PDA

View Full Version : وضعيت سهام سيماني و صدرا


eqbalnia
April 7th, 2004, 19:02
همانطور كه انتظار مي رفت و در مطلبي تحت عنوان " صنايع و شركت هاي پيشرو در سال 83 " نيز در همين سايت در تاريخ 14 اسفند ماه مطرح كرده بوديم صنعت سيمان فعلا مورد بي مهري سهامداران قرار دارد .اين روزها شاهد روند نزولي سهام شركت هاي سيماني هستيم. توجه زياد بازار به صنايع معدني و فلزي در هفته هاي گذشته موجب شد تا بسياري از سهامداران از سهام سيماني و صدرا دل كنده و روي صنايع معدني - فلزي متمركز شوند.
احتياط شركت هاي مطرح سيمان مثل تهران و سپاهان در اعلام سود سال 83 نيز به اين امر دامن زد. احتمال مي رود با تداوم نسبي توجهات بازار به صنايع فلزي و خودرو تا يكماه آينده نيز بازار توجه شايسته اي به صنايع سيمان و صدرا نداشته باشد و رشد آنها از نيمه دوم ارديبهشت ماه آغاز شود. خصوصا آنكه با نزديك شدن به فصل گرما كمبود سيمان خود را به رخ سهامداران بورس خواهد كشاند. در مورد صدرا هم احتمالا در اواسط ارديبهشت خبر هاي خوشي در مورد مناقصه هاي پارس جنوبي خواهيم شنيد. در حال حاضر نيز حقوقي ها بصورت پراكنده مشغول جمع آوري سهام هاي سيمان و صدرا مي باشند.

در مجموع به نظر مي رسد با تداوم رشد قيمت جهاني فلزات اساسي در چند ماه آينده و در كنار واگذاري سهام هاي ذوب آهن و گل گهر در ماه هاي آتي سال 83 سال فلزي – معدني ها باشد. به دنبال رشد شتابان چند هفته اخيرسهام هاي اخير ، اين رشد احتمالا در هفته آتي كند شده ليكن پس از مدتي دوباره از سر گرفته مي شود. همچنين با توجه به تعديل سود هاي قابل توجه شركت هاي خودرويي و سنت بهاري بازار ، سهامداران تا تير ماه سود خوبي از سهام هاي خودرويي به جيب خواهند زد.

منتظر نظرات و اطلاعات تكميلي دوستان هستم.
در ادامه توجه شما را به چند خبر جديد از خبرگذاري فارس جلب مي كنم:

ارادتمند
اقبال نيا

تاريخ: 19/01/83

ساعت: 16:23

مديرعامل شركت سرمايهگذاري بانك ملي:
صدرا با ضمانت بانك ملي از تسهيلات حساب ذخيره ارزي استفاده ميكند


