انجمن‌های سرمایه

انجمن‌های سرمایه (https://forum.sarmaye.com/index.php)
-   بورس تهران (https://forum.sarmaye.com/forumdisplay.php?f=4)
-   -   حذف یارانه ها و حذف صفر و تاثیر آن بر اقتصاد و زندگی مردم (https://forum.sarmaye.com/showthread.php?t=5474)

farhad fx February 2nd, 2010 16:43

حذف یارانه ها و حذف صفر و تاثیر آن بر اقتصاد و زندگی مردم

با سلام و خسته نباشید خدمت تمام دوستان عزیز
من چند وقته که این سوال برام پیش اومده که حذف یارانه و حذف صفر از پول کشور چه تاثیری بر اقتصاد و زندگی مردم داره و کلی هم تحقیق کردم ولی به نتیجه ی خاصی نرسیدم .
بعد تصمیم گرفتم این موضوع رو اینجا مطرح کنم تا دوستانی که اطلاعات بیشتر ی در رابطه با مسایل اقتصادی دارند ما رو هم بی بهره نذارن .
در ضمن از دوستان عزیز خواهش می کنم بحث سیاسی راه نندازن . که خدایی ناکرده مشکلی برای سایت بوجود نیاد.

hesam.124 February 2nd, 2010 17:29

همه چی بستگی به خوشه شما داره.
شما خوشه چندی؟

SA2000 February 2nd, 2010 17:52

مرکز آمار اعلام کرد
40 درصد مردم خوشه یکی شدند
مرکز آمار ایران اعلام کرد: با بررسی پرسشنامه‌های 17 میلیون خانوار، 40 درصد از مردم در خوشه 1 قرار گرفتند که در این ارتباط به یک نسبت مساوی 30 درصد از مردم در خوشه 2 و 3 قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز آمار ایران اعلام کرد: نظر به اینکه در روزهای اخیر سوالاتی در رابطه با مراجعه به سایت، نحوه تایید یا اعتراض به خوشه‌بندی و مطالبی از این دست، از جانب هموطنان و از طریق تماس با مرکز آمار ایران مطرح شده است، روابط عمومی مرکز آمار ایران لازم می‌داند اعلام كند: از 17 میلیون خانواری که در مرحله اول طرح جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی خانوار، پرسشنامه خود را تکمیل کرده‌اند، 40 درصد در خوشه اول، 30 درصد و در خوشه دوم و 30 درصد در خوشه سوم قرار گرفته‌اند.
[Only registered and activated users can see links. Click Here To Register...]

SA2000 February 2nd, 2010 17:54

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله SA2000 (پست 373261)
مرکز آمار اعلام کرد
40 درصد مردم خوشه یکی شدند
مرکز آمار ایران اعلام کرد: با بررسی پرسشنامه‌های 17 میلیون خانوار، 40 درصد از مردم در خوشه 1 قرار گرفتند که در این ارتباط به یک نسبت مساوی 30 درصد از مردم در خوشه 2 و 3 قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز آمار ایران اعلام کرد: نظر به اینکه در روزهای اخیر سوالاتی در رابطه با مراجعه به سایت، نحوه تایید یا اعتراض به خوشه‌بندی و مطالبی از این دست، از جانب هموطنان و از طریق تماس با مرکز آمار ایران مطرح شده است، روابط عمومی مرکز آمار ایران لازم می‌داند اعلام كند: از 17 میلیون خانواری که در مرحله اول طرح جمع‌آوری اطلاعات اقتصادی خانوار، پرسشنامه خود را تکمیل کرده‌اند، 40 درصد در خوشه اول، 30 درصد و در خوشه دوم و 30 درصد در خوشه سوم قرار گرفته‌اند.

اینم از اون حرفاست! مطمئنا مرکز امار درست شمرده!

SA2000 February 2nd, 2010 18:04

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله farhad fx (پست 373251)
من چند وقته که این سوال برام پیش اومده که حذف یارانه و حذف صفر از پول کشور چه تاثیری بر اقتصاد و زندگی مردم داره و کلی هم تحقیق کردم ولی به نتیجه ی خاصی نرسیدم .
بعد تصمیم گرفتم این موضوع رو اینجا مطرح کنم تا دوستانی که اطلاعات بیشتر ی در رابطه با مسایل اقتصادی دارند ما رو هم بی بهره نذارن .
در ضمن از دوستان عزیز خواهش می کنم بحث سیاسی راه نندازن . که خدایی ناکرده مشکلی برای سایت بوجود نیاد.

من احتمال می دم تمامه قیمت ها مینیمم دوبل بشه.
مخصوصا اگه 3 تا صفر حذف بشه در عرضه 2 سوت $ میشه 2 تومن!

ghoghnos February 2nd, 2010 20:11

سلام
دوفاکتور تاثیر گذار بر اقتصاد ما هستند
در مبحث حذف رایانه : در صورت حذف این قیمت بنزین 4 برابر برق 5 یا 6 برابر و..حداقل نرخ رسمی 40 تا 50 درصد تورم خواهد بود و میزان پرداختی یارانه ها به هر خانواده چیزی در حدود 10 تا 15 درصد در بهترین حالت از تورم رو جبران خواهد کرد البته اینها همه بر روی کاغذ هست در عمل ممکن چیزی دیگه ای باشد
بعلت بی ارزش بودن پول کشورمان که دلایل بی شماری دارد شاید حذف صفر دلیل منطقی داشته باشد اما سوال این هست در صورت حذف ایا باز هم دولت جلوی افزایش دلار رو خواهد گرفت ؟ در صورت افزایش (که این احتمال وجود دارد ) دوبار شاهد افزایش تورم خواهیم
با وجود این عوامل پیش بینی دقیق تورم قدری مشکل است اما بحث اصلی این است که ما ابزار های لازم برای جلوگیری تورم در دست نداریم
نبود بازار اوراق قرضه مناسب که یکی از ابزار های مفید برای جلوگیری از تورم -نبود بازار های مشتقا ت مالی که کمک بزرگی به شرکتها خواهد کرد-نبود تولید به حدی که تا حدودی تب تورم رو کاهش دهد (تورم ناشی از این اقدام باعث افزایش ذستمز دها و قیمت تمام شده کالا خواهد شد نتیجتا قدرت رقابتی کالا کاهش پیدا خواهد کرد) نبوذ زیر ساخت ها مناسب در صورت ازاد سازی کالا همه وهمه دست به دست هم داده که مشکل تورم به راحتی قابل حل نباشد که نیاز به تفکر بیشتر در این زمینه هست
نظر شخصی است

auto_chartist February 2nd, 2010 21:29

سلام
ببخشيد من الان خوشه چندم؟؟

javadzamani2007 February 3rd, 2010 00:25

دوستان اگه میخوان علمی بحث کنند لطفا تیتر تاپیک رو هم درست کنند:
حذف یارانه ها یا هدفمند کردن اونها؟
چون تا اونجا که من میدونم چیزی با عنوان حذف یارانه ها وجود نداره.

