PDA

View Full Version : سوال

سارا
November 23rd, 2004, 00:36
با سلام

چگونه مي توان از روي تقاضاي خريد و فروش در صد مثبت و منفي شدن يك سهم را محاسبه كرد براي مثال در چه صورت سهم ۵٪ يا ۳٪مثبت يا منفي مي شود

لطفا در مورد مفاهيم زير مرا راهنمايي كنيد

اقبال بازار
اقبال سهم
ايا حجم مبنا همان سرمايه شركت است

با تشكر

yaser_rashidi
November 24th, 2004, 12:16
سلام سارا خانم
۱ -
چگونه مي توان از روي تقاضاي خريد و فروش در صد مثبت و منفي شدن يك سهم را محاسبه كرد براي مثال در چه صورت سهم ۵٪ يا ۳٪مثبت يا منفي مي شود
در مورد ريز نحوه قيمت گذاري و تغيير قيمت اطلاع زيادي ندارم. ولي از نظر من خيلي قضيه رو سخت نگيريد:
تغيير قيمت مثل يك مسابقه طناب كشي هست! B) يك طرف خريداران و يك طرف فروشنده ها(هر طرف ميخواد قيمت رو بكشه سمت خودش)
و گره وسط طناب هم قيمت لحظه اي بازار هست(يعني همون قيمت رو تابلو)
فروشنده ها همش چونه ميزنن و سعي ميكنن قيمت رو بكشن پايين. خريدارا هم همينطور. براي همينه كه همش جنگه مابين ايندو :P
وقتي اقبال بازار رو يه سهم باشه(يعني بعنوان يك سهم ارزشمند پذيرش عمومي داشته باشه) هم خريدارا و هم فروشنده ها راضي ميشن تو قيمت بالاتر معامله كنن.(اينجوريه كه سهم + ميخوره) و برعكسش هم توي فروش و اقبال منفي بازار(مثلا در اثر تعديل منفي سود) صادقه.
كلا كارگزارا هستن كه قيمت ميزارن و قيمت گذاري هم بر اساس دستورهاي خريد و فروشي كه از تريدرها پيششون اومده صورت ميگيره. مشخصه وقتي كارگزاري كلي دستور فروش داره مياد و (خوب دقت كنيد) قيمت پايين تر ميزاره كه سهم فروش بره اينجوريه كه وقتي دستور فروش هست قيمت پايين مياد. و بالعكسش هم همينطوره.

۲ -
لطفا در مورد مفاهيم زير مرا راهنمايي كنيد

اقبال بازار
اقبال سهم
اقبال بازار همينطور كه تو جواب قبلي هم گفتم نظر عمومي بازار(جو بازار) هست و معمولا نسبت به يك سهم اطلاق ميشه. اقبال بازار يعني توافق مابين خريدارا و فروشنده ها بر رشد يا نزول يك سهم.
اقبال سهم هم همونه ديگه ;) خيلي سخت نگيريد.

۳ -
ايا حجم مبنا همان سرمايه شركت است
:o
نهه! سرمايه شركت مقدار سرمايه ثبت شده شركت در هر زمان هست.(فقط با افزايش سرمايه تغيير ميكنه). ميتونيد از سايت سازمان بورس ([Only registered and activated users can see links]) هر زمان براي هر شركت ببينيد كه سرمايه جاريش چقدره.
حجم مبنا يك مكانيزم كنترل رنج تغييرات قيمت هست كه سواي محدوديت ٪۵+/- اعمال ميشه. به اين صورت كه تعداد سهام شركت(=سرمايه شركت تقسيم بر قيمت اسمي سهم كه ۱۰۰ تومان هست) رو ضربدر ۰.۰۰۰۸ (هشت ده هزارم) ميكنيد ميشه حجم مبنا.
اين حجمي هست كه با آمار معامله روزانه سهم مقايسه ميشه و اگر كمتر از اين حد معامله شده باشه بصورت خطي تغيير قيمت تعديل ميشه. مثلا اگر فرضا حجم مبناي يك شركت ۱۰۰ هزار سهم هست و اون روز +۵٪ خورده باشه و فقط ۵۰۰۰۰ سهم معامله شده باشه قيمت رو فقط به اندازه ۲.۵٪ رشد ميدن. يعني به اندازه
۵۰۰۰۰/۱۰۰۰۰۰=۰.۵
تعديل ميكنند.

