PDA

View Full Version : رابطه بين ضريب β و بازار


Homitrade
August 17th, 2004, 10:02
سلام دوستان عزيز مي خواستم در مورد اين ضريب و رابطه اي كه با بازار داره توضيحاتي بفرماييد.ايا درست هست كه ميگويند در اين شرايطي كه هم اكنون بازار بورس تهران داره بايد به دنبال سهامي باشم كه ضريب بتا بالايي دارند و به اصطلاح از جو بازار تبعيت مي كنند.به طور مثال ضريب بتاي كربن ۴.۳۴ و ضريب بتاي وپترو ۱۳.۲۹ مي باشد.با تشكر

yaser_rashidi
August 17th, 2004, 10:17
سلام همايون عزيز
اين بتا ها منبعش كجاست؟ خودت محاسبه كردي؟
تو تاپيك روش مدرن پرتفوليو درباره اين ضريب هم بحث شده(اين تاپيك الان پين هست به بالاي همين فروم- بخاطر مهم و اساسي بودنش چسبونديمش بالا).
بتا ضريب وابستگي رو نشون ميده. تا جايي كه من ميدونم اين ضريب رو بين دو سهم محاسبه ميكنن و با متعادل كردن اين ضريب سعي ميكنن سبدي تشكيل بدن كه بتاي كليش نزديك به يك نباشه كه همه سبد با هم تو ضرر(ويا سود) بره و ترجيحا از صنايع مختلف و با جهت روندهاي مختلف باشه.
ولي تابحال نديده بودم كه اين ضريب رو براي مقايسه يك سهم با بازار بكار ببرن.
بيشتر توضيح ميدي كه چجوري محاسبه شده اين بتاها؟

Homitrade
August 17th, 2004, 11:36
سلام اقاي رشيدي.منبع اين بتاها سايت پارس پرتفوليو هست!ما كجا و حساب كردن بتا!؟ :lol: در مورد حرفم از اقاي حاجيان و بلاگ كارگزار نقل كردم ايشون گفتند:[QUOTE]در حال حاضر که بازار خوب است بايد سراغ سهامی برويم که ضريب بتای بالايی داشته باشد به اصطلاح از جو بازار تبعيت کند .حال يه سوال ديگه هم برام پيش اومده تا اونجايي كه مي دونم ضريب β همون ريسك سيستماتيك هست.پس چرا تو پارس پرتفوليو براي اين دو ارقام جداگانه اي نوشته!ايا ضريب β با ضريب β(به بازار)فرق مي كنه؟در ضمن اگر موافقيد مقاله اي از اقايان فدايي نژاد و گل ارضي بياورم.

