نمايش پست تنها
قديمي February 21st, 2011, 23:19   #11
Mohsen
مدیر ارشد

Mohsen's Avatar

تاريخ عضويت: Jan 2006
محل سكونت: تهران
تشکر از ايشان: 12,833 بار در 2,939 پست
Mohsen (سطح 9)Mohsen (سطح 9)Mohsen (سطح 9)Mohsen (سطح 9)Mohsen (سطح 9)Mohsen (سطح 9)Mohsen (سطح 9)Mohsen (سطح 9)Mohsen (سطح 9)Mohsen (سطح 9)Mohsen (سطح 9)
1

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله Erfan-FX نمايش نوشته ها
من فکر می کنم مقایسه بازدهی صندوق با بازدهی شاخص بورس خیلی کار جالبی نباشه . برای محاسبه شاخص بورس از فرمول لاسپیرز استفاده می شود که نه تنها قیمت ، بلکه حجم سهام منتشر شده توسط شرکتها نیز در محاسبه شاخص استفاده می شود . در چند سال اخیر رشد شاخص بورس که شما آن را می بینید فقط مربوط به رشد قیمت نیست ، همین شرکتهایی که تند تند میاورند توی بورس ، باعث متورم شدن شاخص بورس شده است.
سلام
وقت بخیر

عرفان جان از نگاه دقیق و فنی شما بسیار سپاسگذارم و ممنون که مطالب را نقد فرمودید .

با بسیاری از مطالب شما موافقم و کاملاً قبول دارم شاید برخی از مقایسه ها صد در صد صحیح نباشد اما توجه شما را به چند مطلب جلب می کنم :

1 . قصد زیر سوال بردن کلیت Mutual Fund ها در بازار سرمایه ی ایران را نداریم . این مبحث را با این پیش فرض آغاز کردم که می خواهیم از بین صندوق های موجود بالاخره یکی را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم . پس سعی می کنیم اطلاعات موجود را تحلیل کرده و بهترین انتخاب را داشته باشیم .

2 . اطلاعات منتشر شده از صندوق ها و محتویات آنها محدود است و ما مجبوریم به همین اطلاعاتی که در سایتشان ارائه می شود بسنده کنیم . مسلماً اگر اطلاعات دقیق تری از موجودی صندوق ها داشتیم نحوه ی تحلیل می توانست متفاوت باشد .

3 . در خصوص بازده بازار و نحوه ی مقایسه با شما موافقم اما به این نکته توجه داشته باشید که تمام این موارد باعث خواهد تا مقادیر ارائه شده در این حالت بیشتر از مقادیر واقعی باشد . به عبارت دیگر بازده واقعی و خالص بازار ما اگر از این مقدار کمتر نباشد مسلماً بیشتر نیست . پس اگر ما صندوق هایی را انتخاب کنیم که بازده آنها از این بازده بازار بالاتر باشد ، کمی در جانب احتیاط زیاده روی کرده ایم و بعید است متضرر شویم .

4 . با توجه به تمام موارد بالا اگر با اطلاعات موجود روش خاصی را برای انتخاب یکی از صندوق ها از بین کل مجموعه در نظر دارید لطفاً بفرمایید تا بیشتر روی آن تحقیق کنیم .

ممنون
موفق باشید
Mohsen آفلاين است پاسخ با نقل قول