farhad fx February 3rd, 2010 13:11

همه ي مردم يه حدسهايي مي زنن ولي هيچ کدوم دليل و منطقي رو براي حدس و گمان خودشون بيان نمي کنند .
به طور مثال دوستمون SA2000 حدس مي زنن که همه چي دوبل ميشه ولي اينجا يه سوال پيش مياد که ! چرا و به چه دليل ؟
هدف بنده از ايجا اين تاپيک اين بود که اين موضوع رو دوستاني که اطلاع از مسايل اقتصادي دارن از لحاظ کارشناس بررسي کنند .

mah February 3rd, 2010 13:43

در مورد حذف 3 تا صفر
صرفا یک کار حسابداری هست برای اینکه اعداد خیلی بزرگ شده، راحتتر می شه نوشت.

این کار فقط ممکنه یک اثر روانی داشته باشه که پول قدرت پیدا کرده. ولی در واقعیت تا زیر ساخت اقتصاد درست نشه، باز همین تورم رو خواهیم داشت.

masoud123 February 3rd, 2010 13:44

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله farhad fx (پست 373386)
همه ي مردم يه حدسهايي مي زنن ولي هيچ کدوم دليل و منطقي رو براي حدس و گمان خودشون بيان نمي کنند .
به طور مثال دوستمون SA2000 حدس مي زنن که همه چي دوبل ميشه ولي اينجا يه سوال پيش مياد که ! چرا و به چه دليل ؟
هدف بنده از ايجا اين تاپيک اين بود که اين موضوع رو دوستاني که اطلاع از مسايل اقتصادي دارن از لحاظ کارشناس بررسي کنند .

دوست من شما لازم نیست بشینی حدس و گمان دیگران رو بررسی کنید, حقیقت همیشه در تاریخ هست, اگه شما به 2 کشور ایتالیا و ترکیه نگاهی بندازی, این 2 کشور هم چند صفر از واحد پولشون حذف کردند, در 2-3 سال اولی که این اتفاق در این کشورها افتاد یک تورم بین 20 تا 35 درصدی بوجود آمد که ناشی از حذف صفر در واحد پول بود,

یک نگاهی هم به اروپا و تغییر واحدهای پولی اگر بندازی, برای نمونه کشور توسع یافته و پیشرفته ای مثل فرانسه بعد از تغییر واحد پولش به یورو یک تورم 5-10 درصدی بوجود آورد, حال شما تصور کن در کشوری مثل فرانسه اون تورم بوجود اومد که اگر همین تغییر در ایران اتفاق بیافته, بدلیل ضعف اقتصاد ما و نبود پشتوانه پولی, تورمی حدقل بین 25-40 درصد فقط برای تغییر پول به کشور وارد میشه :(

albertini February 3rd, 2010 13:45

از شروع سال 2005 ترکیه 6 صفر را از واحد پول خود حذف کرد .با نگاهی به تورم ترکیه قبل و بعد از 2005 به نظر میاد این امر باعث

کاهش تورم شده.

2000 65
2001 39
2002 45.2
2003 45.2
2004 25.3
2005 9.3
2006 8.2
2007 9.8
2008 8.7
2009 10.4

farhad fx February 3rd, 2010 14:36

حذف سه صفر از واحد پول نه تنها راه حل مناسبي براي مهار تورم نيست بلکه باعث افزايش تورم نيز مي شود.
در صورت حذف سه صفر از واحد پول هر هزار تومان با يک تومان برابر خواهد شد. با يک بررسي اجمالي در صورت هزينه خانوار اقلام بسياري را پيدا مي کنيم که کمتر از هزار تومان مبادله مي شوند
با حذف سه صفر از واحد پول قطعا قيمت هاي جديدي براي اين دسته از کالاها تعيين خواهد شد که قطعا به نفع مصرف کننده نخواهد بود. به عبارت ديگر رفتار فروشنده به سمت افزايش بهاي کالا به سمت يک واحد از واحد جديد پول پيش خواهد رفت.
فروشنده اي که کالاي خود را تا قبل از حذف صفر از واحد پول 250 تومان مي فروخته است، اينک کالاي خود را بايد دو ريال و نيم بفروشد. در بهترين حالت او براي رهائي از مشکل پول خرد و محاسبات نرخ کالاي خود را به سه ريال افزايش خواهد داد. محاسبه بهاي کالا در حال حاضر و با اين تعداد صفر مشکل است و حذف صفر مشکل فعلي را حل مي کند، اما مشکلي با عنوان محاسبه بهاي جديد کالا را اضافه مي کند.

این هم لینک مطلب :

Mehrdad-FX February 3rd, 2010 15:31

چند نکته

با درود فراوان

به نظر من حذف 3 صفر و حذف یارانه ها تنها دو پارامتر از ده ها پارامتری هستند که میتونن روی تورم و وضعیت اقتصادی مردم تاثیر بذارن. پارامترهای دیگه هم بعضاٌ به همین شدت در حال تغییر هستند که نمیشه بدون درنظر گرفتن اونها وضعیت اقتصادی رو پیش بینی کرد. احتمال اعلام ورشکستگی بانکها، اعمال تحریمهای جدید و پارامترهای مشابه که همگی ازشون خبر داریم میتونن چنان طوفانی به پا کنن که بعید میدونم هیچ اقتصاددانی بتونه حدسی نزدیک به واقعیت درباره تورم و دیگر شاخصهای اقتصادی داشته باشه.
وضعیت اقتصادی کشور ما رو با هیچ کشور دیگری نمیشه مقایسه کرد و گفت مثلا بعد از حذف 3 صفر تورم بالا میره یا پائین چون تجربه در کشورهای دیگه اینطور میگه. چون تو کشورهای دیگه ثبات وجود داره و پارامترهای دیگه اقتصادیشون زیاد متلاتم نیستند.

موفق باشید

L0RD February 3rd, 2010 15:59

نیازی به بحث علمی نیست! حساب 2دوتا4تاست

قیمت اجناس مصرفی مردم بین 2 تا 4 برابر میشه !

آب ،برق،گاز و ... تقریبا 4 برابر میشه...

و ...

در قبالش چی میگیرید؟ ماهانه 10 الی 20 هزار تومان!!!

یعنی هزینه شما تقریبا 10 برابر میشه ولی بشما چون حقوق بالای 300 هزار تومان میگیرید به چشم مرفح بیدرد نگاه میشه.

