PDA

View Full Version : گروه بهمن به روايت كاميار فراهاني


kamyar
April 9th, 2004, 01:56
خودرویی با چرخ های طلایی :

گروه بهمن :

این گروه در حدود 50 سال پیش با نام ایران وانت شروع به فعالیت نمود و در سال 72 وارد بورس اوراق بهادار شد و از ابتدای سال 83 خصوصی شد و در سال 77 با تغییر اساسنامه و نام شرکت از ایران وانت به گروه بهمن دوران جدیدی از فعالیت خود را اغاز نمود .

بررسی و عملکرد شرکت طی 3 سال اخیر حاکی از تداوم رشد تولیدات و فروش می باشد بگونه ای که فروش خالص از 686 میلیارد ریال در سال80 به 1977 میلیارد ریال در سال 82 رسیده و جالب انست که این گروه بر خلاف اکثر خودروسازان داخلی طی چند سال اخیر افت حاشیه سود محسوسی را شاهد نبوده . همچنین اخبار رسیده حاکی از انست که مدیریت شرکت برنامه تدوین شده ای دارد تا فروش شرکت را از 13000 دستگاه در سال 82 به 24000 دستگاه در سال83 ارتقا بدهد که با توجه به رضایت نسبی دارندگان این محصول و فعالیت قوی شرکت های زیر مجموعه مانند بهمن لیزینگ و سابقه ای که از این شرکت سراغ داریم اصلا بعید به نظر نمی رسد .
از دیگر محسنات شرکت می توان به برنامه ریزی قوی شرکت برای حفظ وگسترش بازار محصولاتش اشاره کرد بگونه ای که چندین طرح و پروزه سود ساز درسال 83 به بهربرداری میرسد که موارد زیر اهم انها می باشد :

1. قرار داد ساخت پاجرو با کارخانه میتسوبیشی کاملا منعقد گشته و قطعات منفصله نیز بطور کامل وارد کشور می شود که تولید و عرضه پاجرو در برنامه های سال83 می باشد
2. این گروه ماه گذشته قرار داد ساخت و تولید ماهیانه بیش از 100 دستگاه کامیونت (حدودا 6 تنی) را با شرکت ایسوزو منعقد ساخته که نوید اینده ای خوش را برای سهامداران این گروه را میدهد

ولی شاید مهمترین مزیت این گروه سود غیر عملیاتی بالا می باشد که حتی براورد می گردد در سال83 از سود عملیاتی نیز فراتر رود. گروه بهمن 14 زیر مجموعه موفق دارد که مهمترین انها سایپا- بیمه ملت – فن اوا و شرکت بازرگانی بهمن می باشد که مورد اخیر در عرصه صادرات و واردات فعالیت موفقی دارد .همچنین این شرکت مالک 12% از سهام قند پارس و 82% از شرکت دوچزخه و موتور سیکلت سازی ایران و 79% از شرکت صنایع ریخته گری ایران می باشد .
***(علاقمندان به صنایع مخابرات مستحضر می باشندکه شرکت فن اوا جز شرکت های موفق در عرصه ارتباطات می باشد که با توجه به قطعی نشدن مزایده اپراتور دوم احتمال حضور شرکت فن اوا بعنوان طرف ایرانی یا یکی از طرفهای ایرانی هنوز وجود دارد . گروه بهمن بیش از 15% سهام شرکت مزبور را دارا می باشد.)

ولی با تمام این اوصاف نکته بمراتب ارزشمند تری در مورد گروه بهمن وجود دارد :
شاید بخاطر بیاورید که طی چند سال گذشته گروه بهمن موفق به خرید بیش از 230.5 میلیون برگ سهم سایپا با قیمت میانگینی در حدود200-300 تومان گشت که امسال با رشد 300% در سود سایپا انتظار رشد فزاینده ای در ای پی اس بهمن می رود بطوری که اگر سود خالص سایپا را ( بدون توحجه به تعدیل مثبت اتی) 210 تومان فرض کنیم به هر سهم بهمن چیزی در حدود 605 ریال میرسد که این رقم به تنهایی با ای پی اس فعلی گروه بهمن -631 ریال- قابل مقایسه می باشد( لازم به ذکر است این تنها سود غیر عملیاتی گروه بهمن از طریق سایپا می باشد! ).
با توجه به افزایش سرمایه ای 100% که مدیریت شرکت در پایان گزارش 9 ماهه به بورس اعلام داشتند و سابقه شرکت در اعلام ای پی اس های سال بعد به نظر می اید شرکت در مراحل اولیه اعلام سود در اردیبهست ماه رفمی بین 75 تا 80 تومان را اعلام کند .
اینجانب با توجه به مطالب فوق قیمت هر سهم بهمن را در تیرماه قبل از افزایش سرمایه عددی بین 960 تا 1050 تومان پیش بینی می کند و قیمت هر سهم را بعد از افزایش سرمایه 100% در مجمع بین 560-600 تخمین می زند فلذا خرید این سهم را در قیمت های کنونی پیشنهاد میدهد .


در پایان از اسا تید بزرگوار و دوستان عزیز خواهشمندم با نقد این مطلب به درک بیشتر من از بازار سرمایه کمک کنند و لازم میدانم از اقای علی مددی بخاطر کمکی که در تهیه این متن به اینجانب داشتند تشکر بکنم

سعيد
April 10th, 2004, 13:05
از تحليل جامع و كاملتان متشكرم.