ازمون ايستايي ضريب بتاي سهام در بورس تهران
مقدمه
يكي از ويژگيهاي عمده سرمايه گذاري در سهام نوسان شديد بازده انهاست.به اين معني كه بازده واقعي ناشي از اين نوع سرمايه گذاري ها ممكن است با بازده مورد توقع سرمايه گذار تفاوت زيادي داشته باشد.اين امر مي تواند باعث سلب اعتماد شخصي نسبت به سرمايه گذاري در سهام عادي كمرنگ شدن بخش خصوصي در روند توسعه اقتصادي گردد.به منظور ترغيب سرمايه گذاران بخش خصوصي در صنعت ضرورت دارد كه تهسيلات ويژه اي از سوي دست اندركاران و موسسات ذيربط براي انها فراهم شود.يكي از تهسيلات فراهم اوردن شرايطي است كه سرمايه گذاران بتوانند به صورت علمي در امر ارزيابي پروژه هاي سرمايه اي تصميم گيري نمايند.تيوري هاي(اشتباه از كيبورده!) متعددي از سوي صاحبنظران مالي در جهت بهينه سازي تصميمات سرمايه گذاران در بورس هاي معتبر جهان ارايه شده است كه از ان جمله مي توان به مدل قيمت گذاري دارايي هاي سرمايه اي CAPM و نظريه مدرن پرتفوي MPT و ...اشاره نمود.
به كارگيري و استفاده از اين تئوری ها در بازار سرمايه ايران بدون مطالعه و بررسي نه تنها ممكن است مفيد واقع نشود بلكه ممكن است گمراه كننده نيز باشد.زيرا اساس اين تئوری ها را مفروضاتي تشكيل مي دهند كه ممكن است در بازار سرمايه ايران موجود نباشند از اينرو قبل از به كارگيري اين تئوری ها لازم است كه بررسي شود ايا مفروضات زيربنايي اين نظريه ها در بازار سرمايه ايران فراهم مي باشد يا خير؟
يكي از مفروضات زيربنايي تئوری هاي مذكور فرض ثبات ريسك سيستماتيك يا ضريب β سهام عادي است.در اين مقاله ثبات يا عدم ثبات ضريب β سهام عادي شركتهاي پذيرفته شده در بورس تهران مورد ازمون قرار خواهد گرفت.تحقيقات متعددي از سوي صاحبنظران مالي در بورس هاي معتبر جهان از جمله بورس نيويورك صورت گرفته است.محققيني همچون بلوم،لويي،جهانخاني،فرانسي س،پورتر،ازل،شارپ،كوپر و ... هريك از ابعاد مختلف به بررسي ثبات ضريب β پرداخته اند كه اكثريت انها به نتايج تقريبا مشابهي دست يافته اند.
[B]ضريب β و تغييرات ان
ريسك سيستماتيك يا ضريب β را مي توان ان بخش از نوسان و تغييرات بازده اوراق بهادار دانست كه منشاء پيدايش ان عوامل كلان اقتصادي،سياسي،اجتماعي بوده و بازده كل اوراق بهادار موجود در پرتفوي بازار به صورت همزمان تحت تاثير قرار مي دهند.ضريب β يك دارايي مالي در طول زمان بنا به دلايلي مي تواند تغيير كند كه مهترين انها عبارتند از:
[B]تمايل β به ميانگين
بلوم با انجام تحقياتي در بورس نيويورك به اين نتيجه رسيد كه ضريب β تمامي اوراق بهادار در طول زمان تمايل دارند به ميانگين خود كه همان عدد يك است نزديك شوند.از اينرو βهاي بزرگ از يك تمايل به كاهش و βهاي كوچكتر از يك تمايل به افزايش دارند.وي با استفاده از مدل رگرسيون رابطه بين β را در دوره مورد ارزيابي قرار داده و معادله زير را براي محاسبه ي β تعديل شده ارايه كرد:
معادله(۱) ......................
فعلا دوستان ما در مبحث فرمول گيري گير كرديم.فعلا زمان مي بره از اين چاله در بيام.راستي دوستان شما مي دونيد مدل رگرسيون چيه!؟!فعلا تا بعد!ببخشيد ديگه! :huh:

دريا
August 18th, 2004, 11:46
سلام اقا همايون . به نكات خوبي اشاره كرديد . در مورد رگرسيون در اين آدرس اشارات مختصري شده . اگه بيشتر از اين بخواهيد بايد به كتابهاي اقتصاد سنجي رجوع كنيد.
اميدوارم به زودي شاهد قسمت بعدي مقالتون باشيم.
روز خوش

Homitrade
August 18th, 2004, 13:25
سلام دوستان اميدوارم حالتون خوب باشه.
ادامه ي مبحث:
[Only registered and activated users can see links]

تغییر در مولفه های شرکت
همانا با بررسی رابطه ی بین درجه ی اهرم مالی و ریسک سیستماتیک β به این نتیجه رسید که رابطه مستقیمی بین این دو متغیر وجود دارد به این معنی که با افزایش اهرم مالی ریسک سیستماتیک نیز افزایش یافته و بالعکس.روزنبرگ و ماراته نیز در مطالعات خود به این نتیجه دست یافتند که تغییر در مولفه های اساسی یک سرکت باعث برخی تعدیل ها و تغییراتی در ضریب β انها می شوند.
جدول(1) ضميمه نشاندهنده خلاصه تحقیقات انهاست.

تاثیر عامل صنعت بر ضریب β
نوع صنعتی که شرکت موردنظر در ان فعالیت دارد نیز تاحد زیادی بر میزان ضریب β ان تاثیر می گذارد.تحقیقات به عمل امده نشانگر این واقعیت است که صنایع هوایی و صنایع طلاسازی به ترتیب بیشترین و کمترین تاثیر را در تعدیل β دارند.

