نمايش پست تنها
قديمي February 13th, 2011, 10:41   #6
nasr
Member

تاريخ عضويت: Apr 2006
محل سكونت: تهران
تشکر از ايشان: 338 بار در 95 پست
nasr (سطح 1)nasr (سطح 1)nasr (سطح 1)nasr (سطح 1)nasr (سطح 1)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله meysam2010 نمايش نوشته ها
سلام نصر عزیز تشکر از جواب شما
یه سوال محاسباتی
من در افزایش سرمایه کگل شرکت کردم که افزایش 240درصدی از محل مطالبات و آورده نقدي(و پاره سهم) بود تعداد سهام من 1210سهم بود که همزمانم با مجمع افزایش سرمایه مجمع عادی سالیانه هم تشکیل شد و سود 145 تومانی هم تقسیم شد در ضمن من از حق تقدم استفاده نکردم و 100تومان هم به حساب شرکت واریز نکردم.
سوال :1- پاره سهم منظور چه بوده
2-شرکت به من 740500تومان داده چگونه محاسبه شده ایا سهام جایزه به من تعلق میگیرد چون من در کل با خرید و فروش این سهم ضرر کردم
سلام

برداشت من از اطلاعات ناقصي كه ارائه كرده ايد اينگونه است كه شما با 1210 سهم كگل (قبل از افزايش سرمايه) وارد مجمع افزايش سرمايه و تصويب سود 88 شده ايد. شما از حق تقدم خود استفاده نكرده ايد و بنابراين در افزايش سرمايه شركت نكرده ايد. در اين حالت شركت راسا اقدام به فروش حق تقدم هاي استفاده نشده مي كند و وجوه حاصل از فروش آن را به سهامدار پرداخت مي نمايد. با توجه به افزايش سرمايه 240 درصدي شما مالك 2904(240%*1210) حق تقدم شركت در افزايش سرمايه بوده ايد. بنابراين شركت بايستي وجوه حاصل از فروش اين تعداد حق تقدم و سود نقدي شما كه 145 تومان بوده (145*1210) را به شما پرداخت نمايد. و نهايتا شما مالك 1210 سهم با سرمايه جديد خواهيد بود.

برداشت ديگري كه مي توان كرد به اين صورت است كه شركت از محل مطالبات سود اقدام به اعمال بخشي از حق تقدم شما در افزايش سرمايه نموده است. يعني چون 100 تومان را واريز نكرده ايد ( 100/145*1210) 1150 عدد از حق تقدم شما از محل مطالبات سود شما اعمال شده و مابقي حق تقدم شما يعني (1150-2904) 1754 حق تقدم در بازار به فروش رفته و وجه آن به شما پرداخت شده. در اين حالت شما بايستي مالك 1210+1150 سهم با سرمايه جديد باشيد.

زماني كه افزايش سرمايه شركتي منجر به ايجاد نسبتي از يك سهم براي يك سهامدار شود اصطلاحا پاره سهم ايجاد مي شود. مثلا اگر شركتي اقدام به افزايش سرمايه 30 درصدي نمايد سهامداري كه 5 سهم شركت را دارد مي تواند در اين افزايش سرمايه 1.5 سهم ديگر نيز تحصيل نمايد. 0.5 سهم عملا قابل ثبت و انتشار نيست بنابراين شركت با همكاري كارگزاران پاره سهم هاي موجود را با انجام معاملاتي بين سهامداران به سهم هاي كامل تبديل مي نمايد.

اميدوارم توضيحات كامل باشد.

آخرین ويرايش توسط nasr در February 13th, 2011 و ساعت 11:03
nasr آفلاين است پاسخ با نقل قول
2 تشکر کننده از nasr: