نمايش پست تنها
قديمي June 20th, 2008, 12:00   #21
HardyLaity
Senior Member

HardyLaity's Avatar

تاريخ عضويت: Jun 2008
تشکر از ايشان: 506 بار در 129 پست
HardyLaity (سطح 1)HardyLaity (سطح 1)HardyLaity (سطح 1)HardyLaity (سطح 1)
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله Mohsen نمايش نوشته ها
سلام

دوست عزیز خوشحالم که این بحث را در اینجا مطرح کردید تا سرآغار آشنایی دوستان با این تفکر باشد .

چند سال پیش ویرایش Suse 9.2 را تهیه و نصب کردم (الان اطلاع ندارم چه ویرایش در دسترس است) تا با امکانات و کارایی این سیستم عامل آشنا شوم . طی چند ماهی که با آن کار می کردم و بعد از آشنایی مختصر ، متوجه چند مورد شدم که ادامه ی کار را غیر ممکن کرد .

بزرگترین مشکل اینست که متاسفانه بسیاری از نرم افزارهای تخصصی که ما با آنها کار می کنیم (در هر شاخه ای که در نظر بگیرید) از نوع قفل شکسته و بدون لایسنس هستند که تقریباً تمام آنها برای ویندوز ک ر ک شده اند . به عبارت دیگر این برنامه های بدون مجوز فقط در محیط ویندوز در دسترس هستند . حتی در چند مورد سعی کردم با راهنمایی دوستان خبره ، آنها را در قسمت win نصب و اجرا کنیم که پس از صرف زمان زیاد و تست روش های مختلف موفق به اینکار نشدیم . به مورد بالا این نکته را هم اضافه می کنم که با توجه به مطالعاتی که در زمینه های مختلف داریم مجبوریم نرم افزارهای گوناگونی را نصب و تست کنیم که اغلب آنها از منابع روسی یا چینی بصورت ک ر ک شده دریافت می شوند و تقریباً همه ی آنها فقط برای ویندوز ک ر ک شده اند .

شاید اگر می توانستم بر این مشکل غلبه کنم امروز بنده هم جزو کاربران لینوکس بودم چون محیط کار و امکانات آنرا بسیار مناسب و جذاب دیدم .

موفق باشید
ای کاش چند تا از این نرم افزارها را نام میبردید تا روشون بحث میکردیم

یه توضیح کلی میدم وسعی میکنم چنتا مثال بزنم

ببینید ما همین دلایلی که برای استفاده نکردن از ویندوز داریم را برای سایر پکیجهای عصر دیکتاتوری هم داریم

یک مثال : شما کار گرافیکی انجام میدید با فتو شاپ و اکنون که میخواهید آزاد زندگی کنید باید سورس فتوشاپ را داشته باشید یا حداقل بایستی چند نمونه در یک رده از این نرم افزار در نت موجود باشه که اگر یک روز من با این محصول مشکل داشتم بتونم به راحتی برم سراغ یک محصول دیگه

نکته ظریف همینجاست قربان شما الان در اسارت کمپانیهائی هستید که این نرم افزار ها رو تولید میکنند

دلیل را هم خودتون فرمودید با اینکه محیط کار سوزه را بسیار پسندیده اید ولی نمیتوانید ار آن استفاده کنید

اما راه حل : در لینوکس نه خود نرم افزارها بلکه معادلها که در اکثر موارد خیلی بهینه تر از نرم افزار مورد نظر شما هستند معمولا چندتاپی وجود داره چرا میگم معمولا برای اینکه ممکنه باشند نرم افزارهائی که موارد مصرف خیلی خواص داشته باشند و هنوز نوشته نشده باشند (‌که البته در لینوکس شما اگر برنامه نویس نباشید که خودتون اونو بنویسید به میرید در مکانهای بخصوص و برنامه مورد نظرتون را شرح میدید میلیونها برنامه نویس براتون اون رو مینویسند )

شما به دنبال خود نرم افزار میگشتید نه کاربری اون اگر به دنبال کاریری میگشتید به احتمال قوی الان با کلی نرم افزارهای جدید آشنا میشدید که از استفاده از اونها خیلی بیشتر از معادلهای ( کاربری ) ویندوزش لذت میبردید مضاف به اینکه تقریبا تمام اون ساپورتهائی که در مورد لینوکس گفتیم برای یک یک نرم افزارها هم وجود داره

برای مثال فتوشاپ در لینوکس میشه از gimp یا fotox نام برد

برای آفیس - اپن آفیس . یاهو مسنجر - skype gizmo gyanhi و بهمین صورت البته باید این مسئله رو متذکر شد که کمپانیهای بزرگ هم یواش یواش مجبور میشند برای رقابت بیان تو گردونه لینوکس و خیلیها هم اومدند فعلا خاندان سلطنتی موندند که یا باید با امپراطور به پایین سقوط کنند یا جدا شده وارد چرخه آزادی میشوند

خوب خیلی پر چونگی کردم مختصر بگم شما اول باید لینوکس رو در کنار ویندوز نصب کنید . بعد از اون اندیشه رهايی را درک کنید . اول کار ۱۰٪ از زمانتون تو لینوکس میگذره ۹۰٪ تو ویندوز یواش یواش میشه ۲۰ - ۸۰ بعد ۴۰ - ۶۰ به همین منوال طولی نمیکشه که این روند بشه ۹۹ به ۱ و سالی یک بار هم مجبور نشید برید ویندوز