انجمن‌های سرمایه

بازگشت   انجمن‌های سرمایه > درباره سایت سرمایه (About Sarmaye Website) > بورس تهران

Notices

پاسخ

ابزارهاي موضوع
قديمي November 16th, 2010, 05:13   #31
adel222
Junior Member

adel222's Avatar

تاريخ عضويت: Jan 2010
محل سكونت: ایران
تشکر از ايشان: 47 بار در 17 پست
adel222 (سطح 0)
Post ادامه ....

1

فلسفه بوجود امدن بازار سرمایه چنین است که سرمایه گذاران کاربلد و ماهر بیایند وضعیت صورت های مالی شرکت ها را بررسی کنند و همینطور صنعت و اقتصاد کلان و غیره .شرکت هایی که تیم مدیریت قوی سرمایه گذاری مطلوب و بطور کلی کارایی خوبی دارند را بخرند و به قولی تامیین سرمایه و حمایت کنند و از سرمایه گذاری د ر شرکت هایی که تیم مدیریتی ضعیف دارند و از کارایی خوبی برخوردار نیستند خود داری کنند تا اینکه انها به خود امده وضعیت خود را بهتر کرده و توجه سرمایه گذاران را به خود جذب کنند و یا اگر نمی توانند وضعیت خود را بهتر کنند از دور رقابت خارج شوند و زمینه را برای ورود و جولان رقیبان جدید فراهم کنند . این وضعیت رقابتی در بورس بین شرکت ها جهت تامین سرمایه و قتی وجود دارد که سهامداران و سرمایه گذاران افرادی ماهر و حرفه ای باشند چه از نظر تکنیکی و چه بنیادی ( فوندامنتالی) و و سرمایه گذارانی که ماهر و حرفه ای نیستند در شرکت های سرمایه گذاری که توسط حرفه ای ها اداره می شوند سرمایه گذاری کرده و یا تحت مشاوره و نظارت افراد حرفه ای و موسسات مشاوره سرمایه گذاری و مالی.

adel222 آفلاين است پاسخ با نقل قول
3 تشکر کننده از adel222:
قديمي November 16th, 2010, 05:52   #32
adel222
Junior Member

adel222's Avatar

adel222 (سطح 0)
Post ادامه ....

1

وقتی به دلایلی که در بوجود اوردن حباب گفتیم نقدینگی بسیار به طرف بازار سرمایه جذب شوند البته حرفه ای ها کار خودشان را می کنند و سفته بازها هم به دنبال بازار گرمی خود و عوام وارد شده تحت تاثیر تبلیغات و گفته ها و شنیده ها. نقدینگی بسیار و تعداد شرکت های بورس هم کم باشد و سفته بازها هم که کاری به شرکت های خوب و بد نداشته باشند نه اینکه ندانند و یا نتوانند خوب و بد ها و یا ضعیف ها و قوییها را از هم تشخیص بدهند بلکه انچه که انها را وامی دارد به کارا بودند و نا کارا بودن شرکت ها توجه نکنند خیل عظیم ناوارد ها و عوامل و سرمایه هایشان به این بازار است . خب اگر سفته باز بیایید در چند شرکت ضعیف که در ان مقطع زمانی که تازه اول بازی است سرمایه گذاری کند و بعد توجه ناواردها را به سمت ان شرکت ها جلب کند تا انها هم سرمایه گذاری کنند نتیجه اینکه قیمت سهم شرکت ضعیف افزایش بیدا می کند و در یک مقطع زمانی مطلوب در اینده که قیمت به اندازه کافی بالا رفت بفروشد و این روند را ادامه دهد اینجا دیگر انچه که گفته می شود سهام شرکت موفق و کارا رشد می کند و سهام شرکت های ناموفق و ضعیف افت می کند که امری منطقی و به نفع اقتصاد ومردم است .در این و ضعیت بر رونق و زمینه ساز تشکیل حباب معتبر نیست چرا که می بینیم نه تنها شرکت های لایق رشد می کنند بلکه شرکت های ضعیف که باید از صحنه رقابت محو شوند هم بازار دارند و این به نفع یک اقتصاد نیست. اقتصاد هم مثل یک ارگانیسم زنده است و در حالت عادی و طبیعی خود مدام در حال نوسازی است نامطلوب ها عمرشان به بایان می رسد و مطلوب ها به سمت تعالی و بیشرفت گام بر می دارند.ولی سفته باز که نه به بیشرفت اقتصاد اهمیت می دهد و نه به رفاه مردم . تنها و تنها به تفاضل قیمت در یک دوره زمانی می اندیشد.البته اشتباه برداشت نشود در یک بازار کارا که اطلاعات شفاف و جود دارد و دانش استفاده درست و موثر از اطلاعات هم و جود دارد و باز هم هم انچه که و جود دارد را نشان می دهد چارتیست ها که فقط به قیمت توجه می کنند می دانند قیمت انعکاس همان چیزی است که در واقعیت است یعنی انکه در حال رشد است همان شرکت موفقی است که برایند اطلاعات در مورد ان و سایر اطلاعات موثق موجب جلب نظر سرمایه گذاران به خود شده در نتیجه افزایش قیمت بیدا کرده است
3 تشکر کننده از adel222:
قديمي November 16th, 2010, 06:09   #33
adel222
Junior Member

