انجمن‌های سرمایه

انجمن‌های سرمایه (https://forum.sarmaye.com/index.php)
-   بورس تهران (https://forum.sarmaye.com/forumdisplay.php?f=4)
-   -   بورس:حباب یا رشد (https://forum.sarmaye.com/showthread.php?t=5774)

ghoghnos August 11th, 2010 17:12

بورس:حباب یا رشد

سلام
داشتم مطلبی در دنیای اقتصاد میخوندم
دیدم
شاخص بورس این روزا ترمز بریده و داره بی‌ محابا جلو میره

با خودم فکر کردم این رشد واقعی‌ یا زبانم لال حبابه قرار کدوم بنده خدا تو این حباب بترکه(پولشو از دست بده) مگه نمیگن بورس پیشونی اقتصاد یه مملکته پس چرا اینا با همدیگه نمیخونن

رشد شاخص نزدیک ۱۷۰۰۰ از یک طرف و مشکلات شرکتها ،اقتصاد ،... از طرفه دیگه .آیا رشد بورس می‌تونه به اقتصاد مملکت کمک کنه؟

مثل حرکت دور نفر در خلاف هم مگه قرار نیست بورس و اقتصاد مملکت در موازات هم باشن

و اینکه اغلب شرکتها دولتی هستند و یا بخشه اعظم آن دولتی هستش پس این صاف خرید و فروشها از کجا میاد

راستی‌ شرکتهای تحلیلی در بورس هنوز سبد‌های پر بازده به مشتریان خودشون ارائه میدن

در هر صورت برای خودم جالب بدونم این رشد واقعی‌ هست و یا حباب دیگه ای

از کجا بدونیم و یا مطمئن شیم این رشده نه حباب

امیدوارم دوستان با تجربه در این زمینه نظرت کارشناسیشون رو ارائه بدن و لطفا از بحث‌های انحرافی پرهیز کنید

مرسی‌

masoud123 August 11th, 2010 17:44

سلام

مثل اینکه این اتفاق قراره هر چند سال یکبار در بورس تهران (کازینوی آقازاده ها) بیوفته، وقتی شاخص بورس به یکباره و صرفا ظرف چند ماه اینجوری رشد می کنه (رشدش میدن) و این در شرایطی هست که تمام دنیا با مشکل بدهی و رکود اقتصادی و کندی ریکوری دست و پنجه نرم میکنه مسلمه که جز حباب چیزی نمی تونه باشه،

چندتا عاملی که به ذهنم میرسه اینها هست که وقتی اقتصاد جهانی اون بازده همیشگی رو نداره، وقتی خیلی از سرمایه گذاران رانتی از خواب سرمایه هاشون میترسن، وقتی صحبت از طوفان اقتصادی با طرح هدفمند کردن یارانه ها میشه، وقتی بورس دبی و بخش مسکن دبی دیگه اون جذابیت همیشگی رو نداره، وقتی واردات کالا با تحریم مواجه میشه و هر روز انحصاری تر میشه، معلومه که سرمایه گذاران و (آقا زادگان) به فکر سرمایه گذاری در بورس تهران و تزریق نقدینگی به اون میوفتند و صد البته اینجور مواقع این آقایون بلدند که چطور با بوق کرنال کردن این شاخص رو بدون پایه و پشتوانه بالا ببرند تا به سود چرب و مفصلی برسند.

حالا کافیه تا اقتصاد جهانی کمی روی خوش ببینه و این آقایون چنان این پولها رو بیرون بکشند که ضرر اون فقط برای عدهای خاص و البته حقیقی ها برود، :cry:

موفق باشید.

ar460ash August 11th, 2010 20:11

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله ghoghnos (پست 422392)
سلام
داشتم مطلبی در دنیای اقتصاد میخوندم
دیدم
شاخص بورس این روزا ترمز بریده و داره بی‌ محابا جلو میره

