PDA

View Full Version : نيازهاي روش تكنيكال

بهروز۱۱۰
September 11th, 2004, 21:35
بنا به دستور آقا ياسر گل اين تايپيك رو باز كردم مقدمتا دراين خصوص يه مقدار چونه درازي ميكنيم :
ما دربحث راه بقا دربورس سعي كرديم به بررسي راهكارهاي فاندامنتالي تشخيص يك سهم برتر بپردازيم اگر چه ميتوان بدون نياز به انجام روشهاي تكنيكال نيز اين راه راطي نمود اما درواقع زماني كه ميتوان از يك روش ديگر باحفظ پايبندي به اساس تحليلها سود خود را ماگزيمم نمود چرا بايد از آن گريخت ؟ تشخيص يك شركت برتر بااستفاده از روشهاي فاندامنتالي وديدگاه بلند مدت باعث كاهش ريسك ميشود وحفظ سرمايه را (البته نه قطعا ) تامين مينمايد اما سيگنالهاي تكنيكال امكان خريد بموقع را براي ما مشخص ميكند وبه عبارتي بازده مارا ماگزيمم ( بازهم نه قطعا) ميكند وروش ماركويتز با ايجاد تعادل بهينه بين سود وبازده آرامش واطمينان خاصي را براي ما به ارمغان خواهد آورد به اين ترتيب منبعد ما بايد از اين موضوع مطمپن باشيم كه بخش باارزش كاررا به نحو خوبي به انجام رسانيده ايم و حال وقت سرپرستي اين نهال است .
پس ميبينيم كه نيازهاي متقابل بين روشهاي عمده معاملات ميتواند مارا درجهت تحصيل بهينه منفعت ياري كند . اما متاسفانه بايد عرض كنم كه دركشور ما روش تكنيكال روش ريشه دار وقديمي نيست وتازه درحال رشد است كه دلايل آنرا عرض ميكنم .
۱ - اين روش مبتني بر تحقيقات است كه نگرش به روندها بيس اوليه آن ميباشد درحالي كه بيشترين حجم معاملات دربازار براساس احساس انجام ميگيرد بقول يكي از دوستان در يكي از شركتهاي بزرگ مشاوره اي كه ميگفت ماداريم كارهايي را درخصوص روشهاي تكنيكي انجام ميدهيم .... اما بعيد ميدانم كه كارهاي تكنيكالي امروز دربازار ايران جواب بدهد .
پس ميبينيم كه گروههايي پيشرو درحال برداشتن گام هاي جديدي در روش تكنيكال هستند واين يعني اينكه تحقيقات براساس بازار خاص ما تازه درحال رشد است
۲ - اين روش نيازمند به دستگاههاي محاسب قدرتمند دارد وخوشبختانه امروز درقياس با ۱۰ تا ۱۵ سال قبل ( دوره جديد بورس ايران) پيشرفتهايي را دراين خصوص داشتيم
۳ - اين روش نياز به نرم افزار هاي مرتبط دارد كه متاسفانه اين مشكل اساسي است البته خوشبختانه شركتهاي كارگزاري رهبرد وپارس پورتفوليو ظاهرا كارشان به انجام رسيده نمونه هايي از گزارشهاي اين دوسيستم را ديده ام . جالب بود .
اما ما به عنوان كاربران اين نرم افزارها چه نيازهاپي داريم ؟ من تعدادي را ليست ميكنم بقيه با دوستان
۱ - داشتن قابليت به روز آوري وبهتر بگويم به لحظه آوري اطلاعات
۲ - قابليت آپ ديت شدن سيستم به روشهاي روز چارتيستي بازار هاي مالي دنيا
۳ - داشتن پشتيباني مناسب سيستم
۴ - قيمت مناسب نرم افزار وهزينه پشتيباني

اما بعد...
منتظر نظرات سروان گرامي هستم
بهروز شهداپي

yaser_rashidi
September 11th, 2004, 23:17
ممنون آقاي شهداپي عزيز
(آقا چوبكاري نكنيد ديگه ;) من و دستور؟ :o اصلا زبونتونو گاز بيگيرين :D بنده پيشنهاد كردم كه اين موضوعو مطرح كنيد خوبه و ..)

در مورد تاپيك:
حرفهاي آقاي شهداپي رو تا حد زيادي قبول دارم. در مورد كاربرد تحليل تكنيكال در بازار ايران٬ بنده با ضرس قاطع :blink: ميگم كه جواب مثبته. بنده خودم دارم يه كارايي ميكنم و نتيجه هايي هم حاصل شده كه ان شالله در سايت نتايجش رو خواهيم ديد.