ول کنید بحثهای علمی رو... ببینید عقلتون چی میگه؟ببینید تاالان با این قیمتها مردم به چه بدبختی شکم خودشون و خانوادشون رو سیر کردند و از این ببعد چی میشه!و چه راندخوارانی که سرمایهاشون از این طرح 1000 برابر میشه.طرف خودش و زن و بچش دارند کار میکنند تا فقط بتونند زنده بمونند توقع دارید با این طرح چیکار کنند؟!

با یک حساب سر انگشتی میتونید بفهمید چه خواهد شد؟!بله درسته! آمار دزدی 100 برابر میشه.آمار فحشا 500 برابرمیشه.قاعدتا تاثیر بسیار بد و مستقیم روی زندگی مردم خواهد گذاشت.و مردم را بدبخت تر خواهد کرد.

یارو 4 طبقه خونه داره رفته تو خوشه 2 مستاجر همین آدم حتی یک ماشین هم نداره رفته خوشه 3 !!مسخره بازی تا این حد؟

در مورد حذف صفرها هم خواهید دید چه کار با تورم خواهد کرد.

در مورد این مباحث زیاد لازم نیست کتاب بخونید و کلمه های علمی بکار ببرید...نه!فقط کافیه یکم فکر کنید ببینید که این ملت چطور به روز سیاه خواهند نشست..

persiansarmaye February 3rd, 2010 17:12

اگر حذف صفر با اعمال یک واحد اعشاری نباشه باعث تورم خواهد شد. منظورم از اعشار واحدی مثل سنت هست. بطور مثال اگر کالایی 1400 ریال باشه، و سه صفر حذف بشه، بدون شک فروشنده اون رو به قیمت 2 (واحد جدید) خواهد فروخت و نمیاد قیمتش رو 1 بکنه. منتها اگر عاقل باشند و واحد اعشاری هم بگذارند، همچین کالایی ارزشش 1.4 میمونه. درواقع با واحد اعشاری ارزش پول حفظ خواهد شد... گرچه فکر نکنم همچین کاری انجام بشه.

tim1340 February 4th, 2010 04:34

با سلام
حذف صفرها از پول ملی یک کشور قبل از هرچیزی موضوعی روانی و اجتماعی است.البته نباید بعد سیساسی و تبلیغاتی انرا هم بکنار گذاشت.هنگامی که در جامعه ای در اثر افزایش قیمتها رقمی که مدتی قبل برای کالا و یا خدمات خاصی تلفظ میگردید بصورت دهگانی افزایش یابد و هنوز حافظه جامعه قابلیت مقایسه ارقام قبل و جاری را دارا میباشد بیشک گرانی و تورم باعث ایجاد سوژه ای داغ و مهم برای بحث و گفتگو اقشار میشود.حتی اگر این معضل محصولی بمیراث مانده از سیساستهای اشتباه قبلی باشد و یا سیستم جاری مقصر باشد برای دست اندرکاران فعلی باعث کاهش محبوبیت و نیز رای است.چنانچه سیستم نتواند چاره ای اساسی برای این تورم و گرانی بیاندیشد توسل به چنین سیاستهایی گاهی ناگزیر میشود زیرا تاریخ نشان داده است که عدم تعادل اقتصادی و یا افزایش اختلافات طبقاتی یکی از مهمترین عوامل تنشهای اجتماعی است که گاهی منجر به حوادث غیر قابل پیش بینی و یا تغییرات بنیادی در جامعه میگردد علی الخصوص که بحرانهای ناشی از مسائل سیاسی-اجتماعی نیز مزید بر علت باشد.
.مسئله گرد کردن قیمتها به بالا در هنگام گذر جامعه اروپا به پول واحد بخصوص در کشورهای نسبتا فقیرعضو اتحادیه اروپا مشکلاتی بوجود اورده بود
اما میتوان با ضرب و نشر پول خرد در اوحاد مناسب از این کار جلوگیری نمود و بیشک در سیستم های اقتصادی مرکزیت خواه و نیمه دولتی با وضع قوانین و یا تعیین نرخ ثابت نیز میتوان راه حلی نه چندان مطلوب یافت.
مسائلی که برخی دوستان در مورد تورم گفتند متاسفانه ناشی از تعریف نادرست و یا نارسا از مفهوم تورم میباشد.میدانید که تورم مستقیما تابع مقدار پول در گردش است.پس دولت میتواند در هنگام تعویض پولهای قدیمی با جدید بمقدار مورد نیاز حجم پول را کنترل کند.بدون شک افزایش شدید پولهای تقلبی و نیز بنوعی اطلاع از سرمایه های زیر تختی و وادار کردن این ارقام به اقتصاد و همچنین اطلاع از دارایی های مردم را هم میتوان علتی دیگر برای این امر قلمداد نمود.یادتان باشد در یک کشور فقط یک نهاد میتواند بمعنی واقعی تورم ایجاد کند و انهم نهادیست که مسئولیت چاپ و نشر پول را عهده دار است.این نهاد ممکن است بانک مرکزی و یا یک نهادی مانند مقام اول دولت و یا متولی امور اقتصادی کشور باشد.برای درک بهتر تورم میتوان کل کشور را مانند یک مزایده بزرگ که هرگونه کالا و خدمات در ان بفروش میرود تصور نمود.
از نان تا خانه و از لباس تا وسایل خانه و هرچیزی که بتوان با پول خرید در این مزایده و حراجی است.حال اگر بدست کسی پول بیشتری بیاید چه خواهد کرد؟معلوم است که قیمت را بالا خواهد برد.زیرا او نیز برای تامین مایحتاج خود مجبور به رقابت با دیگران برای بدست اوردن کالا و خدمات لازمه است.امیدوارم این مثال کمی روشن کننده باشد.

Hosein Jun February 4th, 2010 09:53

پیشنهاد دوستان برای حفظ ارزش دارایی ها در این شرایط چیه؟
آیا بهتره موجودی ریالی خودمون رو تبدیل به ارز دیگه ای کنیم؟ یا بهتره تبدیل به کالایی مثل شکر نفت بنزین طلا یا اینطور چیزها بکنیم؟

L0RD February 4th, 2010 10:13

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله Hosein Jun (پست 373549)
پیشنهاد دوستان برای حفظ ارزش دارایی ها در این شرایط چیه؟
آیا بهتره موجودی ریالی خودمون رو تبدیل به ارز دیگه ای کنیم؟ یا بهتره تبدیل به کالایی مثل شکر نفت بنزین طلا یا اینطور چیزها بکنیم؟

جسارتا نظر من اینکه به هیچ عنوان گول قیمت های طلا رو نخورید!اینها به راحتی هر چقدر که بخواهند طلا به بازار میفروشند و چون سازنده خودشون هستند هیچ ضرری نخواهند کرد!و با این کار ریال را از مردم خواهند گرفت!اما هیچ وقت نمیتوانند ارز تولید کنند و بنظر من با این حذف صفرها و پیامداینها ارزش ریال به شدت کم خواهد شد.و بهترین کار خرید ارز میباشد.احتمال 2 برابر شدن نسبت برابری ها هست.الان خیلی ها پولهاشون رو از بانکها به همین دلیل ها خارج کردند.

