5/1 ميليارد يورو است و پيش بيني مي كنيم مدت تكميل طرح جامع توسعه فرآيند و بهينه سازي پالايشگاه اصفهان بين 3 تا 5 سال به طول انجامد و در راستاي افزايش كمي محصولات توليدي و ارتقاي كيفيت آنها و با هدف توليد حداقل سوخت سنگين و استاندارد سازي محصولات مطابق با استاندارد Euro 2005، پروژه هايي تحت عناوين بسته هاي A,B,C,D,E و همچنين طرح احداث مجتمع بنزين سازي (GPP) تعريف شده است.

مدير عامل پالايشگاه اصفهان به اهداف انجام اين طرح ها اشاره كرد و گفت: بهينه سازي مصرف انرژي و توجه به محيط زيست، كاهش هزينه هاي جاري عمليات، ارتقاء كيفيت محصولات اصلي (بنزين، نفت سفيد، نفت گاز) مطابق با استاندارد فرآورده هاي نفتي اروپا با استفاده از واحدهاي فرآيندي جديد همچنين كاهش توليد محصولات سنگين (نفت كوره) و در مقابل افزايش توليد محصولات سبك و با ارزش مانند بنزين با احداث واحد هاي فرآيندي جديد تصفيه ته مانده برج هاي تقطير و شكست مولكولي و در نهايت تغيير سيستم كنترل Pneumatic و قديمي فعلي به سيستم پيشرفته PCS & FCS و اصلاح و رفع تنگناهاي عملياتي در واحدهاي موجود است.

وي ادامه داد: پالايشگاه اصفهان بر پايه اي با استحكام مناسب بنا شده و داراي يك طراحي اصيل است و مي تواند با صنايع مشابه خود مانند يك پالايشگاه در آمريكا رقابت كند و اطمينان مي دهيم كه هر اتفاقي كه در دنيا بيفتد مانند گران شدن نفت خام يا ارزان شدن فرآورده هايي كه مرتبط با اين صنعت است توانايي ايستادگي را دارد.

آقانژاد گفت: تجهيزات بعد از پايان جنگ تحميلي با تعميرات ساليانه به روز نگهداشته شده و بنابر ارزيابي سال 83 شركت هاي معتبر اين تجهيزات به روز است.

در ادامه اين جلسه دكتر حسيني عضو هيأت مديره و معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس ضمن تشكر از تلاش دست اندركاران آماده سازي پالايش نفت اصفهان به مزاياي حضور شركت هادر بورس اشاره كرد و گفت:

شركت هاي مادر تخصصي مي توانند ارزيابي دقيق و مستمري از عملكرد مديران خود داشته باشند. همچنين ورود به بورس اثر نظارتي دارد و به جاي اينكه بخواهيم مستقيم نظارت كنيم و وقت و هزينه اتلاف شود از توجه متوليان بورس و تحليل گران كمك مي گيريم.

وي تأمين منابع عمومي را مزيت ديگر ورود شركت ها به بورس خواند و گفت: شركت هاي هلدينگ مي توانند منابع مالي اجراي طرح هاي توسعه را از منابع عمومي و بازار سرمايه تأمين كنند.

حسيني به اصلاح ساختار شركت ها اشاره كرد و گفت: اصلاح ساختار مديريتي، و نيروي انساني، مالي و سازماني با ورود به بورس مهيا مي شود. به اين صورت كه با جابجايي سهامدار در سطح خرد و كلان، حضور ايده هاي نو و مديريت جديد را فراهم مي كنيم و شركت هايي كه سالها در بخش دولتي اداره مي شوند هرگونه هنر مديريتي خود را به نمايش مي گذارند كه ورود به بورس، تكنولوژي جديد و تفكر نو را به ارمغان مي آورد.