در مورد نرم افزار تكنيكال من نرم افزار راهبرد رو نديدم هنوز.(متسافانه نرفتم نمايشگاه :( ) و نرم افزار صحرا هم هنوز پكيج چارتيش رو اراپه نكرده(من تماس گرفتم نوشته شده ولي هنوز به دست يوزر ندادن٬ چرا شو نميدونم :rolleyes: ) و در مورد پارس چيزي نشنيده بودم. مگر پارس هم نرم افزار تكنيكال مينويسه؟ روي همون دنا سهم و ... كه نيست؟

در مورد نيازهاي يك نرم افزار تكنيكال:
مسلما مهمترين مشخصه يك نرم افزار با رويكرد تكنيكال چارت هست. نرم افزار تكنيكال بايد چارت هر نماد رو سريع بكشه. در هر بازه زماني(بصورت دلخواه) و شما بايد بتوانيد هر شاخصي هم كه ميخوايد رو روش بكشيد. از باندهاي بولينگر و حجم و MACD گرفته تا پترن هاي نموداري و خطوط حمايت و مقاومت و مابقي قضايا.

من فعلا بيشتر از اين صحبت نميكنم چون ميخوام ببينم چه علاقه اي به اين بحث وجود داره. فقط اينو بگم كه نرم افزارهاي خارجي براي بازار داخلي براحتي قابل بكارگيري نيست و دليل اين موضوع هم تاريخ شمسي و ميلادي است!
تاريخ چيزي است كه ما استاندارد خودمونو داريم و ماههامون با ماههاي ميلادي فرق داره و همه نرم افزارهاي خارجي با تقويم ميلادي ست شده اند و تقويم شمسي ندارن.
اما به يك معنايي هم ميشه گفت عملكرد قيمت و شاخص ها و ..... هيچ ربطي به تاريخ ندارن و شايد بشه با تاريخ ميلادي هم كار كرد. :rolleyes:

با تشكر خاص از آقا بهروز(يكم دوستانه تر ديگه ;) ) عزيز بابت زحمتي كه كشيدند و متني كه نوشتن. منتظر نظرات تكميلي دوستان هستم.
;)

بهروز۱۱۰
September 14th, 2004, 20:14
باسلام
ياسر جان درمورد نرم افزار پارس پورت فوليو بايد عرض كنم كه اگه اشتباه نكنم اين نرم افزار درنيمه دوم مهر ماه جانشين نرم افزار قبلي كه به فاكس پرو نوشته شده بود خواهد شد درعين اينكه امكانات تكنيكالي جديد به آن اضافه شده ظاهرا امكانات قبلي را نيز حفظ كرده .
موفق باشيدوسربلند
بهروز شهداپي

yaser_rashidi
September 15th, 2004, 09:31
ممنون آقا بهروز از اطلاعاتتون.
شما اين نرم افزار و مشخصاتشو كاركردشو ديدين؟
تحت ويندوز هست؟
در هر حال من در نظر دارم يك نرم افزار تكنيكال(خارجي) معرفي كنم كه همه دوستان و سهامداراي علاقمند به روش تكنيكال رو ذوق زده ميكنه!
بقدري خوش دست و راحت هست كه من معتقدم شك ميكنيد كه اين رو كه مجاني هست بگيريد يا اينكه نرم افزار ديگه اي بخريد.(البته من گفتم كه....فقط نياز هاي تكنيكال رو برطرف ميكنه)
بزودي اون رو تو بخش مقالات اراپه ميكنم. ;)

بهروز۱۱۰
September 15th, 2004, 23:59
دوست خوبم ياسر عزيز
واقعا براي من يه چيز جاي تعجب داره واون هم جديت وپشتكار يه نفر به اسم ياسر رشيدي ميتونه باشه باور كن لذت ميبرم وقتي اينهمه پشتكاررو دريك نفر ميبينم . به همه تايپيكها سر ميزنه . مطلب مينويسه كارهاي تحقيقي ميكنه .به باراز سرميزنه واقعا بايد گفت ياسرخان اينجا ياسرخان اونجا ياسرخان همه جا ;) البته واقعا از حق نبايد گذشت واز زحمات دوست خوبم همايون عزيز هم به نوبه خودم بايد قدرداني كنم واقعا ايشون هم عنصر تاثيرگذاري دراين سايت هستند تمام مطالب جديد homitrade رو همراهش داره .
خوب بگذريم بايد بگم كه خير بااين نرم افزار كارنكردم تنها نمونه هايي از چارتهاي اون رو ديدم وواقعا نميتونم درمورد اظهار نظر كنم اما تحت ويندوزه . درمورد نرم افزاري هم كه شما گفتيدمطمپنم همه دوستان اميد وارند هرچه زود تر بااون آشنا بشند .اما راستي اطلاعاتش چطوري آپديت ميشه ؟
ببخشيد خيلي حرف زدم شرمنده
سرافراز باشيد
بهروز شهداپي

yaser_rashidi
September 18th, 2004, 11:06
شما لطف داريد آقاي شهداپي ممنون
در مورد نرم افزار دارم مقاله اي درست ميكنم كه بزارم تو بخش مقالات آموزش. ولي در مورد اطلاعات خامش خوب بايد از منابع موجود استفاده كرد. اون بخش بعهده بورس تهران و ماست.
اين نرم افزارهايي كه من ازشون اسم ميبرم مربوط به پردازش اطلاعات هست٬ يعني محاسبات تكنيكال و .... در مورد اطلاعات خام متاسفانه همون آش و كاسه و كوزه بورس تهران و ... هست.
ايشالله تمومش كردم ميزارم. ;)

بهروز۱۱۰
September 22nd, 2004, 22:12
ياسر جان باسلام وعرض ادب
نرم افزار الحاقي به اكسل كه توسط شما جهت تحليلهاي تكنيكي معرفي شد را دريافت ونصب نمودم باتوجه به امكاناتي كه دارد به نظر خيلي جالب ميرسد.

