نمايش پست تنها
قديمي August 22nd, 2010, 00:06   #87
FARIDIRANIAN
Member

FARIDIRANIAN's Avatar

تاريخ عضويت: Jul 2007
محل سكونت: تهران
تشکر از ايشان: 202 بار در 77 پست
FARIDIRANIAN (سطح 2)FARIDIRANIAN (سطح 2)FARIDIRANIAN (سطح 2)FARIDIRANIAN (سطح 2)FARIDIRANIAN (سطح 2)FARIDIRANIAN (سطح 2)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به FARIDIRANIAN
0

ولي علي رغم مورد يك
دوم اينكه منظور دقيق قمار رو نفهميدم
آيا قمار يكي كاري كه در ان شانس 50 %‌ است ؟ مثل پرتاب كه؟
يا چيزي كه احتمال برد در آن 10 در صد است و كمتر ؟
يا يعني شغلي كه امنيت شغلي ندارد و چيزي در ان تضمين شده نيست؟

راستش با توجه به رشته ام " اقتصاد و مديريت " من كارآفرينانه به اين ماجرا نگاه مي كنم
براي سنجش ميزان ريسك پذيري افراد آزمايشي بين گروه هاي شغلي مختلف انجام مي شود به اينصورت كه اهدافي را در يك سطح خيلي وسيع مشخص مي كنند و به افراد را از گروه هاي شغلي مختلف يك عدد سكه مي دهند تا اين اهداف را بزنند.

كارمندان ( كساني كه تفكر اب باريكه اي دارند و امنيت شغلي و يك پولي براي آرامش خسيال برايشان خيلي مهم است ) اهداف نزديك را براي زدن انتخاب مي كردند كه زدن آنها در دسترس هم بود

افراد خود اشتغال مثل وكلا ، مهندسين و پزشكان ( بينش خودم رييس خودم ) افراد كمي دورتر را براي زدن انتخاب مي كردند

افراد كارآفرين ، تاجران و بازرگانان و سوداگران بازار سرمايه ( تعريف بينشي خلاصه از اين افراد ندارم بهترين الگو كتاب پدر پولدار پدر بي پول است ) افراد دورتري از دو گروه قبل را مي زدند

و در نهايت قماربازان دورترين اهداف را نشانه مي گرفتند

واقعيت اين است كه تنها در شرايط خاصي مثل ايران با اقتصاد نفتي ودولتي است كه چيزي بنام امنيت شغلي قابل تعريف كردن است و تمام كساني كه شغلي غير از كارمندي انتخاب مي كنند به نوعي ريسك مي كنند
دسته سوم ( مثلن سوداگران بازارهاي سرمايه يعني ماها ) شغل هايي انتخاب كرده ايم كه اصطلاحا به آنها قمارگونه مي گويند
اين چيزي نيست كه از قبل پنهان باشد
اصل در تمامي مشاغل دسته سوم اين است كه 90 درصد مي بازند
نزديك 5 درصد به يك درامد بخور نمير مي رسند و كمتر از 0.01 درصد ثروت هاي عالي بدست مي آورند.

ولي مگر دوستان چيزي غير از اين فكر مي كرده اند؟