وي اعتماد سازي بورس را با اهميت دانست و افزود: بايد همه عوامل دست اندركار بازار سرمايه تلاش كنند تا به اعتماد بورس لطمه وارد نشود در غير اينصورت درخواست ورود شركت ها و يا تأمين منابع مالي جديد را نخواهيم داشت.
عضو هيأت مديره سازمان بورس بر ارتقاي سطح گزارشگري مالي تأكيد كرد و گفت: يكي از راههاي جلب اعتماد بازار سرمايه ارتقاي سطح گزارشگري مالي، شفافيت اطلاعاتي، نحوه مناسب اطلاع رساني مي باشد و اگر اطلاعات به موقع ارائه شود وضعيت و قيمت سهم نيز مطلوب و منطقي تر مي گردد زيرا اطلاعات، واقعيت هاي شركت را منعكس و قابل اتكا مي نمايد.

وي از مديران پالايش نفت اصفهان درخواست كرد: همواره در وضع مقررات، يا روابط بين مجموعه و شركت هاي پالايش و پخش و وزارت نفت، نفع سهامداران در نظر گرفته شود. همچنين مديران خود را متعهد به پاسخگويي به سهامداران حقيقي و حقوقي بدانند تا اصل پاسخگويي تقويت گردد.

معاون نظارت بر بورس و ناشران ادامه داد: مديران بايد در صيانت از اموال و دارايي هاي شركت جدي باشند. زيرا پالايشگاه ديگر مشاع است و سهامداران شريك آن هستند. از جمله دارايي ها اطلاعات است كه در بازار سرمايه مهمترين اموال مشاعي شركت است كه بايد به يك نسبت و هم زمان در اختيار عموم قرار گيرد و براي ايفاي وظيفه به نحو احسن بايد از روش سيستماتيك و مدون مالي و اطلاعاتي استفاده شود.

در پايان جلسه پرسش و پاسخ بين مديران و حاضرين در جلسه برگزار گرديد و به ابهامات جواب داده شد.

گفتني است شركت پالايش نفت اصفهان پيش بيني درآمد هر سهم خود براي سال مالي منتهي به 30/12/87 با سرمايه ت 4.162.258 ميليون ريال به مبلغ 1.076 ريال به طور خالص (پس از كسر ماليات) اعلام كرده است.

شركت پالايش نفت اصفهان پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 29/12/86 را در اميد نامه پذيرش و درج شده (منتشر شده در ارديبهشت 87) بر اساس عملكرد واقعي 9 ماهه با سرمايه 4.162.258.100 هزار ريال (ارزش اسمي 1.000 ريال) مبلغ 1.852 ريال اعلام نموده است كه بر اساس صورت هاي مالي حسابرسي نشده مبلغ 1.339 ريال براي هر سهم محقق شده است.

لازم به ذكر است بر اساس گزارش مديريت بازار عرضه اوليه سهام پالايشگاه نفت اصفهان در هفته آتي از روز يكشنبه مورخ 9/4/87 به بعد به محض سپرده شدن سهام صورت مي گيرد.

«معارفه پالایشگاه اصفهان »

اطلاعیه های بورس:

گزارش هیئت مدیره 84:

گزارش هیئت مدیره 85:

صورتهای مالی حسابرسی شده 84:

صورتهای مالی حسابرسی شده 85:

صورتهای مالی 6 ماهه:

صورتهای مالی 12ماهه:

پیشبینی درآمد 87:

فایلهای صوتی:

آقای اسکندری از کارگزاری بانک صنعت و معدن: [کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]

گزارش ویدئویی: [کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]

مهندس آقانژاد مدیرعامل پالایشگاه: [کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]

دکتر حسینی عضو هیئت مدیره سازمان بورس: [کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]

مهندس یاوری مدیر طرحهای توسعه: [کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]

مهندس پریشانی: [کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]

پرسش و پاسخ:

[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ] + [کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]

طرح توسعه این شرکت در 5 سال آینده به بهره برداری خواهد رسید و حاشیه سود آن صرفاً 5% است البته با تخفیفات ویژه دولتی. در صورت حذف این تخفیفات حاشیه سود شرکت تبدیل به زیان خواهد شد.

گزارش صوتی و مستند لحظه به لحظه این مجمع معارفه تمامی این نکات مهم را به همراه دارد.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

سه شنبه 4/4/87- روز گذشته مورخ 3/4/87 جلسه معارفه شركت پالايش نفت اصفهان براي عرضه اوليه سهام با حضور كارگزاران، مديران شركت هاي سرمايه گذاري و فعالان بازار سرمايه در اداره مركزي شركت ملي پخش و پالايش برگزار شد.

