نمايش پست تنها
قديمي June 8th, 2010, 09:28   #1555
lastnight19
Senior Member

lastnight19's Avatar

تاريخ عضويت: Sep 2007
محل سكونت: چند کیلومتر اونور تر از خونمون
تشکر از ايشان: 15,997 بار در 3,978 پست
lastnight19 (سطح 9)lastnight19 (سطح 9)lastnight19 (سطح 9)lastnight19 (سطح 9)lastnight19 (سطح 9)lastnight19 (سطح 9)lastnight19 (سطح 9)lastnight19 (سطح 9)lastnight19 (سطح 9)lastnight19 (سطح 9)lastnight19 (سطح 9)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به lastnight19
0

نجفی با اشاره به قدمت برند DPI
درآمد فعلی داده پردازی ایران پائین تر از توان DPI است !
در حال حاضر بین 3 الی 4 هزار میلیارد تومان در صنعت انفورماتیک کشور گردش دارد چرا ما نباید سهم بیشتری از این بازار داشته باشیم به یاد داشته باشید که ما پشتوانه 23 سال حضور IBM در شرکت را داریم و حدود سی سال نیز با برند DPI در بازار حضور داریم .

* چرا حاشیه سود قراردادهای داده پردازی با توجه به نوع فعالیت (خدماتی) اندک است و حتی از شرکتهای تولیدی هم کمتر میباشد و عموماٌ بین 5 الی 10 درصد بوده است ؟

سئوال خوبی است به این موضوع باید از دو زاویه نگاه کرد یکی هزینه های سربار شرکت که پنهان هستند و حدود 5 میلیارد تومان در صورت های مالی اثر کاهنده می گذارند این هزینه های سربار شامل (حقوق نیروهای خدماتی ، پشتیبانی و هزینه های مالی و ...) است .

زاویه دوم اینکه پروژه خوب مدیریت نشود یعنی مدیر پروژه سه ضلع مدیریت (زمان – محدوده – منابع) را نتواند هماهنگ کند مثلاً اگر زمان پروژه طولانی شود باید جریمه تاخیر بپردازیم یا اگر منابع را درست کنترل نکنیم و بیش از پیش بینی هزینه کنیم و حتی در برخی موارد نتوانیم کار را صد در صد (محدوده مورد نظر کارفرما) تحویل دهیم و بخشی از کار انجام نشود همه این موارد باعث کاهش سود پروژه می شود .

بدین ترتیب با توضیح فوق در برخی پروژه ها به حاشیه سود پیش بینی شده مثلاً 30 الی 40 درصد نمی رسیم .

به عبارت ساده در برخی موارد عدم مدیریت صحیح پروژه باعث کاهش حاشیه سود پروژه می شود و اگر هم خوب پروژه مدیریت شود هزینه های سربار در پایان سال سود را کم می کند در ضمن باید توجه داشته باشید که ما نمی توانیم مارجین سود بیش از 30 الی 40 درصد را در مناقصه ها در نظر بگیریم چون دیگر در هیچ مناقصه ای برنده نمی شویم و این اشکالات تاکنون باعث افت سود پروژه ها شده است .

* راهکار حل این معضل چیست چون باید روزی حل شود ؟

بله کاملاً درست است ، برای رفع این معضل چند راهکار در نظر گرفته ایم تاکید برکمیته قراردادها یکی از این موارد است .

کمیته قراردادها که شامل مدیران حقوقی ، مالی ، فنی و بازرگانی می باشد ریسکهای هر پروژه را مشخص می کند و این ریسک ها توسط مدیر پروژه مدیریت می شود و بدین ترتیب حاشیه سود پروژه به حداکثری شدن تمایل پیدا می کند شاید با یک مثال بهتر بتوانم منظورم را بیان کنم .

اگر همین امروز صبح رادیو و تلویزیون اعلام کند احتمال بارش باران زیاد است شما برای مدیریت این ریسک حتماً فکر می کنید مثلاًبا خود چتر می برید و این همان چیزی است که ما در داده پردازی نیاز داریم تا کمتر آسیب ببینیم و از قبل از فکر مقابله با احتمالات را باید بکنیم .

* استاندارد مدیریت پروژه چیست و چه کسی میتواند بگوید مدیریت من استاندارد است ؟

نکته اصلی همین جاست چون تاکنون با روشهای سنتی اعمال مدیریت می شد . ما برای رفع این مشکل 25 نفر از مدیران خود را در دوره PMP یعنی متدولوژی راهبری پروژه شرکت دادیم که حالا میتوانند استاندارد های لازم را رعایت کنند و ما با همین روش در چند وقت اخیر به موفقیتهای خوبی دست یافتیم .