البته این نظر بنده بود شاید هم درست نباشه

ahooramazda February 4th, 2010 15:37

در خوش بینانه ترین حالت به این صورت خواهد بود :
در حال حاضر بنزین سهمیه ای با قیمت هر لیتر ۱۰۰ تومان و بنزین آزاد با قیمت ۴۰۰ تومان عرضه می شود اما پیش بینی می شود که با فرض ثابت بودن قیمت جهانی نفت، دست کم قیمت بنزین به لیتری ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان افزایش پیدا کند.

قیمت هر لیتر گازوئیل نیز در حال حاضر ۱۶ تومان است ولی پیش بینی می شود که این ماده سوختی به حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان برسد.

قیمت برق هم دست کم چندین برابر خواهد شد. هم اکنون شرکت برق در فیش برق، در کنار هزینه ماهانه برق، رقم دیگری را با عنوان رقم یارانه های پرداختی دولت، قرار داده است که این رقم معمولا پنج تا شش برابر پولی است که شهروندان در حال حاضر به عنوان هزینه برق پرداخت می کنند. با تصویب این لایحه، شهروندان ایرانی باید این رقم را به عنوان هزینه برق پرداخت کنند.

در ضمن توزیع صحیح یارانه ها بین مردم نیاز به کارشناسی و برنامه ریزی دقیق دارد که با توجه به عمکردهای گذشته دولت بعید به نظر میرسد.

farhad fx February 4th, 2010 17:06

بیرون کشیدن پول از بانکها باعث ورشکسته شدن بانکها می شود که این امر خود باعث ایجاد تورم می شود .

isar February 4th, 2010 21:28

سلام

دوستان لطفا توجه داشته باشند که اعمال سیاستهای اقتصادی در این برهه از زمان بیشتر جنبه سیاسی داره.
یعنی باید دید سیاستهای دولت نسبت به ملت، به کدام سمت حرکت میکند :

سیر کردن مردم ؟ ( افزایش قدرت خرید - افزایش رفاه - ... )

گرسنه نگه داشتن مردم ؟ ( کاهش رفاه - افزایش مشکلات مردم و دست و پا زدن مردم در مشکلات خودشون - ... )

فکر کنم با یک نگاه سطحی هم به چند دهه اخیر میشه هدف از این تغییرات رو فهمید و اصلا احتیاجی به ضرب و تقسیم نیست.

پ . ن : این پست فقط یک دیدگاه از هزاران دیدگاه هستش.
پ . ن : حذف و ویرایش پست به صلاح دیده مدیران است.

hoka2417 February 5th, 2010 19:47

با سلام .....
در مورد حذف یارانه ها که موضوع کاملا روشنه....هزینه زندگی شما میشه سه برابر .کسری بوجه دولتم به دلیل تورم هر سال زیادتر میشه
برداشتن 3 تا صفرم از واحد پول کشور بجز هزینه چاپ اولیه اسکناس و افزایش تورم عواقب وخیم کوچک بزرگ مختلفی برای اقتصاد این جامعه دارد.

masoudforex February 6th, 2010 02:24

حذف صفر از پول معمولا نياز به پيش بيني هاي اوليه و دقيق مشكلات پيش رو براي اين كار و تعيين راهكارهايي مناسب براي برخورد مناسب با مشكلات اين تصميم دارد و هرچه دقيقتر و سريعتر و مناسبتر باشد مطمئنا تاثير تورمي اين كار كمتر ميباشد اما در ايجاد يك شك اوليه در تورم هيچ شكي نيست اما ميزان آن ميتواند متفاوت باشد كه نگاهي به حذف صفر در كشورهاي پيشرفته تر در مقابل كشورهاي ضعيف تر اين را بهتر نشان ميدهد.
اما حذف صفر در حال حاضر در ايران با توجه به تحريمهاي موجود بر كشور و در عين حال كاهش شديد درآمدهاي نفتي كه اصلي ترين منبع درآمد در كشور ميباشد و پيش بيني كمتر شدن بيشتر آن كه باعث كاهش ذخاير ارزي شده است و در زمان يك رونق نفتي قائدتا شاهد افزايش ميزان مصرف داخلي هستيم اما تقاضاها با سرعت كمتري تعديل ميشوند براي زمان ركود بعد از رونق لذا بايد تمهيدات بيشتري ديده شود وگرنه تاثير تورمي بازهم بيشتر خواهد بود.
ميزان كاهش زياد در حجم فعاليت اكثر كارخانه هاي داخلي مطمئنا علامت بدي است در تامين نياز و تقاضا كه مطمئنا ادامه هم خواهد داشت در صورتيكه بايد با منطقي كردن نرخ ارز و كاهش ارزش پول ملي و خريدهاي تضميني توليدات كارخانه و افزايش تعرفه هاي گمركي توسط دولت تشويق كرد كارخانه ها را به توليد بيشتر هم براي خروج كمتر ارز كه ارزشمندتر است در اين زمان كه البته بعد از گذر از اين زمان قابل اصلاح مجدد ميباشد درصورتيكه تصميمات دقيقا عكس اين ميباشد.
بانكهاي مركزي مستقل يكي ديگر از عوامل در ميزان تاثيرگذاري تورم حاصل در حذف صفرها ميباشد كه متاسفانه در ايران ما شاهد آن نيستيم.
ميزان و حجم جذب سرمايه گذاري خارجي قبل و بعد از كاهش صفرها يكي ديگر از عوامل تاثير گذار بر ميزان تورم خواهد بود و همينطور حجم خروج سرمايه هاي داخلي از كشور .
اما در ايران ما همزمان شاهد هدفمند كردن يارانه ها نيز هستيم لذا تاثير تورمي باز هم بيشتر و بيشتر خواهد بود.
و هزاران دليل تاثير گذار ديگر ...