در ابتداي اين جلسه اسكندري مدير عامل كارگزاري بانك صنعت و معدن به عنوان كارگزار معرف گفت: اين شركت شرايط خوبي براي عرضه دارد و شركت ملي پخش و پالايش به عنوان مالك و سازمان خصوصي سازي به عنوان وكيل شرايط و زمان عرضه را مشخص مي كنند.

در ادامه مدير عامل پالايش و نفت اصفهان به تشريح فعاليت هاي اين شركت پرداخت و گفت: اين شركت فعاليت خود را در زمينه پالايش نفت خام و توليد فرآورده هاي نفتي از سال 1358 تحت عنوان پالايش اصفهان آغاز نموده و هم اكنون بيش از 22 درصد از فرآورده هاي نفتي مورد نياز كشور شامل گاز مايع، بنزين، نفت سفيد، نفت گاز، نفت كوره، سوخت هوايي (ATK-JP4) انواع حلال، روغن خام، گوگرد، نيتروژن و هيدروژن را توليد مي كند.

وي افزود: اين شركت همچنين مواد اوليه مورد نياز شركت هاي نفت سپاهان، نفت جي، پتروشيمي اصفهان و اراك و شركت سرمايه گذاري صنايع شيميايي ايران (L.A.B) را تأمين مي نمايد.

آقانژاد ادامه داد: با توجه به اينكه پالايشگاه اصفهان عمده فرآورده هاي نفتي مورد نياز كشور را تأمين مي كند، و با توجه به وجود نفت خام، انحصاري بودن محصولات، توليدات از كشش مطلوبي در منطقه برخوردار است كه همين امر انگيزه اي شد تا آماده سازي براي ورود به بورس را انجام دهيم.

وي ظرفيت اسمي توليد را 200 هزار بشكه در روز عنوان كرد و گفت اين شركت شامل دو پالايشگاه هركدام با ظرفيت اسمي يكصد هزار بشكه در روز بوده كه با تلاش هاي به عمل آمده توسط كارشناسان و كاركنان، با اجراي پروژه ها اين ميزان مجموعا به 375 هزار بشكه در روز افزايش يافته است.

مدير عامل پالايش نفت اصفهان گفت: در راستاي ايجاد انگيزه براي خريداران سهام، بر اساس قانون سنوات بودجه 1387 مقرر شد، نفت خام طبيعي برابر با قيمت بين المللي خريد و هم زمان محصولات اين شركت هم برابر با قيمت جهاني به فروش رود.

وي به مواد اوليه اشاره كرد و گفت: نفت خام مورد نياز از حوزه نفتي مارون، در فاصله 70 كيلومتري شهر اهواز و از طريق 7 ايستگاه تقويت فشار و خط لوله اي به طول 430 كيلومتر تأمين مي گردد. همچنين آب خام مورد نياز از رودخانه زاينده رود برداشت و از طريق خط لوله اي به طول 27 كيلومتر به پالايشگاه انتقال مي يابد.

وي ادامه داد: گاز طبيعي مورد نياز با ميانگين 120000 متر مكعب درساعت از شبكه سراسري گاز تامين مي شود و مواد شيميايي مورد نياز عمليات پالايش وساير افزودنيها ، براساس روشهاي جاري از توليدكنندگان داخلي ويا برحسب مورد از منابع خارجي تامين مي گردد.

مدير عامل پالايش نفت اصفهان به بازار محصولات و رقبا اشاره كرد وگفت : درحال حاضر بازار مصرف، داخل كشور مي باشد.

همچنين داشتن انواع گواهينامه هاي مديريتي ما را درشرايط رقابتي خوبي قرار مي دهد و در زمينه توليد فرآورده هاي نفتي درحال حاضر رقباي اصلي پالايشگاه اصفهان عبارتند از 8 پالايشگاه موجود در كشور پالايشگاه هاي آبادان، تبريز، تهران، بندرعباس، اراك، لاوان، كرمانشاه و شيراز كه هر كدام از آنها عمدتا تامين كننده فرآورده هاي نفتي مربوط به حوزه خود مي باشند.

