PDA

View Full Version : بوعلي بوعلي بوعلي

مجيد۶۴۶۴
December 18th, 2004, 21:21
با سلام خدمت اقاي ياسر رشيدي :
يك سوال خدمت شما داشتم
سرمايه گذاري بوعلي مابين تاريخ۱۵/۰۷/۸۳و۱/۰۸/۸۳ مجمع تشكيل داد ودر اون ۱۰۰٪
افزايش سرمايه تصويب شد و قرار شد در دي ماه پس تصويب هيات مديره به
سهامداران تعلق بگيرد حالا مي خواستم بدونم مني كه روز ۲۸/۰۹/۸۳ اين سهام رو
خريداري كردم افزايش به من تعلق ميگيرد يا نه(توجه داشته باشيد كه من قبل از مجمع
سهام رو نداشتم)
واينكه پس از تصويب هيات مديره كي ميتوان حق تقدم انرا فروخت.
پيشاپيش از راهنماييهاي شما متشكرم :D

yaser_rashidi
December 19th, 2004, 10:53
:huh:
آقا مجيد؟ :o مرد حسابي من كه جواب دادم :rolleyes:
تاپيكش ايناهاش:
[Only registered and activated users can see links]
خودت تاپيكو زدي و من هم با توضيحات كافي جواب دادم.
ديگه اين تاپيك براي چيه؟
يكم با دقت متني كه من نوشتم رو بخونيد جوابتون رو ميگيريد. من دوباره متن رو ميارم:

سلام خدمت اقاي ياسر رشيدي
ميخواستم بدونم سهامدار تا چه مدت قبل مجمع ساليانه بايد سهام رو در اختيار داشته
باشه تا سود به او تعلق بگيره
مثلا در مورد سرمايه گذاري غدير:
۱)سال مالي اين شركت ۳۰/۰۹/۸۳ است .من شنيده ام تقريبا ۴ ماه بعد از اين تاريخ نماد
شركت بسته ميشود
حال سوال بنده اين است كه سهامدار بايد تا قبل از ۳۰/۰۹/۸۳ سهام را در اختيار داشته باشد تا سود به او تعلق بگيرد يا تا قبل از بسته شدن نماد.
۲)و اينكه سودي كه در اين مجمع تقسيم ميشود با eps كدام سال است چون مثلا در اخرين گزارش از اين شركت به تاريخ۰۷/۰۷/۸۳ امده است eps پيش بيني شده:۶۶۴ و
eps تحقق يافته:۰۰ -epsپيش بيني شده و تحقق يافته براي كدام سال؟
پيشاپيش از راهنماييهاي شما سپاسگزارم.

سلام
آقا شرمنده دير شد.
۱) ملاك تقسيم سود و....براي سهامدار سال مالي شركت نيست بلكه تاريخ مجمع هست. يعني اگر زمان تشكيل مجمع اسم شما توي ليست سهامدارا باشه افزايش سرمايه يا تقسيم سود به شما تعلق ميگيره.
اينكه چه مدت بعد از سال مالي مجمع تشكيل بشه بقدري متفاوته و استثنا داره كه بهتره عددي رو نگيم . بارها شده خود ما هم غافلگير شديم و يه هو خبر شديم كه آقا سهم بسته شده و بعد ميريم تو ليست نمادهاي بسته دنبال دليلش ميگرديم.
البته بايد از طرق مختلف(مخصوصا خوندن اعلاميه هاي سازمان بورس و دونستن سال مالي سهام پورتفوي) بدونيم كه كي ها بسته ميشه تا استراتژي خودمون در مورد مجامع رو(شركت در مجمع يا فروش قبل از اون) پياده كنيم.

۲) تحقق يافته مربوط به سال مالي جاري هست هميشه. يك eps پيش بيني هم داريم كه يك حدسه و خيلي وقتها هم مقادير واقعي و ارزشمندي نيست.(بازي تو اون بخشش زياده) و بهتره ملاك رو ميزان پوشش سود سال جاري در مدتي كه ازش گذشته(مثلا ۵۰ درصد پوشش در ۸ ماه ....) بگذاريد.(هر چند تو اين بخشش هم بازي هست ولي باز كمتره)
در انتهاي سال مالي اگر بنا بر تقسيم سود باشه سود انباشته از سالهاي قبل(در صورت وجود)+ ميزان سود تقسيمي(DPS) سال جاري با نظر هيپت مديره تصويب ميشه كه تقسيم بشه. اگر شد به همه سهامداراي اون لحظه(زمان مجمع) به نسبت تعداد سهامي كه دارن تعلق ميگيره.

بازم سوالي بود من در خدمتم.

انصافا من قاعده رو گفتم. ديگه بكارگيريش در مورد غدير يا بوعلي يا هر سهم ديگه نه كاري داره و نه براي هر كدومش بايد يه سوال كرد و تاپيك زد ;)