اجراي حذف صفرها همزمان با هدفمندي يارانه ها به نظر ميرسد تصميم مسئولان است لذا تصميم عاقلانه ايجاب ميكند كه تصميمات جداگانه و در زمانهاي متفاوت گرفته شود وگرنه شواهد و شرايط نشان از غير قابل پيش بيني بودن تاثير تورمي آن است.

sohrabibroker February 18th, 2010 14:02

خرید کالا برای در امان ماندن از تورم

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله farhad fx (پست 373251)

با سلام به تک تک دوستانی که در این تاپیک نظرات خود را دادند "من هم نظر شخصی خود را می دهم "
برای اینکه از این تورم در امان بمانیم چه کنیم؟
سبد کالایی من:
1. خرید دلار
2. بسیاری از دوستان نظر به خرید دلار داده اند و گفته اند حد اقل تا 1300 تا 1400 بالا می ره" من نظرم به این دوستان اینه که سکه طلا بخرند "در کل روند جهانی طلا هم رو به بالا می باشد و با توجه به ریسک دلار در ایران و تاجران "طلا را در ایران به دلار می خرند اگر جهانی طلا رو به پایین شود دلار رو به بالا خواهد شد پس دلار کاهش جهانی طلا را پوشش می دهد"و در سال 89 ما سکه را زیر 300 نخواهیم دید "
3.سهام شر کتهای فولادی در سال 1010
4.خرید هر نوع کالایی که می توانید انبار کنید "به شخصه فعال بازار آهن هستم"هر چی نقدینگی داشتم تبدیل کالا کرده ام در سبد خودم ریال نمی گذارم "فقط کالا"
در حال حاظر سهام فولاد مبارکه 190 تومان
دلار آمریکا 1010 تومان
سکه طلا امامی 265000
میلگرد 700 تومان "تنها 6 ماهه دیگه یک پست می زنم و مقایسه قیمت با امرو ز می کنم
در کل من نظرم کالا"حتی کاغذ دستشویی"
با توجه به 1. ریسک دلار2. یارانه ها در ایران 3. حذف صفرها 4.روند جهانی کالا ها خروج از بحان اقتصادی
دوستان مخالف راهنمایی کنند شاد باشید

mehran2008 March 11th, 2010 22:32

با سلام،

فقط دعا کنید یارانه هایی که قراره به مردم داده بشه مثل ورود به دانشگاه نشه. اولش خیلی قشنگ بود و همه کنکور می دادن و هر کی قبول می شد می رفت دانشگاه ولی بعد شد سهمیه ای و ....

شاید حرفم در نگاه اول خنده دار به نظر برسه ولی همچین بعید هم نیست. این هم اگه سهمیه ای بشه که دیگه....

خدا همه رو عاقبت بخیر بکنه.

farhad fx December 19th, 2010 03:30

با دورود فراوان

با اعلام شدن قیمت جدید بنزین :( و حذف یارانه ی اون حیفم اومد که این تاپیک خاک بخوره ، از اینرو از دوستان گلم می خوام نظراتشون رو در باره عواقب اقتصادی این تصمیم دولت بیان کنند .
-------- -
به نظر من از فردا ماشینهامون رو می زنیم توی پارکینگ و یه الاغ میخریم :p و از مزایای هوای پاک و سالم لذت می بریم .
فقط این وسایل نقلیه ی جدید ممکنه به ظاهر شهر یه مقدار جزیی ضربه بزنن ، چون طفلیا به جای بنزین مجبورن از علفهای توی بلوارها استفاده کنن :p :p
---- -
پیروز باشید

ar460ash December 19th, 2010 10:52

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله farhad fx (پست 455107)
با دورود فراوان

با اعلام شدن قیمت جدید بنزین :( و حذف یارانه ی اون حیفم اومد که این تاپیک خاک بخوره ، از اینرو از دوستان گلم می خوام نظراتشون رو در باره عواقب اقتصادی این تصمیم دولت بیان کنند .
-------- -
به نظر من از فردا ماشینهامون رو می زنیم توی پارکینگ و یه الاغ میخریم :p و از مزایای هوای پاک و سالم لذت می بریم .
فقط این وسایل نقلیه ی جدید ممکنه به ظاهر شهر یه مقدار جزیی ضربه بزنن ، چون طفلیا به جای بنزین مجبورن از علفهای توی بلوارها استفاده کنن :p :p
---- -
پیروز باشید

آقا بنزین رو ولش کنید گازوییل رو ببینید از 16.5 شده 350 :blink:

بنزین تاثیر چندانی روی قیمت کالاها نداره اما گازوییل....

vahhab December 19th, 2010 11:30

درود به همه دوستان،
دوستان گاز كه ديگه تركونده. 500 تومان يك باك گاز شده 5000 تومان. آخه اين كجاش عدالته؟
ديشب سوار يك ماشين شخصي شدم، بنده خدا مي گفت كه امشب مي خوان يارانه ها را بدن، مي گفت انشاءالله فردا (يعني امروز) مي رم تا بيمه ماشين رو درست كنم.
كلي واسه خودش نقشه كشيده بود. احتمالا امروز كه رفته تو صف گاز، بيچاره اين جوري :blink: :o :cry: شده.
موفق باشيد.

پ.ن: بر پدرش لعنت. كي؟ نمي دونم! شما مي دونيد؟

farhad fx December 19th, 2010 12:18

GAME OVER
شدیم

soltan88 December 19th, 2010 12:56

سلام دوستان
چرا منفی بازی در میارید
مثبت بیندیشید
فقط گرانی سوخت را نبینید و قنبرک بزنید موجودی بالای حساب بانکی را ببینید
کی فکر میکرد یه باره 810000رییییییییال تو حسابش ببینه؟تازه 40000ریال یارانه نان؟؟؟؟؟؟؟
شما گرانی برق را نبینید سیاهی زیبای شب را ببینید اصلا اگه از اول قرار بود شب روشن بشه همون موقع شب هم روز افریده میشد
خاک خوردن ماشین تو پارکینگ را نبینید خلوتیخیابان و زیبایی هوا را ببینید
اگه نمیتونید با ماشین رفت امد کنید اشکالی نداره پیاده روی میکنید برا رسیدن سر کار میدوید خوب ورزش میکنید سالم میمونید
موج منفی را بیخیال شید سیگنال مثبت بدهید
تازه یارانه ها به ضرر دهک اول دوم هست ما که دهک بیستم هم نیستیم
سختی همین 50تا 60ساله بفیه اش راحته راحته
من به نوبه خودم عید یارانه ها را بر دولت کبیر تبریک میگم ایشالله 100ساله دیگه هم یارانه بگیریم
اقا اصلا بیخیال
فقط مثبت بیندیشید

