انجمن‌های سرمایه

بازگشت   انجمن‌های سرمایه > تالارهای غیرتخصصی > کامپیوتر و اینترنت

Notices

پاسخ

ابزارهاي موضوع
قديمي January 23rd, 2011, 15:14   #121
Kasra
مدیر تالار بروکرها، مسئول تالار کامپیوتر و اینترنت

Kasra's Avatar

تاريخ عضويت: Sep 2007
محل سكونت: تهران
تشکر از ايشان: 10,328 بار در 1,400 پست
Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)
4

یک روز بعد از ظهر بود که جوانی 30 ساله در دفتر کمپانی Toro Trading نشسته بود و زیر لب به خودش و دوستش فحش می داد . نام این جوان Chris Fargis بود.
ماجرا از این قرار بود که دوستش چند روز پیش گفته بود با مدیران این شرکت آشنایی دارد و به او گفته بود برای مصاحبه استخدامی با آنها هماهنگ کرده است . با این که این موضوع برای Chris Fargis که سالهای اخیر را فقط صرف پوکر کرده بود مبهم بود ولی با خودش گفت سنگ مفت ، گنجشک مفت . برای مصاحبه میروم شاید فرجی شد.
ولی وقتی به دفتر این شرکت برای مصاحبه شغلی مراجعه کرد و عظمت آنرا مشاهده کرد دچار تردید شد . Toro Trading یکی از بزرگترین بازار سازهای فیوچرز و آپشن بود و جوان نمیدانست اصلا چرا حماقت کرده است و برای مصاحبه پا به آنجا گذاشته است .
فرمهای استخدامی را یکی یکی پر کرد در حالی که در پاسخ به سوالاتی که در زمینه تجربه ترید بود ، چیزی نداشت که بنویسد .به عنوان کسی که برای شغل ترید میلیون دلاری در بازارهای آپشن داوطلب شده بود ، وقتی حتی اقرار کرد که در عمرش حتی یک کتاب در مورد ترید و بازارهای مالی نخوانده است ، عرق سردی بر پیشانی اش نشست و احساس کرد با طناب دوستش به جایی رفته است که جز تحقیر شدن چیزی عایدش نشده است .
فرمها را تحویل داد و احساس کرد که زمان پایان مصاحبه فرا رسیده است .
مصاحبه کننده ، یکی از مدیران شرکت بود . ناگهان اتفاق عجیبی افتاد .
مصاحبه کننده خم شد از کشوی میزش یک دست ورق بیرون آورد با تعدادی ژتون پوکر . رو به جوان کرد و گفت :
"آقای Fargis ، می تونم از شما درخواست کنم که چند دست پوکر بازی کنیم ؟ "
چشمان جوان برقی زد و .....

Chris Fargis بازیکن حرفه ای پوکر

ماجرای استخدام Fargis در لوس آنجلس تایمز نیز انعکاس یافت . او در 6 سال گذشته تمام هزینه های زندگی اش را از راه بازی پوکر آنلاین به دست آورده بود .
یکی از مدیران Toro Trading می گوید : "بلد نبودن پوکر برای تریدرهای ما یک نکته منفی است و مساوی با این است که وال استریت ژورنال را مطالعه نکنند."
او ادامه می دهد : " من فکر میکنم پوکر بازی کردن ترجمان کامل ترید کردن است و بازیکنان پوکر به خوبی دانش ریسک و ریوارد و size management (پیاده سازی بهترین سایز پوزیشنها برای برنده بودن ) را دارا هستند."
آنها در Troro Trading فقط کسانی را استخدام میکنند که با سرعت بالا فکر و تصمیم گیری کنند : دقیقا ویژگی های بازیکنان حرفه ای پوکر آنلاین.