با خودم فکر کردم این رشد واقعی‌ یا زبانم لال حبابه قرار کدوم بنده خدا تو این حباب بترکه(پولشو از دست بده) مگه نمیگن بورس پیشونی اقتصاد یه مملکته پس چرا اینا با همدیگه نمیخونن

رشد شاخص نزدیک ۱۷۰۰۰ از یک طرف و مشکلات شرکتها ،اقتصاد ،... از طرفه دیگه .آیا رشد بورس می‌تونه به اقتصاد مملکت کمک کنه؟

مثل حرکت دور نفر در خلاف هم مگه قرار نیست بورس و اقتصاد مملکت در موازات هم باشن

و اینکه اغلب شرکتها دولتی هستند و یا بخشه اعظم آن دولتی هستش پس این صاف خرید و فروشها از کجا میاد

راستی‌ شرکتهای تحلیلی در بورس هنوز سبد‌های پر بازده به مشتریان خودشون ارائه میدن

در هر صورت برای خودم جالب بدونم این رشد واقعی‌ هست و یا حباب دیگه ای

از کجا بدونیم و یا مطمئن شیم این رشده نه حباب

امیدوارم دوستان با تجربه در این زمینه نظرت کارشناسیشون رو ارائه بدن و لطفا از بحث‌های انحرافی پرهیز کنید

مرسی‌

اتفاقات مهمی توی بورس ما افتاده که به نظر منی که چند ساله توی بورس کار میکنم میشه به صورت زیر دسته بندی کرد:

1- خصوصی سازی(خودمونی سازی) ورود سهام شرکتهای بزرگ تولیدی که افراد با سرمایه قابل توجه هم قدرت تغییرش رو ندارند مثل مخابرات فولاد و......

2- انتقال قدرت اقتصادی :.یعنی دولت جدید با ندادن پروژه به بسیاری از شرکتهای پیمانکاری عملا اونها رو تا مرز ورشکستگی پیش برد و بعد از بز خری اونها توسط خودیها و دادن پروژه به اونها باعث افزایش قیمت اونها و به تبع اون شاخص شد نمونه اش هم صدرا.

3- تغییر روش محاسبه شاخص و تاثیر سود تقسیمی در شاخص:در حال حاضر بسیاری از فعالان بورس شاخص رو حدود 13000 میدونند و عدد 17000 رو واقعی نمیدونند

4-سود سازی با فروش داراییها (مثلا ساختمان اداری و....)و ...

5- بازدهی نامناسب بازارهای موازی مثل ماشین-موبایل -مسکنو...در کنار کاهش سود بانکی و جذب سرمایه ها به سمت بورس

6-امکان انجام معاملات اینترنتی و جدیدا هم انلاین که جذابیت خاصی برا یک سری داره و نقد شوندگی رو افزایش میده

7- تبلیغات رسانه ملی !!!جهت جذب سرمایه به بازار بورس(بعضی اوقات یک سری آدم رو توی تالار میبینید که چون میدونید در اینده نزدیک روی یک سری اشتباهات که عمدتا به دلیل عدم شناخت ایشون از ماهیت بورسه سرمایه اش رو از دست خواهد داد ناراحت میشید)

8- فعال شدن صندوقهای سرمایه گذاری با سرمایه مناسب

9- مدیریت شاخص در هفته های اخیر(به عنوان مثال پیش از این دیده میشد که به عنوان مثال 4 تا سهم با تاثیر بالا در شاخص به تدریج برای تعدیل مثبت بسته میشد ولی یک دفعه با هم توی یک بازار منفیباز میشدند و اصطلاحا تعدیل سوز میشدند)

10- افزایش دامنه نوسانبه 4 درصد که باعث آزاد شدن سریعتر پتانسیل یک سهم آینده دار میشه

11- رشد سهام مرتبط با بازار جهانی و خروج نسبی جهان از رکود اقتصادی

12-خروج یک سری آدم ....مثل گنجی و ....از بازار و سختگیری بیشتر بورس در راستای شفاف سازی

13- سیاسی شدن موضوع رشد شاخص و همرای حقوقی ها برای انتشار اخبار مثبت سهام

یه زمانی بانک کار آفرین با سود 60 تومنی قیمت 1200 -1300- داشت ولی حالا با سود بیشتر قیمت 350داره.

به نظرم رشد شاخص با اصلاح هایی که داره ادامه خواهد داشت و حبابی در کار نیست اما این رشد رو نباید به معنی رشد اقتصادی دونست.

hoo121 August 11th, 2010 22:58

با سلام

بی تردیدمهمترین عامل کاهش نرخ بهره نظام اقتصادی ربا خواری بانکی کشور میباشد. شاید به دلایل حرمت و مفاسد ربا بی برده اند.بهر حال شاید رانت و ربا دموده شده و دیگر مشروعیت ندارد.

MEhdi Sobhani August 12th, 2010 18:41

رشد دادن

سلام
من با نظر دوستمون جناب مسعود و آرش موافقم
در واقع اگر يك نگاه خيلي ساده به پنج شش سال قبل كه اقايي كه همه ميشناسيم گفتنن بورس حرامه و قماره و شرايط اقتصادي الان و تبليغاتي كه الان ميشه براي بورس بندازيم خيلي بيشتر اين با منطق جور در مياد كه اين رشدها و افتها همش مصنوعي هست و هدف هم شايعه سازي براي تغيير قيمت و استفاده از اون هست
به عنوان مثال چند سال پيش قيمت سهام پنجهزار توماني با پياده كردن شايعه تعطيل كردن بورس رسيد. به ٥٠ تومان و همه فروشنده بودند و عاملان شايعه خريدار و در حال حاضر هم توسط همون وامل شايعه مرتب تبليغ ميشه كه بورس ايران فلان و فلان هست و ... نتيجتا روز به روز تقاضا براي خريد بيشتر ميشه و طبيعيه كه قيمتها هم بالا مي ره ولي اين يار خريدارها مردم عادي و .... هستند درر قيمتهاي بالا و خريداران قديم حالا فروشنده هستند.

پ ن : اگر غلط املايي يا دستوري زياد داره و متن جالب نبود عذرخواهي ميكنم الان سفرم و با مبايل تايپ ميكنم.

soltan88 August 17th, 2010 10:58

سلام خدمت دوستان گرامی
به نظر من بازار بورس الان شکل حباب داره هر ان احتمال ترکیدن این حباب رنگی وجود داره
2سال پیش یادتونه بازار مسکن چه جور شد؟
یه عده اقا زاذه با گرفتن وامهای سنگین به اسم طرحهای زود بازده(هیچ طرحی نداشتند) امدند زمینهای کشاورزی مردم را خریدند(تصرف کردند)تفکیک کردند شهرک سازی کردند و بعد داد زدند اگه الان خونه دار نشید دیگه هم نمیشید.به جان زندگی مردم افتادند .تبلیغ کردند و این زمینهای مفت خوری شده را که تا (چندنسل بعذ هم شاید مسکونی نشه )با قیمت گزافی فروختند و بار خودشون را بستند و عده ای هم به امید سرپناهی تمام زندگی خوذشون را به باد دادند و خوذشون را زیر بار سنگینترین بدهیها و وامهای درصد بالا بردند و نردبان ترقی فرصت طلبان شدند

اما بازار بورس هم الان همان راه را میرود
در حالی که ساختو ساز مسکن به عنوان یکی از شاخصهای بزرگ اقتصاذ یک کشور از رونق افتاده و عملا ساخت وسازی در کشور صورت نمیگیرد و بیشتر صنایع بزرگ کشور هم یا تعطیل شده و یا در استانه تعطیلی قرار دارند و کشاورزی هم به علت شرایط بد جوی و واردات بی رویه محصول بدترین حالات به خوذ گرفته و کشاورزان نیز سرخورده شذه اند.
و در حالی که هیچ کار بزرگ و کوچکی حتی یک سوپر مارکت نیز تو جیح اقتصادی ندارد چگونه است که بازار بورس هر روز شاخصهای گذشته خوذ را یکی یکی میشکندو سر به فلک میکشد
البته فقط 1 ذلیل میتواند داشته باشد و ان هم پولهای سرگردان دست مردم که قبلا در بازارهای خودرو و موبایل وجود داشتند
به نظر من با توجه به مطالعات چند سال گذشته ام در بازار فارکس(نه بورس) بهتر است از این بورس فعلا فاصله بگیریم تا مثل ساختمانهای 2 سال پیش نشویم