روش تحقیق
تحقیق حاضر یک تحقیق توصیفی از نوع همبستگی است که برای دوره ی زمانی فروردین 1370 الی شهریور 1378 صورت گرفته است.داده های مورد نیاز تحقیق عبارتند از:سری زمانی مربوط به قیمت سهام، مصوبات مجامع عمومی و فوق العاده وش اخص کل قیمت سهام.جامعه اماری تحقیق را نیز کلیه شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران که دارای شرایط ذیل باشند تشکیل می دهند:
1-شرکت هایی که حداقل از فروردین 1370 به عضویت سازمان بورس اوراق بهادار درامده باشند.
2-معامله برروی سهام انها دچار وقفه های طولانی یا دائمی نشده باشد.

متغیرهای تحقیق
متغیرهای مورد نیاز تحقیق عبارتند از بازده سهام،بازده پرتفوی بازار،ضریب β هر سهم و ضریب β پرتفوی.

بازده سهام
بازده هر سهم با توجه به قیمت های اول و اخر دوره و نیز منافع مالکیت سهامدار در ان دوره مجاز شده است.
[Only registered and activated users can see links]

منافع مالکیت Dit در دوره هایی که شرکت مجمع داشته باشد به سهامدارن تعلق می گیرد.پرداخت Dit به سهامداران باعث کاهش قیمت سهام انها در بازار می گردد از اینرو به منظور نشان دادن بازده واقعی لازم است که مفدار منافع تعلق گرفته به سهامداران در اینگونه مواقع به عنوان یک عامل تعدیل کننده در مدل محاسبه بازده مورد استفاده قرار گیرد..منافع متعلق به سهامداران Dit سهامداران بسته به مصوبات جامع عمومی به شکل های گوناگونی محاسبه می گردد.

بازده پرتفوی بازار
بازده پرتفوی بازار با استفاده از شاخص قیمت سهام محاسبه شده است.چنانچه شاخص قیمت سهام در ابتدای دوره با I t-1 و در انتهای دوره با I t نمایش داده می شود در ان صورت بازده پرتفوی بازار در دوره ی t به صورت زیر محاسبه خواهد شد.
[Only registered and activated users can see links]

ریسک سیستماتیک β سهم I
ریسک سیستماتیک β هر سهم با استفاده از روش رگرسیون خطی محاسبه شده است.برای این منظور بازده پرتفوی بازار (Rmt)به عنوان متغیر مستقل و بازده سهم (R it) i

به عنوان متغیر وابسته درنظر گرفته شده و سپس از طریق برقراری رابطه ی رگرسیون بین انها ضریب β که همان شیب خط در معادله رگرسیون می باشد به دست می اید.معادله رگرسیون که به معادله بازار معروف است به صورت زیر می باشد:
[Only registered and activated users can see links]

ریسک سیستماتیک β پرتفوی
ریسک سیستماتیک β پرتفوی نیز با استفاده از رابطه زیر بدست می اید:
[Only registered and activated users can see links]

چگونگی تشکیل پرتفوی
برای تشکیل پرتفوی از روشی مطابق روش بلوم استفاده شده است.به این معنی که ابتدا شرکتهای مورد بررسی بر حسب β های دوره ی اول به صورت صعودی مرتب شده و سپس پرتفویهای n تایی به ترتیب از بالا به پایین انتخاب می شوند به گونه ای که پرتفوی اول دارای n سهم با کمترین ضریب β و پرتفوی اخر دارای n سهم با بالاترین ضریب β خواهد بود.

فرضیات تحقیق
فرضیات این تحقیق بر اساس یافته های مطالعاتی است که در بورس های معتبر جهان صورت گرفته است که این فرضیات عبارتند از:
1-ریسک سیستماتیک β سهام عادی شرکتهای پذیرفته شده در بورس تهران در طول زمان ثابت است.
2-با تنوع بخشی بیشتر در پرتفوی سهام ثبات ریسک سیستماتیک β پرتفوی بیشتر خواهد شد.