پس از وقفه ای که در این تاپیک به وجود آمد ، در پست های بعدی توضیح میدهیم که چرا از بین تمام انواع قمار بر پوکر تاکید میکنیم ؟
قديمي January 23rd, 2011, 15:42   #122
isar
Senior Member

isar's Avatar

تاريخ عضويت: Oct 2008
محل سكونت: گنبد کاووس
تشکر از ايشان: 5,875 بار در 1,573 پست
isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)isar (سطح 9)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به isar
3

کسرا خان من خیلی وقته دوست دارم پوکر یاد بگیرم.
مقداری آموزش در اینترنت هست اما نامفهومه.

پ.ن : مثلا غیرمستقیم گفتم که پوکرم یادمون بدی
قديمي January 23rd, 2011, 18:33   #123
daivid
Senior Member

daivid's Avatar

تاريخ عضويت: May 2009
تشکر از ايشان: 520 بار در 141 پست
daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)
0

یک تاپیک چندین روز پیش تو سایت همسایه زده بودم یه جورایی به این تاپیک مربوط میشه.الان که این تاپیکو دیم یادش افتادم.اگه خواستید میتونید از [کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]ببینیدش.
daivid آفلاين است پاسخ با نقل قول
2 تشکر کننده از daivid:
قديمي January 23rd, 2011, 21:15   #124
johntaylor
Senior Member

johntaylor's Avatar

تاريخ عضويت: Nov 2009
محل سكونت: earth
تشکر از ايشان: 1,316 بار در 236 پست
johntaylor (سطح 2)johntaylor (سطح 2)johntaylor (سطح 2)johntaylor (سطح 2)johntaylor (سطح 2)johntaylor (سطح 2)johntaylor (سطح 2)johntaylor (سطح 2)
ارسال پيغام بوسیله AIM به johntaylor ارسال پيغام بوسیله Yahoo به johntaylor
2

درود دوستان

بعد از تاپیک های مسعود و فرشاد این بهترین تاپیکی بود که مطالعه کردم. البته تاپیکهای کسری عزیز همیشه خوندنی هستن و نکات آموزنده زیادی توشون هست. خیلی خوب و تمیز ارائه میده مطلبو. ممنون.
نمیدونم الان چند نفر از بچه های سرمایه بعد از خوندن این به این نتیجه رسیدن پوکر یاد بگیرن . بوش میاد که به زودی شاهدش باشیم!
johntaylor آفلاين است پاسخ با نقل قول
2 تشکر کننده از johntaylor:
قديمي January 27th, 2011, 13:23   #125
adel222
Junior Member

adel222's Avatar

تاريخ عضويت: Jan 2010
محل سكونت: ایران
تشکر از ايشان: 47 بار در 17 پست
adel222 (سطح 0)
2

به نام خدا
من این بست ها را تا اینجا دقیق مطالعه کردم . به عنوان شاگرد کلاس از اساتید اجازه می گیرم و یک جمع بندی و تلخیص می کنم .وجه اشتراک موفقیت در هر بازی یا تریدی که ریسک و بازده بالایی دارند . وقطعیت و یقین در انها نیست مثل قمار و بازارهای مالی وغیره :
1-بازی ها فقط دو حالت دارد 1-برنده 2- بازنده
2- بازی ها مدام تکرار می شوند.یکی بس از دیگری . و در هر کدام یکی از دو متغیر (برنده -بازنده) هست.
3-با بررسی و مطالعه می توانیم تا حدودی شانس خود در رسیدن به بازی برنده را بالا ببریم.
4-هر کدام از موقعیت برنده یا بازنده امکان رشد دارد.
5-می توانیم از موقعیت بازنده خارج شویم (درصد مشخصی از ریسک)
6-می توانیم به موقعیت برنده اجازه دهیم که رشد کند .تا حدی که نشانه ای از کندی و به دنبال ان توقف و برگشت دیده شود.
7- می توانیم به موقعیت برنده اضافه کنیم.
8- هیچ تعصبی روی یک موقعیت نداشته باشیم .بازی تکرار می شود.
9- میزان اسبرید را در همه حال به به حساب بیاوریم .در بورس اسبرید می شود کارمزد کارگذار و مالیات بر فروش سهم.
10- بازی تنها بازی است نه چیزی دیگر.تعصب یعنی قطعیت .اعتماد به نفس زیاد یعنی قطعیت .طمع یعنی قطعیت .ترس زیاد یعنی قطعیت .درصورتی که هر بازی دوباره و دوباره تکرار می شود هر کدام امکان یکی از دو حالت وجود دارد برنده - بازنده .
از اینکه در این سایت که جمعی دوست صمیمی که همدیگر را خوب می شناسند و با هم تعامل می کنند . من به عنوان یک بیگانه هر از گاهی سرک می کشم و مزاحم جمع دوستانه می شوم معذرت می خواهم .
یا حق
adel222 آفلاين است پاسخ با نقل قول
11 تشکر کننده از adel222:
قديمي February 3rd, 2011, 20:14   #126
ravanshenas
Junior Member