خبرگزاري فارس- محمد مهرزاد گفت: صدرا با ضمانت بانك ملي از تسهيلات حساب ذخيره ارزي استفاده ميكند.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از شبكه تحليلگران تكنولوژي ايران، مديرعامل شركت سرمايهگذاري بانك ملي با اشاره به اين كه وام صندوق ذخيره ارزي با سود 3 درصد و بازپرداخت 12 ساله گزينه مناسبي را در تامين اعتباارت پروژههاي پيش روي صنايع دريايي قرار داده است، اعلام كرد: يكي از گزينههاي شركتهاي خريدار صدرا براي توسعه اين شركت، استفاده از وام صندوق ذخيره ارزي است كه سود و شرايط اين وام در مقايسه با سود 18 درصد بانكهاي داخلي مناسب به نظر ميرسد، ولي استفاده از اين اعتبارات نيز با مشكلات خاصي مواجه است.
وي افزود: شايد به ظاهر سود وام صندوق ذخيره ارزي از سود وام بانكها كمتر باشد، ولي بايد توجه داشت كه شركتها وام را از اين صندوق به صورت ارز دريافت كرده و به صورت ارز هم بازپرداخت ميكنند كه اگر نوسانات قيمت ارز در مقابل ريال را در نظر بگيريم، مشخص خواهد شد كه دلار 800 توماني طي سالهاي آينده قطعا گرانتر خواهد شد، لذا بازپرداخت كننده اين وام كه بايد طي 12 سال آن را بازپرداخت كند، متحمل هزينه هنگفتي خواهد شد كه شايد در مجموع از سود 18 درصدي وام بانكها خيلي بيشتر شود.
وي خاطرنشان ساخته كه وام صندوق ذخيره ارزي در همه زمينهها بهتر از فاينانس كنندههاي خارجي نيست، زيرا سود آنها برابر با سود لايبور + 5/0 درصد است و اين در حالي است كه سود لايبور در حد 2-3 درصد است.
مهرزاد تصريح كرد: مشكل اصلي تخصيص اعتبارات صندوق ذخيره ارزي اين است كه پول بايد از طريق بانكها به عنوان بانكهاي عامل پرداخت شود و آنها نيز بايد ارزيابي كاملي از درخواست كننده وام داشته باشند كه انجام اين ارزيابي فرآيند بسيار وقتگيري است و به همين دليل است كه طي سالهاي اخير از اعتبارات صندوق ذخيره ارزي نميتوان به راحتي استفاده كرد.
وي در عين حال ميافزايد: وجود صندوق ذخيره ارزي از جهات ديگري براي شركتهاي داخلي حايز اهميت است، زيرا نگهداري بخشي از ثروت ايران به عنوان مازاد درآمد در بانكهاي خارج از كشور باعث اعتبار ايران است و به پشتوانه آن استفاده از فاينانسورهاي خارجي راحتتر ميشود.
مديرعامل شركت سرمايهگذاري بانك ملي در پايان اظهار كرده است كه هماكنون صندوق ذخيره ارزي به عنوان مهمترين پشتوانه مالي صنايع دريايي مطرح است و اين شركت سعي خواهد كرد با ضمانت بانك ملي از اين صندوق براي صدرا وام دريافت كند.
انتهاي پيام/
قانون حداكثر استفاده از توان داخلي علت خريد صدرا
خبرگزاري موج 19/1/83
علت اصلي خريد سهام صدرا اين است كه حوزه فعاليت آن مشمول قانون 51 درصدي است .
به گزارش خبرنگار خبرگزاري موج محمد مهرزادمدير عامل شركت سرمايه گذاري بانك ملي گفت :شركتهاي فعال در زمينه فعاليت هاي بزرگ عمراني و تاسيساتي و پروژه هاي بزرگ ملي با توجه به اجرايي شدن قانون حداكثر استفاده از توان داخلي آينده درخشاني خواهند داشت .
وي افزود: شركتهاي سرمايه گذاري خريدار سهام صدرا عزم خود را جزم كرده اند كه هر گونه مشكلات مالي و اعتباري را از مسير فعاليت صدرا رفع كند و سرمايه گذاري هاي گستردهاي در صدرا انجام دهند .
وي خاطرنشان كرد: شركتهاي سرمايه گذاري هر آنچه كه مديران شركت صدرا نياز داشته باشند تامين خواهند كرد تا راه رشد و توسعه صدرا هموار شود .
مدير عامل شركت سرمايه گذاري بانك ملي ايران
در ادامه افزود: در حال حاضر صدرا اميدهاي زيادي رابرانگيخته است و در 2 سال آينده حجم پروژه هاي صدرا 2 برابر خواهد شد و در سال 84 صدرا را يك شركت EPC بين المللي خواهيم ديد .
وي با اشاره به اينكه وجود قانون 51 درصد در پروژه هاي گسترده صنعت نفت و گاز فرصتي را براي حضور شركتهاي داخلي در پروژه هاي صنعتي و عمراني بزرگ فراهم مي كندافزود: تاكنون بخش توانمند شركتهاي داخلي به اثبات رسيده است اما متاسفانه باز هم بسياري از پروژه ها به پيمانكاران خارجي سپرده مي شود و شركتهاي داخلي به عنوان پيمانكار جز فعاليت مي كنند .
وي افزود :اگر شركتهاي داخلي از پشتيباني لازم برخوردار شوند شركتهاي داخلي جاي شركتهاي خارجي را خواهد گرفت.
وي با اشاره به اينكه توتال اكثر پروژه ها را از صدرا مي گيرد افزود: اگر به صدرا اندكي اطمينان شود مي تواند جاي توتال را بگيرد كه اين امر افتخار ملي است .

معاون امور معادن وزير صنايع و معادن در گفت و گو با خبرگزاري فارس:
يك ميليون تن سيمان تا سه ماه ديگر وارد كشور مي شود
فارس 19/1/83
خبرگزاري فارس_ جعفر سرقيني گفت: يك ميليون تن از يك و نيم ميليون تن سيمان مصوب تا سه ماه ديگر وارد كشور مي شود.
معاون امور معادن وزير صنايع و معادن درگفت و گو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، اظهار داشت: با توجه به نياز داخلي سال گذشته محوز ورود يك و نيم ميليون تن سيمان كسب شد كه تا پايان سال گذشته تنها يك صد هزار تن آن وارد شد.
وي افزود: با توجه به تمهيدات در نظرگرفته شده و با توجه به پيك مصرف طي ماههاي آينده يك ميليون تن از سيمان يادشده تا سه ماه ديگر وارد كشور مي شود.
سرقيني گفت: برنده مناقصه بين المللي واردات اين ميزان سيمان در شرف مشخص شدن است.
معاون وزير صنايع و معادن اظهار داشت: يك ميليون تن سيمان وارداتي فوق طي يك پارتي از طريق كشتي وارد كشور خواهد شد.
وي گفت: طي سال جاري از نظر ميزان سيمان مصرفي مشكلي نخواهيم داشت .
سرقيني ميزان سيمان توليدي طي سال گذشته را 30 ميليون تن عنوان كرد.