وي به طرح هاي توسعه جديد اشاره كرد و اظهار داشت طرح هاي جديد براي شركت به تصويب رسيد ودر مرحله 20 درصد اجرا هستند وبا هدف گذاري، توليد بعضي محصولات استراتژيك مانند بنزين به 3 برابر خواهد رسيد وجالب اينكه مصرف نفت خام اضافه نمي شود بلكه 15 هزار بشكه نيز كاهش پيدا مي كند و نفت كوره كه هم اكنون به سختي مشتري دارد به فرآورده هاي ارزشمندي مانند بنزين وگازوئيل تبديل مي شود و از يك حاشيه سود بهتري برخوردار مي گردد.

آقا نژاد گفت: برآورد بودجه 17 هزار و 418 ميليارد ريال و يا حدود 5/1 ميليارد يورو است و پيش بيني مي كنيم مدت تكميل طرح جامع توسعه فرآيند و بهينه سازي پالايشگاه اصفهان بين 3 تا 5 سال به طول انجامد و در راستاي افزايش كمي محصولات توليدي و ارتقاي كيفيت آنها و با هدف توليد حداقل سوخت سنگين و استاندارد سازي محصولات مطابق با استاندارد Euro 2005، پروژه هايي تحت عناوين بسته هاي A,B,C,D,E و همچنين طرح احداث مجتمع بنزين سازي (GPP) تعريف شده است.

مدير عامل پالايشگاه اصفهان به اهداف انجام اين طرح ها اشاره كرد و گفت: بهينه سازي مصرف انرژي و توجه به محيط زيست، كاهش هزينه هاي جاري عمليات، ارتقاء كيفيت محصولات اصلي (بنزين، نفت سفيد، نفت گاز) مطابق با استاندارد فرآورده هاي نفتي اروپا با استفاده از واحدهاي فرآيندي جديد همچنين كاهش توليد محصولات سنگين (نفت كوره) و در مقابل افزايش توليد محصولات سبك و با ارزش مانند بنزين با احداث واحد هاي فرآيندي جديد تصفيه ته مانده برج هاي تقطير و شكست مولكولي و در نهايت تغيير سيستم كنترل Pneumatic و قديمي فعلي به سيستم پيشرفته PCS & FCS و اصلاح و رفع تنگناهاي عملياتي در واحدهاي موجود است.

وي ادامه داد: پالايشگاه اصفهان بر پايه اي با استحكام مناسب بنا شده و داراي يك طراحي اصيل است و مي تواند با صنايع مشابه خود مانند يك پالايشگاه در آمريكا رقابت كند و اطمينان مي دهيم كه هر اتفاقي كه در دنيا بيفتد مانند گران شدن نفت خام يا ارزان شدن فرآورده هايي كه مرتبط با اين صنعت است توانايي ايستادگي را دارد.

آقانژاد گفت: تجهيزات بعد از پايان جنگ تحميلي با تعميرات ساليانه به روز نگهداشته شده و تجديد ارزيابي در سال 83 انجام شده است.

در ادامه اين جلسه دكتر حسيني عضو هيأت مديره و معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس ضمن تشكر از تلاش دست اندركاران آماده سازي پالايش نفت اصفهان به مزاياي حضور شركت هادر بورس اشاره كرد و گفت: شركت هاي مادر تخصصي مي توانند ارزيابي دقيق و مستمري از عملكرد مديران خود داشته باشند. همچنين ورود به بورس اثر نظارتي دارد و از توجه متوليان بورس و تحليل گران كمك مي گيريم.

وي تأمين منابع از عموم را مزيت ديگر ورود شركت ها به بورس خواند و گفت: شركت هاي هلدينگ مي توانند منابع مالي اجراي طرح هاي توسعه را از منابع عموم و بازار سرمايه تأمين كنند.

حسيني به اصلاح ساختار شركت ها اشاره كرد و گفت: اصلاح ساختار مديريتي، و نيروي انساني، مالي و سازماني با ورود به بورس مهيا مي شود. به اين صورت كه با جابجايي سهامدار در سطح خرد و كلان، حضور ايده هاي نو و مديريت جديد را فراهم مي كنيم و شركت هايي كه سالها در بخش دولتي اداره مي شوند هرگونه هنر مديريتي خود را به نمايش مي گذارند كه ورود به بورس، تكنولوژي جديد و تفكر نو را به ارمغان مي آورد.