آممممما .

يه مطلب ميمونه و اون هم كاركردن بااونه البته منظورم از كاركردن بااون بيشتر تعريفي از گزينه ها وخروجي هاي هرگزينه است درهمين خصوص ميخواستم خودت همانطور كه تا كنون قبول زحمت كردي اين بحث رو بيشتر باز كني تا قابليت استفاده بيشتري براي كاربران پيدا كند .
واقعا نميدونم از جملاتي كه دراين تايپيك نوشتم به نوعي سپاسگزاري وتشكر رو ميشد از اون استنباط كرد يا نه ؟
اگر نه همينجا كتبا نهايت تشكر را بابت زحمات بي چشم داشتي كه درخصوص اعتلاي فرهنگ سهامدارارن ميكشي ابراز ميدارم .
درضمن درخصوص اطلاعات تصور ميكنم كه از بخش اطلاعات جامع شركتهاي بورسي ميتوان برخي از سوابق شركتها را كسب كرد

سربلند وپيروز باشيد
بهروز شهداپي

yaser_rashidi
September 22nd, 2004, 22:33
با سلام و عرض ادب خدمت آقا بهروز شهداپي
ممنونم.
ببينيد آناليز تكنيكالُ درياييست كه واقعا ميگم ......پايان نداره! كساني كه كمي پاشونو توش خيس كرده باشن ميفهمن من چي ميگم. فقط ديدن حجم مطالبي كه بايد دونست براي اينكه بتوني بگي اصول تكنيكال رو ميدونم(سواي تجربش-فقط تپوريش رو ميگم) در حديه كه اگر آدم قصد محكم آموزش نداشته باشه٬ بيخالش ميشه ;)

در مورد اين نرم افزار هم مشخصه كه تعداد زيادي(تا جايي كه يادمه بيش از ۱۲۰ شاخص تكنيكال) رو محاسبه ميكنه.
من اين نرم افزار رو معرفي كردم كه بدونيد ايجاد يك جدول تكنيكال(مثلا شبيه به اوني كه هر روز توي دنياي اقتصاد چاپ ميشه در صفحه معرفي تكنيكال) كار سختي نيست.

حالا جواب اون آما!( ;) ): براي شناخت شاخص ها و نوسان گرها(Oscilator) ها و بعدش هم ديگر ابعاد آناليز تكنيكال مثل خطوط گن و فيبوناچي و ... هيچ راهي نيست جز خوندن و خوندن و خوندن!
بايد خوند و ياد گرفت(من خودم در حال انجام همين بخشم). ما همزمان با يادگيري اگر چيزي دستمون بياد بصورت ترجمه و معرفي نرم افزار و .... تو سايت هم ميزاريم كه دوستان ديگه هم استفاده كنن.
يادگيري اينكه نميدونم MACD چيه و راه استفادش چيه و شاخصStochastic چي رو نشون ميده و مومنتوم چيه و ..... الخ(!) در فشرده ترين حالت شامل چندين دوره آموزشي هست! ما با همين روالي كه تابحال داشتيم ادامه ميديم و شاخص ها رو تا حد توانمون در سايت آموزش ميديم.

بقولي اين ابزاره! ديگه استفادش گردن شما و من يوزر هست. بزاريد روشن تر بگم باز كردن اين نرم افزار يعني توضيح كامل شاخص ها و ديگر ابزارهاي روش تكنيكال كه ما هم(با سرعتي نه چندان زياد) داريم همين كار رو تو بخش آموزش و مقالات ميكنيم.

درباره سورس اطلاعات شركتها: متاسفانه سايت[Only registered and activated users can see links] كه اطلاعات را بصورت اكسل ميداد٬ چند هفته است كه خرابه و كار نميكنه و سرورشون عوض شده و ...
فعلا بايد به همين سايت ايران بورس(كه بصورت اكسل نميده اطلاعات رو) بسنده كرد.
البته سايت آريا سهم هم هست كه قيمت اوپن نداره! :(

Homitrade
September 23rd, 2004, 09:05
سلام اقا بهروز و اقا ياسر.مي خواستم به نوبه ي خودم از شما دو دوست عزيز بابت اين مطالب خوب سپاسگزاري كنم.راستي اقا بهروز درباره ي اين حباب كه يه تاپيك باز شده اگر چيزي مي دونيد لطف كنيد بيان كنيد.با سپاس فراوان همايون

Ahmad-Ali
October 8th, 2004, 01:44
با سلام من مخلص كسي هستم كه ميخواهد مطالب علمي را به ديگران ياد بدهد. خواستم بخاطر اين نرمافزار ازآقا ياسر تشكر كنم.اميدوارم من صفر كيلومتر يا بهتر بگويم منفي كيلومتر را در جمعتان قبول كنيد :D :lol: :rolleyes: