PDA

View Full Version : صفهاي خريد و فروش

آماتور حرفه اي
September 6th, 2004, 01:08
با سلام خدمت تمامي عزيزان
من حدود ۲ ماهي است كه وارد بازار پرهيجان-نفس گير-اعصاب خردكن-پرسود!-بدون ريسك! و سرگرم كننده! :blink: بورس ايران شده ام.
بر خلاف تمام سرمايه گذاران محترم كه حاضر نيستند ميزان سرمايه شان را هم اعلام كنند من اعلام ميكنم كه ۱۵ ميليون تومان درآمد ۷ سال كارم را نيز وسط آوردم.
البته در اين دو ماه بخاطر الطاف فراوان سهام ارزشمند صدرا :angry: بادر نظر گرفتن قيمت فعلي بعضي سهمهايي كه هنوز نفروختم ۲٪ سود كردم. البته اين كه هنوز ضرر نكردم فقط بخاطر سهام طلايي سرمايه گذاري پتروشيمي بود كه واقعا مرا نجات داد. :)
از اين مقدمه بي ربط كه بگذريم ( فقط براي معرفي بيشتر خودم بود :huh: ) سوال من درباره الگوريتم و يا مكانيزم دقيق معاملات در بورسه. يعني اينكه يك كارگزار درخواستهاي خريد و فروش را دقيقا چطوري وارد سيستم نرم افزاري معاملات بورس ميكنه؟ :blink:
فرضا يك كارگزار در صبح يك روز ۲۰۰۰ درخواست خريد رو دريافت كرده چطور اين درخواستها رو وارد سيستم ميكنه؟ آيا سيستم بورس يك فايل يا ديتابيس رو از كارگزار ميگيره يا بايد تك تك اطلاعات رو كاراكتر به كاراكتر وارد سيستم بورس كنه :o
تمام اين چيزها رو گفتم تا برسم سراغ اين سهامهاي صفي.
مثلا درباره هپكو كه الان بيشتر از ۱۰۰۰ نفر خريدار منتظر داره. آيا اصلا مفهوم صف اينجا همان مفهوم صفي است كه ما ميشناسيم ( هر كي اول بياد زودتر ميره) يا اينكه معناي ديگه اي داره ( هر كي پورسانت بيشتري بده زودتر ميخره ;) )
آيا سابقه درخواست كنندگان يك سهم در سيستم معاملات بورس نگهداري ميشه يا نه با وجودي كه هر روز درخواستهاي روز قبل كه پاسخ داده نشدند بايد دوباره وارد شن.
تا آنجايي كه ما شنيديم درخواستهاي از نوع محدود نسبت به در خواستهاي در اختيار اولويت دارند و تا زماني كه يك درخواست محدود با قيمت بالاتر وجود داشته باشه نميشه يك درخواست با قيمت پايينتر رو جواب داد پس چجوريه كه قيمت پايينترين معامله در يك روز از درخواست يك بنده خدايي خيلي پايينتره ولي هنوز به درخواست اون بنده خدا جواب داده نشده. آيا كارگزار درخواست اون بنده خدا رو وارد سيستم نكرده يا اينكه معاملات بورس توسط يك نرم افزار با الگوريتم ثابت انجام نميشه؟
در ضمن شنيدم كه مثل اينكه هر كارگزار سهميه خاصي از اين سهامهاي صفي داره آيا اين مطلب صحت داره ؟
من خيلي ممنون ميشم اگه هر كدوم از دوستان كه در مورد مكانيزم كامل و دقيق معاملات فعلي بورس و صفها اطلاعات داره در اختيار قرار بده.
من تازه ۳ روزه كه با اين سايت آشنا شدم. :) واقعا كه كار خيلي تميزي از آب در اومده .
دست همه دست اندركارانش واقعا درد نكنه . اميدوارم كه با حفظ اعتدال هميشه موفق و پابرجا باشيد.
ارادتمند همگي - مسعود ( امضا محفوظ :ph34r: )

البته اين مطلب من خيلي به اين Forum ربط نداشته باشه ولي من Forum آموزشي رو هم خوندم احساس كردم به اونجا هم ربط نداره خلاصه اينجا آوردمش. با معذرت.