تاريخ عضويت: Jan 2011
تشکر از ايشان: 14 بار در 5 پست
ravanshenas (سطح 0)
0

در مجموع باید گفت که موضوع ساده هست تفاوت بین بازنده و برنده یک چیزه توانایی کم نگه داشتن ضرر و در عین حال استفاده حداکثری از موقعیتها با ریسک بیشتر و این دلیلیه که پوکربازها اغلب در فارکس به میلیونرها تبدیل میشن اونا جو زده نمیشن تا ادامه بدن....اونا نمی خوان زرنگ بازی در بیارن و اونا نمیخوان پیچیده ترید کنن اما اونا ایمان دارن که می خوان پول بسازن!!!

جناب دکتر کیان ممنون بابت پست زیباتون..پاراگراف آخر متنتون واقعاً زیبا و تأثیر گذاره..
خیلی استفاده کردم از مطلبتون و پیگیر نوشته هاتون هستم..
خسته نباشید...

آخرین ويرايش توسط ravanshenas در February 3rd, 2011 و ساعت 20:57
ravanshenas آفلاين است پاسخ با نقل قول
4 تشکر کننده از ravanshenas:
قديمي February 6th, 2011, 18:33   #127
daivid
Senior Member

daivid's Avatar

daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)daivid (سطح 3)
4

خوب همانطور که انتظارشو داشتیم بالاخره تاپیک پوکر قفل شد.دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره.البته راستش نمیشه نه به جناب کسری و نه به اقا رضا خرده گرفت.اینجا ایران است.نه ایران 2500 سال پیش.ایران سال 1389.با اینکه من زیادم رابطم با اقا رضا خوب نیست و یکبار هم خصوصی با هم بگو مگو داشتیم ولی نباید از حق گذشت که حداقل تو این فرومهای فارکسی کسی همچین کاری نمیکرد .حتی یک تاپیک خیلی خفیف تر در قیمتها زدم که کلی کلماتش دستکاری شد و یه جورایی هم معلوم بود که تمایلی برای ادامه تاپیک وجود ندارد .بگذریم من هم هر چی گشتم همانطور که جناب کسری گفتند هیچ منبع فارسی در این زمینه پیدا نکردم البته من به صورت پیشرفته دارم از منابع انگلیسی به مرور استفاده میکنم.این منابع با اینکه با ارزشن ولی تجربیات شخصی در انها نیست و به صورت اکادمیک است.البته هنوز به فروم خوانی نرسیدم.ولی حالا تا بیام افرادی مثل دوستان در تاپیک پوکر پیدا کنم احتمالا طول خواهد کشید.چه برسه به یک کلوپ درست و حسابی.که با این وقتی که ما واسه فارکس میزاریم...

خوب اول از همه تجربه خودمو در زمینه ریسکی که پوکر به شما میدهد و ربطش به بازارهای مالی میگم و بعد باقی ماجرا.

چیزی که پوکر در این مدت برای من داشت این بود که ریسک پذیری من رو بیشتر کرد.اگر عمقی به این قضیه نگاه کنید و جدی به پوکر فکر کنیم این مطلب را بیشتر میفهمیم.همیشه قرار نیست شما ببرید.اگر در زمانهای درست و با ریسک معقول ببرید برنده اید.