Mojtaba.s December 19th, 2010 13:52

یادمه یه سری از دوستان قبل از سهمیه بندی بنزین یه همچین حرفایی میزدن ولی دیدین که چندان تاثیری نداشت..چه بخوایم چه نخوایم این کار باید یه روزی انجام میشد همون طور که تو بیشتر کشورهای دنیا قبل این انجام شده ..اگه میخوایم جایی واسه پیشرفت داشته باشیم باید این کار صورت بگیره(این نظر شخصیه منه بدون هیچ تعصبی به شخص یا چیز دیگه ای)... متاسفانه خیلیا تو ایران هم خدا رو میخوان هم خرما رو.

mahyar_bt December 19th, 2010 14:13

سلام
من یکی که بحث علمی... بلد نیستم :دی
فقط از مشاهداتم میگم http://forum.iran-egold.com/images/smilies/21.gif
دیشب در جمع خانواده = همه لعن نفرین میکردن http://forum.iran-egold.com/images/smilies/2.gif
امروز صبح در دانشگاه=همه فحش میدادن :دی
امروز ظهر در بازار= فحش+لعن نفرین + تفکر برای گرون کردن اجناسشان ! http://forum.iran-egold.com/images/smilies/2.gif

ادامه دارد ....

naderia December 19th, 2010 14:32

با سلام

جوی آبی که یکی دو ساله قراره از روی آن بپریم ، پریدن رو امروز شروع کردیم انشاالله که وسط این جوی آب نیافتیم

دوستان اینرو بدونیم که این حرکت یک حرکت سازنده به نفع کشور هست بشرط مدیریت آن

ومطمئن باشید هیچ اتفاقی ناشایستی روی نخواهد داد دلیل آن هم کاملا مشخصه تازه یک اقتصاد ناسالم داره یه مقدار سر به راه میشه

بله اگر یک اقتصادی داشتیم که مثلا 5 درصد تورم را یدک میکشید میشد گفت که یله چند برابر شدن حامل های انرژی میتونه تاثیر تورم زایی مخربی را در اقتصاد خانواده ها داشته باشه نه اقتصادی که ظرف یک مدت زمانی محدود نوسانات شدید تورمی را تجربه کرده

حالا فرض کنید یک تورم 20 درصدی بشه 30 درصد آیا این امر بنظر شما تازگی داره ؟ مسلم که نه

و این جریان شاید در کوتاه مدت آنهم خیلی کوتاه تبعاتی داشته باشه اما مطمئنا در راه درستی افتاده

همه ما ایرانی و عاشق ایران و دوستدار هم هستیم پس انشالله که این طرح و یا بهتر بگم قانون بنفع همه مردم باشه

ar460ash December 19th, 2010 14:40

قیمت ارد با شیب خیلی خیلی خیلی ملایم 40 برابر شد

دوستان به قول آقای فربیرز رییس دانا نوع جدیدی از انجام اصلاحات توسط ا.ن. به ثبت رسید:

توهم درمانی

یعنی در طبقه کم درآمدبا وعده های پرداختهای پول یارانه ها توهم ایجاد کرد و آنها رو با خود همراه کرد

majid61 December 19th, 2010 14:41

ظهری رفتم گاز بزنم دیدم یه کم صف خلوت شده اومدم نازل را بردارم که گاز بزنم یارو از اون دور داد زد آقا اول قیمت را بخون بعدا بزن، منم اینجوری شدم:blink::whoow:
گفتم چرا اینقدر گرون شده .مسئول جایگاه گفت به خاطر اینکه صف گاز خلوت بشه:laugh:.گفتم عجب راه حل توپی:blink:

Mostafa F December 19th, 2010 14:41

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله Mojtaba.s (پست 455130)
یادمه یه سری از دوستان قبل از سهمیه بندی بنزین یه همچین حرفایی میزدن ولی دیدین که چندان تاثیری نداشت..چه بخوایم چه نخوایم این کار باید یه روزی انجام میشد همون طور که تو بیشتر کشورهای دنیا قبل این انجام شده ..اگه میخوایم جایی واسه پیشرفت داشته باشیم باید این کار صورت بگیره(این نظر شخصیه منه بدون هیچ تعصبی به شخص یا چیز دیگه ای)... متاسفانه خیلیا تو ایران هم خدا رو میخوان هم خرما رو.

سلام رفیق
من خیلی دوست یکی از اینها یعنی خدا یا خرما به مردم برسه ولی متاسفانه هیچکدوم نمیرسه تجربه چند سال گذشته اینو نشون میده...
حالا اگر قراره به همه به یه نسبت یارانه بدن خوب چرا یارانه ها رو به شیوه قدیمی به مردم نمی رسونن! شما مطمئنید اون مقداری که صرفه جویی میشه برا مردم هزینه میشه؟؟ نهاد مستقلی سراغ دارید نظارت داشته باشه؟؟

برا پیشرفت هم باید برنامه ریزی داشت حالا کی برنامه ریزی کنه؟ من؟ من که بی سوادم؟ پس کی؟ ار ه کارشناسان با مدرک تحصیلی معتبر که وقتی از تورم و یارانه حرف میزنن احساس کنم از من بیشتر میدونن یا حداقل چند نفر از اساتید فن اقتصاد اون حرفا رو تایید کنن.

در ضمن در کشورهای دیگه اگه قیمت ها به نرخ واقعیه و ازشون مالیات میگیرن در مقابل تسهیلات خیلی زیادی در اختیارشون میذارن که مطمئنا شما بهتر میدونید رفیق...

لابد میگید ما اول راهیم باید ریاضت پیشه کنیم! ولی مشکل اینجاست مسیر اشتباست...
موفق باشید...

mahyar_bt December 19th, 2010 15:08

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله majid61 (پست 455134)
ظهری رفتم گاز بزنم دیدم یه کم صف خلوت شده اومدم نازل را بردارم که گاز بزنم یارو از اون دور داد زد آقا اول قیمت را بخون بعدا بزن، منم اینجوری شدم:blink::whoow:
گفتم چرا اینقدر گرون شده .مسئول جایگاه گفت به خاطر اینکه صف گاز خلوت بشه:laugh:.گفتم عجب راه حل توپی:blink:

یکی از دوستان هم میگفت سرپرست یکی از جایگاه های گاز که از اقوامش هست بهش گفته از صبح تا حالا کلی کسری اوردن ملت میومدن گاز میزدن بعد پول نداشتن بدن :laugh: اخ ببخشید شکلک اشتباه شد :cry:

ar460ash December 19th, 2010 15:19

شما به چند درجه شیب میگید شیب ملایم؟!!!

