نمايش پست تنها
قديمي April 11th, 2010, 14:43   #15
zoorg2
Member

zoorg2's Avatar

تاريخ عضويت: Jun 2009
تشکر از ايشان: 55 بار در 20 پست
zoorg2 (سطح 0)
0

من تو بورس خیلی کار کردم.

به این سادگیها هم که بعضی دوستان می گند نیست .کلا بازار بورس ایران رو شایعه واطلاعات نهانی بازار می چرخه و کوچکترین تحلیل تکنیکالی نداره.دلایل فاندامنتال هم بیشتر تحت تاثیر شایعات قرار دارند.

آخبار و اطلاعات نهانی که مخصوص مدیر عاملها و هیئت مدیرس.چون ما سامانه افشای اطلاعات به اون شکل که تو دنیا مرسومه نداریم.فقط می مونه شایعات برای من و شما که اون هم کسی مثل من و شما می سازه.مثلا من سهم فولاد مبارکه رو قبل عید خریدم و چند درصدی هم افت کرد .همه می گفتن خیلی بده و طرح تحول روی قیمت حاملهای انرژی اثر معکوس می ذاره ولی حالا از سهمهای خوب شده که البته تحت تاثیر جو بازاره و با اندکی افت شاخص روی دست مردم ممکنه باد کنه.

اتفاقا بازار بورس نوعا می تونه خطرناکتر از فارکس باشه.شما در بازار بورس برای بدست آوردن n ریال باید به صورت معمول چند n ریال سرمایه بذارید و راهی جز این نداره.درصورتی که در فارکس بعضی دوستان از 1000 دلار تا به حال چندین هزار دلار رو بیرون کشیدند و نوعا فارکس کمتر سرمایه بر از بورسه. .مگه یه سهم خوب رو با سود بالای 100 درصد شکار کنید که اون هم ریسک خاص خودش رو داره.من خودم تابه حال دو سه بار این نوع سهم به پستم خورده.جالبه که زمان خرید یکی از این سهم ها همه می گفتند که بده ومن خودم تصمیم گرفتم که بخرم اونم در حالی که تا حدودی استرس داشتم.

من به افراد زیادی برخورد کردم که در دوره قبلی حبابی شدن بورس سهمهایی مثل صدرای 1300 تومانی یا سیمان 1000 نومانی و بالاتر خریدن(دقیقش رو یادم نیست) و الان اون سهمها 200-300 تومن هست در صورتی که تا چند ماه پیش صدرا به 50 تومن رسیده بوده و دستهای پشت پرده بازیهای زیادی روی این سهم ها انجام داد و این بندگان خدا سرمایه های زیادی رو از دست دادند.

بازار بورس مثل فارکس نیست که اگه قانونی پیدا بشه همه بتونن استفاده کنن.در این بازار ذکاوت زیادی می طلبه.من تو 10 معامله آخرم از 8 تا با سود بیرون اومدم و ضررهام جزئی بوده و بیشتر هم با تشخیص خودم خرید کردم ولی این بازار خیلی هم می تونه خطر ناک باشه چرا؟

به دلیل اینکه نقد پذیری کم این بازار به خاطر محدود بودن بازیگرهاش و سرمایه اونها.با اندک سود یا ضرری صف خرید یا فروش تشکیل میشه و سرمایه ها قفل میشه.بعضی سهم ها حتی از چند روز تا چند هفته می رن تو صف و اگه صف فروش باشن افت قیمت زیادی دارند.این بازار تیک پرافیت و استاپلاس نداره.معاملات در بهترین حالت بعد از 20 دقیقه الی نیم ساعت بعد اردر گذاری به تالار می رسند و فعال می شند.

حالا با این اوصاف برای کسایی که می خوان برن تو این بازار چند توصیهدارم:

1-سعی کنید با نظر افراد سهم نخرید.حرفشون رو بشنوید و لی خودتون هم تحقیق لازم رو بکنبد و حداقل از فاندامنتال شرکت ،بازار داخلی ، نرخ جهانی قیمت محصول و... مطمئن بشید.
2- در مواقعی که بازار خیلی رو به رشده خیلی مراقب باشید و اگه سهمی بیش از حد رشد کرد و شما تو صف خرید بودید بهتره خارج بشید چون ریسک بالایی داره.
"افراد تازه کار در قله ها می خرند و در پائین ترین قیمت می فروشند"

3-اگر سرمایه زیادی دارید با 10-15 درصد سود خارج بشید و وارد معامله بعدی بشید.شاید بعضی وقتها کم سود کنید و لی از خطر ضررهای زیاد جون سالم به در می برید

4-مواقع رکود بازار پتانسیل های زیادی برای آینده وجود داره.شما می تونید سهم رو به نصف یا چندین برابر کمتر از حالت عادی بخرید و اگه یه مدت شکیبا باشید به سود خوب می رسید.

5-شاید عجیب باشه ولی من خودم سهم هایی که بیشترین افت رو دارند می خرم در صورتی که خیلی افراد در صف سهم های گرون شده هستند.این یک استراتزی بازار می تونه باشه.

6-در موقع قیمت دادن مخصوصا برای خرید سهم های کوچک باید مراقب باشید که یک دفعه تقاضای سنگینی وارد سیستم معاملات نکنید چون اون سهم هیجانی میشه و خودتون از خرید باز می مونید.

7-به حجم مبنا توجه کنید.دو سه م از یک صنعت و با eps نزدیک به هم ، سهمی بهتر قیمت می خوره که حجم مبنای کمتری داره.

آخرین ويرايش توسط zoorg2 در April 11th, 2010 و ساعت 14:47
zoorg2 آفلاين است پاسخ با نقل قول