وي اعتماد سازي بورس را با اهميت دانست و افزود: بايد همه عوامل دست اندركار بازار سرمايه تلاش كنند تا به اعتماد بورس لطمه وارد نشود در غير اينصورت ورود شركت ها و يا تأمين منابع مالي جديد با مشكل مواجه مي شود.

عضو هيأت مديره سازمان بورس بر ارتقاي سطح گزارشگري مالي تأكيد كرد و گفت: يكي از راههاي جلب اعتماد بازار سرمايه ارتقاي سطح گزارشگري مالي، شفافيت اطلاعاتي، نحوه مناسب اطلاع رساني مي باشد و اگر اطلاعات به موقع ارائه شود قيمت سهم نيز مطلوب و منطقي تر مي گردد زيرا اطلاعات، واقعيت هاي شركت را منعكس و قابل اتكا مي نمايد.

وي از مديران پالايش نفت اصفهان درخواست كرد: همواره در وضع روش ها، يا روابط بين مجموعه و شركت هاي پالايش و پخش و وزارت نفت، نفع سهامداران در نظر گرفته شود. همچنين مديران خود را متعهد به پاسخگويي به سهامداران حقيقي و حقوقي بدانند تا اصل پاسخگويي تقويت گردد.

معاون نظارت بر بورس و ناشران ادامه داد: مديران بايد در صيانت از اموال و دارايي هاي شركت جدي باشند. زيرا پالايشگاه ديگر مشاع است و سهامداران شريك آن هستند. از جمله دارايي ها اطلاعات است كه در بازار سرمايه مهمترين اموال مشاعي شركت است كه بايد به يك نسبت و هم زمان در اختيار عموم قرار گيرد و براي ايفاي وظيفه به نحو احسن بايد از روش سيستماتيك و مدون مالي و اطلاعاتي استفاده شود.

در پايان جلسه پرسش و پاسخ بين مديران و حاضرين در جلسه برگزار گرديد و به ابهامات جواب داده شد.

گفتني است شركت پالايش نفت اصفهان پيش بيني درآمد هر سهم خود براي سال مالي منتهي به 30/12/87 با سرمايه ت 4.162.258 ميليون ريال به مبلغ 1.076 ريال به طور خالص (پس از كسر ماليات) اعلام كرده است.

شركت پالايش نفت اصفهان پيش بيني درآمد هر سهم سال مالي منتهي به 29/12/86 را در اميد نامه پذيرش و درج شده (منتشر شده در ارديبهشت 87) بر اساس عملكرد واقعي 9 ماهه با سرمايه 4.162.258.100 هزار ريال (ارزش اسمي 1.000 ريال) مبلغ 1.852 ريال اعلام نموده است كه بر اساس صورت هاي مالي حسابرسي نشده مبلغ 1.339 ريال براي هر سهم محقق شده است.

لازم به ذكر است بر اساس گزارش مديريت بازار 5 درصد سهام پالايشگاه نفت اصفهان در روز يكشنبه مورخ 9/4/87 براي كشف قيمت عرضه خواهد شد و 15 درصد ديگر نيز در روزهاي بعد به تناسب بازار عرضه خواهد شد.

نقل از سایت بورس

سایت اینترنتی پالایشگاه اصفهان: [کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]
تشکر کننده از exchanger:
قديمي July 1st, 2008, 19:54   #44
taftoon
Senior Member

تاريخ عضويت: Jan 2008
تشکر از ايشان: 161 بار در 81 پست
taftoon (سطح 0)
0

سلام
اونطور که تو خبرها خوندم در دومین روز عرضه 5 درصد از سهام پالایشگاه اصفهان با ناکامی رو برو شده . دلیل این امر و آینده این سهام رو از نظر فاندامنتالی ممنون می شم از کسانی که صاحب نظر هستند توضیح بدند
taftoon آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي July 5th, 2008, 10:23   #45
ghoghnos
Senior Member