* سایر اصلاحات سازمانی را نام ببرید ؟

بطور مثال در سال 88 با بهینه سازی فرآیند ها توانستیم حدود 60 نفر کاهش نیروی انسانی داشته باشیم و از حدود 400 پرسنل به مرز 340 نفر رسیدیم و همینطور حدود یک میلیارد تومان در هزینه نیروی انسانی (پیمانکاری) صرفه جویی کردیم که معادل 30 درصد هزینه سال گذشته است در نهایت هم با کاهش از تسهیلات بانکی هزینه های مالی شرکت را 14 درصد کاهش دادیم.

* خوب این صرفه جویی ها تا کی ادامه دارد و آیا باعث مشکل برای شرکت نمی شود ؟

توجه داشته باشید شرکت داده پردازی یک شرکت خدماتی است و با دریافت پروژه به حیات خود ادامه می دهد اما ساختار شرکت پروژه ای نیست و بر پایه روشهای سی سال قبل و دولتی بنا نهاده شده است که این ساختار در چند ماه گذشته دچار تحول گردیده و شرکت به سمت ساختار پروژه ای و ماتریسی در حال حرکت میباشد .

ساختار جدید شرکت را از شرایط استاتیک فعلی به شرایط دینامیک تبدیل می کند یعنی بسته به پروژه های در دست اجرای شرکت هزینه ها هم تفاوت کند شاید در مقطعی شرکت تنها دو پروژه داشته باشد و با پرسنل حدود 250 نفر بتواند آن را مدیریت کند ولی در زمان دیگر شاید نیاز به حضور 800 نفر باشد به هر حال باید هزینه های شرکت نسبت به اجرای پروژه ها تفاوت کند .

* الگویی هم برای این کار دارید و تحقیقی در این زمینه انجام شده است .

بله مثلاً شرکت شل (Shell) حدود 250 نفر نیروی متفکر دارد که بیش از 800 شرکت در جهان مدیریت می کنند ما نمی خواهیم ادعای آنها را داشته باشیم چون توان فنی به تجربه و دانش آنها بسیار بالاتر از ماست اما می توانیم با الگو برداری و ایجاد ساختار ماتریس پروژه ای در شرکت به نتایج خوبی برسیم . در این ارتباط از ساختارهای IBM ، HP نیز در حال الگو برداری می باشیم .

بطور مثال در پروژه ملی کارت سوخت چون از ابتدا ساختار پروژه ای تعریف شده رضایت کارفرما را اخذ نموده و هم حاشیه سود شرکت مناسب است و شاید به همین دلیل بتوانیم قرارداد پشتیبانی دو سال آینده را هم منعقد کنیم .

* در چشم انداز تعریف شده شرکت چقدر پرسنل و چقدر زمان برای انجام اصلاحات نیاز است ؟

اجرای اصلاحات مورد نظر حداقل به دو سال زمان نیاز دارد و در افق 2 ساله پرسنل شرکت باید به سطح 250 نفر برسد و این میسر نیست مگر با تغییر فرهنگ جاری شرکت که به دولتی بیشتر شبیه است تا بخش خصوصی .

* آیا شما زمان انجام چنین کاری را دارید یا بهتر بگویم به شما زمان لازم برای انجام اصلاحات از سوی هیأت مدیره داده می شود ؟

(باخنده) – در طول هشت سال گذشته ده مدیرعامل به این صندلی در طبقه ششم تکیه داده اند و صندلی لرزانی داشته اند در حال حاضر و در مجمع جدید هم انتخاب اعضای هیأت مدیره داریم که اگر اعضا هیأت مدیره تغییر زیادی نکند و به بنده هم اعتماد کنند فعلاً درخدمت هستم اگر هم نشد که خوب امیدوارم این راه را دیگران ادامه دهند .

* به نظر شما تفاوت دیدگاه شما با سایر مدیران داده پردازی چیست ؟

من یک دید کاملاً مبتنی بر فلسفه عرضه و تقاضا دارم یعنی می گویم داده پردازی یک بنگاه اقتصادی متعلق به بخش خصوصی است که باید با تحولات روز پیش برود و منتظر مراجعه مشتری برای عقد قرارداد نباشد و خود به دنبال مشتری برود چون دیگر بازار انحصاری نیست و رقابت در آن حرف نخست را می زند برای این حرف هم دلیل دارم .