مثلا خود من یک استراتژی ثابت بعد از چند سال تست و تحقیق در بازار پیدا کردم.بارها تستش کردم.ریسک به ریواردشو درست کردم.نقطه ورود و خروجشم معلومه.و اتفاقا برعکس چیزی که خیلی ها تصور میکنند که سود در فارکس وجود ندارد باید عرض کنم که سود ده هم هست.و من فقط اون اوایل یعنی یکسال بعد ازاشنایی با فارکس یکبار کال شدم. و دوباره یکسال تحقیق کردم و .....اما از انجایی که من ادم خیلی منطق پذیر و دو دو تا چهار تایی هستم خیلی از زمانها نمیتوانستم ریسک بعضی از پوزیشنها را با اینکه با مانی منجمنته سیستم هم هماهنگ بود رو بپذیرم.و فرصت رو از دست میدادم.این داستان یک سال است که به همین صورت است.یعنی با این که سود میکنم ولی جلوی خیلی از سودهای من رو هم گرفته بود.

اما در این چند وقت خیلی ریسک پذیریم بالا رفته و در این چند هفته با این که کلی از وقتمو به پوکر اختصاص میدم بازم تمام پوزیشنهایی که بر طبق سیستم پیش میاد رو به راحتی و با قبول ریسک میگیرم.البته تمام اینها زمانی است که شما استراتژی دارید.ان را با دقت تست کردید و نفاط ضعف و قوتش رو میدونید و...فقط بحث روانشناسی مطرحه.این از قضیه اول

و اما دومین قضیه مربوط به بسته شدن تاپیک هست.بنده از جناب کسری درخواست دارم که اگر امکانش هست با اعمال شرایطی بتوانیم از پستهای دکتر کیان و اقا امید استفاده کنیم.من قبلا با این 2 عزیز هم صحبت کردم و ایشان هم ابراز تمایل کردند که اگر بشود در این تاپیک مطالبشان را پست خواهند کرد. و همچنین قرار برای بازی در کلوپها بین دوستان که مطالب رو دنبال میکنند.فقط میمونه شرایطش که باید ببینیم ایا جناب کسری میتوانند شرایط یا محدودیتهایی اعمال کنند که بشود در این تاپیک فعالیت داشت.(متنفرم از این که این جمله رو نوشتم یعنی خودمون داریم خودمونو سانسور میکنیم ولی اینجا ایران است).

با تشکر

پ.ن:راستی دوستان میتوانند با تشکر زیز این پست تایدد خودشون رو اعلام کنند.

آخرین ويرايش توسط daivid در February 6th, 2011 و ساعت 18:57
قديمي April 12th, 2011, 14:14   #128
Kasra
مدیر تالار بروکرها، مسئول تالار کامپیوتر و اینترنت

Kasra's Avatar

تاريخ عضويت: Sep 2007
محل سكونت: تهران
تشکر از ايشان: 10,328 بار در 1,400 پست
Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)Kasra (سطح 11)
1

تعدادی از پست های آموزشی و ارزشمند جناب Daivid و جناب امید صفری به تاپیک "آموزش " انتقال داده شد و متاسفانه ناگزیر بودیم تمامی بقیه پست ها را حذف کنیم .
با توجه به اینکه سرمایه وب سایتی در زمینه بازارهای مالی می باشد ، امیدوارم دوستان در نظر داشته باشند فقط پست هایی در این تاپیک ارسال نمایند که برای تریدرهای بازارهای ارز و سهام کارایی داشته باشد و به این مسایل مرتبط باشد و لطفا از مطرح کردن قرار برای بازی های پولی در سایت های قمار آنلاین خود داری فرماید.
در پست آینده نگاهی می اندازیم به ماجرای مدیریت سرمایه آقای کریس فرگوسن و تبدیل 1 دلار به هزاران دلار ....