شركتهاي ايراني خواستار واردات صد هزار تن سيمان از پاكستان شدند
فارس 19/1/83
خبرگزاري فارس- ديلي بلوچستان اكسپرس به نقل از منابع آگاه گزارش داد: دولت ايران خواستار واردات صد هزار تن سيمان از پاكستان شد.
به گزارش خبرگزاري فارس، منابع آگاه افزودند: شركتهاي داخلي ايران فرم تقاضا براي واردات صد هزار تن سيمان را به پاكستان ارسال كردند و در تقاضانامه خود تصريح كردند: صادرات سيمان از پاكستان به ايران ميتواند از طريق بلوچستان انجام شود.
اين منابع آگاه در عين حال تاكيد كردند: كارخانههاي سيمان در پاكستان در تامين نيازهاي خارجي دچار مشكلات حادي هستند و به خاطر افزايش تقاضاي داخلي قادر به تامين سيمان ديگر كشورها نيستند.
بنابراين گزارش، پاكستان در پاسخ به تقاضاي خريد 200 هزار تن سيمان از سوي امارات متحده عربي تنها 40 هزار تن سيمان به اين كشور صادر كرده است.
به گزارش خبرگزاري فارس، معاون امور معادن وزير صنايع و معادن در گفت و گو با خبرگزاري فارس از واردات يك ميليون تن سيمان طي سه ماه آينده خبر داد.

eqbalnia
April 8th, 2004, 17:17
پيش‌بيني رشد دوباره قيمت سهام سيمان
دنياي اقتصاد ۲۰/۱/۸۳

گروه بورس: با توجه به افزايش قيمت سيمان و ساير مولفه‌هاي دخيل در توليد اين محصول، قيمت سهام اين شركت در بورس افزايش خواهد يافت.

به گزارش ايرنا، اكبر زرگاني نژاد، كارگزار بورس اوراق بهادار افزود: در سال‌هاي گذشته سرمايه‌گذاراني كه در شركت‌هاي سيماني سرمايه‌گذاري كردند اين امر را با توجه به افق پيش بيني افزايش قيمت اين محصول انجام دادند.

وي گفت: با توجه به رشد قيمتي كه سيمان در سال گذشته داشته است سود شركت‌هاي سيماني در بورس نيز افزايش پيدا كرده كه البته اين امر در كل موجب شده است كه نرخ بازدهي اين صنعت كاهش يابد.

وي اخبار انتشار يافته در خصوص افزايش قيمت سيمان طي روزهاي گذشته را بر روي قيمت سهام اين شركت در بورس موثر دانست و امكان افزايش قيمت اين سهام را بعيد ندانست.

زرگاني نژاد ورود سيمان به بورس فلزات را بر روي وضعيت اين صنعت موثر خواند و تصريح كرد: ورود سيمان به بورس فلزات فاصله قيمت اين محصول در بازار آزاد و سهميه‌هاي مختلف را كاهش داده و به تعادل نزديكتر خواهد كرد.

وي در خصوص تاثير ورود سيمان به بورس فلزات بر روي سهام اين شركت‌ها در بورس اوراق بهادار گفت: مسلما روشن شدن قيمت دقيق سيمان در بورس فلزات اين فرايند بر روي قيمت سهام شركت‌هاي سيماني در بورس اوراق بهادار نيز تاثير گذار بوده و با افزايش قيمت سيمان، قيمت سهام اين شركت افزايش و در صورت كاهش، قيمت سهام نيز كاهش خواهد يافت.

گزارش‌هاي دريافتي حاكي است: با وجود عدم تغيير در قيمت تعادلي سيمان، قيمت‌‏ها در بازار آزاد دچار نوسان شده است.

در سال 82 پس از نوسانات بسيار در بازار سيمان و كمبود آن از سوي دولت قيمت تعادلي آن به ميزان330 هزار ريال در هر تن تعيين شد كه دولت با افزايش 50 درصدي قيمت ،كارخانه‌‏ها را موظف به واردات 5/1 ميليون تن سيمان كرد.

براساس اين گزارش با وجود اين كه كارخانه‌‏ها متعهد شدند ظرف سه ماه آخر سال 82 و اوايل سال83 و قبل از شروع فصل ساخت و ساز، واردات سيمان را انجام دهند؛ اما تاكنون سيماني وارد نشده و اين امر بازار سيمان را دچار نوسان كرده است.