در طول بیست سال گذشته خدمات و محصول داده پردازی تفاوت نکرده است ولی سوال این است آیا سرویس های IT در دنیا تفاوت نکرده ؟ چرا ما حاضر به این تغییر نیستیم ؟ درست به دلیل همین عدم تغییر تفکر بخش بزرگی از بازار را از دست دادیم بطور مثال شرکت داده پردازی اولین ATM را وارد بازار ایران کرد اما چون تحولات روز دنیا را دنبال نکرد الان هیچ سهمی از این بازار ندارد .

* یعنی شما رتبه یک صنعت انفورماتیک کشور نیستید ؟

قطعاً همین گونه است که شما می گویید ما در حال حاضر سهم مناسبی از IT کشور در اختیار نداریم و این یک فاجعه است ، شرکتی با این قدمت 53 ساله و برند معروف DPI نباید چنین سهمی از بازار داشته باشد .

در حال حاضر بین 3 الی 4 هزار میلیارد تومان در صنعت انفورماتیک کشور گردش دارد چرا ما نباید سهم بیشتری از این بازار داشته باشیم به یاد داشته باشید که ما پشتوانه 23 سال حضور IBM در شرکت را داریم و حدود سی سال نیز با برند DPI در بازار حضور داریم .

* حجم قرادادهای فعلی داده پردازی چقدر است ؟

حدود 28 میلیارد تومان برای سال 89 در نظر گرفته شده است که پائین تر از توان DPI است اما تا ساختار اصلاح نشود امکان بستن بودجه بالاتر وجود ندارد چون هر چقدر بودجه درآمدی رشد داشته باشد متاسفانه بودجه هزینه هم رشد می کند و این گونه ارایه بودجه بالاتر فایده ندارد .

* حالا برای اینکه درآمد شرکت در سالهای آتی محدود نباشد حداقل باید چقدر قرارداد منعقد کنید ؟

باید حدود 80 الی 90 میلیارد تومان قرارداد ببندیم تا بتوانیم جایگاه خود صنعت را ارتقاء دهیم .

* با وجود سرمایه فعلی امکان این کار هست ؟

خیر حداقل باید سرمایه شرکت دو برابر شود که گزارش توجیهی افزایش سرمایه در حال حاضر با همکاری شرکت تأمین سرمایه امین در حال تنظیم است و در سال 89 افزایش سرمایه خواهیم داشت که در مجمع فوق العاده آنرا بررسی خواهیم نمود .

* به نظر شما سهامداران خرد هم از روند شرکت راضی هستند ؟

من از زمان قبول پست مدیریت شرکت هر سه ماه یکبار با نماینده های سهامداران خرد جلساتی گذاشتم که فکر می کنم تاکنون سه جلسه برگزارشده است و دوستان ایده ها و نظرات خود را گفتند و در دستور کار برای پیگیری و بررسی قرار گرفته و مطمئاً این روند ادامه دارد .

* قیمت سهام شرکت از زمان حضور شما صعودی بوده است این مطلب را می دانید ؟

بله امیدوارم تلاشهای ما نتیجه بهتری برای همه سهامداران داشته باشد هر چقدر شرکت بهتر تلاش کند تصویر بهتری در بورس خواهد داشت .

* وضعیت شرکت توسعه ریز کامپیوتر یعنی شرکت سرمایه پذیر شما چگونه است ؟

توسعه ریز کامپیوتر یک شرکت 100 نفره است که در صنعت P.C فعالیت می کرده که به علت وجود رقبای زیر پله ای شرایط سختی داشت و از مدتی قبل در رشته هایی مثل Pin Pad و Pos هم ورود کرده است .

توسعه ریز کامپیوتر در سال سه سال گذشته رشد خوبی داشته است و در حال حاضر 24 میلیارد تومان درآمد دارد که در شرایط فعلی اقتصادی بسیار خوب است و قطعاً در آینده وضعیت بهتری خواهد داشت و بیشتر از این شرکت خواهید شنید .

* با سپاس از وقتی که گذاشتید در پایان اگر موردی هست لطفاً بفرمایید ؟

من هم از زمانی که گذاشتید تشکر می کنم و آماده دریافت نظرات همه سهامداران برای پیشبرد اهداف شرکت هستم .