بهزاد اقبالی December 19th, 2010 15:50

دوستانی که موافق این طرح هستند باید به چند نکته توجه داشته باشند:
اولا این که این طرح به خودی خود بسیار هم عالیه دست شما هم درد نکنه. من هم با اجرای این طرح موافقم.
اما این رو مد نظر داشته باشید که واقعا الان کسی نمیدونه که چه اتفاقی قراره بیفته. ما الان فقط باید امیدوار باشیم که این انتظارات تورمی که تمامی جامعه رو نگران کرده تبدیل به واقعیت نشه. یعنی صرفا یع امیدواریه و این طرح باید اجرا بشه تا بفهمیم چه اثراتی در پی خواهد داشت.
نکته بعدی اینه که این طرح به یکباره میخواد اجرا بشه، حتی بدون هماهنگی با مجلس. در حالی که اصلا برنامه این نبوده.

4rex December 19th, 2010 15:55

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله farhad fx (پست 455122)
GAME OVER
شدیم

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله ar460ash (پست 455133)
قیمت ارد با شیب خیلی خیلی خیلی ملایم 40 برابر شد.

عالی بود . :laugh::laugh::laugh:

hesam.124 December 19th, 2010 17:28

من که با این طرح موافقم.
اما توصیه ای به دوستان عزیز دارم.
الان بهترین فرصته واسه سرمایه گذاری غیر شرعی یعنی احتکار.
پوزیشن به این توپی چرا دارید چشاتونو پای چارت می ذارینو از دست می دین....
بروکرها که راه به راه پول خلق الله بد بختو می خورن تازه خطر فارکسم به کنار بیاید همین امروز پولاتونو از فارکس بکشید بیرونو چند تا پوزیشن خوشگل مثل برنج و روغن و سیگار و آرد و زعفرونو ..... باز کنید . رئیس جمهورم که خیلی خوشگل تضمین کرده قیمت ها پله کانی بالا می ره دیگه چی می خاین از این بهتر. جدی گفتما......
بکنید آقا این کارو بکنید نترسید.....:advise:

naderia December 19th, 2010 17:40

یک سئوال

چرا بعضی پست ها و نوشته ها ی موافق در این تاپیک ، حذف شدند ؟

hamedfx.blogfa December 19th, 2010 17:56

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله hesam.124 (پست 455163)
من که با این طرح موافقم.
اما توصیه ای به دوستان عزیز دارم.
الان بهترین فرصته واسه سرمایه گذاری غیر شرعی یعنی احتکار.
پوزیشن به این توپی چرا دارید چشاتونو پای چارت می ذارینو از دست می دین....
بروکرها که راه به راه پول خلق الله بد بختو می خورن تازه خطر فارکسم به کنار بیاید همین امروز پولاتونو از فارکس بکشید بیرونو چند تا پوزیشن خوشگل مثل برنج و روغن و سیگار و آرد و زعفرونو ..... باز کنید . رئیس جمهورم که خیلی خوشگل تضمین کرده قیمت ها پله کانی بالا می ره دیگه چی می خاین از این بهتر. جدی گفتما......
بکنید آقا این کارو بکنید نترسید.....:advise:

چقدر میخواهید احتکار کنید ؟؟
اگر افراد احتکار کنند کالا کم میشه و قیمتش از اینم میره بالاتر
غیر از خیانتی که به هموطنامون کردیم دفعه دیگه خودمون باید گرون تر بخریم

FrankenStein December 19th, 2010 18:05

100% با طرح موافقم،تمام تاریخ اقتصاد گشورهای اقتصادی رو مطالعه میکردم تو یک دوره ی 5-8 ساله این ریاضت اقتصادی رو داشتن،کاملا طراح اصلش خوب هست،موضوع اینه که ببنیم نتایج طرح چه پیش آمدی رو داره،البته مسلما اولش تاثیر خیلی سنگینی میزاره از نظر روانی رو جامعه،ولی از طرفی بعضی از مشگلات ایرانی جماعت مثلا بالاترین مصرف کننده مواد فسیلی (برق،آب،گاز و...)کمی منطقی تر میشه.از طرفی اگر درست هدایت بشه به سمت رشد اقتصادی این درآمدها میتونه خیلی مفید باشه،(البته اگر اونجا یه مشت فرصت طلب چاه نکنده باشن)

پ.ن:ما خودمون کارخونه کیک سازی داریم(قبل این موضوع برقمون می آمد 4-5 ملیون ماهی)الان دیگه فکر کنم بشه 20 تا ،از طرفی همه کارگرها درخواست اضافه حقوق کردن(بعضی ها رو میشه بیخیال کرد،ولی بعضی که مدیر تولید و اینها هستند به هیچ وجه نمیشه ،باید راضیشون نگر داشت،تو شهرک صنعتی عباس آباد هستیم،کلی از کارخونه ها بستن رفتن ولی آمدن به ما گفتن نگران نباشید ما کلی برنامه داریم و این حرفها)ولی من به پدر محترم یک پیشنهاد دادم....همه ی چیزها رو بالا گفتم که بهتون یک پیشنهاد خوب بدم.

از من میشنوید،هر چی پول دارید برید دلار بخرید،از همه بهتر اصلا برید تو فارکس حساب باز کنید و کاری بهش نداشته باشید ،اصلا پوزیشن نگیرید،بزارید باشه برای رضایی خدا،ماهی یک پوزیشن هم برای هوای نفس بگیرید،چند وقت دیگه برید حساب رو تخلیه کنید و ریال دریافت کنید به نرخ اون روز،اون موقع میگم چقدر سود میکنید.

پ.ن:نظرات شخصی هست.

پ.ن2:با اعداد و رقم هایی که اعلام شده دیگه حجت برام تمام شد که به هیچ کاری فکر نکنم جز همین فارکس خودمون!!!

خدایا ما رو از بلایایی کال شدن نجات بده ،چون تصمیم گرفتم با شریک عزیز ریسک معامله ها رو به 5 تا 8 % برسونیم!!!

akilis2006 December 19th, 2010 18:11

دکتر شریعتی

مارکسیسم میگوید:رفیق نانت رو خودت بخور حرفت را من میزنم.
فاشیسم میگوید:رفیق نانت را من میخورم .حرفت را هم من میزنم و تو فقط برای من کف بزن
اسلام حقیقی میگوید:نانت را خودت بخور حرفت را هم خودت بزن و فقط من برای اینم که تو به این حق برسی
اسلام دروغین میگوید :تو نانت را بیاور به ما بده و ما قسمتی از آن را جلوی تو می اندازیم وووو حرف بزن اما آن حرفی که ما میگوییم.

ar460ash December 19th, 2010 18:20

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله ar460ash (پست 455133)
قیمت ارد با شیب خیلی خیلی خیلی ملایم 40 برابر شد

دوستان به قول آقای فربیرز رییس دانا نوع جدیدی از انجام اصلاحات توسط ا.ن. به ثبت رسید:

توهم درمانی

یعنی در طبقه کم درآمدبا وعده های پرداختهای پول یارانه ها توهم ایجاد کرد و آنها رو با خود همراه کرد

رییس دانا بعد از اظهارات دیشب امروز بازداشت شد!!!