سارا
November 26th, 2004, 02:51
اقا ياسر از توضيحات جامعي كه دادين ممنونم

موفق باشيد ;)

yaser_rashidi
November 26th, 2004, 11:17
سلام
خواهش ميكنم. فقط براي تشكر يا ادامه بحث قبلي بهتر بود در انتهاي تاپيك(همون موضوع قبلي) اين دكمه رو بزنيد : Add Reply.
اينطوري پست شما به انتهاي اون تاپيك اضافه ميشه و يك تاپيك جديد نميزنيد.
من اين تاپيك رو بعد از اينكه ديديدش با تاپيك قبلي ادغام ميكنم كه كنار هم باشن ;)

دكتر ارنست
November 27th, 2004, 14:37
[SIZE=7]سلام
باتوجه به این بحث جالب من هم از آقا یاسر یک سوال داشتم . برای خرید یک سبد سهام و مدیریت اون چه راهکارهایی پیشنهاد میکنید ؟ میخواستم از مفهوم واژه هایی مثل شاخص سهام و شاخص قیمت و تا ثیر اونها روی ارزش سهام مطلع بشم.ممنون می شم اگر منو راهنمایی کنید.
;) [/B]

yaser_rashidi
December 6th, 2004, 20:47
سلام بر دكتر ارنست( آنا چطوره راستي؟ :D )

شرمنده سوالتون رفته بود پايين يادم رفته بود جواب بدم.
سوالتون واضح نيست و من دقيق نميدونم چطور بايد جواب بدم.

برای خرید یک سبد سهام و مدیریت اون چه راهکارهایی پیشنهاد میکنید ؟
خوب روش پيشنهادي من اينه كه وقت زيادي روي انتخاب كارگزار و ... نگذاريد(همشون مثل همن :huh: ) و بيشتر روي بازار متمركز باشيد. اگر تالاري هستيد كه تابلو رو هر روز دنبال كنيد و اگرم نه هر روز از اينترنت يا روزنامه ها تابلو رو زير نظر داشته باشيد.
روند شاخص كل رو با دقت دنبال كنيد.
يك ليست از سهام داشته باشيد كه دنبال ميكنيد. (اين خيلي مهمه كه رفتار چند سهم رو بصورت دقيق بشناسيد).
سعي كنيد با يك روش كار كنيد و از اين شاخه به اون شاخه نپريد. حتي اگر روش مورد استفاده بكارگرفتن شايعات هست اون رو ادامه بدين تا به نتيجه برسين. اگر خودتون تحليل ميكنيد سعي كنيد مساپل جانبي و ...رو كمتر واردش كنيد و....
و كلي از اين حرفا ديگه. ;)

میخواستم از مفهوم واژه هایی مثل شاخص سهام و شاخص قیمت و تا ثیر اونها روی ارزش سهام مطلع بشم
شاخص سهام يك عدد نشانه هست كه با يك نسبت معمولا خطي به قيمت وابسته است. اين قيمت ميتونه قيمت يك سهم(--> شاخص يك سهم) قيمت يك رده يا صنعت(---> شاخص صنعت) يا شاخص مثلا كل شركت هاي توي بورس (--> شاخص كل) باشه.
ببينيد٬ اينقدر در مورد اينكه اين شاخص چجوري محاسبه ميشه كنجكاو نباشيد. :P چون كم كسي ميدونه و من هم نميدونم. ولي مشخصا با يكي از روشهاي Aggregation بالاخره بين تعدادي داده عددي متوسط گيري ميشه. اين متوسط ميتونه خطي وزني نمايي همه چيز باشه و اين جزپيات رياضيش به هيچكس هم كمك نميكنه.(نظر بنده است البته اين)

چيز ديگري هم كه توصيه دارم حتما توجه كنيد نحوه وابستگي سهم هاي زير ذره بين هست با شاخص كل.(نه با شاخص صنعت و .... فقط كل B) ) اين موضوع در مورد استراتژي خريد يا فروشتون در دوره هاي ركود و صعود بازار بهتون كمك زيادي ميكنه. ;)

اينا نظرات بنده بود. اميدوارم بدردتون خورده باشه.