انجمن‌های سرمایه

بازگشت   انجمن‌های سرمایه > درباره سایت سرمایه (About Sarmaye Website) > بورس تهران
راهنما اجتماع اعضاء

Notices

پاسخ

ابزارهاي موضوع
قديمي October 25th, 2004, 00:48   #1
صدرا
Junior Member

تاريخ عضويت: Aug 2004
تشکر از ايشان: 0 بار در 0 پست
صدرا (سطح 0)
0

به نام خداوند ثروت هاي روي زمين
باسلام وعرض خسته نباشيدوآرزوي روزهايي توام باشادكامي وسودهر چه بيشتر براي تمامي دوستان سرمايه بازار!
من بانام صدرا قصد دارم براي شما ازامروزمطالب مقدماتي درمورد بازار مالي رابراي دوستاني كه احتمالا آشنايي كمتري بامسائل مالي دارند بيان كنم البته دوستان خداي نكرده مرابا عزيز خاتمي (شركت صنعتي دريايي صدرا) اشتباه نگيريد كه من هيچ نسبتي بااين عزيز كرده خاتمي( يادتان مي آيد كه رئيس جمهورخاتمي اين شركت راصدراي عزيز خطاب كرد) ندارم.
البته درهمين جا متذكر مي شوم كه بنده خودم هم دراين زمينه مهارت خيلي بالايي ندارم وتنها درحداطلاعات ووسع خودم به تقرير وانشاي اين مطالب مي پردازم وازهمين رو ازتمامي دوستان ديگري كه دراين وادي ازمهارت ودانش بالايي برخوردارند استدعا دارم كه مرادراين امر مهم ياري كنند وبه نقدمطالب بپردازند.

مطالبي كه ازاين تاريخ درپي هم مي آيند رابه اميدخداوند قصددارم كه به صورت ممتد وادامه دار ادامه دهم.

مبحث اول :هدف بازارمالي ومديريت آن
هدف تمام بازار مالي وتمام مديران مالي ماكزيمم كردن ثروت سهامداران ويا ماكزيمم كردن EPS مي باشد.
عايدي هر سهم ياهمان EPSكه هدف همه در ماكزيمم كردن آن مي باشد عبارت است از:

تعدادسهام عادي / سودسهام داران عادي = عايدي هرسهم (EPS)

اين همان نسبتي كه كه بالابودن آن براي تمام مجموعه بازار سرمايه بسيار خوشايند ومطلوب مي باشدوتمام مجموعه اعم ازمديران شركت وسهامداران وكل نظام اقتصادي از آن منتفع خواهدشد والبته درتمام دنيا ودرتمام بازار هاي بورس دنيا يك شاخص ومعيارمهم وارزشمند (البته دركنار ساير معيارها) براي تشخيص ارزشمندبودن يانبودن سهام به كار مي رودوبسياري ازسهمامدارن به اين عامل توجه ويژه اي دارند.كه البته لازم به ذكر است كه اين نسبت به معناي ديگر ميزان سوددهي شركت رانشان مي دهد وطبيعتا شركتي كه عايدي يا EPS بالاتري دارد داراي سودهي بيشتري هم مي باشد.
شركت هاي حاضر دربورس هر ازچندگاهي درفواصل منظم كه به آن سال مالي گفته مي شوددرهنگام ارايه صورت هاي جديد مالي خودبه تعديل مثبت(افزايش) ويامنفي(كاهش) EPS مي پردازند.كه اين تعديل مي تواندناشي از محقق نشدن سودپيش بيني شده مديران شركت كه ناشي از پيش بيني غلط درسوددهي پروژه هابوده وياعوامل محيطي داخل ياخارج بازار يا البته زبانم لال وخدا به دور و يا رويم به ديوار ناشي ازحقه بازي وكلاه برداري مديران شركت دربالا اعلام كردن EPS وجذب سرمايه هاي بازار به نفع شركت مي باشد.
دوستاني كه دربازارسرمايه به امر سرمايه گزاري مي پردازند بايد توجه داشته باشند كه نبايد تنها با نگاه به شركتي كه EPS بالايي اعلام كرده است به خريد سهام آن شركت مبادرت كردكه بلكه بايد ساير عوامل كه درآينده به آن اشاره خواهم كرد رانيز درنظر گرفت . حتما اگر بازار رادر طي بازه هاي زماني مختلف مورد بررسي قرار داده باشيدمطمئنا به صحت اين سخن پي خواهيدبرد.نكته مهم ديگري كه دراينجا لازم است به آن توجه كنيد اين است كه اين EPS درمحاسبات مالي خودبه دوبخش تقسيم مي شود(البته نه اين كه واقعا به دوبخش تقسيم شود بلكه درمسائل مديريت مالي به اين دوبخش تفكيك پذير است) كه اين دوبخش عبارت است از:
1. سودنقدي ياتقسيمي (DPS )

