PDA

View Full Version : انتخاب سبد سهام (Pick Stock)

Mohsen
August 28th, 2008, 02:20
43562

سلام

دوستاني كه در بازار سهام فعاليت مي كنند حتماً با اين مورد روبرو شده اند كه از ميان انبوه سهام هاي موجود كدام را براي معامله زير نظر بگيرند تا با فراهم شدن شرايط اقدام به معامله بر روي آنها نمايند . اين مبحث در كتابهاي لاتين با عنوان Pick Stock مورد بحث قرار گرفته كه مقوله ي مفصلي را نيز شامل مي شود و كتابهاي زيادي در مورد آن نگاشته شده .

در اين تاپيك سعي مي كنيم به مرور با برخي از اين روش ها آشنا شده و نتايج آنها را بصورت عملي بر روي چارتهاي موجود بررسي كنيم .

از دوستان و عزيزاني كه در اين خصوص تجربه اي دارند خواهشمندم در بحث شركت كرده و به تكميل موضوع كمك نمايند .

پيروز باشيد

Mohsen
August 28th, 2008, 02:59
43563

شايد اولين روشي كه به ذهن همه ي ما برسد ، انتخاب سهام با در نظر گرفتن پترن هاي تكنيكال است . چون اين روش در تاپيك هاي زيادي مورد بحث قرار گرفته زياد به آن نخواهيم پرداخت اما در نظر داشته باشيد كه قدرت زيادي در اين روش نهفته است كه درصورت استفاده ي صحيح ، مي تواند انتخاب بسيار مناسبي باشد .

اما اگر در نمودار سهام نتوانيم پترن مشخصي را تشخيص دهيم تكليف چيست ؟

Mohsen
August 28th, 2008, 03:20
روش ديگري كه در اين زمينه مورد استفاده قرار مي گيرد با استفاده از مفهوم همبستگي تعريف مي شود .

دوستاني كه با اين مبحث آشنايي ندارند مي توانند مفاهيم اوليه ي آنرا در تاپيك زير مطالعه نمايند :

Correlation ([Only registered and activated users can see links])

در اين روش وضعيت همبستگي هر سهم با شاخص كل مورد ارزيابي قرار گرفته و از اين مقايسه نتيجه گيري مي شود كه فشار خريدارن بيشتر است يا فروشندگان .

توجه داشته باشيد كه شاخص بازار معرف روان جمعي معامله گران است و با تحليل آن مي توان شمايي كلي از سهام هاي زير مجموعه را بدست آورد .

مثلاً اگر وضعيت شاخص Daw Jones را بررسي كنيم و ببينيم كه در 3 روز گذشته نزولي بوده ، به سادگي مي توانيم نتيجه بگيريم كه در اين سه روز فشار فروشندگان در بازار بيشتر از خريدارن بوده و تمايل عمومي بر اين بوده است كه اقدام به فروش سهام هاي زير مجموعه ي DJI كنند . حال اگر به بررسي تك تك سهام ها بپردازيم خواهيم ديد كه الزاماً تمام آنها در اين سه روز نزول نكرده اند و حتي شايد چند مورد صعود خوب هم بتوان پيدا كرد اما به وضوح مي توان ديد كه غالب سهام ها در اين نزول سهيم بوده اند .

اين مفهوم ساده بنيان روشي را تشكيل مي دهد كه در مقوله ي انتخاب سبد سهام ، داراي اعتبار زيادي است .

سعي مي كنيم در اين خصوص با جزئيات و مثال هاي بيشتري بحث را پيش ببريم .

وحید درزی
August 29th, 2008, 00:57
آقا Mohsen عزیز با تشکر از شما ، چون قصد دارم و دوست دارم روی سهامها معامله کنم خیلی علاقه مندم این تاپیک به نتیجه برسه و کسانی که تجربه و اطلاعاتی در این باره دارند در اختیار همه بگذارند .
با ارادت

محمد طالبی
August 29th, 2008, 09:49
مثلاً اگر وضعيت شاخص Daw Jones را بررسي كنيم و ببينيم كه در 3 روز گذشته نزولي بوده ، به سادگي مي توانيم نتيجه بگيريم كه در اين سه روز فشار فروشندگان در بازار بيشتر از خريدارن بوده و تمايل عمومي بر اين بوده است كه اقدام به فروش سهام هاي زير مجموعه ي DJI كنند . حال اگر به بررسي تك تك سهام ها بپردازيم خواهيم ديد كه الزاماً تمام آنها در اين سه روز نزول نكرده اند و حتي شايد چند مورد صعود خوب هم بتوان پيدا كرد اما به وضوح مي توان ديد كه غالب سهام ها در اين نزول سهيم بوده اند .

سلام
بنده هم علاقه زیادی به این بحث دارم و امیدوارم با تلاش دوستان به نتیجه برسیم
و یک سوال دارم : کدام سهم ها وزن بیشتری روی شاخص داو ( سهام یا فیوچرز ) دارند و حرکت انها بصورت جمعی تاثیر قابل توجهی روی حرکت داو دارد ؟

Mohsen
August 30th, 2008, 00:55
کدام سهم ها وزن بیشتری روی شاخص داو ( سهام یا فیوچرز ) دارند و حرکت انها بصورت جمعی تاثیر قابل توجهی روی حرکت داو دارد ؟
سلام

آقا شهرام در تاپیک ترمینولوژی ([Only registered and activated users can see links]) در این مورد توضیحاتی داده اند که فکر می کنم پاسخ سوال شما هم در آن باشد .

شرکت هایی که دارایی های آنها بین 10 میلیارد و 200 میلیارد دلار بوده و در دنیای اقتصاد آنها را غولهای تجاری می نامند تاثیرات و وزن بیشتری در شاخص دارند . این شرکت ها که به Big Cap یا حتی Mega Caps معروفند به علت سرمایه و گردش مالی بالا دارای اعتبار زیادی هستند و بالطبع وزن بیشتری هم دارند .

البته نکته ای را در نظر داشته باشید و آنهم اینکه این مورد ملاک انتخاب یک سهم نیست . چه بسا سهام های پر اعتباری مانند IBM ، XOM ، CAT و ... که معامله روی آنها برای هر نوع حسابی مناسب نیست . قیمت این سهام ها بسیار بالاست (70 ، 80 یا حتی 120 دلار برای هر سهم) و معامله روی انها مارجین زیادی را درگیر می کند و نوسانات زیادی هم دارند . برای انتخاب یک سهم همه ی این موارد باید در کنار هم دیده شود .

موفق باشید

Mohsen
August 30th, 2008, 01:31
سلام

دوستانی که در بورس تهران فعال هستند شاید این جمله برایشان آشنا باشد :

سهام هایی که در برابر ریزش مقاومت می کنند ، خریدنی هستند .

البته چون در بازار سهام ما امکان Short Selling وجود ندارد فقط جمله ی بالا رایج است اما در بازار CFD عکس آنهم صادق است :

سهام هایی که با صعود همراه نمی شوند ، فروختنی هستند .

روی مفهوم این دو جمله کمی فکر کنید تا بیشتر درباره ی آنها بحث کنیم .

موفق باشید

Mohsen
August 31st, 2008, 02:50

سلام

این دو جمله که در بالا نقل قول کردم کلید طلایی کار ما در این روش است .

اگر بیشتر به مفهوم آنها بپردازیم می توانیم به این صورت آنها را تفسیر کنیم :

زمانی که شاخص کل بازار در حال نزول است می توان نتیجه گرفت که روان جمعی معامله گران به این نتیجه رسیده است که سهام های این بازار در حال حاضر ارزشمند نیستند ، پس معامله گران اقدام به فروش سهام ها کرده اند (بطور میانگین بر روی برآیند بازار)

حال در این وضعیت که شاخص کل در حال نزول است و اکثریت سهام ها بفروش می رسند ، اگر سهام یک یا چند شرکت خاص با این نزول همراه نشود (یا حتی صعود کند) می توان نتیجه گرفت که علی رغم تمایل بازار به فروش ، باز هم عموم معامله گران نسبت به سهام این شرکت خاص خوش بین هستند و آنرا متفاوت با بقیه می دانند

با یک نتیجه گیری ساده می بینیم که اگر سهامی در کشاکش نزول بازار ، ثابت بماند یا صعود کند به احتمال زیاد آینده ی خوبی دارد چون معامه گران نسبت به آن خوش بین هستند . پس بهتر است آنرا زیر نظر گرفته و منتظر ظهور نشانه های صعود باشیم . در این وضعیت انتظار می رود اگر بازار به روند صعودی برگردد ، این سهام صعودی بیشتر از رقیبان را تجربه کند .