افسانه قمارباز
قديمي May 4th, 2011, 11:10   #129
Dr_Kiyan
Junior Member

Dr_Kiyan's Avatar

تاريخ عضويت: Dec 2010
تشکر از ايشان: 207 بار در 8 پست
Dr_Kiyan (سطح 1)Dr_Kiyan (سطح 1)Dr_Kiyan (سطح 1)Dr_Kiyan (سطح 1)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به Dr_Kiyan
4

با سلام و عرض خسته نباشید و تشکر از کسری عزیز و بقیه دوستان

بعد از یک وقفه تقریبا طولانی به ادامه صحبتها درباره رابطه بین فارکس و پوکر میپردازیم .

شاید فکرشو هم نکنید اما شباهتهای بین پوکر و بلک جک و ترید در فارکس ، حرفه ای های این دو زمینه رو تبدیل کرده به انسانهایی موفق و مدیرانی قابل تحسین اما بحث امروز راجب رابطه فارکس و پوکره .

صفت بسیار مهمی که در پوکر بازها وجود داره اتکا به خودشونه اونا می دونن که فقط خودشون رو دارن و مهارتاشون هیچ کس و هیچ چیز دیگه ای در میز پوکر نمیتونه کمکشون باشه .

پوکربازها اعتماد به نفس فوق العاده ای دارن که مسلما بهترین همراه یک تریدره .

وقتی یک بازیکن حرفه ای پشت میز پوکر میشینه میدونه که باید با تکیه بر مهارتهاش ببره همین و بس و این درست مثل فارکسه...تو باید خودتو موفق کنی هیچکس نمیتونه کمکی کنه ،خودتی و خودت و اینو یک پوکر باز با تمام وجودش لمس کرده..

اغلب تریدر ها در فارکس کمبود 3 چیز دارن یکی اطلاعات یا علم، دوم اعتماد به نفس و سوم دیسیپلین و نظم..به خاطر اینکه دنبال کسایی هستن تا کمکشون کنه تا ادوایس بده راهنمایی و ایده و هزاران جور کلک و بیراهه یا جاده خاکی... اما یک پوکر باز تنهایی رو احساس کرده از همون ابتدا و میدونه خودشه و خودش و مهارتهاش.....

بحث رو تا همینجا نگه میدارم و ادامه صحبت رو به پست بعد موکول میکنم.

شاد باشین تا پست بعد بدرود.....
Dr_Kiyan آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي May 4th, 2011, 12:36   #130
moj88
Junior Member

تاريخ عضويت: Oct 2007
محل سكونت: زیر سایه خدا
تشکر از ايشان: 33 بار در 10 پست
moj88 (سطح 0)
1

اقای دکتر کیانی از تمام اموزش های قبلی شما واقعا لذت بردم فشردن دکمه تشکر را کم دونستم از بودن در جمع شما بزرگوار بسیار خورسندم
3 تشکر کننده از moj88:
قديمي May 7th, 2011, 05:08   #131
bbabareza
Senior Member

bbabareza's Avatar

تاريخ عضويت: Jun 2007
تشکر از ايشان: 507 بار در 178 پست
bbabareza (سطح 1)bbabareza (سطح 1)bbabareza (سطح 1)bbabareza (سطح 1)bbabareza (سطح 1)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله Kasra نمايش نوشته ها
تعدادی از پست های آموزشی و ارزشمند جناب Daivid و جناب امید صفری به تاپیک "آموزش " انتقال داده شد و متاسفانه ناگزیر بودیم تمامی بقیه پست ها را حذف کنیم .
با توجه به اینکه سرمایه وب سایتی در زمینه بازارهای مالی می باشد ، امیدوارم دوستان در نظر داشته باشند فقط پست هایی در این تاپیک ارسال نمایند که برای تریدرهای بازارهای ارز و سهام کارایی داشته باشد و به این مسایل مرتبط باشد و لطفا از مطرح کردن قرار برای بازی های پولی در سایت های قمار آنلاین خود داری فرماید.
در پست آینده نگاهی می اندازیم به ماجرای مدیریت سرمایه آقای کریس فرگوسن و تبدیل 1 دلار به هزاران دلار ....