adel222's Avatar

adel222 (سطح 0)
Post ادامه ....

1

ولی در هنگام هجوم سیل نقدینگی ها به یک بازار و بازی سفته بازها در این بازا دیگر افزایش قیمت ها همه به معنی تفسر واقعیت شرکت ها و اقتصاد نیست.همه و همه اشکال از تقاضای کاذب و بازارسازی کاذب و تحریک خوشبینی کاذب و انحراف ذهن عوام ساده لوحان وارد شده به بازار از بررسی واقعیت های ملموس برمی گردد.
شاید کلمه عوام و ساده لوح توهین امیز باشد و خاطره ای تعریف می کنم. چند سال بیش در تالار بورس جوانی را دیدم که می گفت این داروسازی سبحان عجب چیزیه .گفتم چرا ؟ گفت: من از این سهم خیلی خوشم می اد . می دونی چرا؟ گفتم نه . خندید و گفت این یه داستان جالبی داره مربوط به بارساله . عاشق دختری شدم ولی خانواده موافقت نکردند. سبحان ای سبحان !!!!. اینجوری عاشق شرکت دارویی سبحان شده بود.
خب وقتی یه اسم جذاب بتواند سرمایه گذاری ناشی را فریب بدهد ایا یک سفته باز ماهر نمی تواند؟انکه یک بازار را از انزوا و سکوت و قبرستان به اوج اسمانها و رنگین کمان می برد .
3 تشکر کننده از adel222:
قديمي November 21st, 2010, 04:38   #34
adel222
Junior Member

adel222's Avatar

adel222 (سطح 0)
Post معذرت خواهی

2

با سلام.

الان که به این سایت سری زدم و گذرم به این تابیک افتاد تصادفا به ده دوازده بسک اخری (خودم) برخوردم .کلی خجالت کشیدم . چرا که ما به عنوان افراد جدید قاعدتا باید فقط اگر سوالی داشتیم مطرح کنیم و من این را نمی دانستم تا اینکه چشمم به عبارت های شما نمی توانید شما نمی توانید افتاد . و همین جا از مدیران سایت و تابیک و اساتید عذر خواهی می کنم .

ولی من که اصولا ادم خودنما و بر مدعا و برونگرایی نیستم بس چه شد که در این تابیک و یکی دو تایی دیگر از تابیک ها یه دفعه جو گیر شدم و به اب زدم ؟ خوب یکی از دلایل می تواند این باشد که ادم و قتی با به سن می گذارد حراف و بی قاعده می شود ولی دلیل مهمتر ای جسارت و جوگیر شدن من که وادارم می کند اینجا عذر خواهی بکنم حکایتی است که نقل می کنم .
شش هفت سال بیش که بورس ایران سر و صدا کرد من هم باخبر شدم از انجا که من ادمی هستم که اگر چیزی توجهم را جلب کنه تا ته توی قضیه را در نیارم ول کن نیستم . همان اول متوجه شدم که بورس مثل خرید و فروش گوجه نیست که با دو تا سوال و جواب و چند روز سرزدن به میوه فروشی ها کل قضیه را دریابی و یک یا علی (ع) بگی و ....