تاريخ عضويت: Mar 2007
تشکر از ايشان: 2,861 بار در 926 پست
ghoghnos (سطح 3)ghoghnos (سطح 3)ghoghnos (سطح 3)ghoghnos (سطح 3)ghoghnos (سطح 3)ghoghnos (سطح 3)ghoghnos (سطح 3)ghoghnos (سطح 3)ghoghnos (سطح 3)ghoghnos (سطح 3)ghoghnos (سطح 3)
0

درمورد این پالایشگاه من صورتهای مالیشون نگاه کردم البته تحلیل تمام موارد وقت گیر هست اما چند مورد بود و مد نظرم رو بیان میکنم
در ترازنامه بطور مثال وجوه نقد نسبت به سال قبل 57 درصد رشد داشته این از یک طرف نشانه ای مثبت هست چرا که وجوه نقد رشد داشته و از طرفی نشانه ضعف چرا که با نگهداری وجوه نقد فرصت سرمایه گذاری چه برای خود بنگاه اقتصادی (ایجاد خطوط جدید و... )و چه سرمایه گذاری خارج از بنگاه اقتصلدی رو از دست داده
2: دومین مورد افزایش بسیار زیاد حسابهای دریافتنی هست
حساب دریافتنی شامل کلیه مطالباتی میشود که موسسه باید در اینده دریافت کندمانند فروش نسیه و یا ارائه نسیه خدمات که چون در مقابل ارائه خدمات هیچ گونه سندی که شامل سفته وبرات دریافت نکرده وفقط بر قراداد های فی مابین و در برخی موارد متکی بر اعتبار و توافقهای شفاهی هست هم دارای نشاه قوت هست وهم نشانه ضعف
از یه طرف فروش این همه خدمان نشانه قدرت مدیران بازار یابی هست و از طرفی چون این حساب. حساب دریافتنی هست باید دید چند درصد از این حساب سوخت و یا غیر قابل وصول و چند درصد مشکوک الوصول هست
افزایش بیش از 2000 درصد نسبت به سال قبل بطوری که 53 درصد از دارای های جاری (دارای که سریع به پول نقد معمولا در طی یکسال تبدیل میشوند)و 28 درصد کل دارای ها رو شامل میشود
که ای تاثیر بر روی محاسبه "دوره وصول مطالبات"خواهد داشت یعنی چه زمانی طول خواهد کشید تا شرکت مطالبات خودش رو وصول کنه که دور وصول مطالبات در سال قبل 56 روز بوده اما درسال اتی به 10 روز کاهش پیدا کرده نشاندهنده اتخاذه خط مشی جدید در شرکت هست
3:افزایش بیش از 2000 درصدی در سود عملیاتی نسبت به سال قبل که بعنوان بهترین شاخص توان سود اوری اتی تلقی میشود بنابراین سال جدید بهتر از سال قبل خواهد بود
4: صورت جریا ن نقدی بعنوان تشخیص علایم هشدار عمل میکنه که رایج ترین اون جریان نقدی ازاد هست که توانایی شرکت در ایجاد و جه نقد حاصل از عملیات مازاد بر مصارف سر مایه گذاری و پرداخت سود سهام است
جراین نقدی حاصل از : 29/12/86 29/12/85
عملیات 325773 151759
فعالیتهای سر مایه گذاری (307928) (155725)
جریا نقدی ازاد 17845 3976
جران نقدی حاصل از عملیات رقم خوبی رو نشون میده که با سو بالایی که نشون داده همو خوانی دارد
ببخشید بهم ریخته بود و جسته گریخته چند نمونه رو تصادفی انتخاب کردم و چون همزمان مشغول کار دیگه بودم
در هر صورت این صورتها حسابرسی نشه اند این هم باید در نظر گرفت
البته میتوان نسبتهای نقدینگی نسبتهای فعالیت نسبتهای بدهی نسبتهای سود اوری رو هم محاسبه کرد

یا حق

آخرین ويرايش توسط ghoghnos در July 5th, 2008 و ساعت 10:53
ghoghnos آفلاين است پاسخ با نقل قول
تشکر کننده از ghoghnos:
پاسخ

Bookmarks

برچسب‌ها
بورس, بازده, تهران

ابزارهاي موضوع

قواعد ارسال
شما نمی‌توانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمی‌توانید پاسخ ارسال کنید