PDA

View Full Version : كارگزار چطور معامله ميكنه؟

كمك
August 22nd, 2004, 23:12
سلام
مي شه يكي بگه كارگزارها بعد از اينكه سفارش خريد و فروش را گرفتند دقيقا چي كار مي كنند ؟

mojtaba
August 23rd, 2004, 10:32
احتمالاْ به يك پايگاه‌داده مركزي وصل مي‌شوند و به جستجوي قضيه مورد نظر مي‌پردازند.
اما اگر دقيقش رو بخواهي من يك رفيق كارگزار دارم كه ازش مي‌پرسم

yaser_rashidi
August 23rd, 2004, 11:12
در سيستم فعلي كه خريد سهم بصورت ددد هست سهم رو بصورت جمعي در بلوك هاي با احجام متفاوت ميزارن برا خريد.(البته با كمي پيش بيني و آينده نگري و از روي دستورهاي خريد و فروشي كه پيششون هست) و وقتي خريدند تقسيم ميكنند.
نميدونم دقيقا كدوم بخششو سوال داري؟ خوب اينا وصلن به شبكه معاملات و دستورها رو(حالا نه بصورت تكي تكي) ميزارن تو صفوف خريد و فروش و معاملاتي كه انجام ميشه و گزارش ميگيرن و ميدن به مشتري هاشون.
همين اونا يك پرتال يا دروازه هستن براي اتصال مشتري ها به شبكه خريد و فروش.
جزپيات نرم افزاري خريد و فروش ها رو من هم نميدونم.
اگر دقيق بگي درباره چي سوال داري بهتره. و راحت تر ميشه به سوالتون جواب داد.
ممنون

كمك
August 23rd, 2004, 18:29
در سایت سازمان بورس درباره نحوه انچام معاملات و قوانین حاکم بر ان چیزای زیادی خوندم مثلا
اینکه معامله های بورس به طریقه حراج و یا قیمت مقطوع انجام می شود
و کارگزاران پیشنهادهای خود را با توجه به دستورهای خریدارن و فروشندگان با ذکر تعداد سهام
یا مبلغ اسمی اوراق مشارکت و قیمت انها عنوان خواهد شد
اوراق بهاداری که به قیمت مقطوع برای فروش عرضه می شود به نخستین کارگزاری که امادگی خود را
برای خرید به قیمت مزبور اعلام نماید فروخته خواهد شد .
در صورتی که قیمت های پیشنهاد شده کمتر از قیمت مقطوع باشد معامله انجام نخواهد شد
و در صورت امادگی فروشنده به فروش به بالاترین قیمت پیشنهاد شده کارگزار فروشنده
پس از ابطال پیشنهاد اولیه خود پیشنهاد جدیدی ارائه می کند و...
اینجوری که شما گفتید کارگزار فقط سفارشهای خرید و فروش را وارد سیستم می کند
و نرم افزاری است که معاملات را انجام می دهد . یعنی نرم افزار طوری مدل شده
که تمام این موارد را نجام می دهد؟؟؟؟؟؟ یا ؟؟؟؟
در مورد قیمت هم من مشکل دارم قیمت هم من مشکل دارم قیمت اولیه برای خرید یا فروش را کارگزار پیشنهاد می دهد؟
چه جوری بر سر قیمت توافق می شه؟
چی می شه که یه معامله باطل می شه؟
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mojtaba
August 24th, 2004, 11:03
همون طور كه ياسر گفت خريد به صورت بي‌نام صورت مي‌گيره. و بعد از ساعت ۱۲:۳۰ دقيق است كه خريدها به نام افراد تغيير پيدا مي‌كنه.
منتها جالبيش اينه كه فرآيندهاي استانداردي ندارند و دنياي خبره چون ايزو گرفته فرآيندهاشو به صورت استاندارد تدوين كرده.
اینجوری که شما گفتید کارگزار فقط سفارشهای خرید و فروش را وارد سیستم می کند
و نرم افزاری است که معاملات را انجام می دهد . یعنی نرم افزار طوری مدل شده
که تمام این موارد را نجام می دهد؟؟؟؟؟؟ یا ؟؟؟؟
ببين نرم‌افزار فقط تقاضاهايي رو كه باهم مطابقت دارن باهم جور مي‌كنه همين و طبعاْ تقاضاها و عرضه‌هايي كه با هم نمي‌خونن همين‌طور در سيستم باقي مي‌مونن. منتها اين ديگه مهارت كراگزار كه با چه قيمتي شروع كنه كه هم پول‌هاي مشتري‌اش رو به باد نده و هم سهام رو از دست نده.
در مورد قیمت هم من مشکل دارم قیمت هم من مشکل دارم قیمت اولیه برای خرید یا فروش را کارگزار پیشنهاد می دهد؟
چه جوری بر سر قیمت توافق می شه؟
چی می شه که یه معامله باطل می شه؟
كارگزار بر اساس تقاضاي مشتري و بازه‌اي كه اون مشخص كرده براش چونه مي‌زنه.
اگر غير قانوني نباشه معمولاْ بايد خارج از محدوده نوسان مجاز باشه تا باطل بشه.