از ان وقت تا کنون اوقات فراغت من شد خوندن کتاب های اقتصاد حسابداری و امار و احتمالات و نمیدونم چه و چه ... . چون رشته تحصیلیم در زمینه دیگری بود برای اینکه این مطالب را بفهمم و برام جا بیوفته . مجبور بودم مطالب رو خلاصه و ساده کنم و تکرار و .. یکی از موضوعاتی که خیلی دلم می خواست یک درک بایه و جمع و جور و ملموس از ان داشته باشیم همین بحث حباب و رکود و بحران اقتصادی بود . از انجا که طبیعت انسان جوری است که وقتی جذب موضوعی می شود دوست دارد واقعیت علت و معلول را تا حد عمیق و ملموس و به قول بچه ها گفتنی اساسی دریابد و خوب درک کند . این چند بستی که اینجا جسارتا سیاه کردم درکی کلی و استنباطی جمع و جور و ساده از این موضوع بود و مسلما چون مقاله نویس و نویسنده و روزنامه نگار و ادیب نیستم بس انتقال فوران دانسته ها و یاد گرفته ها بشکل مبتدی و با ادبیاتی محا وره ای نه حرفه ای بود . در هر صورت از اساتید و صاحب فن عذر می خواهم .
6 تشکر کننده از adel222:
قديمي April 9th, 2011, 21:44   #35
nimejun
Senior Member

nimejun's Avatar

تاريخ عضويت: Mar 2010
محل سكونت: بوشهر
تشکر از ايشان: 2,040 بار در 342 پست
nimejun (سطح 2)nimejun (سطح 2)nimejun (سطح 2)nimejun (سطح 2)nimejun (سطح 2)nimejun (سطح 2)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به nimejun
0

با وجود اینکه بسیاری از کارشناسان و متخصصان بازارهای سهام از حبابی بودن و رشد بیش از حد بورس ابراز نگرانی و کنترل بورس را به سازمان بورس توصیه می‌کنند، اما این سازمان بی‌توجه به توصیه کارشناسان و دلسوزان ضمن ارائه اطلاعات غلط و گمراه کننده به رشد بیش از حد بورس دامن می‌زند.

به گزارش آفتاب، در آخرین نمونه از اطلاعات غلط و گمراه‌کننده توسط سازمان بورس؛ گزارش عملکرد بازار اوراق بهادار برای ماه منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۸۹ است که در لینک [کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ] توسط این سازمان ارائه شده و در این گزارش که خلاصه گزارش بورس منتهی به پایان اسفند ۸۹ می‌باشد. با تقسیم ارزش ۱۱۱۵۶۳۶ میلیارد ریالی بازار بر سود پیش‌بینی شده ۱۳۷۹۳۹ میلیارد ریالی کل بورس عدد ۷٫۷ را به عنوان نسبت P /E درج نموده و درحالیکه عدد واقعی ۸٫۱ است. تفاوت این دو رقم در این است که از عکس این نسبت یا تقسیم سود پیش‌بینی شده بر کل ارزش بورس، درصد سود پیش‌بینی شده بورس حاصل می‌شود و سازمان بورس عمداً با این تحریف واقعیت و محاسبه عجیب، سود پیش‌بینی شده بورس را افزایش داده تا باز هم جذابیت برای جذب سرمایه‌های جدید داشته باشد.

گزارش فوق فقط یک نمونه کوچک از عددسازی سازمان بورس برای بالابردن قیمت‌ها است چرا که این سازمان در گزارش دیگری تحت عنوان درآمد واقعی و سود تقسیمی به تفکیک صنعت بورس برای سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۸۹ با لینک [کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ] سود واقعی شرکت‌های بورسی در این تاریخ را ۱۲۴۴۷۳ میلیارد تومان ذکر کرده که با تقسیم این سود برارزش کل ۱۱۱۵۶۳۶ میلیارد ریالی بورس که در بالا ذکر شد؛ سود پیش‌بینی شده بورس ۱۱ درصد محاسبه می‌شود و برعکس این نسبت به عنوان نسبت P/E رقم ۸٫۷ واحد حاصل می‌شود درحالی‌که توسط سازمان بورس ۷٫۷ اعلام شده است تا سود بورس ۲ درصد بیشتر نشان داده شود.