با توجه به این توضیحات یکبار دیگر جملات بالا را بخوانید .

در ادامه ی بحث این مفاهیم را بر روی نمودار ها مورد بررسی قرار خواهیم داد .

موفق باشید

Mohsen
September 1st, 2008, 19:06
سلام

به توضيحات بالا يك مورد را اضافه مي كنم و هم آنهم ارتباط اين مفاهيم با Correlation است .

در حالت كلي فرض بر اينست كه هر سهام به عنوان جزئي از يك كل تابع شاخص بازار باشد به عبارت ديگر همبستگي هر سهم با شاخص كل به عنوان پيش فرض استفاده مي شود .

برهم خوردن اين Correlation بدان معنيست كه اين سهام بايد زير نظر گرفته شده و براي سيگنال ورود آماده شود .

در هر مرحله مي توان ضريب همبستگي را محاسبه نموده و با مراحل قبل مقايسه كرد كه البته پيشنهاد نمي كنم زياد وارد اين مبحث بشويم چون لزومي ندارد .

در مثال هايي كه ارائه خواهد شد مي بينيم كه چگونه از اين مفهوم بصورت گرافيكي استفاده مي شود .

Mohsen
September 1st, 2008, 19:11
43783

در شكل بالا نمودار سهام شركت TELEX ديده مي شود كه نمودار شاخص كل زير آن قرار داده شده .

همانگونه كه مي بينيد شاخص كل در ماه جولاي نزول كرده و از سطح مينيمم قبلي خود نيز پايين تر آمده است اما در نمودار قيمت اين سهم نزول خيلي كمي صورت گرفته و مينيمم قبلي حفظ شده . اين واگرايي ، نشان از مطلوبيت اين سهام دارد و همانطور كه مي بينيد با صعودي شدن شاخص كل و عبور از ماكزيمم نيم موج آخر ، قيمت اين سهام رشد فوق العاده اي را داشته است .

Mohsen
September 1st, 2008, 19:18
43784

در شكل بالا نمودار سهام شركت LEVITZ ديده مي شود كه نمودار شاخص كل زير آن قرار داده شده . همانطور كه مي بينيد در ابتداي ماه دسامبر شاخص كل نزول كرده و از مينيمم ماه نوامبر پايين تر رفته است اما در نمودار قيمت سهام اين همبستگي ديده نمي شود و مينيمم ماه نوامبر كماكان حفظ شده است .

مي توان نتيجه گرفت در اين برهه از زمان ، اين سهام علي رغم نزول بازار توانسته مطلوبيت خود را حفظ كند و همانطور كه مي بينيد با صعودي شدن شاخص كل در ماه دسامبر ، اين سهام جهش خوبي را انجام داده .

clyde_barrow
September 2nd, 2008, 13:08
با سلام به استاد گرامی جناب محسن عزیز
با تشکر از مطلب بسیار جالب و پربارتون
خواستم عرض کنم که برای دیدن این همبستگی یا عدم همبستگی بین شاخص اصلی و سهام موجود در بازار،نیاز هستش که دو چارت رو روی هم بندازیم....برای اینکار یک اندیکاتور هستش بنام overlaychart .....برای استفاده از این اندیکاتور باید ابتدا سهام مورد نظر رو باز کرده سپس با انداختن این اندیکاتور روی چارت اون سهام و انجام دادن تنظیمات بشکل زیر از اون استفاده کنیم:
بطور مثال در این عکس ابتدا چارت مایکروسافت رو باز کرده سپس بوسیله این اندیکاتور شاخص داوجونز رو وری اون می اندازیم.
توی عکس نمودار بار چارت مربوط به مایکروسافت و کندل استیک مربوط به داوجونز هستش..البته می تونید نمودار مایکروسافت رو به صورت کندل استیک هم انتخاب کنید ولی برای تشخیص راحتتر فکر کنم اینجوری بهتر باشه.

پ.ن:اگر که وسط تاپیک این پست رو زدم و همچنین اگر این اندیکاتور تکراری هستش پیشاپیش از همگی عذر می خوام..اینو امروز از دوستم توی فارکس فکتوری گرفتمش...در کل چیز جالبیه...امیدوارم مفید باشه

با احترام

Mohsen
September 2nd, 2008, 16:04
خواستم عرض کنم که برای دیدن این همبستگی یا عدم همبستگی بین شاخص اصلی و سهام موجود در بازار،نیاز هستش که دو چارت رو روی هم بندازیم....برای اینکار یک اندیکاتور هستش بنام overlaychart
سلام دوست عزيز

از لطف و توجه شما ممنونم

شما مي توانيد يا از همين روشي كه فرموديد استفاده بفرماييد يا اينكه كمي صبر كنيد تا بنده روش ديگري را كه خودم استفاده مي كنم خدمت شما و ساير دوستان عرض كنم .

در هر صورت تفاوتي نمي كند و مهم در نظر داشتن اصولي است كه در بالا عرض كردم

موفق باشيد

Mohsen
September 6th, 2008, 23:36
سلام

زمانی که مشغول کار روی این روش بودم ، طبق معمول مزاحم آقا خشایار عزیز شدم تا مشکل قرار دادن چارتها در زیر هم را برایم حل کند . ایشان اندیکاتور زیر را برای اینکار طراحی کردند :

44125

در قسمت ورودی این اندیکاتور کافیست تا نام سمبلی را که می خواهیم در زیر نمودار جاری قرار گیرد ، با حروف بزرگ بنویسیم تا پس اینکار انجام شود . نموداری که در زیر چارت قرار می گیرد از اتصال نقاط Close به یکدیگر ایجاد شده . فقط باید توجه داشته باشید که تایم فریم مرتبط در نمودار اصلی باید بروز باشد تا اطلاعات بدون نقص منتقل شود .

44126

Mohsen
September 6th, 2008, 23:52
به عنوان اولین نمونه در این خصوص ، سهام شرکت McDonald را بررسی می کنیم .

همانطور که در شکل زیر می بینید در اواخر ماه ژانویه سال 2008 همراه با نزول شاخص کل این سهام نیز نزول کرده و مینیممی را در 28 ژانویه ایجاد کرده که همین مینیمم در نمودار شاخص کل هم دیده می شود (مینیممی پایین تر از مینیمم های قبلی) . پس از آن در 7 مارس شاخص کل باز هم به نزول خود ادامه داده و از مینیمم قبلی پایین تر رفته است اما سهام مک دونالد توانسته محبوبیت خود را حفظ کرده و قیمت آن بالاتر از مینیمم 28 ژانویه مانده است .

به وضوح مشخص است که در ریتریس شاخص کل که تا اواسط ماه می ادامه داشته ، این سهام صعود موفقی را داشته است . حتی زمانی که در اواخر ماه ژوئن شاخص کل به روند نزولی برگشته و از مینیمم های قبلی پایین تر آمده است ، این سهام توانسته خود را بالای مینیمم های قبلی حفظ کرده و همچنان محبوب باقی بماند که نتیجه ی آن جهش بلندی است که تا اواسط ماه آگوست ادامه داشته .

44127

Mohsen
September 7th, 2008, 14:34
نمونه ي بعدي در اين مورد سهام شركت American International Group است . همانطور كه در شكل زير مشاهده مي كنيد اين سهام در 17 مارس 2008 مينيممي ايجاد كرد كه اين مينيمم در نمودار شاخص كل نيز ديده مي شود . پس از آن در 12 ماه مي زماني كه شاخص كل هنوز در حال ريتريس بوده و به روند نزولي بازنگشته بود ، اين سهام از مينيمم قبلي خود پايين تر رفته و روند نزولي را در پيش گرفت . اين نزول زود هنگام باعث شد تا زماني كه شاخص كل به روند اصلي خود بازگردد اين سهام ريزش شديدي را تجربه كند .

44131

albertini
September 7th, 2008, 14:45
با سلام

فکر میکنم در مورد بورس ایران این مساله صدق نمیکند و حتی برعکس باشد .معمولا در بازار ایران هر وقت شاخص منفی باشد هر

چقدر شرکت درپیت باقدرت نقد شوندگی بسیار پایین که اکثرا مرتبط با صنایع زیانده با دورنمای اقتصادی تاریک هستند در صدر جدول قرار

میگیرند

Mohsen
September 7th, 2008, 19:29
با سلام

فکر میکنم در مورد بورس ایران این مساله صدق نمیکند و حتی برعکس باشد .معمولا در بازار ایران هر وقت شاخص منفی باشد هر چقدر شرکت درپیت باقدرت نقد شوندگی بسیار پایین که اکثرا مرتبط با صنایع زیانده با دورنمای اقتصادی تاریک هستند در صدر جدول قرار میگیرند
سلام

جناب آلبرتینی شاید موردی که شما می فرمایید در برخی مواقع صادق باشد اما توجه شما را به نکته ای جلب می کنم :

در اینجا صحبت و بررسی ما بر روی روندها است و تحلیل به گونه ای انجام می شود که در نهایت بتوانیم با یک روند همراه باشیم .

