PDA

View Full Version : استقبال از اطلاع رسانی و هشدار دلسوزانه، ممنوعیت ایراد اتهام به اشخاص


Reza
May 26th, 2010, 16:46
با سلام

با توجه به برخی بحثهای مطرح شده در سایت سرمایه در هفته های اخیر (از جمله مطالب مطرح شده در تاپیک پرایم و تاپیک اخطار به هموطنان) و همچنین اظهار نظر و بعضا گلایه های برخی دوستان که از طریق پیام خصوصی برای اینجانب و سایر مدیران محترام ارسال شده، توضیح زیر را لازم دیدم:

مدیران سایت سرمایه بر اساس خط مشی کلی سایت، با هرگونه اطلاع رسانی، هشدار و آگاه سازی در زمینه ریسک های ذاتی بازارهای مالی، روشهایی که برخی افراد و شرکتها برای ایجاد اعتماد در دیگران و سپس سوء استفاده از این اعتماد بکار می برند، شیوه های کلاه برداری و فریب، ریسک های سیستماتیک و غیرسیستماتیک سرمایه گذاری در بازارهای مالی و . . . کاملا موافق هستند و سایت سرمایه اطلاع رسانی در این موارد را جزو وظایف خود می داند.

اما اصولا مواردی از قبیل رسیدگی به اتهام اشخاص حقیقی و حقوقی، تهدید اشخاص و شرکتها به افشاگری (با هدف تحت فشار قرار دادن آنها برای انجام خواسته های به حق یا ناحق)، طرح دعاوی شخصی و اختلافات مالی و غیرمالی با اشخاص و شرکتها، پیگیری مطالبات شخصی و گروهی و . . . موارد مشابه، در محیط های مجازی قابل پیگیری نیست و طرح اینگونه موارد در سایت سرمایه نیز مجاز نیست.

گرچه دلایل مجاز نبودن طرح اینگونه مطالب در سایت بسیار واضح است، اما برای روشن شدن موضوع به چند مورد اشاره می کنم:

- متهم کردن افراد و شرکتها به مواردی از قبیل دزدی، کلاه برداری و . . . تا زمانی که این اتهامات در دادگاه اثبات نشده و حکم قطعی صادر نشده است، از نظر اخلاقی مجاز نیست و از نظر قانونی نیز جرم تلقی می شود.

- قریب به اتفاق کاربرانی که اینگونه اتهامات را به اشخاص و شرکتها وارد می کنند یا ادعا می کنند که قصد افشاگری دارند، نام و مشخصات واقعی خود را در سایت درج نمی کنند. لذا تمام مسئولیت قانونی این اقدام آنان بر عهده مدیر سایت خواهد بود. در حالی که مدیر سایت در اکثر موارد هیچگونه مدرک یا اطلاعاتی در مورد اتهامات مطرح شده در اختیار ندارد.

- در صورتی که برخی افراد اسناد و مدارکی دال بر انجام عمل مجرمانه توسط برخی افراد و شرکتها در اختیار دارند، می توانند با مراجعه به مراجع قانونی یا از طریق گرفتن وکیل، موضوع را پیگیری کنند.

- شاید برخی دوستان این عقیده را داشته باشند که سایت سرمایه بدلیل اینکه بزرگترین و اولین انجمن فارسی در حوزه بازارهای مالی جهانی است، باید تمام مشکلات ریز و درشت فارکس ایران را حل کند. اما اصولا یک سایت اینترنتی توانایی انجام چنین کاری را ندارد و سایت سرمایه نیز برای خود چنین نقشی را قائل نیست.

امیدوارم با این توضیحات، ابهاماتی که در ذهن برخی دوستان در مورد دلیل بسته شدن برخی تاپیک ها یا حذف برخی پستها ایجاد شده، بر طرف شده باشد.

در پایان بار دیگر از تمام دوستان دعوت می کنم هشدارها و اخطارهای دلسوزانه خود را در سایت درج کنند، اما از ایراد اتهام به اشخاص حقیقی و حقوقی خودداری کنند.

پ.ن: ذکر این نکته را لازم دیدم که در متن بالا روی سخن من با هیچ فرد یا کاربر خاصی (از جمله جناب silent_killer که تاپیک اخطار به هموطنان را ایجاد کردند) نبوده و این موارد را بطور عام مطرح کردم.