كمك
August 25th, 2004, 01:08
ممنون
اگه ممكنه راجع به چونه زدن بيشتر توضيح بديد
يعني مثلا اگه يه عرضه يا تقاضا بار اول بر اورده نشد نرم افزار كه خريد و فروش انجام مي دهد به كارگزار (مثلا ) پيغامي ميده و كارگزار پيشنهادش را عوض مي كنه؟
يا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mojtaba
August 25th, 2004, 09:21
Originally posted by كمك@ ۴ شهريور ۱۳۸۳ @ ۰۱:۰۸ قبل‏ازظهر
ممنون
اگه ممكنه راجع به چونه زدن بيشتر توضيح بديد
يعني مثلا اگه يه عرضه يا تقاضا بار اول بر اورده نشد نرم افزار كه خريد و فروش انجام مي دهد به كارگزار (مثلا ) پيغامي ميده و كارگزار پيشنهادش را عوض مي كنه؟
يا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
يك چيزي توي همين مايه‌هاست. منتها محدوديت قيمت تقاضا رو هم دارند ديگه.
وقتي شما يك تقاضاي خريد مي‌دي يك محدوده قيمت هم مي‌دي كه در فلان محدوده برات خريد كنه و اگر بالاتر رفت نه. اين دستور تا ۳ ماه سنديت داره.
اين وسط خود من هم يك مشكلي دارم و اون اينه كه ملت به قيمتهاي مختلفي راضي به خريد مي‌شوند پس كارگزاري براي پاسخ‌گويي به نياز اونا بايد با قميتي زير كمترين سقف تقاضا خريد كنه كه كمي بعيد به نظر مياد.
ولي فكر كنم اگر شما يك كار تحقيقاتي داريد كافيه كه به كارگزاري دنياي خبره يك سري بزني احتمالاْ اونا بهت كمك مي‌كنن، و از همه مهمتر به جاي اين پرسش و پاسخ‌ها مستقيماْ اطلاعاتت رو از منبعش كه معتبر تره دريافت مي‌كني.

كمك
August 26th, 2004, 10:47
سلام
من از چند تا كارگزاري پرسيدم ولي كسي كمكي نكرد .اميدوارم اين كارگزاري كه شما معرفي كرديد سوالامو جواب بده.
امروز خواستم تماس بگيرم ببينم كي وقت دارند شماره شو از ۱۱۸ پرسيدم نداشت
تو سايت سازمان بورس هم شماره اي بود كه اشتباه بود
اگه شماره شو شما داريد ممنون مي شم

mojtaba
August 27th, 2004, 01:40
بسيار خوب من به دوستم ميل مي‌زنم ببينم داره يا نه.