شاید سهام هایی که شما اشاره می فرمایید در روزهای منفی بودن شاخص کل در صدر قرار داشته باشند اما این برای نتیجه گیری کافی نیست . باید چند مورد بررسی شود :

1 . آیا شاخص کل صرفاً منفی شده و یا در یک روند نزولی قرار دارد ؟

2 . آیا شاخص کل در روند نزولی توانسته از مینیمم های قبلی عبور نماید ؟

3 . وضعیت اکسترمم های سهام مورد نظر نسبت به شاخص کل چگونه است ؟ آیا واگرایی مشخصی بین آنها قابل تشخیص است ؟

با در نظر گرفتن این موارد اگر بتوانید چند نمونه را در اینجا قرار دهید به اتفاق آنها را بررسی خواهیم کرد . متاسفانه بنده در حال حاضر به داده های بورس ایران دسترسی ندارم .

از اینکه پیگیر بحث هستید خوشحالم

موفق و شاد باشید

albertini
September 7th, 2008, 20:16
سلام

جناب آلبرتینی شاید موردی که شما می فرمایید در برخی مواقع صادق باشد اما توجه شما را به نکته ای جلب می کنم :

در اینجا صحبت و بررسی ما بر روی روندها است و تحلیل به گونه ای انجام می شود که در نهایت بتوانیم با یک روند همراه باشیم .

شاید سهام هایی که شما اشاره می فرمایید در روزهای منفی بودن شاخص کل در صدر قرار داشته باشند اما این برای نتیجه گیری کافی نیست . باید چند مورد بررسی شود :

1 . آیا شاخص کل صرفاً منفی شده و یا در یک روند نزولی قرار دارد ؟

2 . آیا شاخص کل در روند نزولی توانسته از مینیمم های قبلی عبور نماید ؟

3 . وضعیت اکسترمم های سهام مورد نظر نسبت به شاخص کل چگونه است ؟ آیا واگرایی مشخصی بین آنها قابل تشخیص است ؟

با در نظر گرفتن این موارد اگر بتوانید چند نمونه را در اینجا قرار دهید به اتفاق آنها را بررسی خواهیم کرد . متاسفانه بنده در حال حاضر به داده های بورس ایران دسترسی ندارم .

از اینکه پیگیر بحث هستید خوشحالم

موفق و شاد باشید

چون من درست موقعی که بورس ایران در حال نزول بود در این بازار فعال بودم دقیقا این مطلب یادمه . مثلا وقتی شاخص نزولی شدید

میشد یکدفعه مید یدی سهمی مثل کارتن ایران اومد بالا .که به این سهمها سهمهای با بتای منفی میگفتند . البته در ایران سهمهای

دارویی هم این خاصیت رو دارند که بنظرم استثنا ئا اینا سهمهای بدی نیستند . فکر کنم علت این مطلب هم سیاسی باشه . چون مثلا

اگه صحبت از تحریم مواد اولیه یا تجهیزات فنی بوسط بیاد خوب مسلمه یک شرکت مثل کارتن ایران کمتر در خطره تا یک شرکت صنعتی.

متاسفانه منم داده ها رو فقط بصورت روزانه دنبال میکنم و بصورت ارشیو ی از گذشته ندارم. فقط یک عکس میذارم مربوط به امروز

که شاخص منفی بوده (چند روزه منفیه).

البته ممکنه بعضی از سهمهای علامت زده شده سهم خوبی باشند که من اشتباها انها رو بعنوان سهم بی ارزش معرفی کردم که بر این امر اصراری ندارم.

Shakhes
September 8th, 2008, 21:14
با سلام

فکر میکنم در مورد بورس ایران این مساله صدق نمیکند و حتی برعکس باشد .معمولا در بازار ایران هر وقت شاخص منفی باشد هر

چقدر شرکت درپیت باقدرت نقد شوندگی بسیار پایین که اکثرا مرتبط با صنایع زیانده با دورنمای اقتصادی تاریک هستند در صدر جدول قرار

میگیرند

سلام

تحلیل بازاری این قضیه این هستش که افراد با بضاعت کم فقط در چنین اوضاعی ( دوره رکود و افت )هست که قدرت و توانایی خرید این سهامها را پیدا می کنند و هر چقدر اون جامعه از طیف فقیر تری برخوردار باشه این مساله بیشتر خودش رو نشون میده . اتفاقا در بازار ملک و مسکن کنونی هم این قضیه مشهوده ...آپارتمان در مناطق متوسط به پایین از حجم نقدینگی بیشتری برخورداره تا مناطق بالای متوسط . اما بحث اینه که کدوم سطح از پتانسیل بیشتری برای ارزش افزوده و روند صعودی در آینده دارند ؟ مسلما متوسط به بالا که در اینجا سیر استدلال آقا محسن در مبحث فوق منطقی تر و پذیرفته تره .

شاد و موفق باشید

Meysam Piri
September 10th, 2008, 18:30

با سلام به شما

بحث بسیار جالب و مفیدی را آغاز نمودید , در ارتباط با مطالب ذکر شده توسط شما نکات جالبی در کتاب "چگونه در بورس دو میلیون دلار به دست آوردم"نوشته نیکلاس دارواس به چشم می خورد که خواندنش خالی از لطف نیست:

مطالبی که در ادامه عینا نقل قول می شود از یکی از فصل های این کتاب است:

چند هفته بعد از اینکه بدون حتی یک سهم در بازار باقی ماندم تصمیم گرفتم تا اوضاع را با دفت بیشتری بررسی کنم .برای درک بهتر اوضاع تصمیم گرفتم دو وضعیت بازار را با هم مقایسه کنم .

بازار اقزایشی شبیه یک اردوی تابستانی بود که ورزشکاران در آن اقامت داشتند .البته باید در نظر گرفت که بعضی از سهم ها از دیگران قوی تر بودند .

اما در طی بازار کاهشی اردوی تابستانی ناگهان تبدیل به یک بیمارستان شد .همه سهم ها بیمار بودند اما برخی بیماریشان شدید تر بود .وقتی شکست عمومی بازار رخ داد به همه سهم ها به نحوی آسیب وارد شد.

حال زمان آن بود که شرایط بیماری آنها را ارزیابی کنم به این منظور که طول دوره بهبودشان را تخمین بزنم.نظر من این بود که اگر سهمی مثلا از 100 به 40 دلار رسیده باشد این سهم به طور قطع تا مدت زیادی به نقطه اوج قبلی خود نخواهد رسید .

درست مثل ورزشکاری که به سختی آسیب دیده و نیاز به یک دوره نقاهت طولانی دارد تا بتواند دوباره مثل قبل ورزش کند .مسلم بود که من برای به دست آوردن پول نمی توانستم سهمی را بخرم . مثلا برای بالا رفتن تشویقش کنم و هورا بکشم .

هر چند امید یک حس انسانی و قابل احترام است اما بدون شک هیچ تاثیری بر روی بازار نخواهد داشت درست مثل تشویق های بی امان تماشاچیان مسابفات اسب دوانی .اگر قرار باشد اسبی برنده شود حتما برنده می شود .

...............

هفته ها یکی پس از دیگری می گذشت و من بدون اینکه حتی یک سهم داشته باشم بازار را نگاه می کردم که پی در پی فرو می ریخت .در طی این مدت مجله بارون را برای یافتن دلیل این سقوط جستجو می کردم و تلاش می کزدم سهم هایی که در برابر ریزش مقاومت کرده اند پیدا کنم .

دلیلم این بود که اگر آنها توانسته اند در خلاف جهت آب شنا کنند بنابر این وقتی شرایط تغییر کند زودتر از بقیه رشدشان را آغاز می کنند .

موفق باشید

Meysam Piri
September 12th, 2008, 23:18
سلام

با توجه به شکل با اینکه چند ماه است که شاخص در فضای رنج به سر می برد اما در همین مدت سهم JPM# موفق به ساختن سقفهای بالاتری شده است .

در حال حاضر بعد از یک تصحیح به نظر می رسد که این سهم مجددا راه صعود را در پیش گرفته است.

شرح دلایل کامل تکنیکالی را می توانید در پست زیر بخوانید:

[Only registered and activated users can see links]

پ.ن:محسن جان من متاسفانه نتوانستم از اندیکاتور مورد نظر شما برای این منظور استفاده کنم.