البته در حال حاضر ارزرش بورس به ۱۲۶ هزار میلیارد تومان رسیده که با توجه به سود واقعی ۱۲۴۴۷ میلیارد تومانی، درصد سود پیش‌بینی شده بورس برای یک سال آینده به کمتر از ۱۰ درصد خواهد رسید که در مقایسه با سود یک‌ساله بانکی ۱۲٫۵ درصدی بسیار کمتر است و بورس جذابیتی برای سرمایه‌گزاری نخواهد داشت.
منبع: [کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]
قديمي April 11th, 2011, 12:27   #36
mehrdad1355
Member

تاريخ عضويت: May 2009
محل سكونت: kermanshah
تشکر از ايشان: 151 بار در 51 پست
mehrdad1355 (سطح 0)
بورس از نگاه یک کار شناس ارشد بورس ایران

0

[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]
با سلام
دوستان بسیار جالب است
رشد پر شتاب شاخص بازار داد و ستد سهام از ابتدای امسال و رکوردهای پی در پی آن اگر چه از دید دولتمردان و مدیران بورسی کشور از جمله مصداق فبها المراد و نعم المطلوب نام گرفته اما از دید برخی اقتصاد دانان رشد پر سرعت قیمت سهام شرکت ها در حالیکه هنوز هیچ اتفاق جدیدی در واقعیت اقتصادی کشور پدید نیامده ، دستاوردی جزء زیان دیدن سهامداران خرده پا را در آینده ای نزدیک نخواهد داشت .
در این راستا دکتر بهمن آرمان ، مدیر پیشین اداره مطالعات و بررسی های اقتصادی بورس تهران ( 1371-1376) در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ، به بررسی اوضاع بورس کشور پرداخت و افزود : بنابر مفروضات اقتصادی زمانیکه اقتصاد کشوری در وضعیت رکود تورمی قرار گرفته باشد افزایش قیمت سهام در بازار سرمایه معنی چندانی نداشته و با واقعیت همسو نیست .
وی ادامه داد : در حالیکه افزایش 0.1 درصد
رشد پر شتاب شاخص بازار داد و ستد سهام از ابتدای امسال و رکوردهای پی در پی آن اگر چه از دید دولتمردان و مدیران بورسی کشور از جمله مصداق فبها المراد و نعم المطلوب نام گرفته اما از دید برخی اقتصاد دانان رشد پر سرعت قیمت سهام شرکت ها در حالیکه هنوز هیچ اتفاق جدیدی در واقعیت اقتصادی کشور پدید نیامده ، دستاوردی جزء زیان دیدن سهامداران خرده پا را در آینده ای نزدیک نخواهد داشت .
در این راستا دکتر بهمن آرمان ، مدیر پیشین اداره مطالعات و بررسی های اقتصادی بورس تهران ( 1371-1376) در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز ، به بررسی اوضاع بورس کشور پرداخت و افزود : بنابر مفروضات اقتصادی زمانیکه اقتصاد کشوری در وضعیت رکود تورمی قرار گرفته باشد افزایش قیمت سهام در بازار سرمایه معنی چندانی نداشته و با واقعیت همسو نیست .
وی ادامه داد : در حالیکه افزایش 0.1 درصدی نرخ بیکاری در برخی کشورهای صنعتی باعث بازتاب های منفی بر شاخص بازار سهام و افت قیمت در آنها می شود ، بورس ایران رویه دیگری را در پیش گرفته و حال آنکه علت تحقق چنین امری در کشور با وجود نرخ بیکاری بالا چیست چندان روشن نیست .
به گفته آرمان در زمانیکه وی به عنوان یکی از مدیران بورسی مطرح بود هر زمان که بازار سهام با پدیده هجوم نقدینگی و رشد پر شتاب قیمت سهام مواجه می شد مدیران سازمان بورس با درخواست از دولت یا سازمان خصوصی سازی به منظور ایجاد تعادل در بازار و پرهیز از افزایش بی رویه قیمت سهام خواستار عرضه سهام شرکت های جدید می شدند تا بتوانند پاسخگوی عطش خریداران و به تبع آن پرهیز از وقوع پدیده حباب در شاخص شوند .
وی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به کاهش نرخ بهره بانکی می توان انتظار رشد قیمت سهام و افزایش متوسط نسبت قیمت به درآمدی کل بازار را منطقی دانست ؟ پاسخ داد : در این زمینه بایستی مبانی علمی تری را بکاربرد چرا که در وهله اول کاهش نرخ بهره بانکی در شرایطی که نرخ تورم بیش از آن است بدون شک کاری اشتباه بوده و تصمیم سازان این مقوله به این نکته توجه ندارند که اساساً نرخ بهره بانکی همواره باید بالاتر از نرخ تورم باشد که البته این نظر من نیست بلکه فرمول ابتدایی از علم اقتصاد است .
حال در شرایطی که افزایش تورم ناشی از اجرای هدفمندی یارانه ها (که کاری بسیار اساسی است) بدیهی است معلوم نیست که این اقدام به چه منظوری انجام شده است .
ی نرخ بیکاری در برخی کشورهای صنعتی باعث بازتاب های منفی بر شاخص بازار سهام و افت قیمت در آنها می شود ، بورس ایران رویه دیگری را در پیش گرفته و حال آنکه علت تحقق چنین امری در کشور با وجود نرخ بیکاری بالا چیست چندان روشن نیست .
به گفته آرمان در زمانیکه وی به عنوان یکی از مدیران بورسی مطرح بود هر زمان که بازار سهام با پدیده هجوم نقدینگی و رشد پر شتاب قیمت سهام مواجه می شد مدیران سازمان بورس با درخواست از دولت یا سازمان خصوصی سازی به منظور ایجاد تعادل در بازار و پرهیز از افزایش بی رویه قیمت سهام خواستار عرضه سهام شرکت های جدید می شدند تا بتوانند پاسخگوی عطش خریداران و به تبع آن پرهیز از وقوع پدیده حباب در شاخص شوند .
وی در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به کاهش نرخ بهره بانکی می توان انتظار رشد قیمت سهام و افزایش متوسط نسبت قیمت به درآمدی کل بازار را منطقی دانست ؟ پاسخ داد : در این زمینه بایستی مبانی علمی تری را بکاربرد چرا که در وهله اول کاهش نرخ بهره بانکی در شرایطی که نرخ تورم بیش از آن است بدون شک کاری اشتباه بوده و تصمیم سازان این مقوله به این نکته توجه ندارند که اساساً نرخ بهره بانکی همواره باید بالاتر از نرخ تورم باشد که البته این نظر من نیست بلکه فرمول ابتدایی از علم اقتصاد است .
حال در شرایطی که افزایش تورم ناشی از اجرای هدفمندی یارانه ها (که کاری بسیار اساسی است) بدیهی است معلوم نیست که این اقدام به چه منظوری انجام شده است .