افسانه قمارباز
همچنان منتظر اين پست آينده ..
bbabareza آفلاين است پاسخ با نقل قول
3 تشکر کننده از bbabareza:
قديمي May 8th, 2011, 23:33   #132
daivid
Senior Member

daivid's Avatar

2

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله bbabareza نمايش نوشته ها
همچنان منتظر اين پست آينده ..
مدیریت سرمایه اش به این صورت است:

حداکثر buy-in برایring برابر 5 درصد از کل سرمایه است.هرگاه 10 درصد از کل سرمایه رو در میز از دست دادید باید از سر میز بلند شید و بای این جدید رو بر طبق کل سرمایه تایین کنید.یا همون مقدار قبلی و یا کمتر.

برای تورنومنتهای sit&go معمولی 5 درصد کل سرمایه .

برای sit&goهای مولتی تیبل و تورنومنتهای مولتی تیبل 2 درصد از کل سرمایه.

فرگوسن تاکید میکنه که یک مدیریت سرمایه هر چقدر هم خوب باشه نمیتونه یک بازیکن بد یا بازنده رو تبدیل به برنده کنه ولی نداشتن مدیریت سرمایه یک بازیکن خوب رو میتونه ورشکست کنه.

برای بدست اوردن پول اولیه هم از همون تورنومنتهای فری رولی که در فول تیلت برگزار میشه استفاده کرده.

مقدارbuy-inها هم بر مبنای موجودی کلی در هر زمان تایین میشه و هیچگاه نباید از ان عدول کرد.که برای ان باید علاوه بر بازیکن خوب بودن دیسیپلین هم داشته باشید.وبرای امتحان این کار این پروژه رو انجام داده.

برای دیدن کل صحبتها هم میتونیداگر عضو فول تیلت هستید در قسمتcashier/my promotions/my academy/lessons برید و ببینید.زمانش کوتاهه و به زبان ساده هم توضیح داده.یا اینکه از این ادرس که قبلا گذاشتم ببینی

[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]

اینم یک ویدیو دیگه که همینا رو توضیح داده:

[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]

آخرین ويرايش توسط daivid در May 8th, 2011 و ساعت 23:40
6 تشکر کننده از daivid:
قديمي May 10th, 2011, 03:57   #133
bbabareza
Senior Member

bbabareza's Avatar

تاريخ عضويت: Jun 2007
تشکر از ايشان: 507 بار در 178 پست
bbabareza (سطح 1)bbabareza (سطح 1)bbabareza (سطح 1)bbabareza (سطح 1)bbabareza (سطح 1)
0

چه جالب

تقريباٌ من هم همين راه رو داشتم پيش ميرفتم

يعني فقط تورنمت فري رول 0.1 فول تيلت رو هر شب بازي مي كنم كه پولش رو از فري رول بدست آوردم

و تصميم اين بود هر زمان 200 دلار رو برنده شدم به همين روش پيش برم

البته چون ايران هستيم بعد از يك مرحله اي بايد تو هرايستگاه 50% پول رو به خاطر اين كه ايران هستيم خارج كنيم كه خوب سرعت

رشد رو كاهش ميده ولي بهتر از اينه كه 10 سال ديگه حساب اگه سنگين شد بعد بفهميم كه نمي تونيم خارج كنيم
bbabareza آفلاين است پاسخ با نقل قول
3 تشکر کننده از bbabareza:
پاسخ

Bookmarks

برچسب‌ها
قمارباز, افسانه

ابزارهاي موضوع

قواعد ارسال
شما نمی‌توانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمی‌توانید پاسخ ارسال کنید
شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال کنید
شما نمی‌توانید پست‌های خود را ویرایش کنید

BB code فعال است
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
کدهای HTML غير فعال است

ساعت جاري 15:19 با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.