سعید حاج حیدری
September 13th, 2008, 00:57
سلام دوست عزیز می تونم بپرسم از چه اندیکاتوری استفاده میکنید که 2 چارت بروی نمودار می اندازد

ممنون

Mohsen
September 13th, 2008, 08:22
محسن جان من متاسفانه نتوانستم از اندیکاتور مورد نظر شما برای این منظور استفاده کنم.
سلام

ميثم جان ظاهراً برخي ديگر از دوستان نيز با اين انديكاتور مشكل داشته اند كه بنده علت آنرا متوجه نمي شوم . فقط بايد توجه داشته باشيد كه حتماً چارت DJI آپديت باشد (در تايم مورد نظر) و اينكه در انديكاتور مربوطه نام ها با حروف بزرگ نوشته شود .

در مورد مثال شما هم فكر مي كنم شرايط اين روش را دارا نيست چون اين سهام مينيممي بالاتر از مينيمم قبلي ساخته كه همين حالت در شاخص كل هم ديده مي شود . به عبارت ديگر واگرايي مشهودي بين دو نمودار وجود ندارد .

موفق باشيد

سعید حاج حیدری
September 20th, 2008, 23:34
حاج محسن این مبحث رو نمی خواهی ادامه بدی منتظر هستم من یکی ها

Mohsen
September 21st, 2008, 00:16
حاج محسن این مبحث رو نمی خواهی ادامه بدی منتظر هستم من یکی ها
سلام

سعيد جان گفتني هاي زيادي باقي نمانده و آنچه مانده در حد چند نكته و قلق است كه در ادامه مطرح خواهم كرد .

فعلاً منتظرم تا يك جوانمرد علاقمند مانند خود شما ، آستين بالا زده و چند نمونه در اينجا قرار دهد . اگر كسي پيش قدم نشد ، خودم در اولين فرصت اينكار را خواهم كرد .

فقط لطفاً اگر كسي نمونه اي در اينجا مطرح كرد ، نتيجه را نيز پيگيري كرده و قرار دهد تا به اتفاق بررسي كنيم .

موفق و شاد باشيد

Mohsen
September 21st, 2008, 00:37
مثال ها بايد مانند اين دو نمونه باشند :

45263

45264

سعید حاج حیدری
September 21st, 2008, 23:46
سلام

سعيد جان گفتني هاي زيادي باقي نمانده و آنچه مانده در حد چند نكته و قلق است كه در ادامه مطرح خواهم كرد .

فعلاً منتظرم تا يك جوانمرد علاقمند مانند خود شما ، آستين بالا زده و چند نمونه در اينجا قرار دهد . اگر كسي پيش قدم نشد ، خودم در اولين فرصت اينكار را خواهم كرد .

فقط لطفاً اگر كسي نمونه اي در اينجا مطرح كرد ، نتيجه را نيز پيگيري كرده و قرار دهد تا به اتفاق بررسي كنيم .

موفق و شاد باشيد

سلام خوبی من می خوام وارد بشم استین بالا بزنم اما مشکل اندیکاتور دارم نتونستم وارد عمل بشم
عکس رو هم برات میزارم که ببینی درست طبق اموزش رفتم یا نه تمام تایک فریم هامم اپدیت هست (1 -4-روزانه - هفتگی - ماهانه )تایم زیر 1 ساعته هم پاک کردم
مشکل کار کجاست ؟:huh:

مشکل من حل شه 24 ساعته این تاپیک اپدیت هست

Mohsen
September 22nd, 2008, 01:44
سلام خوبی من می خوام وارد بشم استین بالا بزنم اما مشکل اندیکاتور دارم نتونستم وارد عمل بشم
عکس رو هم برات میزارم که ببینی درست طبق اموزش رفتم یا نه تمام تایک فریم هامم اپدیت هست (1 -4-روزانه - هفتگی - ماهانه )تایم زیر 1 ساعته هم پاک کردم
مشکل کار کجاست ؟:huh:

مشکل من حل شه 24 ساعته این تاپیک اپدیت هست
سلام

سعید جان لطف کن و این اندیکاتور را با همین تنظیمات روی چارت DJI قرار بده و عکسش را در اینجا بگذار و ضمناً بگو از چه بروکری استفاده می کنی .

یک موردی به نظرم رسید که شاید به حل مشکل شما کمک کند و اگر حل نشد باید از دوستان برنامه نویس درخواست کمک بفرمایید چون بنده در این زمینه سر رشته ای ندارم .

موفق باشید

سعید حاج حیدری
September 22nd, 2008, 03:05
سلام

سعید جان لطف کن و این اندیکاتور را با همین تنظیمات روی چارت DJI قرار بده و عکسش را در اینجا بگذار و ضمناً بگو از چه بروکری استفاده می کنی .

یک موردی به نظرم رسید که شاید به حل مشکل شما کمک کند و اگر حل نشد باید از دوستان برنامه نویس درخواست کمک بفرمایید چون بنده در این زمینه سر رشته ای ندارم .

موفق باشید

محسن جان بنده به اون صورت قرار دادم و مثل این که جواب داد :rolleyes:
اقا جوانمردت داره میاد
بروکر هم fx pro هست

سعید حاج حیدری
September 22nd, 2008, 03:06
محسن جان یک سوال تایم فریم خاصی مد نظر ما خواهد بود یا هر تایم فریمی بود فرقی نمیکنه

Mohsen
September 22nd, 2008, 03:12
بروکر هم fx pro هست
بله اشکال همینجاست . در بروکر شما نماد داوجونز DJI است و در بروکر بنده DJI_

باید در پنجره ی اندیکاتور نامی را وارد کنید که در بالای چارت نوشته .

Mohsen
September 22nd, 2008, 03:26
محسن جان یک سوال تایم فریم خاصی مد نظر ما خواهد بود یا هر تایم فریمی بود فرقی نمیکنه
آقا سعید اینگونه تحلیل ها که در واقع به پتانسیل سنجی یک سهام می پردازد ، تحلیل هایی کلان نگر است . در اینجا به دنبال آن هستیم تا مقبولیت یک سهام را نزد معامله گران تحلیل کنیم و برای نقطه ی ورود ، هدف ، استاپ و باقی موارد از روش های دیگر تکنیکال استفاده خواهیم کرد .

با توجه به این توضیحات چون می خواهیم تحلیلی کلان از یک سهام داشته باشیم ، تایم فریم های کوچکتر از روزانه مورد استفاده قرار نمی گیرند و هرچه این واگرایی در تایم های بالاتری دیده شود ، اعتبار بیشتری خواهد داشت .

مثلاً اگر روند عمومی بازار در طول یک سال گذشته نزولی بوده باشد و این فشار نزول طولانی مدت نتوانسته باشد روی یک سهم خاص تاثیر بگذارد ، نشانه ای بسیار قوی از پتانسیل صعود در آن سهم است .

با این توضیحات اگر به دو مثال آخر توجه کنید می بینید که سهام جنرال موتورز تقریباً یک واگرایی 3 ماهه دارد اما مک دونالد در طول یک سال گذشته ، علی رغم روند نزولی حاکم بر بازار توانسته واگرایی خوبی با شاخص کل ایجاد کند که نشانه ای از مقبولیت بسیار بیشتر نزد معامله گران دارد .

موفق باشید

سعید حاج حیدری
September 22nd, 2008, 03:29
یک نمونه از داستانی که شما فرمودید + تحلیل الیوتش
MMM

سعید حاج حیدری
September 22nd, 2008, 03:34
AXP

این مثال ها مد نظر شما هست محسن جان ؟

سعید حاج حیدری
September 22nd, 2008, 03:39
سهام بوئینگ هفتگی

CAT هفتگی

سعید حاج حیدری
September 22nd, 2008, 03:44
IBM هفتگی

سعید حاج حیدری
September 22nd, 2008, 03:47
بله اشکال همینجاست . در بروکر شما نماد داوجونز DJI است و در بروکر بنده DJI_

باید در پنجره ی اندیکاتور نامی را وارد کنید که در بالای چارت نوشته .

بروکر شما چه بروکری است ؟

سعید حاج حیدری
September 22nd, 2008, 03:57
سهام بانک JPM

اقا ما استین هامون رو زدیم بالا اومدیم تو گود خواهشن ادامه شو توضیح بده محسن جون
قربونت برم ;)

سعید حاج حیدری
September 22nd, 2008, 04:04
با توجه به این توضیحات چون می خواهیم تحلیلی کلان از یک سهام داشته باشیم ، تایم فریم های کوچکتر از روزانه مورد استفاده قرار نمی گیرند و هرچه این واگرایی در تایم های بالاتری دیده شود ، اعتبار بیشتری خواهد داشت .