آخرین ويرايش توسط mehrdad1355 در April 11th, 2011 و ساعت 13:27
mehrdad1355 آفلاين است پاسخ با نقل قول
2 تشکر کننده از mehrdad1355:
قديمي April 29th, 2011, 02:38   #37
atlass
Member

تاريخ عضويت: Aug 2009
تشکر از ايشان: 162 بار در 49 پست
atlass (سطح 0)
1

به نقل از تابناک :
[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]

سرویس اقتصادی ـ پديده تكرار شده بورس در سال هاي نه چندان دور دوباره تكرار مي شود. عده اي بازيگر بازار، با خريد و فروش سهام در میان خود، قيمت ها را بالا مي برند و مردمي را كه در فكر سود بدون زحمت هستند، به طمع مي اندازند و سهام را در بالاترين قيمت به مردم مي فروشند و خود خارج مي شوند.

به گزارش «تابناک»، این بازی ادامه دارد، پس از مدتي، بورس سقوط مي كند و اين مردم كه پس انداز خود را كه با هزار اميد ذخيره كرده اند و مزاياي پايان خدمت ساليان جواني شان را در بورس مي آورند، به يكباره مي مانند با سهامي كه نصف قيمت شده است و زيان می بینند، ولي سود را چه كساني مي برند؟ كساني كه مي دانستند، آينده جهش هاي بي منطق بورس و افزايش شاخص چه سرانجامی دارد؛ كارگزاراني كه هر كه سود ببرد و يا زيان، آنها سود خودشان را مي برند.

