انجمن‌های سرمایه

بازگشت   انجمن‌های سرمایه > درباره سایت سرمایه (About Sarmaye Website) > بورس تهران

Notices

پاسخ

ابزارهاي موضوع
قديمي June 23rd, 2006, 16:11   #1
amirrh
Senior Member

amirrh's Avatar

تاريخ عضويت: Feb 2006
محل سكونت: Kish Island
تشکر از ايشان: 189 بار در 99 پست
amirrh (سطح 0)
ارسال پيغام بوسیله AIM به amirrh ارسال پيغام بوسیله Yahoo به amirrh
Thumbs up روش CANSLIM براي ارزيابي سهام

0

با سلام و عرض ادب
روش فوق نتيجه مطالعات « ويليام اونيل » مي باشد که مخفف ابتداي بخش هاي اصلي تشکيل دهنده اين تحليل است.از نظر اونيل سهامي که داراي اين خصوصيات باشد در رده سهام پول ساز طبقه بندي مي شوند.
این روش حاصل مطالعه بازار های سهام طی سالهای 1953 تا 1985 توسط اونیل می باشد.
با هم نگاهي به اين بخش ها مي کنيم :

1- C : Current Quarterly Garning Per Share

رشد eps فصلي ( سه ماهه ) شرکت بايستي رشدي حداقل 20 % نسبت به فصل مشابه سال مالي قبل داشته باشد.

2- A : Annual Earning Growth

رشد eps سالانه شرکت با حداقل آهنگ رشد 15% براي 5 سال گذشته ( بازه زماني پيشنهادي اونيل )

3- N : New Products , New Management , New Hight

• New Products :
بر اساس مطالعات اونيل بيش از 95% شرکتهاي پر بازده در يک بازه مورد مطالعه آن شرکتهايي هستند که محصولات جديدي به بازار ارايه نموده اند. ( طرح توسعه و ... )

• New Management :
بر اساس مطالعات اونيل شرکتهايي که تحول مديريتي يا داراي مديرت قوي بوده اند جزو موفق ترين شرکتها قرار گرفته اند.

• New Hight :
بررسي هاي اونيل نشان داد که بر خلاف روال سنتي بازار ( خريد در قيمت پايين و فروش در قيمت بالا ) خريد در قيمت بالا و فروش در قيمت بالا تر بازده بهتري دارد.
اونيل بيان مي کند زمان ايده آل براي خريد سهم هنگامي است که قيمت سهام به يک محدوده جديد بالايي که پس يک دوره رکود ( معمولا 2 تا 15 ماه ) برسد . بسياري از جهش هاي قيمتي قابل توجه بعد از اين دوره رکود و فترت اتفاق مي افتد و احتمالا به دلايلي فاندامنتال خطوط مقاومت اصلي شکسته مي شوند. ( يک سال طول کشيد تا اين حرف اونيل رو درک کنم! )

4- Supply Demand

اونيل معتقد است بيش از 95% سهامي که جزو پر بازده ترين سهامهاي بازار داراي سهام شناور کمي در دست عامه مردم هستند. در حقيقت بحث اونيل بر منطق کم بودن فشار عرضه سهم بعلت کم بودن سهام داران با علم کم مي باشد و که بدون شناخت ممکن است در هر قيمتي و با هر جوي دست به عرضه سهام خود بزنند. ( نيتجه اي که من در بازار تهران به آن رسيده ام تعداد سهامداران زير 1500 و سهم آزاد شناور زير 10% مي باشد. )

5 – L : Leaders

اونيل به اين نتيجه رسيد که امکان بازدهي سرمايه گذاري در گروه پيشرو يا مورد اقبال بازار بسيار بيشتر از سرمايه گذاري در صنايع معمول بازار است.

6- I : Institional Sponsershiph

اونيل معتقد است بيشترين منابع عرضه و تقاضا مربوط به حقوقي هاست . بر اين اساس اونيل سهامي را ترجيح مي دهد که لااقل 3 حقوقي شناخته شده بازار در ترکيب سهامداري آن حضور دارند. او مي گويد زمان مناسب براي خريد سهم هنگامي است که اين سهم توسط چند حقوقي شناخته شود البته نه آنقدر شناخته شده که در ليست شرکتهاي برتر رسما اعلام شود.