ضمنا در حال حاضر بازار اهن قیمت نمیدهند حتی توافقات قبلی رو هم در صورتی که قراردادی جود نداشته باشد انجام نمیدهند!!!

MEhdi Sobhani December 19th, 2010 19:25

نقل قول:

نوشته اصلي بوسيله deathking (پست 455171)
با سلام خدمت تمامی دوستان

خوب یه راست بریم سر اصل مطلب
راستش اجرای این طرح از نظر اقتصادی واقعا یه فرصت برای اقتصاد ایران هست و همینطور می تواند یه تهدید بسیار قوی برای اقتصاد ایران باشه به گونه ای که ممکن است اقتصاد را به زمین بزند.
در این راستا فقط یه نکته هست که چگونه این هدف می خواد تحقق پیدا بکنه با برنامه ریزیه اصولی یا مثل بقیه کارهای کشورمان به صورت کیلویی:cry:

امیدوارم طوری بشه که فقیر ، فقیرتر نشود و دارا ، داراتر

با تشکر
مهدی

سلام
دوست عزیز در هر جامعه ای هر جنسی که گرون بشه یا هر شغلی که قیمت خدماتش رو بالاتر ببره ، به خاطر ارتباطی که بین افراد جامعه وجود داره ، بعد از یه مقدار پاس دادن افزایش قیمت ها به هم ، در نهایت نتیجه نهایی معمول این هست که فقیر فقیرتر و دارا داراتر میشه .

بهزاد اقبالی December 19th, 2010 21:27

با احترام به همه عقاید و افکار مطرح شده و عدم میل باطنی مجبور شدم برخی از پست های دوستان رو ویرایش و بعضی دیگه رو پاک کنم. امیدوارم شرایط عمومب سایت رو درک کنید. قبول دارم که این جور طرح های اقتصادی با مسایل سیاسی عجین شده هستند اما بهتره بیشتر به بررسی ابعاد اقتصادی این موضوع اندیشیده بشه و نتیجه گیره بشه.
بهتره در این تاپیک به جای بررسی غرض ورزانه و سیاسی به بررسی ابعاد و اثرات این طرح در میان مدت و بلند مدت پرداخته بشه تا دوستان با افزایش اطلاعات و دانش همگانی اقتصاد بتونن تصمیم گیریهای اقتصادی مناسبی رو داشته باشن.

خلاصه اقتصاد خوانده ها باید بیشتر بنویسند و به زبان ساده آگاهی های اقتصادی را به میان مردم جامعه ببرند. بالا رفتن آگاهی مردم از مسایل اقتصادی شرط لازم اصلاحات اقتصادی است.

Lord jat December 19th, 2010 21:40

سلام
تمام حرفایی که راجع به درست بودن حذف یارانه ها گفته میشه درست ومتین. آدمایی که تو این سایت فعالن کسایی هستن که با فارکس سر وکله میزنن پس طبعا با مفاهیم اقتصادی انقدر اشنا هستن که بدونن با اون وضع پرداخت یارانه ها و حجم عظیمش و در مقابل کاهش درامدهای نفتی ناشی از کاهش تولید و سرمایه گذاری در صنعت نفت و رشد مصرف داخلی فراورده های نفتی، این وضع 3-2 سال دیگه بیشتر دوام نمی اورد و بعدش ورشکستگی کامل مملکت.

اما :advise: مسایلی رو هم باید در نظر بگیریم:
1. اگه اون امریکایی از خدا بی خبر کافر که تا خرخره تو منجلاب فساد فرو رفته(خدا رو شکر که ما تو ایرانیم و مبری از همه اینا)، هزینه سوخت و خرت و پرتای زندگیشو به قیمت واقعی میده، بابا به خدا در امدش 10-8-7 برابر من کارمند یا کارگریه که تو این مملکت گل وبلبل زندگی میکنم. همین الان هم میوه تو این مملکت از آلمان گرونتره(کسانی که اونور اشنا دارن بپرسن)(دو سال پیش شب عید اینجا اشغال پرتقال بود کیلو 1500 تو المان بهترینش 2 کیلو یک یورو). یا همین چند وقت پیش یکی که بعد از 15 سال از امریکا اومده بود میگفت قیمت خوراکیها با اونجا یکیه حتی یه کیک کوچیک. گوشت تو استرالیا از اینجا خیلی ارزونتره، اونا تولید کننده هستن ما هم مدعی هستیم که تولید کننده ایم. با این اوصاف اگه قرار باشه بازم گرونتر بشه که میشه یک دهم اونا درامد، دو برابر هزینه. یارو بیخود که نمیگه عدالت، یه چیزی حالیشه.

2. میگن ما سالی 100 میلیارد دلار هزینه یارانه میکنیم. با همه حساب و کتابای چرا و چگونگیش
فرض کنیم دولت بجایی رسید که تونست 50 میلیارد دلارشو تو یک سال بعنوان درامد داشته باشه. یک سال 50 میلیارد دلار اگر به شکل اصولی وارد این اقتصاد بشه(نزنین، گفتم اصولی، یعنی کشش اقتصاد رو درنظر بگیرن، طوری عمل کنن که تورم زا نباشه و خیلی پارامترهای دیگه که خودتون میدونین) چه تحولی تو این کشور اتفاق میافته؟ اگه دوست داشتین یه سرچ کوچیک بکنید ببینید برای ایجاد یک شغل بطور متوسط چه مقدار سرمایه نیازه و چند میلیون شغل با این پول تو کشور ایجاد میشه؟ فقط پول یک سالش باقیشم ماله خودشون. تبعات ایجاد این همه شغل و رونق اقتصادی فکر نمیکنم نیاز به توضیح داشته باشه. اما ایا واقعا این اتفاق میافته؟ این حکومت قبلا هم از این درآمدها داشته. درامد بی حد و حساب نفتی این چند سال کجا رفت؟ شغل ایجاد شد یا مشاغلی هم که بود از بین رفت؟ از کجا معلوم این پول هم تو اون کشورهایی که خودتون میدونین برای اون مقاصدی که میدونید هزینه نشه؟

و خیلی اماهای دیگه

مساله اینجاست که این دولت و حکومت این کاره نیست که بخواد کار اصولی بکنه که یه خیری هم به ملت برسه. هدف فقط سودجویی و چاقتر شدنه وارد کننده هایی مثل اقای ع (عضو موتلفه و رییس اتاق بازرگانی ایران و چین) و باقی آقایونه.

ساعت جاري 21:08 با تنظيم GMT +4.5 مي باشد.