سلام محسن جان
این طوری که من متوجه شدم اگر در تایم های بالا مثلا روزانه به بالا این واگرایی قیمت با شاخص به وجود امد می توانیم این سهام رو وارد سبد خودمون کنیم و بررویش به تحلیل تکنیکال بپردازیم و به دنبال نقطه ورودی مطمئن باشیم برای تریگر کردن

درسته ؟

اگر درسته اون قلق هایی که فرمودیی هم اگر توضیح بدی ممنون می شوم :rolleyes:

Mohsen
September 22nd, 2008, 04:18
آقا سعید در بین مثال هایی که قرار دادید چند اشکال وجود دارد :

1 . در نمودار هفتگی AXP واگرایی وجود ندارد و اگر در این شکل ها اینطور دیده می شود به این علت است که نمودار شاخص کل که ما پایین شکل ها قرار می دهیم یک نمودار خطی است و سایه ی کندل ها در آن دیده نمی شود . اگر به نمودار کندل استیک شاخص داوجونز مراجعه بفرمایید متوجه این تفاوت خواهید شد .

2 . در نمودار هفتگی بوئینگ هم اشکال بند قبل وجود دارد .

3 . نمودار سهام کاترپیلار در تایم هفتگی ، چیزی که من در چارتم دارم شباهت زیادی به چارت شما ندارد :

45321

فکر می کنم Split 2:1 در چارت شما اعمال نشده :

45325

هر از گاهی چارت خودتان را با چارت سایتهای معتبر مقایسه کنید مخصوصاً که شما هم از شمارشهای الیوت استفاده می کنید و این موارد ممکن است تغییرات عمده ای در کار ایجاد کند .

4 . چارتهایی که در اینجا قرار می دهم مربوط به الپری روسیه است .

5 . بله برداشت شما درسته . قلق هایی هم که عرض کردم اگر کمی دقت کنید در بین همین توضیحات مطرح می شود ;) . اگر بازهم چیزی به نظرم رسید حتماً عرض خواهم کرد .

6 . لطفاً مثال هایی که قرار می دهید را حتماً پیگیری کنید و نتایج آنها را هم قرار دهید . با اینکار به تجربه ی همه ی ما اضافه خواهد شد و بهتر متوجه می شویم که کدام موارد در جهت تحلیل پیش رفته و کدام ها نتیجه نداده است .

شب خوش
موفق و شاد باشید

سعید حاج حیدری
September 22nd, 2008, 04:29
آقا سعید در بین مثال هایی که قرار دادید چند اشکال وجود دارد :

1 . در نمودار هفتگی AXP واگرایی وجود ندارد و اگر در این شکل ها اینطور دیده می شود به این علت است که نمودار شاخص کل که ما پایین شکل ها قرار می دهیم یک نمودار خطی است و سایه ی کندل ها در آن دیده نمی شود . اگر به نمودار کندل استیک شاخص داوجونز مراجعه بفرمایید متوجه این تفاوت خواهید شد .

2 . در نمودار هفتگی بوئینگ هم اشکال بند قبل وجود دارد .

3 . نمودار سهام کاترپیلار در تایم هفتگی ، چیزی که من در چارتم دارم شباهت زیادی به چارت شما ندارد :

45321

فکر می کنم Split 2:1 در چارت شما اعمال نشده :

45325

هر از گاهی چارت خودتان را با چارت سایتهای معتبر مقایسه کنید مخصوصاً که شما هم از شمارشهای الیوت استفاده می کنید و این موارد ممکن است تغییرات عمده ای در کار ایجاد کند .
4 . چارتهایی که در اینجا قرار می دهم مربوط به الپری روسیه است .

5 . بله برداشت شما درسته . قلق هایی هم که عرض کردم اگر کمی دقت کنید در بین همین توضیحات مطرح می شود ;) . اگر بازهم چیزی به نظرم رسید حتماً عرض خواهم کرد .

6 . لطفاً مثال هایی که قرار می دهید را حتماً پیگیری کنید و نتایج آنها را هم قرار دهید . با اینکار به تجربه ی همه ی ما اضافه خواهد شد و بهتر متوجه می شویم که کدام موارد در جهت تحلیل پیش رفته و کدام ها نتیجه نداده است .

شب خوش
موفق و شاد باشید

بابت راهنمایی در مورد بررسی چارت های معتبر ممنون حتما لینک چند سایت که چارت معتبر دارن رو اگر زحمتی نیست قرار می دهید
در مورد قلق ها گفته شده [است ؟
یا می شود

اگر میشود که ما پایه کار می مونیم
اگر شده است که باید نوسته های تایپک رو از قبل بررسی کنم از دلشون بیرون بکشم

چشم حتما پیگیری میکنم و قرار میدهم

خیلی ارادت داریم خدمتتون قربان در حضور شما کسب علم میکنیم قربان جدا میگم

سعید حاج حیدری
September 22nd, 2008, 14:48
ممنون محسن جان از ابتدا تاپیک رو مطالعه کردم و به نتیجه هایی نیز رسیدم منتظر بقیه هستم
در ضمن بازم بررسی کردم در مورد این سبک برروی سهام های دیگر
به سهام UTX رسیدم که فکر کنم شرایط ما رو داشته باشه یعنی واگرایی رو +تحلیل الیوتش خدمت شما ادامه اش هم در صورت +یا - بود حتما قرار می دهم
سبک جالبی است داره یواش یواش خوشم میاد

سعید حاج حیدری
September 22nd, 2008, 14:52
در مورد سایتی برای چک کردن چارت ها سایت زیر به درد می خوره اگر شما بهترشم و کامل ترشم دارید لطف کنید برام قرار بدید

ممنون

سعید حاج حیدری
September 22nd, 2008, 15:02
واگرایی حدود 1 سال خیلی جالب است اصلا توجه به شاخص داوجونز نداشته است کار خودش رو میکرده:blink:

Mohsen
September 22nd, 2008, 16:38
در مورد سایتی برای چک کردن چارت ها سایت زیر به درد می خوره اگر شما بهترشم و کامل ترشم دارید لطف کنید برام قرار بدید

ممنون
سلام

سعید جان سایت Marketwatch مجموعه ی مناسبی است و بنده هم از امکانات آن زیاد استفاده می کنم .
سایت CNNMoney هم برای اینکار مناسب است .

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

[Only registered and activated users can see links] ([Only registered and activated users can see links])

Mohsen
September 22nd, 2008, 16:55
آقا سعید یک نکته ی دیگر هم با دیدن مثال های شما به نظرم رسید .

در بین مواردی که در سبد قرار می دهیم ، همیشه یک اهم فی الاهم داریم . همه ی اینها دارای ارزش یکسانی نیستند و پتانسیل ها کاملاً با هم تفاوت دارند (ار نظر ارزش و قدرت)

مثلاً در سهام UTX که تحلیل آنرا قرار دادید . در این سهام فقط آخرین مینیمم که در هفته ی گذشته در شاخص کل شکل گرفته ، در این سهام دیده نمی شود و مینیمم های قبلی (روند نزولی پشت سر) در این سهام به وضوح وجود دارد .

اما سهام IBM یک نمونه ی با پتانسیل بسیار بالاست . تعداد زیادی Higher Low در روند این سهم دیده می شود که با شاخص کل ، پا به پا حرکت نکرده . البته توجه هم داشته باشید که این مربوط به تایم هفتگی است و برای اینکه اثر آنرا ببینیم باید زمان زیادی منتظر بمانیم !

سعید حاج حیدری
September 22nd, 2008, 17:11
آقا سعید یک نکته ی دیگر هم با دیدن مثال های شما به نظرم رسید .

در بین مواردی که در سبد قرار می دهیم ، همیشه یک اهم فی الاهم داریم . همه ی اینها دارای ارزش یکسانی نیستند و پتانسیل ها کاملاً با هم تفاوت دارند (ار نظر ارزش و قدرت)
مثلاً در سهام UTX که تحلیل آنرا قرار دادید . در این سهام فقط آخرین مینیمم که در هفته ی گذشته در شاخص کل شکل گرفته ، در این سهام دیده نمی شود و مینیمم های قبلی (روند نزولی پشت سر) در این سهام به وضوح وجود دارد .

اما سهام IBM یک نمونه ی با پتانسیل بسیار بالاست . تعداد زیادی Higher Low در روند این سهم دیده می شود که با شاخص کل ، پا به پا حرکت نکرده . البته توجه هم داشته باشید که این مربوط به تایم هفتگی است و برای اینکه اثر آنرا ببینیم باید زمان زیادی منتظر بمانیم !