ghoghnos August 17th, 2010 12:39

سلام
با تشکر از دوستان و مطالب مفیدشون
انچه مسلم است شاخص طی این 2 و 3 روزه در مرز 17000 واحد لاک شد شاید برخی از سهامداران حقیقی تحلیل مناسبی از بازار ارایه دادند واز بازار خارج شدند و نتیجتا بازار منفی شد به نظر شما این گفته من چقدر با واقعیت منطبق هست ؟
مسلم بسیار کم دلیلش رو شما بهتر از من میدونید :مگه چند درصد از بازار در دستان حقیقی ها هست که تاثیر شگرفی داشته باشه
خوب فوکوس ما باید بر روی حقوقی ها باشه (ضمنا اغلب حقیقی ها اسپیکولاتور هستند که بر خلاف برخی از دوستان به نظر من این نوع معامله نه تنها بد واخ نیست که برای بازار هم مفید هست که دلیل خودم رو دارم و حتی بازار ما به هج فوند ها هم احتیاج ضروری داره که باعث نقدینگی در سطح بالای میشه)
اغلب شرکتهای حقوقی متاسفانه ازلحاظ ساختار ی در سطح مطلوبی نیستند .
و حالا یه سوال اگه شما مدیر یک شرکت سرمایه گذاری باشید و 500 واحد نقدیگی در صندوق داشته باشید ( قصد نگه داری انرا نداشته و نباید داشته باشید ) و با توجه به وضع اقتصادی موجود در دنیا و کشورمون چه راه کاری برای سرمایه گذاری دارید تا ارزش زمانی پول شما لاقل کاهش پیدا نکند (افزایش پیدا کند چه بهتر)؟
ممنون از صبرتون

rasoulg August 18th, 2010 01:19

به نظر من بهترین کار داشتن سبد سرمایه گذاری است:
مقداری طلا
مقداری سهام (البته آنهم به صورت سبد و از صنایه کم ریسک مثل بانکی ها، دارویی ها، پیمانکاری ها و ..)
مقداری اوراق مشارکت
مقداری سپرده بانکی
و مقداری هم املاک (چون الان تقریبا در کف است.

maghz August 19th, 2010 14:57

با سلام خدمت آقا رسول و دوستان
آقا رسول اگه میشه موضوع را باز کنی و برایم بگویی که سبد سرمایه گذاری را چگونه تشکیل دهم بنده خارج از در آمد فارکس مقداری سرمایه دارم که سردرگم مانده ام که انرا کجا سرمایه گذاری کنم ممنونم از جوابی که میدهید .:)

maghz August 23rd, 2010 16:40

سلام

با سلام خدمت دوستان هیچکس دیگه سراغ این تایپیک رو نمیگیره و حتی دوستان
سوال من رو هم
بی پاسخ گذاشتند به هر حال ممنونم از
مباحث جالبی که ایجاد میکنید
ما هم در کنار شما از این مطالب سودمند استفاده میکنیم
حالاشما مارو قابل ندونید و جواب مارو ندید موفق و پیروز باشید .

masoud123 August 23rd, 2010 16:55

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله maghz (پست 424978)
با سلام خدمت آقا رسول و دوستان
آقا رسول اگه میشه موضوع را باز کنی و برایم بگویی که سبد سرمایه گذاری را چگونه تشکیل دهم بنده خارج از در آمد فارکس مقداری سرمایه دارم که سردرگم مانده ام که انرا کجا سرمایه گذاری کنم ممنونم از جوابی که میدهید .:)

سلام

دوست عزیز با توجه به مشکلات اقتصادی کشور و قوانین هر روزه بلکه هر ساعته و اجرای طرح هدفمند کردن یارانه، بهترین جا برای سرمایه گذاری اول خرید مسکن یا زمین و بعد خرید ارز(دلار، پوند، یورو) و در آخر خرید طلا (سکه یا شمش) می باشد. و اگر ترکیبی از این 3 مورد باشد هیچگاه شما ضرر نمی کنید.