2. سودانباشته

سودنقدي ياتقسيمي (DPS ) : اين سود همان سودي است كه به سهامداران پرداخت مي شودكه كه برطبق قوانين بورسي شركت ها بايدحداقل 10% ازسودرابه سهامداران بپردازند وهيچ شركتي مجازنيست كه تمامي سودخودرا به حساب سود انباشته واريز كند كه شايد يك دليل آن اين باشد كه سهامداران تشويق به سرمايه گذاري شوند واز انجام سرمايه گذاري خود دلسرد نشوندوالبته طبق قانوني ديگر ازبورس شركت ها موظف هستند كه حداكثر ظرف 8 ماه سود سهمامداران را پرداخت كنند.لازم است بدانيدكه اين مبلغ يعني سودي كه به شما پرداخت مي شود از رابطه زير به دست مي آيد.

DPS= سودنقدي (تقسيمي )كل /تعدادسهام عادي

كه رابطه مقابل نشان مي دهدكه به هرسهامدار چه مقدار سود مي رسد.كه البته همان طوركه همه شما مي دانيد همه ما ازكسب سودبالاوبالاترلذت مي بريم وقطعا گذشته ازهمه معيارها درشركت هايي سرمايه گذاري مي كنيم كه سود بهتر و البته كه در فرجه زماني كمتر به مامي دهند.

سودانباشته: اين همان قسمت ازعايدي شركت است كه دراثرمديريت صحيح شركت عايد شركت شده است كه هيئت مديره درموردآن درمجمع به تصميم گيري مي پردازندوالبته بايدبدانيدكه وقتي شركت قصد افزايش سرمايه دارد اين سود يكي ازمولفه ها وابزارهاي شركت براي افزايش سرمايه است كه درآينده بيشتر درموردآن وروندي كه در افزايش سرمايه از اين طريق صورت مي گيرد توضيح خواهم داد.
منتظر مطالب بعدي باشيدوالبته كه بنده از نقدونظرات خود بي نصيب نگذاريد .
به اميدموفقيت وكسب سودبيشتربراي شما دوستان واعتلاي كشورمان ايران

صدرا:[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]

I LOVE YOU ALL . DEAR STOCK HOLDERS
صدرا آفلاين است پاسخ با نقل قول
قديمي October 30th, 2004, 19:04   #2
imanzapata
Junior Member

تاريخ عضويت: Sep 2004
تشکر از ایشان: یک بار در یک پست
imanzapata (سطح 0)
0

من چند تا سوال داشتم - ممنون میشم اگر کسی بتونه کمک بکنه:
_در جدول عرضه و تقاضا (مثلا در روزنامه دنیای اقتصاد): آیا تعداد سفارش عرضه 15 یعنی اینکه 15 فرم سفارش از کار گزاری(آدم های) های مختلف در آن روز تالار با قیمت یکسان برای فروش اعلام شده و چطور؟{در خود تالار چه اتفاقی میافته که به این تعداد سفارش(احتمالا " در اختیار ") قیمت یکسان میدهند}.

_من یک سری از مساالی که سوال و شک دارم رو نوشتم ـکجای آن ایراد دارد:

من امروز سفارش فروش میدم از همین امروز اگر وقت بشه کار گزاری من سفارشمو با کامپیوتر و شبکه به سیستم و نرم افزار مخصوصی که در تالار کارش مرتب و match کردن عرضه و تقاضا هاست منتقل میکنه و اگرmatch ای پیدا شد پول از حساب های کار گزاری ها جا به جا میشه.
._من نمیتونم تا کمتر از3 روز از انجام معامله از حساب برداشت کنم ولی برای خرید دوباره همون روز اگر سفارش خرید داده باشم از اون پول فروش میتونه برداشت کنه و برام بخره و احتمالا اگه فردا ازش بپرسم میگه که 2 تا سفارش انجام شده .

1_در این داستان اگر ما قیمت رو " در اختیار " گذاشته باشیم این قیمت چطور و توسط چه کسی و کی تعیین میگردد؟
2_و وظیفه 10-15 نفری که پشت دکه هایی در تالار نشسته اند دقیقا چیست؟
imanzapata آفلاين است پاسخ با نقل قول
پاسخ

Bookmarks

برچسب‌ها
كليدي, مفاهيم, بورس

قواعد ارسال
شما نمی‌توانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمی‌توانید پاسخ ارسال کنید
شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال کنید
شما نمی‌توانید پست‌های خود را ویرایش کنید

BB code فعال است
شکلکها فعال است