نمايش پست تنها
قديمي October 21st, 2010, 15:19   #169
qzemen
Member

qzemen's Avatar

تاريخ عضويت: Apr 2010
تشکر از ايشان: 60 بار در 37 پست
qzemen (سطح 0)
ارسال پيغام بوسیله Yahoo به qzemen
0

نقل قول:
نوشته اصلي بوسيله pedramj نمايش نوشته ها
چند تا نکته رو هم اضافه کنم :

ببینید بازار آتی ما یه بازار فیوچرز هستش یعنی قیمت ها روزانه Mark to market میشه، درسته که تاریخ سر رسید هر دو ماه یکبار هست ولی پوزیشن های شما روزانه تسویه می شه نه دو ماهه. شما تو پایان دو ماه می تونید انتظار داشته باشید که قیمت نقد و آتی یکی می شن (هر چند یادمه که بعضی ماه ها حتی روز آخر 2 هزار تومن فاصله داشت که اون هم یه فرصت استثنایی ایجاد میکنه براتون)

درست مثل بازار فیوچرز تو همه دنیا، شما یک call margin دارید که تو بازار ما 150 هزار تومن هست برای هر لات. یعنی اگه تو چند روز قیمت سکه 10 هزار تومن بیاد پایین ودیعه اولیه شما (که 250 هزار تومنه) به 150 هزار می رسه و کارگزار شما حسابتون رو قرمز می کنه و اصطلاحا Call margin می شید و تا فردای اون روز وقت دارید پول به حساب بریزید و اون رو تا maintenance margin که همون 250 هزار تومنه برسونید. ( شاید شما تو یه دوره ی دو ماهه چند بار Call margin بشید که تو بازار مازیاد اتفاق افتاده)
راستی اگرم Call شدید و پول نریزید یه بازاری ساعت 17:30 درست می کنند به اسم بازار جبرانی که پوزیشنتون رو با قیمت های پرت به حراج می زارن و این رسما یعنی آقاجون کال مارجین که شدی پولت رو بردار بیار وگرنه ...

دو تا نکته هم در مورد حداکثر تعداد پوزیشن :
1- برای هر فرد حقیقی 100 قرارداد در هر دوره یعنی مثلا الان شما می تونید 300 قرارداد داشته باشید (برای آبان، دی و اسفند)
2- برای هر فرد حقوقی هم حداکثر 100 قرارداد و یا به اندازه 10 درصد سرمایه شرکت به عنوان ودیعه -مثلا اگه شرکت 1 میلیارد تومن سرمایه داره ، می تونه 100 میلیون تومن معامله کنه که می شه 400 قرارداد یا همون 4000 سکه (نکته اینکه در مورد شرکت هم این شرایط برای هر دوره است و نه کل پوزیشن های باز) یعنی تو همین مثال قبلی یه شرکت 1 میلیارد تومنی می تونه 1200 قرارداد داشته باشه ...

به نظر من اگه تعداد قابل ملاحظه ای وارد این بازار بشند شاید بورس کالا یه فکری به حال این پلت فرم فشلش بکنه
موفق باشید
سلام
خیلی ممنون بابت پسختون
دو تا سوال دیگه داشتم
سود تو این بازار مثل فارکس در هر دو جهته یا فقط با افزایش قیمت میتونیم سود کنیم؟
برای تحلیلش بیشتر بنیادیه یا تکنیکال؟