7 – M : Market Direction

بيش از 75% سهام بازار همسو با جهت بازار حرکت مي کنند . يعني اگر 6 پارامتر قبلي سيگنال خريد سهم را صادر مي کنند ولي جهت بازار را اشتباه تشخيص دهيم احتمالا بازده بالايي کسب نخواهيم کرد..
انيل مي گويد : « ياد بگيريد که قيمتهاي روزانه و ميانگين حجم معاملات بازار را تفسير کنيد. اگر چنين کنيد قسمت عمده اي از کار را انجام داده ايد. در اين صورت شما به چيز ديگري احتياج نداريد مگر اينکه بخواهيد با روند بازار بجنگيد!.»
( البته بعلت اینکه شاخص بورس تهران تحت قوانین ضد بازار آزاد اداره می شود ارزش کمتری در باراز تهران دارد )

بنظر من با اصلاح جزيي شاخص هاي روش CANSLIM به راحتي مي توان در بازار تهران به بازدهي هاي فوق العاده دست يافت .

در ادامه چند مثال جاری در بورس تهران را خدمت دوستان ارايه خواهم کرد.
قديمي June 29th, 2006, 16:55   #2
Khashayar-Ta
Senior Member

Khashayar-Ta's Avatar

تاريخ عضويت: Jun 2006
محل سكونت: Tehran
تشکر از ايشان: 1,456 بار در 298 پست
Khashayar-Ta (سطح 2)Khashayar-Ta (سطح 2)Khashayar-Ta (سطح 2)Khashayar-Ta (سطح 2)Khashayar-Ta (سطح 2)Khashayar-Ta (سطح 2)
ارسال پيغام بوسیله MSN به Khashayar-Ta
0

سلام امیرجان
آقا اینطور که من متوجه شدم شما هدفت اینه که با یه همچین ترمیناتوری بری بورس تهران رو بهم بریزی .
خوب البته ببخشید یه کم دیر شروع میکنم...در جریان هستی که ..

مطلب شما کامله و هیچ حرفی رو باقی نمیزاره منتها من یه نظر دارم..امیدوارم بشه اجراش کرد .
من میگم ما بیاییم یه تحقیقی رو شروع کنیم که بر اساس دو سه تا برنامه بتونیم هر شرکت رو مورد بحث قرار بدیم ، اعداد و درصدهای رشد و مواردی رو که روش canslim نیاز داره..محاسبه کنیم و پرفرمنسی رو در از این روش برای هر شرکت تهیه کنیم .
البته این کار زمان میبره اما چون سهام ایران در مقابل فارکس میتونه یکی از بهترین اهداف سرمایه گذاری با ریسک به مراتب کمتر ی فراهم کنه ارزش یک همچین مطالعه ای رو خواهد داشت . مضاف بر اینکه در سهام ایران میشه با قدرت بیشتری به تحلیل پرداخت و به نتیجه ای هم که حاصل میشه اطمینان بیشتری داشت .
امیر عزیز....از شما و اساتیدی که در بورس کار میکنند تقاضا دارم مطلب رو ادامه بدهند و مسیری رو با هم بریم که ایشالا برای بورس تهران هم بتونیم خیلی حرفا برای گفتن داشته باشیم .
به نظر من همونقدر که این سایت میتونه برای فعالیت در فارکس تاثیر داشته باشه ..به مراتب بیشتر میتونه برای فعالیت در بورس سهام تاثیر گذار باشه .
خوب چه اشکال داره این همه عزیزی که دارن تو فارکس ضرر میدن بیان توی سهام وبه مراتب دچار استرس کمتر و با کمی هم زحمت به سودهای خوبی برسند .
البته باید افرادی مثل امیر عزیز و خیلی از بزرگان دیگه همت کنند و اطلاعاتشون رو در اختیار بقیه قرار بدند .
امیرجان اگر صلاح بدونی در همین تاپیک بریم برای بررسی و نتیجه ( به قول فارکسی ها بک تست بگیریم و پرفورمنس بدیم ).
پیشنهاد دیگه اینکه اگر صلاح بدونی از تحلیل ها فاندامنتال و تکنیکال تواما استفاده کنیم و همه چی رو فقط عدد بگیریم. بطور مثال eps یه مشخصه فاندامنتاله و موینگ قیمت تکنیکال .
حالا وجه مشترک اینه که هر دو به چشم عدد قابل بررسی هستن .
خوب چرا وقتی ما موینگ قیمت حساب میکنیم.... ، موینگ eps حساب نکنیم ببینیم وضعیت دوره ای eps شرکت چه جوری بوده .( چه نظریه ای شد)
البته اینا نظر هستن...شما باید تایید بفرمایید .
به هرحال خیلی علاقمند هستم اون مطالبی رو که توی فارکس یاد گرفتم بتونیم به کمک شما بیاریم روی بورس تهران پیاده کنیم .
منتظر ادامه مطالب شما هستم .
ممنون میشم شما بحث رو جلو ببرید و راهنمایی های لازم رو بدید .