ازمون فرضیات تحقیق
فرضیه اول تحقیق قصد ارزیابی ثبات یا عدم ثبات ریسک سیستماتیک β سهام در طول زمان را دارد.معیار اندازه گیری درجه ثبات یا عدم ثبات ریسک سیستماتیک β ضریب همبستگی گشتاوری است.به این معنی که هر چند ضریب همبستگی بین β های دو دوره معنی دارتر باشد ثبات و ریسک سیستماتیک β خواهد بود و بالعکس.
در فرضیه دوم ادعا شده است که با متنوع تر کردن پرتفوی، ثبات ریسک سیستماتیک بیشتر خواهد شد.برای
این منظور لازم است که ضریب همبستگی بین Β1 و Β2 پرتفوی های n تایی محاسبه شده و سپس بین تعداد سهام موجود در پرتفوی و اندازه ضریب همبستگی به دست امده یک رابطه ی رگرسیون برقرار شود.
شیب خط معادله ی مذکور معیار قضاوت درباره ی فرضیه ی دوم خواهد بود. به این معنی که اگر شیب خط حاصله بزرگتر از صفر و معنی دار باشد، در ان صورت می توان گفت که تنوع بخشی در پرتفوی باعث افزایش درجه ثبات ریسک سیستماتیک β پرتفوی خواهد شد و بالعکس.

Homitrade
August 21st, 2004, 15:00
سلام دوستان اميدوارم حالتون خوب باشه.مي خواستم در اينجا از اقا رضا بابت همكاري با ما خيلي خيلي تشكر كنم.ايشون زحمت نوشتن فرمولها را كه واقعا زمان بره رو كشيدند.اميدوارم خواندن اين مقاله براتون مفيد باشه.با تشكر :)

بهروز۱۱۰
August 23rd, 2004, 22:08
همايون عزيز
بايد عرض كنم برخلاف انتظار شما هرچه كه درراه بقا دربورس ( مجموعه مباحث فاندامنتالي) نوشتم تمام سرمايه اطلاعاتي ام بود :blink:
اما درخصوص سايت سرمايه بايد عرض كنم كه من مدت زمان طولاني است كه از مباحث دوستان دراين سايت استفاده ميكنم دوستاني چون رشيدي ؛ ساحل ؛ دريا وبسياري ديگر از دوستان خصوصا شما دوست خوبم
سايت تالار بورس بيشتر يه سايت چي بخرم وچي بفروشم هست وشايد هنوز داراي عمق كافي نشده باشه مثل بازار بورس خودمون درحالي كه بيننده بسياري داره ودليل اصليش هم اينه كه سهامدارهاي ما ترجيح ميدهند دنبال صف باشند <_< من مدتي قبل مطلبي را كه اگر اشتباه نكنم مدير عامل پاسارگادنيك بود درخصوص وجوه افتراق بورس بازي با قمار بازي را خواندم بعد از خوندن اون مطلب احساس كردم كه دربازار واقعا ميشه همه برنده باشند وبازنده اي نباشه ؛ بشرط اينكه همه قوانين بازي رارعايت كنند وسعي كردم درقالب مجموعه راه بقا دربورس الفباي اين قواعد را مطرح كنم علي الظاهر خودم فكر ميكنم كه تونستم تا حدودي موفق باشم چون تاقبل از طرح اين مبحث بدون استثناء كليه مطالب حول وحوش چي بخرم وچي بفروشم بود درحالي كه يواش يواش بحث هاي بنيادي داره مطرح ميشه و اميد وارم كه ادامه دار باشه .
اما درخصوص ظريب بتا (ببخشيد بلد نيستم علامت بتا رو بيارم ) ببينيد ضريب بتا درحقيقت ارتباط بازدهي يك سهم را با مجموعه بازدهي كل بورس مي سنجد بدين نحو كه
جمله اول معادله : حاصلضرب بازدهي يك سهم دريك دوره زماني مشخص در بازدهي كل شركتها درهمان دوره زماني
جمله دوم معادله : واريانس بازده كل بورس
جمله سوم معادله : كوواريانس جمله اول با جمله دوم معادله
( اينجور معادله نوشتن فكر كنم كه نوبر باشه :P )
ميبينيم كه درجمله اول عامل بازده كل با بازده يك شركت باهم وارد بازي ميشوندودرمخرج تنها عامل تاثير گذار بازده كل بورس است كه تاثير گذار است ؛عامل غير مشترك درجمله اول ودوم بازده شركت است اگر بازده شركت دقيقا برابر بازده كل بورس باشد بتاي ما به يك بسيار نزديك خواهد بود ودراين حالت ضريب همبستگي آن سهم برابر ۱ خواهد بود .
درنتيجه درصورتي كه ضريب بتاي يك شركت بزرگتر از يك باشد بايد به همان نسبت انتظار بازدهي بيشتر از آن سهم را داشت واگر كمتر يا بيشتر از بازده مورد انتظار ماباشد بايد انتظار جبران آنرا داشته باشيم ( اين موضوع در نمودارهاي SMLخودرا بهتر وقابل درك تر نشان داده خواهد شد) اما درخصوص ضريب بتا حتما به خاطر داشته باشيد كه اين ضريب هرروز ميتواند تغپير كند وچندان داراي ثبات نيست وبهتر است بتا را دريك دوره زماني بزرگتر مورد محاسبه قرارداده ودرطي همان دوره نيز انتظار برگشت بتا رابابازده داشته باشيم .
فكر كنم كه درخصوص اختلاف ريسك بابتا نيز مطلبي داشتيد . ببينيد ريسك درحقيقت تونلي است كه قيمت يك سهم درآن كانال درطول يك دوره مشخص نوسان مينمايد و اگر از واريانس بازده يك سهم جزر بافرجه دو بگيريم ريسك آن سهم بدست خواهد آمد ( اينهم يك جور ديگه فرمول نويسي!؟ <_< ) واختلاف آن با بتا درهمين جاست كه ريسك به هيچ عاملي بغير از حركت بازده يك سهم كار ندارد ولي بتاسعي ميكند ارتباطي بين بازده يك سهم با كل سهامها پيدا كند .
ببخشيد درهر صورت از ما انتظار بيشتر داشتن چندان روا نيست :blink: به بزرگ واريتون ببخشيد