موفق باشید.

rasoulg August 23rd, 2010 17:01

ببخشيد پست شما را نديده بودم!
بسته به اينكه سرمايه تان چقدر باشد و اين كه چند ماه يا سال مي خواهيد سرمايه گذاري كنيد، بايد يك سبد سرمايه گذاري تشكيل دهيد:
من در پست قبلي 5 زمينه سرمايه گذاري را آورده ام:
طلا،‌ سهام، اوراق مشارکت،‌ سپرده بانکی و املاک
شما سرمايه خود را 5 قسمت مي كنيد و در اين 5 زمينه سرمايه گذاري مي كنيد.
به همين راحتي!

maghz August 23rd, 2010 18:16

سلام دوستان عزیز
اول از آقا مسعود و رسول عزیز ممنونم بابت اینکه من رو قابل دونستید و جوابمو دادید
دوم اینکه آقا مسعود به نظر شما سرمایه گذاری در بخش مسکن میتونه به گونه ای باشه که
بعد از هدفمندی یارانه ها رشد کنه و به سود
برسه نمیدونم منظورم رو متوجه شدید یا نه
یعنی من میخوام راهی رو برای سرمایه گذاری پیدا کنم که بعد از
اجرای هدفمندی یارانه ها حالا اگه 100 درصد هم به سود نرسید 90 درصد به سود برسه
اگه راهی مد نظرتون هست راهنمایی بفرمائید
قبلا از نظر کارشناسانه شما دوستان سرمایه ای تقدیر و تشکر میکنم موفق و پیروز باشید.

masoud123 August 23rd, 2010 19:52

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله maghz (پست 426096)
سلام دوستان عزیز
اول از آقا مسعود و رسول عزیز ممنونم بابت اینکه من رو قابل دونستید و جوابمو دادید
دوم اینکه آقا مسعود به نظر شما سرمایه گذاری در بخش مسکن میتونه به گونه ای باشه که
بعد از هدفمندی یارانه ها رشد کنه و به سود
برسه نمیدونم منظورم رو متوجه شدید یا نه
یعنی من میخوام راهی رو برای سرمایه گذاری پیدا کنم که بعد از
اجرای هدفمندی یارانه ها حالا اگه 100 درصد هم به سود نرسید 90 درصد به سود برسه
اگه راهی مد نظرتون هست راهنمایی بفرمائید
قبلا از نظر کارشناسانه شما دوستان سرمایه ای تقدیر و تشکر میکنم موفق و پیروز باشید.

سلام

خواهش می کنم دوست عزیز

دوست من شما باید چند نکته را مد نظر داشته باشید، در واقع باید به گونه ای سرمایه گذاری کنید که 4 تا فاکتور اساسی رو در نظر بگیره، 1- ریسک شما کم بشه، 2- خواب سرمایه نداشته باشید، 3- امنیت در سرمایه گذاری داشته باشید و 4- سود کنید، ممکنه شما در بخشی به سود خوبی برسید ولی مثلا امنیت سرمایه گذاری نداشته باشید.

متاسفانه در ایران و با این قوانین موجود و وضعیت اقتصادی و سیاسی کشور غیر از 3 موردی که برای سرمایه گذاری گفتم(مسکن-ارز-طلا) مورد دیگری رو نمی بینم که 4 فاکتور اساسی رو داشته باشه و حتی توجیح اقتصادی داشته باشد.