ممنونم از جواب شما
1- جسارتا شما برق صنعتی چیزی تو این مایه ها نخوندید

ارزش و قدرت (قلق اول ) چگونه می توان پیدا کرد مخصوصا قدرت سهام رو ؟ جوابش این قرمز که در مورد ای بی ام نوشتید نیست ؟

در مورد سایت هم ممنون

سعید حاج حیدری
September 22nd, 2008, 17:39
سلامی دوباره خدمت اقا محسن
قربان با توجه به تحلیل زیر فکر نمیکنید که امنیت دوباره به بازار سهام امریکا باز میگردد و باید دوباره به دنبال صعود قیمت ها و شاخص داوجونز باشیم و اقتصاد امریکا از حالت رکود خارج شود

clyde_barrow
September 22nd, 2008, 20:18
با سلام به دوستان
جناب محسن بنده برای سهام الوکا در تایم روزانه یک واگرایی بین این سهم و داوجونز پیدا کردم که در شکل زیر معلوم هستش..از طرفی به چارت روزانه خود داوجونز بصورت کندل استیک که نظر انداختم دیدم که این واگرایی بعلت این دیده میشه که نمودار داوجونز که روی سهام افتاه بصورت خطی هستش و این موضوع موجب به اشتباه افتادن در تشخیص واگرایی ها میشه...حالا سوالم این هستش که ایا شما راه حلی برای این موضوع در نظر دارید یا اینکه با پیدا کردن هر واگرایی باید اونو در چارت کندل استیک داوجونز هم چک کنیم بدین صورت که بنده انجام دادم.....ممنون از زحمات شما

با احترام

کلاید

وحید سلیمانی
September 22nd, 2008, 22:28
اینم یک مثال لایو در انتظار بای

البته قیمت هنوز سطح 35.01 رو نشکسته.

محسن جان آیا می تونیم بالا همین سطح 35.01 اردر بای استاپ رو بکاریم؟چون این واگرائی به وضوح در

تایم روزانه هم دیده میشه و در یک ساعته (همین الان که من این پست رو میزنم) قیمت روی ساپورت 33.38

مشغول به حرکته.

اگر قرار باشه در 35.01 وارد نشیم پس کی باید وارد بشیم؟

Mohsen
September 23rd, 2008, 02:51
ارزش و قدرت (قلق اول ) چگونه می توان پیدا کرد مخصوصا قدرت سهام رو ؟ جوابش این قرمز که در مورد ای بی ام نوشتید نیست ؟
سلام سعید جان
وقت بخیر

بله همین مورد است . به علاوه ی اینکه باید شکست های احتمالی برای شروع روندهای مورد انتظار با حمایت حجم همراه باشد . اگر شما 1orA را شناسایی کرده اید و در انتظار موج 2 هستید ، در صورتی می توان انتظار داشت که این موج قدرتمند و طولانی باشد ، که با افزایش قابل قبول در حجم معاملات نیز همراه باشد (نسبت به موج 1)

Mohsen
September 23rd, 2008, 03:06
با توجه به تحلیل زیر فکر نمیکنید که امنیت دوباره به بازار سهام امریکا باز میگردد و باید دوباره به دنبال صعود قیمت ها و شاخص داوجونز باشیم و اقتصاد امریکا از حالت رکود خارج شود
به نظر من این موضوع اهمیت زیادی ندارد . اگر روند نزولی ادامه پیدا کرد ، بر حجم پوزیشن های فروش اضافه می کنیم و در غیر اینصورت با ظهور نشانه های جدید ، تحلیل را به روز خواهیم کرد .

همواره پیش فرض بنده بر اینست که یک روند ادامه خواهد داشت مگر اینکه خلاف آن ثابت شود یا نشانه هایی دال بر تضعیف آن ظاهر گردد .

اگر شاخص داوجونز بخواهد در تایم روزانه به روند صعودی برگردد ، باید در درجه ی اول بتواند خود را بالای سطح روانی 12/000 تثبیت کند (با حجم مناسب) . تا زمانی که این اتفاق نیفتاده ، فرض بر ادامه ی روند جاری است .

Mohsen
September 23rd, 2008, 03:23
ایا شما راه حلی برای این موضوع در نظر دارید یا اینکه با پیدا کردن هر واگرایی باید اونو در چارت کندل استیک داوجونز هم چک کنیم بدین صورت که بنده انجام دادم..
سلام

جناب کلاید از توجه و دقت نظر شما سپاسگذارم .

بله این اشکال با توجه به محدودیتی که در متاتریدر داریم ، وجود دارد و اگر بخواهیم چارت را زیاد شلوغ نکنیم ، مجبوریم با آن کنار بیاییم .

بنده خودم دقیقاً همین کاری را می کنم که شما فرمودید . چون این تحلیل در تایم فریم های بلند مدت انجام می شود و بالطبع پریود بروز رسانی آن نیز طولانی مدت است ، کار سختی نیست که هر دو چارت همزمان کنترل شود مخصوصاً اینکه شخصاً ترجیح می دهم تا حد امکان چارت تحلیل و معامله خلوت باشد .

کار دیگه ای که می توانید انجام دهید اینست که از اندیکاتور زیر استفاده کنید . این اندیکاتور مشابه همان قبلی است با این تفاوت که مزاحم آقا رضا (Reza) شدم تا تغییراتی جزئی در آن اعمال کنند . در این اندیکاتور علاوه بر خط Close دو خط دیگر هم وجود دارد که از اتصال High و Low کندل ها ایجاد شده .

45438

موفق باشید

Mohsen
September 23rd, 2008, 03:46
آیا می تونیم بالا همین سطح 35.01 اردر بای استاپ رو بکاریم؟چون این واگرائی به وضوح در تایم روزانه هم دیده میشه و در یک ساعته (همین الان که من این پست رو میزنم) قیمت روی ساپورت 33.38

مشغول به حرکته.

اگر قرار باشه در 35.01 وارد نشیم پس کی باید وارد بشیم؟
سلام وحید جان

چند نکته را مجدداً تکرار می کنم و امیدوارم پاسختان را از میان آنها بگیرید :

1 . در این تحلیل ها سهام هایی جداسازی و انتخاب می شوند که در آنها پتانسیل صعود یا نزول بصورت بالقوه وجود دارد . تفسیر اینکار هم بدین گونه است که انتظار داریم زمانی که روند عمومی بازار مجدداً صعودی شد ، این سهام ها صعود بیشتری را در مقایسه با دیگر سهام ها داشته باشند (با توجه به پتانسیل مشخص شده) . اگر تاپیک واگرایی های جناب آزادی را مطالعه کرده باشید ، این قضیه معادل کج شدن سر MACD است که ایشان بدرستی روی آن تاکید داشتند .

2 . همیشه سعی می کنیم وقتی همه در حال خرید هستند ما هم بخریم و اگر عموم معامله گران اقدام به فروش کردند ، ما هم خواهیم فروخت . این سهام ها را با توجه به این تحلیل فقط زیر نظر می گیریم .

3 . شما می توانید در سطحی که اشاره کردید سفارش خرید بگذارید اما توجه داشته باشید که تایم فریم تحلیل شما هفتگی است و در ضمن باید فکری هم برای حد ضرر بکنید که در این نقطه مقدار کمی هم نیست . بهتر است برای پیدا کردن نقطه ی ورود ، تایم فریم های پایین تر را تحلیل کنید .

4 . توجه داشته باشید که اگر این تحلیل درست باشد ، به احتمال زیاد روندی صعودی در پیش خواهد بود که فرصت های زیادی برای ورود در اصلاحات آن وجود خواهد داشت پس زیاد عجله نکنید .

موفق و شاد باشید

سعید حاج حیدری
September 23rd, 2008, 14:42
سلام سعید جان
وقت بخیر

بله همین مورد است . به علاوه ی اینکه باید شکست های احتمالی برای شروع روندهای مورد انتظار با حمایت حجم همراه باشد . اگر شما 1orA را شناسایی کرده اید و در انتظار موج 2 هستید ، در صورتی می توان انتظار داشت که این موج قدرتمند و طولانی باشد ، که با افزایش قابل قبول در حجم معاملات نیز همراه باشد (نسبت به موج 1)

سلام محسن جان روز بخیر ممنون که جواب دادی چند تا سوال برایم پیش اومد گفتم بپرسم ارزو به دل از دنیا نرم ;):laugh:

در موج 2 معمولا بازار ریزش خواهد داشت و این که حجم باید نسبت به موج 1 بیشتر باشد ؟(امکانش مگر هست عده ایی به دنبال فروش هستند )میشه اگر امکانش هست با مثال توضیح بفرمایید
2- برای دیدن حجم بازار باید از اندیکاتور های حجم متاتریدر استفاده کرد یا باید از سایتهای مروبطه استفاده کرد ؟
(اگر از سایت است میشه لینکی دقیق بزارید )

سعید حاج حیدری
September 23rd, 2008, 14:48
به نظر من این موضوع اهمیت زیادی ندارد . اگر روند نزولی ادامه پیدا کرد ، بر حجم پوزیشن های فروش اضافه می کنیم و در غیر اینصورت با ظهور نشانه های جدید ، تحلیل را به روز خواهیم کرد .