سر افرازوسربلند باشيد
بهروز شهداپي

yaser_rashidi
August 24th, 2004, 01:11
با سلام خدمت آقاي شهدايي عزيز
من واقعيت بخاطر مشغله زياد و زياد بودن تعداد پست هايي كه ميخوره تو فروم تالاربورس تاپيك هاي شما رو نديده بودم. مطالبتون رو ديدم و بهتون تبريك ميگم. بخاطر مطالب هدفمندتون. تعارف نميكنم. شما هدفي رو انتخاب كردين(تو پست قبليتون هم بهش اشاره كردين) كه با اون مقالات بسمتش حركت كرده و ميكنيد.
اگر خودتان زحمت ميكشيد و اگرنه من با اجازه تون بصورت مدون اون پستهاي شما رو بهمون صورت اينجا هم رونوشت وار بياريم. مطالب خوندني هست و بنظر من مرتب و پشت سر هم بودنش ميتونه مفيد باشه.
از اينكه در فروم ما فعاليت ميكنيد خوشحالم و اميدوارم با همكاري شما بخش آموزش رو هر روز بهتر از ديروز(صا ايران :P ) كنيم !

موفق باشيد.
(از همايون عزيز هم كه اون تاپيك ها رو به من معرفي كرد ممنونم. ما در روابط با سايت تالار بورس به همزيستي معتقديم :) همكاري در كنار هم و سود همگان. مطالبي كه خوبه بنظرتون حداقل براي بخش آموزش دريغ نكنيد و نقل كنيد. ما فروم تالار بورس رو هم فروم خوبي ميدونيم و از اينجور نقل قولها(مخصوصا براي مطالب آموزشي) استقبال ميكنيم. ;) )