اگر به سهام نگاه کنی متاسفانه در ایران جز باند بازی و رانت خواری چیز دیگری نیست و براحتی سرمایه شما را از چنگتون در میارن (متاسفانه 2 سال صابونش به تنم خورده)، همین شاخص قیمت بورس رو نگاه کنید، خود گویای همه چیز هست که در عرض 4-5 ماه بردنش به آسمون.

در مورد اواق مشارکت که آقای رسول گفتند متاسفانه با سودهای نجومی که می دهند 15 تا 17 درصد و تورمی که ما الان داریم (بالای 20% در بازار = 9% گفته بانک مرکزی) و همچنین طرح هدرمند کردن یارانه که باعث افزایش تورم حداق 30% می شود، قدرت پول شما هر سال کاسته می شود،

دوست من شاید شما در بخش مسکن به سود 90% یا 100% که می گید نرسی، ولی چند نکته می گم خود شما قضاوت کن. قرار یارانه ها هدرمند بشه، پس نیاز هست که قیمت بسیاری از کالا اصلاح بشه, از نون گرفته تا مواد سوختی و سایر موارد حتی هزینه کفن و دفن، قیمت که اصلاح بشه نیاز هست که قیمت ارز اصلاح بشه، اصلاح قیمت ارز باعث بالا رفتن قیمت طلا و قیمت تمام شده کالاهای وارداتی و حتی تولیدی میشه (متاسفانه از مواد خام و اولیه گرفته و حتی تازگیها مواد خوراکی و میوه و حتییییییییییی تسبیح وارداتی می باشد). در اینصورت به نظر شما قیمت مسکن ثابت میمونه؟؟؟

مورد دیگه اینکه اوج زادوولد در ایران بر میگرده به متولدین سالهای 58 تا 65 و 66 که این قشر از الان وارد بازار کار شده و می شوند و در شرف ازدواج و تشکیل خانواده می باشد که این قشر نیاز به مسکن دارند. معمولا سن ازدواج بین 25 تا 32 در نظر گرفته میشه که با یک حساب سر انگشتی تا سال 1395 اوج تقاضا برای مسکن می باشد(گروه های سنی 25 در پی خانه برای ازدواج و گروهای 30 به بالای در پی صاحب خانه شدن).

از طرف دیگر در حال حاضر نوعی رکود در بخش مسکن وجود دارد که احتمالا تا حدود 1 سال یا 1 سال و نیم دیگر این رکود ادامه دارد، از آنطرف حتی می توان با رهن و اجاره دادن آن به نوعی هم از خواب سرمایه کم کرد هم درآمدی داشت.

پس ما در بخش مسکن امنیت سرمایه داریم، خواب سرمایه نداریم، ریسک سرمایه گذاری بسیار کم می باشد و سود که به وقت مناسب حاصل می شود. :advise:

موفق باشید. :blush:

maghz August 24th, 2010 04:03

سلام
آقا مسعود ممنونم از توضیح کاملی که در این پست دادی
بنده خودم هم به مطلبی که در مورد خرید و سرمایه گذاری در بخش مسکن
گفتید اعتقاد داشتم ولی با اوضاع و احوال کنونی مملکت راستشو بخوای بنده مقداری
میانه روی پیشه کرده ام چون این مسکن مهر از یک طرف و از طرفی افت و خواب بازار مسکن
باعث شد که من از اینده مسکن بترسم.
راستی آقا مسعود شما باز هم بیشتر از امسال بنده در بازار اقتصاد سررشته دارید
میخواستم ببینم این موسسات مالی و اعتباری مملکتمان چگونه است و میخواهم نظر شما را راجع به آنها بدانم مثلا تعاونی کارسازان حدود 20%سود میدهد آیا می ارزد سرمایه را در این موسسات معطل کرد و آیا امنیت در اینگونه موسسات وجود دارد لطفا اگر وقت شریفتان را نمیگیرم هم نظر و هم جزئیاتی را در این مورد و مورد قبل بفرمائید .
ممنون از جوابتون موفق و پیروز باشید .

ساعت جاري 13:44 با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.