همواره پیش فرض بنده بر اینست که یک روند ادامه خواهد داشت مگر اینکه خلاف آن ثابت شود یا نشانه هایی دال بر تضعیف آن ظاهر گردد .

اگر شاخص داوجونز بخواهد در تایم روزانه به روند صعودی برگردد ، باید در درجه ی اول بتواند خود را بالای سطح روانی 12/000 تثبیت کند (با حجم مناسب) . تا زمانی که این اتفاق نیفتاده ، فرض بر ادامه ی روند جاری است .

1- این ظهور نشانه چی هست میشه در مورد نشانه ها توضیح بفرمایید (این که چه پارامترهایی رو باید مد نظر قرار داد)
و برای تضعیف روند چه نشانه هایی باید ظاهر شود

2- در سطح 12000 ایا مقاومت خاصی داریم یا سطح قویی است (از لحاظ عدد رند )؟

Mohsen
September 23rd, 2008, 20:59
در موج 2 معمولا بازار ریزش خواهد داشت و این که حجم باید نسبت به موج 1 بیشتر باشد ؟(امکانش مگر هست عده ایی به دنبال فروش هستند )میشه اگر امکانش هست با مثال توضیح بفرمایید
2- برای دیدن حجم بازار باید از اندیکاتور های حجم متاتریدر استفاده کرد یا باید از سایتهای مروبطه استفاده کرد ؟
(اگر از سایت است میشه لینکی دقیق بزارید )
سلام آقا سعید
شب خوش

1 . منظورم از موج 2 ، دومین موج ایمپالس بود که دقیق توضیح ندادم و حق با شماست . اگر دومین موج ایمپالس بخواهد قله ی قبلی را شکسته و روندی جدید را شروع کند باید حمایت حجم را داشته باشد . به عنوان مثال شما در یکی از تحلیل های صفحه ی قبل برای سهام MMM موج 1orA را شماره گذاری کردید و اهدافی را هم برای دومین موج ایمپالس مشخص کردید . اگر این اتفاق بخواهد بیفتد و قیمت ، صعودی را در قالب یک روند آغاز کند ، اینکار بدون افزایش حجم امکان پذیر نیست . اگر حجم همچنان کاهشی باشد و قیمت بالا رود ، آنرا در ادامه ی همین اصلاح تقسیم بندی می کنیم .

45501

2 . برای دیدن حجم واقعی معاملات از همان سایتهایی که قبلاً معرفی کردم استفاده بفرمایید . کافیست سمبل سهام مورد نظر را در آنها جستجو کنید . مثلاً تصویر بالا را می توانید در این لینک ([Only registered and activated users can see links]) ببینید .

Mohsen
September 23rd, 2008, 21:06
1- این ظهور نشانه چی هست میشه در مورد نشانه ها توضیح بفرمایید (این که چه پارامترهایی رو باید مد نظر قرار داد)
و برای تضعیف روند چه نشانه هایی باید ظاهر شود

2- در سطح 12000 ایا مقاومت خاصی داریم یا سطح قویی است (از لحاظ عدد رند )؟
1 . نشانه های شکست ([Only registered and activated users can see links])

2 . این سطح ، اولین مقاومتی است که برای صعود باید شکسته شود :

45502

mb
September 23rd, 2008, 22:48
باسلام
این قسمت از سایت cnbcراجع به اپ گرید و دان گرید سهام ها هستش که ممکن بدردتون بخوره .

mb
September 23rd, 2008, 22:58
وهچنین این قسمت از سایت رو یترز

Aidin Mahdavi
September 24th, 2008, 18:48
محسن جان ممنکنه سایتهای نشان دهنده حجم بازار فارکس رو هم معرفی کنی؟
ممنون :)

Mohsen
September 24th, 2008, 19:47
محسن جان ممنکنه سایتهای نشان دهنده حجم بازار فارکس رو هم معرفی کنی؟
سلام

در بازار فارکس به علت متمرکز نبودن بازار ، حجم معاملات قابل اندازه گیری نیست که بتوان آنرا در جایی اعلام کرد .

یکی از مزایای بزرگ بازار سهام نسبت به فارکس همین است .

موفق باشید

وحید سلیمانی
September 24th, 2008, 21:45
محسن جان اگر برات مقدوره سهام کوکا کولا رو یک نگاهی بنداز؟

mb
September 24th, 2008, 23:31
اطلاعاتی راجع به سهام کوکاکولا

Mohsen
September 25th, 2008, 04:32
محسن جان اگر برات مقدوره سهام کوکا کولا رو یک نگاهی بنداز؟
سلام وحيد جان
وقت بخير

با توجه به مطالب اين مبحث مي توان پتانسيلي نه چندان قوي براي صعود را روي اين سهام فرض كرد . علت قوي نبودن اين پتانسيل هم آنست كه شاخص كل مينيممي پايين تر را ايجاد كرده كه اولاً فاصله ي اين مينيمم از مينيمم قبلي زياد نيست و در ضمن مقاومت اين سهام نيز زياد نبوده و حدوداً 90% آخرين موج را اصلاح كرده .

مهم تر از موارد فوق اينست كه ما بر اساس فرضيات ذهني خودمان معامله نمي كنيم بلكه معامله بر اساس واقعيات عيني است . چيزي كه در حال حاضر به وضوح در اين چارت مي توان ديد آنست كه همه چيز در حال نزول است و اثري از صعود ديده نمي شود . با شكسته شدن سطح مقاومت 56.00 مي توان درباره ي احتمال صعود اين سهام صحبت كرد .
البته در سه روز اخير همراه با كاهش قيمت ، حجم معاملات نيز كاهش داشته كه مي توان آنرا به ضعيف شدن قدرت روند نزولي تعبير كرد . اما براي تاييد اين تعابير بايد منتظر شواهد عيني بود .

45642

موفق باشيد

clyde_barrow
October 16th, 2008, 18:42
با سلام به دوستان
ادامه نمیدید جناب محسن؟؟؟؟؟
مشتاقانه منتظریم

با احترام

کلاید

Mohsen
October 16th, 2008, 19:04
ادامه نمیدید جناب محسن؟؟؟؟؟
مشتاقانه منتظریم
سلام
وقت بخیر

جناب کلاید از اینکه پیگیر بحث هستید از شما سپاسگذارم

مدتیست که به علت کسالت ، برنامه های کاری را متوقف کرده ام و چون اغلب اوقات داروهای مسکن استفاده می کنم تمرکز همیشگی را ندارم . به همین علت از انجام تحلیل و معامله نیز پرهیز می کنم .

به امید خدا در اولین فرصت پس از بهبودی ، مجدداً بحث های تکنیکال را از سر خواهم گرفت .

سلامت و سربلند باشید

clyde_barrow
October 16th, 2008, 19:25
سلام
وقت بخیر

جناب کلاید از اینکه پیگیر بحث هستید از شما سپاسگذارم

مدتیست که به علت کسالت ، برنامه های کاری را متوقف کرده ام و چون اغلب اوقات داروهای مسکن استفاده می کنم تمرکز همیشگی را ندارم . به همین علت از انجام تحلیل و معامله نیز پرهیز می کنم .

به امید خدا در اولین فرصت پس از بهبودی ، مجدداً بحث های تکنیکال را از سر خواهم گرفت .

سلامت و سربلند باشید
[Only registered and activated users can see links] [Only registered and activated users can see links]خدا بد نده جناب محسن...خیلی از شنیدن این خبر ناراحت شدم[Only registered and activated users can see links] [Only registered and activated users can see links]
امیدوارم هر چه زودتر بهبودی برای شما حاصل بشه....[Only registered and activated users can see links]
در ضمن از فرصت هم استفاده میکنم و سالروز تولدتون رو تبریک عرض میکنم...به امید سلامتی و سرافرازی روز افزون شما و موفقیت در تمام مراحل زندگی و 120 سال عمر پر برکت

دوستدار شما

کلاید

Meysam Piri
January 8th, 2009, 01:33
سلام

با سلام به شما

بحث بسیار جالب و مفیدی را آغاز نمودید , در ارتباط با مطالب ذکر شده توسط شما نکات جالبی در کتاب "چگونه در بورس دو میلیون دلار به دست آوردم"نوشته نیکلاس دارواس به چشم می خورد که خواندنش خالی از لطف نیست:

مطالبی که در ادامه عینا نقل قول می شود از یکی از فصل های این کتاب است:

چند هفته بعد از اینکه بدون حتی یک سهم در بازار باقی ماندم تصمیم گرفتم تا اوضاع را با دفت بیشتری بررسی کنم .برای درک بهتر اوضاع تصمیم گرفتم دو وضعیت بازار را با هم مقایسه کنم .