موفق باشید .
قديمي June 29th, 2006, 17:16   #3
S_K_H
Senior Member

محل سكونت: تهران
تشکر از ايشان: 2,009 بار در 1,022 پست
S_K_H (سطح 2)S_K_H (سطح 2)S_K_H (سطح 2)S_K_H (سطح 2)S_K_H (سطح 2)S_K_H (سطح 2)S_K_H (سطح 2)S_K_H (سطح 2)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله khashayar_talebi
...
خوب چه اشکال داره این همه عزیزی که دارن تو فارکس ضرر میدن بیان توی سهام وبه مراتب دچار استرس کمتر و با کمی هم زحمت به سودهای خوبی برسند .
...
....
خشایار عزیز
راستش پدر خانم خدا بیامرز بنده سر همین سقوط شدید سهام ایران قلبش که ناراحت بود مریضتر شد و کم کم ...... ( مانی منجمنت که می گن همینه دیگه ... ..... خیلی مهمه )
من خودمم یه مقدار سهام ساختمان ایران دارم که تا دوبرابر هم شده بود اما الان یک پنجم هم فکر کنم ارزش نداره !! ... .
اما الان که یک کمی با چارت آشنا شدم .. می بینم که اگه اون موقع این فارکس رو بلد بودم خیلی راحت می شد فهمید که چارت داره هشدارهای لازم رو جهت یک افت شدید نشون می ده ... اما خب دیگه ...
...
اما بهرحال خیلی خوبه پیشنهاد شما ...
امیدوارم با همت شما عزیزان بشه یه کاری با این بورس درب و داغون بکنیم بلکه از این اوضاع در بیاد !؟
شادباشید
شهرام

آخرین ويرايش توسط seincard در June 29th, 2006 و ساعت 17:23
S_K_H آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي October 6th, 2006, 15:46   #4
amirrh
Senior Member

amirrh's Avatar

amirrh (سطح 0)
بهنوش ايران

0

1- C : Current Quarterly Garning Per Share

عايدي 84 : 17530ميليون ريال
عايدي 85 : 31522ميليون ريال
درصد رشد : 80+%:

2- A : Annual Earning Growth

عايدي سالانه 82: 31552
عايدي سالانه 83: 35637 ---13%+
عايدي سالانه 84: 72469----103%+
پيش بيني عايدي 85 : 108229---49%+
رشد متوسط سالانه : 50+%:

3- N : New Products , New Management , New Hight

• New Products

شرکت اعلام نموده است طرح نصب و راه اندازی ماشین آلات تولید گاز co2 به ظرفیت 500 کیلوگرم در ساعت با هزینه ها ی انجام شده تا کنون به مبلغ 9،878 میلیون ريال با 100 درصد پیشرفت فیزیکی کار از اول تیر ماه سال جاری مورد بهره برداری آزمایشی قرار گرفته است. لازم به ذکر است شرکت قبلا" هزینه انجام شده طرح را 9،985 میلیون ريال اعلام نموده بود که دلیل تغییر را کاهش بهای تمام شده دارایی مزبور ناشی از تعدیلات و تسعیر نرخ ارز اعلام نموده است

• New Management :

کمال الدین بایرامی نایب رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل - موظف
( چهره مديريتي شناخته شده زير مجموعه هاي بنياد ):

• New Hight :

نمودار سهم تاييد اين بند است:

4- Supply Demand

كمتر از 10% اين سهم شناور است . و اين شركت حدودا 1200 سهامدار جز دارد

5 – L : Leaders

مسلما گروه غذايي از صنايع با مزيت نسبي و با فروش تضميني در كشور بحساب مي آيند.

6- I : Institional Sponsershiph

سازمان صنایع غذایی و آشامیدنی بنیاد 46/62 ،
سرمایه گذاری ملی ایران 34/10 ،
شرکت مدیریت سرمایه گذاری سینا 82/10 ،
شرکت مالی و سرمایه گذاری پیشرو ایران 41/6 مي باشد.

7 – M : Market Direction

با توجه به شاخص بازار و چارت سهم حركت همسو در جهت صعودي سهم تاييد مي شود

-----------------
نتيجه گيري : OK
قديمي October 6th, 2006, 15:49   #5
amirrh
Senior Member

amirrh's Avatar

amirrh (سطح 0)
0

خشايار جان من الان پست شما رو ديدم . داداش خيلي مخلصيم . از هر جا بگي بسم الله...

Bookmarks

برچسب‌ها
canslim, ارزيابي, براي, روش, سهام

ابزارهاي موضوع

قواعد ارسال
شما نمی‌توانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمی‌توانید پاسخ ارسال کنید
شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال کنید
شما نمی‌توانید پست‌های خود را ویرایش کنید

BB code فعال است
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است