Homitrade
August 24th, 2004, 12:59
سلام اقاي شيدايي.من مطالبتون رو خوندم.مي خواستم چند تعريف در مورد ضريب بتا و ريسك بنويسم كه خودم زياد مخصوصا دوتاي اولي رو زياد نفهميدم :rolleyes: اميدوارم دوستان بفهمند تا به ما هم بگويند :)
صرف ريسك:عبارتست از نرخ بازده مازاد بر نرخ بهره ي بدون ريسك كه نتيجه ي ريسك سرمايه گذاري است.
ضريب بتا:شاخصي از ريسك سيستماتيك متعلق به يك قلم دارايي مالي يا مجموعه اي از داراييهاي مالي نسبت به ريسك پرتفوي بازار است.
[B]ريسك سيستماتيك:عبارتست از بخشي از كل ريسك مجموعه ي اوراق بهادار كه به علت وجو عواملي كه بر قيمت كل اوراق بهادار اثر مي گذارند بوجود مي ايد.
[B]ريسك غير سيستماتيك:عبارتست از بخشي از كل ريسك يك مجموعه اوراق بهادار كه قابل حذف يا كاهش است.
نرخ بدون بازده ريسك:عبارتست از ميزان بازدهي اي كه فرد با ريسك صفر بدست مي اورد.
ريسك:عبارتست از توزيع احتمالي نرخ بازده هر سرمايه گذاري.يا مي توان گفت كه ريسك عبارتست از احتمال متفاوت بودن بازده وقعي از بازده مورد انتظار
در مورد محاسبه بتا من هم فرمولي ديدم كه تقريبا به انچه كه شما در معادله اول و دوم اورديد شبيه.نمي دونم همونه يا نه؟!
صورت:Cov(Ri, Rm مخرج:Var(Rm كه صورت بر مخرج تقسيم ميشه؟!اقاي شيدايي اين فرمول درسته؟!(اينم يه جور فرمول نويسيه ديگه! :unsure: )در ضمن اقاي شيدايي نگفتيد اين حرف درسته:در مواقعي كه بازار منفيه بايد دنبال سهامي باشيم كه ضريب بتاي بالايي دارند.اين گفته فقط در شرايط منفي صدق مي كنه يا نه در همه شرايط.به طور كلي اين ضريب بتا با كدام از تحليل ها سازگاري بيشتري دارد؟!تكنيكال يا فاندامنتال؟!
از دوستان خواهش مي كنيم اگر اطلاعاتي دارند دريغ نكنند و بياورند.از اينكه اين همه سوال كردم ببخشيد.اميدوارم بتوينم روزي بهره ي واقعي از اين اطلاعات رو همه ي ما ببريم.با تشكر همايون

yaser_rashidi
August 24th, 2004, 17:58
سلام
من فقط اين لينك رو معرفي ميكنم چون مطالب خوبي درباره ريسك نوشته شده توش. دريا متخصص اين مساپله و اين تاپيك هم به همت اون درست شد.

[Only registered and activated users can see links]

اسم تاپيك :« ريسك بازار »
توش تمامي اين مساپل ريسك سيستماتيك و ...توضيح داده شده.

بهروز۱۱۰
August 24th, 2004, 20:05
یاسر جان
من هم همانند شما معتقد به قانون برنده محض هستم واین سایتها همه شون به دنبال کاری عمومی هستند وکمتر منافع مادی مستقیم را جستجو میکنم اما درخصوص انتقال مطلب راه بقا دربورس حقیقتا باتوجه به مطالبی که دراین سایت درگذشته وحال وجود دارد نمی دونم که آیا واقعا میتونه مفید باشه یانه درهر صورت اگر قبول زحمت کنید متشکر میشوم .