مصاحبه های رسانه ها هم که با كارشناسان بازار سرمايه است و آنان نیز عمدتاً كارگزاراني هستند كه داغ شدن بازار به سودشان است.

مردم مي بينند كارشناسان (!) مي گويند حباب نيست، كسي بازار را داغ نكرده و به يكباره بازار داغ شده است، از خود نمي پرسند كه از اول امسال تا امروز، چه شده كه 20% سود كرده اند؟ چه كاري که يك ماه 20% سود مي دهد و در نتیجه مردم فريب سود بادآورده اي را مي خورند و دارايي آنها بر باد مي رود!

در واقع، امروز صف هاي فروش را شركت هاي حقوقي و كساني كه مي دانند حباب يعني چه، تشكيل مي دهند و تنها فروشندگان سهام با قيمت بالا هستند و خريداران نیز مردم بي اطلاعي كه مي خواهند در يك ماه 20% سود ببرند.

از سویی، غير از اينكه اين جريان زيان مالي به مردم مي رساند، زيان اقتصادي آن براي كشور جاي تأمل دارد! اين وجوه مردم، به جاي اينكه صرف خريد سهام شركت هايي شود كه نقدينگي جامعه را به بخش توليدي می کشاند، صرف خريد و فروش فقط چهارصد شركتی مي شود كه از صبح تا ظهر، ده بار بخشی از سهام آن دست به دست مي شود، اما ارزش افزوده اقتصادي آن كجاست؟

این در حالی است که در سال گذشته، شاخص 13000 بود و امروز 26000؛ يعني دو برابر و كارشناسان تا 18000 را رشد بازار و آن را خوب و منطقي می دانند و این در اثر فعاليت اقتصادي، بهبود شرايط رواني بخش اقتصاد، رد شدن از تله جوسازي تحريم و ساير اقداماتی بود كه جاي تشكر از دولت را داشت.

در همین حال، اما سازمان بورس به عنوان مرجع نظارتي، به دلیل اين كه دوره پنج ساله مديريتش رو به پایان است، از جريان سفته بازي چشم پوشي كرده و بلكه به آن دامن زد و از آن دفاع كرد.

گفتنی است، دو بار پیش، حباب بازار در سال 76 و 84 بود؛ يعني پايان دولت ها و در آغاز دولت هاي بعد بود که حباب تركيد. خاطره شش سال گذشته را به ياد داريم كه شاخص از نزديك 14000 به زير 8000 رسيد و باز هم این مردم بودند که مالباخته شدند.

امروز اما باز هم همان داستان تكرار شده است؛ با اين فرق كه هنوز دو سال به پايان دولت مانده و گویا مسئولیت پنج ساله مديريت سازمان بورس، رو به پایان است و تنها خواهان افزايش شاخص به هر قيمتي هستند و راه را براي بازيگران باز گذاشته اند و... .
atlass آفلاين است پاسخ با نقل قول
7 تشکر کننده از atlass:
قديمي May 1st, 2011, 20:09   #38
businessmanint
Member

businessmanint's Avatar

تاريخ عضويت: Aug 2007
تشکر از ايشان: 22 بار در 12 پست
businessmanint (سطح 0)
0

دوستان بالاخره این بازار حبابی است یا خیر؟؟!!
بنده یه مبلغی 3 4 ماهی هست که در یکی از صندوق های سرمایه گذاری ریختم. و مجدداً یه مقدار سرمایه ای داشتم که هیچ جایی برای سرمایه گذاری آن سراغ ندارم!
حال به نظر دوستان این مبلغ را هم مجدد به صندوق بریزم و یا همان مبالغ قبلی رو هم نقد کنم؟؟!!
با تشکر
businessmanint آفلاين است پاسخ با نقل قول
تشکر کننده از businessmanint:
پاسخ

Bookmarks

برچسب‌ها
بورسحباب, رشد

ابزارهاي موضوع

قواعد ارسال
شما نمی‌توانید موضوع جدید ارسال کنید
شما نمی‌توانید پاسخ ارسال کنید
شما نمی‌توانید فایل ضمیمه ارسال کنید
شما نمی‌توانید پست‌های خود را ویرایش کنید

BB code فعال است
شکلکها فعال است
كد [IMG] فعال است
کدهای HTML غير فعال است

ساعت جاري 14:54 با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.