بازار اقزایشی شبیه یک اردوی تابستانی بود که ورزشکاران در آن اقامت داشتند .البته باید در نظر گرفت که بعضی از سهم ها از دیگران قوی تر بودند .

اما در طی بازار کاهشی اردوی تابستانی ناگهان تبدیل به یک بیمارستان شد .همه سهم ها بیمار بودند اما برخی بیماریشان شدید تر بود .وقتی شکست عمومی بازار رخ داد به همه سهم ها به نحوی آسیب وارد شد.

حال زمان آن بود که شرایط بیماری آنها را ارزیابی کنم به این منظور که طول دوره بهبودشان را تخمین بزنم.نظر من این بود که اگر سهمی مثلا از 100 به 40 دلار رسیده باشد این سهم به طور قطع تا مدت زیادی به نقطه اوج قبلی خود نخواهد رسید .

درست مثل ورزشکاری که به سختی آسیب دیده و نیاز به یک دوره نقاهت طولانی دارد تا بتواند دوباره مثل قبل ورزش کند .مسلم بود که من برای به دست آوردن پول نمی توانستم سهمی را بخرم . مثلا برای بالا رفتن تشویقش کنم و هورا بکشم .

هر چند امید یک حس انسانی و قابل احترام است اما بدون شک هیچ تاثیری بر روی بازار نخواهد داشت درست مثل تشویق های بی امان تماشاچیان مسابفات اسب دوانی .اگر قرار باشد اسبی برنده شود حتما برنده می شود .

...............

هفته ها یکی پس از دیگری می گذشت و من بدون اینکه حتی یک سهم داشته باشم بازار را نگاه می کردم که پی در پی فرو می ریخت .در طی این مدت مجله بارون را برای یافتن دلیل این سقوط جستجو می کردم و تلاش می کزدم سهم هایی که در برابر ریزش مقاومت کرده اند پیدا کنم .

دلیلم این بود که اگر آنها توانسته اند در خلاف جهت آب شنا کنند بنابر این وقتی شرایط تغییر کند زودتر از بقیه رشدشان را آغاز می کنند .

موفق باشید

به علت همبستگی زیاد مطالب با این قسمت این پست در این تاپیک زده می شود.

سال 2008 شاید به نوعی سال کابوس بازارهای مالی لقب گرفت .در این سال سهام شاخص مرغوب داو جونز فرو ریختند و بازار سهام بی سابقه ترین ریزش خود را در کل سالهای گذشته شاهد بود.

در طی یک آمار که از کلیه سهام موجود و تغییرات آنها در سال گذشته گرفتم به نتایج جالبی رسیدم:

سهم AIG# در سال گذشته 97% ارزش خود را از دست داده است.
سهم GM # در سال گذشته 87% ارزش خود را از دست داده است.
سهمMO # در سال گذشته 80% ارزش خود را از دست داده است.

........

در طول دوران بحران از نظر من این سه سهم به نوعی متلاشی شدند و تا مدتها بهتر است از ترید بر روی آنها اجتناب شود.

نکته جالب تر که به نوعی به بحث ما مربوط می شود این است که در طول دوران بحران که همه سهم ها با ریزش مواجه شدند دو سهم MCD#وWMT#پایداری زیبایی از خود نشان دادند و به سختی در برابر ریزش مقاومت کردند .در سالی که همه سهم ها با افت شدید ارزش مواجه شدند این دو سهم با افزایش ارزش مواجه شدند.

به نظر می رسد در سالی که پیش روست خرید این دو سهم در نقاطی که نمودار با افت مواجه شده و تصحیح انجام می دهد مناسب باشد.

آمار کلی سال گذشته به پیوست تقدیم دوستان می گردد.

سهند
January 8th, 2009, 03:12
خوب یک اصلاح دیگر در داوجونز را شاهدیم که فرصت مناسب دیگری برای خرید را فراهم اورده است:

پرتفوی پیشنهادی برای سهام داوجونز با ریسک متوسط

at&t قیمت فعلی 27$ هدف قیمتی حدود 33تا 37$
صنعت مخابراتی بدلیل عدم مشکلات ناشی از رکود اقتصادی + تقسیم سود بالا و پی به ای پایین به نسبت بقیه

cat کاترپیلار قیمت فعلی 43$ هدف قیمتی حدود 60$
صنعت ماشین الات سنگین بدلیل طرحهای بزرگ زیرساختی اوباما + بهبود اوضاع اقتصاد جهانی از اواسط سال اینده

ge جنرال الکتریک قیمت فعلی 16$ هدف قیمتی 20 تا 22$

hpq به عنوان بهترین سهم هایتک قیمت فعلی 37.7$ هدف حدود 50$

جانسون و جانسون قیمت فعلی 59$ هدف قیمتی 75 $

سهام خوب دیگری هم هستند که دوستان روی انها کار می کنند ولی بنظر من اگر بخواهیم در بین 30 شرکت برتر بورس نیویورک که همانهایی هستند که شاخص داوجونز را تشکیل می دهند انتخاب کنیم اینهااز نظر گروه و صنعت مشکلات خود را در رکود می توانند حل کنند و با سرعت بیشتری به رشد خود ادامه خواهند داد.

الان که نگاه می کنم می بینم کاش بجای داوجونز همین Hpq یا هر یک از سهام بالا را گرفته بودم بمراتب بیشتر از داوجونز بالا می رفت. بهرحال هنوز هم دیر نشده و برای کسانی که مایل به ریسک زیاد نیستند بنظر من این سهام ، سهام خوبی هستند بویژه اگر از یک منبع اعتبار ارزی با بهره پایین برخوردار باشید که در این صورت می توان در این قیمتها روی انها تا 5 برابر سرمایه ریسک کرد.

shahram
January 8th, 2009, 18:56
نکته جالب تر که به نوعی به بحث ما مربوط می شود این است که در طول دوران بحران که همه سهم ها با ریزش مواجه شدند دو سهم MCD#وWMT#پایداری زیبایی از خود نشان دادند و به سختی در برابر ریزش مقاومت کردند .در سالی که همه سهم ها با افت شدید ارزش مواجه شدند این دو سهم با افزایش ارزش مواجه شدند.

به نظر می رسد در سالی که پیش روست خرید این دو سهم در نقاطی که نمودار با افت مواجه شده و تصحیح انجام می دهد مناسب باشد.

همونطور كه مي‌دونيم امروز WMT# با ريزش شديدي مواجه هست و با 7.76 درصد سقوط و معادل 431 پيپ ؛ انتظار ميره داوجونز رو نزولي كنه. دليلشم آمار فروش شب عيد ميتونه باشه ...

Meysam Piri
January 8th, 2009, 20:53
همونطور كه مي‌دونيم امروز WMT# با ريزش شديدي مواجه هست و با 7.76 درصد سقوط و معادل 431 پيپ ؛ انتظار ميره داوجونز رو نزولي كنه. دليلشم آمار فروش شب عيد ميتونه باشه ...

همانطور که می دانیم ریزشهای از این دست که بر اثر اخبار به وجود می آید به صورت کوتاه مدت تاثیر بیشتری می گذارد ولی در دراز مدت شاهد این هستیم که نمودار در مسیر خود حرکت می کند.

با توجه به داشته ها هم چنان اعتقاد به خرید WMT # در سال جاری دارم.البته این یک نظر شخصی است و ممکن است خالی از اشکال نباشد.

توجه دوستان را به نمودار هفتگی این سهم جلب می کنم در جایی که با عدد روانی 50.00 مواجه هستیم این عدد سال پیش به سمت بالا شکسته شد و هم اکنون نیز به نظر می رسد در این ناحیه بتوانیم به خرید خوبی دست بزنیم.
در جایی که این خط به عنوان یک حمایت عمل می کند
شکل به پیوست تقدیم می گردد.

سهند
January 9th, 2009, 00:55
باخرید والمارت در این قیمتها موافقم ، امروز در 51 خریدم به امید 56 .

سعید حاج حیدری
June 6th, 2010, 11:18
سهام AIG

سعید حاج حیدری
June 14th, 2010, 20:34
سهام AIG

اخرین وضعیت