همایون عزیز

صرف ریسک البته بصورتی فشرده درمبحث هزینه های فرصتی (البته فکر کنم ! چون بحث راه بقا دربورس رودرابتدا من بصورت فشرده نوشتم ودرحال حاضر درحال بسط وگسترش اون هستم بعضی از مواقع به شک میافتم که آیا مطلبی دربخش اولیه مبحث توضیح داده شده یانه ؟) توضیح داده شد . ببینید اگر فرض کنیم که مافردی هستیم بسیار محتاط که تحمل هیچگونه ریسکی را نداشته باشیم . بهترین حالت برای سرمایه گذاری میتواند اوراق قرضه یا سپرده های بانکی باشد پس میبینیم که باریسک صفر میتوانیم بازده مثلا 17% درسال را کسب کنیم حال اگر ماریسک خودمان را بیشتر کنیم ومثلا به 30% برسونیم وازهرشرکت تنها یک سهم بخریم ودرپایان یک دوره مثلا یک ساله 80% هم بازده بگیریم درآن صورت ما به ازاء قبول 30% ریسک توانستیم 63% صرف سود بدست بیاوریم .
اما ضریب بتا شاید اول لازم باشد تا تعریفی ساده از واریانس وکوواریانس ارائه دهیم .
واریانس – پراکندگی بازده حول مقدارمنتظره را مشخص میکند که دقیقا همان تونلی بود که ما بحثش رو مطرح کردیم
کوواریانس – یک مقیاس برای هم تغئیری وهم جهتی 2 متغیر است .
وهمانطور که قبلا گفته شد ضریب بتا درحقیقت پس از تعئین هم تغئیری بازده یک سهم بابازده بازار وسپس تقسیم آن برپراکندگی تغئیرات بازده بازار حول خط trend مشخص میکند که همنوایی یک سهم با بازار چند برابر درحقیقت ریسک بازار است
( آقا فکر کنم خیلی قاتی پاتی شد :wacko: ) ببینید سرتون رودرد نیارید یه جورائی این نسبت قدرت ریسک یک سهم را باریسک میانگین بازار میسنجد ( آخیش یه جوری جمع شد )
ریسک سیستماتیک : دقیقا برابر کوواریانس کل بازار است که داخل همان تونل فرضی حرکت میکند ( فکر کنم تا آخر بحث اگر ازاین بتا وواریانس وکوواریانس وبورس وریسک ... سر درنیاوردیم شاید از اون طرف تونل یه یه جاهائی سردربیاریم )
ریسک غیر سیستماتیک : اشاره مستقیم به پائین آوردن ریسک سرمایه گذاری از طریق چند گونه سازی پرتفوی اشاره دارد که سر سلسله این مبحث نیز مارکویتز ومدل ریاضی اش است .
دقیقا فرمول شما صحیح است که من عینا آنرا درچند خط بالاتر با زبون بی سوادی نوشتم
اما درخصوص اینکه درزمان منفی بودن بازار به سراغ سهامهائی با بتای بالا برویم . والله نمیدونم سواد ناقص من به عکس این موضوع معتقده . حالا چه قدر درست باشه خدائیش دوستان کمک کنن . توضیح بیشتری میدم :
مابابررسی فرمول بتا به این نتیجه رسیدیم که بتا قدرت ریسک تک سهم را با کل بازار میسنجد یعنی اگر بتای یک سهم 3 باشد یعنی صورت فرمول سه برابر مخرج است وبه تعبیری این سهم سه برابر ریسک بیشتر از بازار دارد یعنی تونل این سهم ( باز رفتیم سراغ اون تونل ) سه برابر بزرگتر از کل بورس است ودریک کلام این سهم سه برابر حالت عصبی بیشتری نسبت به کل بورس دارد با یک هم تغییری مشترک . درنتیجه باید درصورت منفی بودن بازار به سهام بابتای کوچکتر رجوع کنیم ودرزمان رونق بازار بدنبال سهام بابتای بالا تر برویم . اما بخاطر داشته باشیم تکیه صرف به ضریب بتا نمی تواند چاره ساز باشد چه بسا یک سهم دربازار درطول زمان تغئیر بتا بدهد چون عوامل بسیاری برروی ارزش یک سهم تاثیر میکذارند وبتا تنها درآخرین نقطه عکس العمل بازار را تبدیل به یکسری اعداد میکند که شاید باعث گمراهی ماشود .
درخصوص اینکه بتا درتکنیکال کاربرد داره یا فاندامنتال بیاید یک موضوع را مشخص کنیم هرگز سعی نکنید خود را دچهار چوب ها محصور کنید این دوروش هردو روشهائی علمی هستند وتا به حال نتایج بسیار مفیدی را از خود نشان دادند ومن حتی پیشنهاد میکنم دوستان بنیادگرا هم لازم است تا حتما نسبت به مباحث تکنیکال آشنائی پیدا کنند مطمئن باشید خیلی به کمکشان خواهد آمد اگر چه تکنیکالها خودشان را بی نیاز از این موضوع میدانند .من خودم از بتا استفاده میکنم اما تنها به عنوان یک عامل الهام دهنده نه به عنوان عامل تصمیم گیرنده وباور کنید که تا به حال هم فکر نکردم که این نسبت به بنیادگرا ها بیشتر تمایل دارد یا به چارتیستها اما فکر کنم بیشتر به فاندامنتال .
خوب زیاد حرف زدم اما همایون عزیز من شهدائی هستم نه شیدائی
خوب سربلند سرزنده وشاداب باشید
بهروز شهدائی

alirezarajabipoor
April 8th, 2008, 09:33
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
rezadelshad.persianblog.com/
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
fa.wikipedia.org/wiki/مدیریت_ریسک
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
srrc.sharif.edu/MInE/ProjectManagement.htm
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
[Only registered and activated users can see links]
mgts.blogfa.com/84083.aspx
[Only registered and activated users can see links]
چند سایت و لینک مدیریت ریسکی