نمايش پست تنها
قديمي August 29th, 2004, 19:39   #2
yaser_rashidi
مدیر سایت

yaser_rashidi's Avatar

تاريخ عضويت: Mar 2004
محل سكونت: Tehran
تشکر از ايشان: 1,510 بار در 578 پست
yaser_rashidi امتياز غيرفعال است
0

استارت رو كه خودت زدي آقا همايون.....مام بايد موتور رو گرم كنيم تا رانندش بياد :P

من در مورد اينكه تو بازار ما(و مخصوصا سازمان) بورس چه مفهومي از اين كلمه برداشت دارند واقعا نميدونم و شك هم دارم با ايني كه من ميخوام بگم يكي باشه

حباب اصولا به وقتي ميگن كه قيمت سهم بصورتي كه گويا ارزش قيمت فعليش رو نداره رشد كرده باشه( در گذشته) حالا اينكه با چه روشي اين رو تشخيص بديم روش تكنيكال مسلما NAV محاسبه ميكنن و ميگن كه چقدر سهم ارزش داره و الان بازار چقدر اونرو قيمت گذاري كرده و اگر قيمت بازار با اختلاف زيادي بالاي ارزش واقعي(! حالا كي ميخواد اينو تشخيص بده ..... !‌ ) داشته باشه ميگن حباب داره.
اينا چيزاي كلي بود.
در تكنيكال وقتي سهمي رو زياد بازار خريده باشه و به اصطلاح Overbought شده باشه ميگن اين سهم نزول در پيش داره. چرا؟ چون بازار احساس ميكنه در اثر خريد مثبت و بالا رفتن قيمت سهم تا حد اشباع خريد انجام شده و حالا نوبت فروشنده هاست كه مدتي بازار رو در اختيار بگيرن و شاخه نزولي سهم رو بوجود بيارن.
اين يه جوري حباب قيمتي هست براي سهم. حالا فرض كنيد در اثر يك شايعه(يا اصلا خبر موثق - مثلا اعلام بموقع تعديل + در EPS ) بازار درست موقعي كه بايد روند صعودي رو با يك شاخه(حتي كوتاه) نزولي جواب بده. در اينصورت يك افت بالقوه درون سهم ميمونه. يعني درسته كه بازار يادش نميمونه كه قبلا چه اتفاقي افتاده٬ ولي مسلما دفعه بعد كه نوبت خريدارها برسه سخت تر و محكم تر خواهند بود-بخاطر يك دوره صعود طولاني- و افول سخت تري رو پيش رو خواهيم داشت.
كلا هر سهمي يك دوره فعاليت- cyclic period- دارد كه البته براي هر سهمي متفاوته ولي در اون سهم خاص در اون دوره ها اتفاقاتي مي افته. شده باشه يك افت مقطعي و تاپيد روند حتما موقع سر اومدن پريود اتفاق مي افته. يكي از موضوعات مهم در تكنيكال تشخيص دوره عملكرد سهم است. در اينصورت موقع نوسان گيري هاي سهم دستتون مياد.

ميبينم كه من بحث رو منحرف كردم رفت تو يه وادي ديگه( ) ببخشيد.

كلا هم اينا ديگه
حالا يكم شما ها بگيد منم بقيشو بعدا تايپ ميكنم الان دسكم درد ميكنه.

[کاربران ثبت نام شده مجاز به مشاهده لینک ها می باشند. ]
yaser_rashidi آفلاين است پاسخ با نقل قول