ساحل
September 6th, 2004, 11:08
من البته اطلاعات دقيقي ندارم ولي اميدوارم اينها كمك كنه:

معامله بايد جوش بخوره! يعني كسي كه ۱۰۰۰۰ تا سهم گذاشته براي فروش منتها با ۸٪ زير قيمت روز ٬ نميتونه توي روند معاملات تغييري ايجاد كنه! ممكنه در صورت افت قيمت سهم فردا يا پس فردا سهمش رو بتونه بفروشه و تاثير فروش اون تعداد سهم در اون قيمت هم در روزي كه اون معامله انجام ميگيره تاثير ميزاره نه امروز.
در مورد كارگزارها مشخصه كه با توجه به پشت چپ(هموني كه ما ها دربدر دنبالشيم :lol: ) كارگزار دستش موقع معامله كردن بازه. يعني كارگزاري كه نقدينگي داره دستش از يك كارگزار دست بسته بهتر ميخره و ميفروشه. ولي اين تاثير اعجاب بر انگيز نيست!
بله اينطوريه كه يكي يه دستور دور از رنج معاملات ميزاره و آب هم از آب تكون نميخوره.
البته بعضي از اين دستورات صوري و محض خالي كردن ميدان توسط سهامداران خرد هست. كه زود ميترسن. ميگن چي شده كه يه عرضه عمده وجود داره؟....

در مورد صدرا من معتقدم سهميست كه بخاطر اينكه بازي هاي بسيار بزرگي روش انجام شده و حساسيت زيادي هست روش خريدش درست نيست(اين رو مطمپنم!) و فروشش هم نميدونم درسته يا نه ولي من باشم ميرم سراغ سهمهاي ديگه.
يه جمله اي هست كه ميگه: دنبال سودهاي قلنبه نباش! و به سود كم قانع باش. روياي چيزهاي بزرگ ديدن آدم رو خيالاتي ميكنه. مثل اكثر سهامداراي صدرا كه روي ۲۲۰۰ خريد كردن و الان بعد از ۵-۶ ماه هنوزم خيال ۵۰۰۰ تومن رو در سر دارن.
خداپيش من همونموقعش هم از روي دهان اين و اون نخريدم و اگر هم داشتمش الان ميفروختم!

آماتور حرفه اي
September 6th, 2004, 15:31
با تشكر از پاسخ ساحل

از هر كدام از دوستان كه اطلاعات خوب و دقيقي از نحوه ورود اطلاعات توسط كارگزاران به سيستم خريد و فروش بورس و نحوه ثبت معاملات دارند خواهشمندم ما را راهنمايي كنند

در مورد خودم هم بگم كه من انتظار عجيب و غريب و سودهاي نا متعارف از بورس رو ندارم همين كه بتونم قدرت خريدم رو در مقابل تورم واقعي :blink: نه تورم اعلامي از سوي بانك مركزي از دست ندم برام كافيه.
تورم واقعي تقريبا برابر است با رشد نقدينگي منهاي رشد اقتصادي واقعي در پايه پولي ثابت. مثلا! ۲۶.۵=۵.۵-۳۲
من ۲سال پيش حدود ۱۲ميليون داشتم و ميتونستم با اون پول يك آپارتمان نقلي جنوب شهر بخرم (كه واقعا اشتباه كردم نخريدم و بعد شهردار وقت با يك تصميم نابخردانه يا بعبارت دقيقتر :ph34r: كاملا دقيق و حساب شده و هماهنگ با بقيه ارگانهاي مربوطه و سرمايه داران بزرگ اين بلا رو سر ملك و زمين آورد) . من حالا بعد از گذشت اين مدت بتونم يك آپارتمان نقلي بخرم برام كافيه! (اين هم انتظار من از بورس!!!)

از اين حرفها بگذريم . اميدوارم كه مشكل آژانس اتمي حاد نشه و تا آخر امسال هم اتفاق عجيب و غريب و جنگ جهاني و اين اتفاقات هم نيفته. وگرنه همه دچار مشكل ميشن.
ببخشيد من باز هم نتونستم جلوي خودم رو بگيرم و باز هم حرفهاي بي ربط به تاپيك خودم زدم. دوباره از تمام دوستاني كه شايد خودشون هم كارگزار باشن اگر درباره سوال من اطلاعاتي دارند راهنمايي كنند.

به اميد موفقيت همه :)