يكي از دست‌اندركاران صنعت سيمان از افزايش 1/9 درصدي قيمت سيمان در هر تن خبر داد به طوري كه در حال حاضر سيمان در هر تن به طور دولتي360 هزار ريال به فروش مي‌‏رسد.

وي با بيان اينكه سهميه سيمان تهران در سال جاري توسط برخي كارخانه‌‏ها قطع شده، افزود: كمبود سيمان و افزايش قيمت در بازار ناشي از صادرات سيمان به عراق است.

افزايش قيمت سيمان در شرايطي اتفاق افتاده كه قيمت سيمان برخي كارخانه‌‏ها كه توليدات آن‌‏ها از كيفيت و مرغوبيت لازم برخوردار نيست، همچنان ثابت باقي مانده است.

باغچه سرايي
April 8th, 2004, 17:29
اقاي اقبال نيا با تشكر از اطلاعات ارايه شده

به نظر اينجانب با توجه به جو رواني حاكم بر بورس وفروش سهام مديريتي صدرا در سال گذشته با انكه هرازگاهي خبرهاي
اميدوار كنندهاي در ارتباط با صدرا پخش ميگردد سهام صدرا حداقل در تا پايان بهار رشد مورد انتظار را نخواهد داشت .

ارادتمند - باغچه سرايي

محمد مهدی
April 12th, 2004, 22:20
[SIZE=14]توجه داشته باشيم كه وام ۱ ميليارد دلاري صدرا از منبع خارجي با بهره ۳٪ اخد شده كه مدت بازپرداخت آن ۱۲ سال است فلذا نوسانات قيمت ارز در ۱۲ سال آينده خود در بحث ريسك صدرا جاي تازه اي باز كرده

بي نشون
April 12th, 2004, 23:23
در مورد سود وام بايد گفت كه تنها ۳در صد از سهم افزايش قيمت دلار به باز پرداخت كننده تعلق ميگيرپ و بقيه به عهده دولت است

mojtaba
April 13th, 2004, 02:53
در مورد سيمان فارس خوزستان اين اطلاعيه رو ديدم
[Only registered and activated users can see links]
با عنوان شفاف سازي ولي منظورش رو نفهميدم
اگر كسي مي‌دونه توضيح بده.

Reza
April 13th, 2004, 09:33
سال گذشته سازمان بورس پس از چند ماه تهديد بالاخره تهديدهاي خودش رو عملي كرد و شروع كرد به افشاي معاملات چرخشي.
معاملات چرخشي با هدف تاثير گذاري روي قيمت سهم و بازار صورت مي‌گيره. اطلاعيه هاي معاملات چرخشي معمولا با نام "اطلاعيه شفافيت بازار" توسط سازمان بورس منتشر ميشه که اين هم يه نمونشه.

yaser_rashidi
April 13th, 2004, 11:44
با شايعات موجود در بازار مبني بر تصميم بورس بر شكستن p/e سيمانيها و منفي خوردن هر روزه آنها چه كنيم ؟
نظر شما چيست ؟ در صفهاي فروش شركت كنيم ؟
سيمان فارس يا تهران سهمهاي ارزشمند ديروز هستند ! آيا ممكن است با يك تصميم .....اينچنين بي ارزش شوند كه لايق فروش به قيمت پايين تر باشند هر روز ؟

mojtaba
April 13th, 2004, 14:19
Originally posted by [email protected] ۲۵ فروردين ۱۳۸۳ @ ۱۲:۰۳ بعد از ظهر
سال گذشته سازمان بورس پس از چند ماه تهديد بالاخره تهديدهاي خودش رو عملي كرد و شروع كرد به افشاي معاملات چرخشي.
معاملات چرخشي با هدف تاثير گذاري روي قيمت سهم و بازار صورت مي‌گيره. اطلاعيه هاي معاملات چرخشي معمولا با نام "اطلاعيه شفافيت بازار" توسط سازمان بورس منتشر ميشه که اين هم يه نمونشه.
ببخشيد رضا جان مي‌شه توضيح بيشتر بدي مثلاْ همين سند چي ميگه؟

Reza
April 13th, 2004, 16:49
اين اطلاعيه ميگه در تاريخ ۲۲/۱/۸۳ تعداد ۶۷۰۸۶۶ سهم سيمان فارس و خوزستان معامله شده. از اين تعداد ۵۰۰۰۰۰ عدد معادل ۷۴ درصد بصورت چرخشي بوده.
در نوبت اول ۲۵۰۰۰۰ سهم به قيمت هر سهم ۳۴۶۸۵ ريال در ساعت ۱۱:۲۲ معامله شده و در نوبت دوم در همان ساعت و به همان قيمت معامله تكرار شده. ولي اين بار جاي خريدار و فروشنده عوض شده.
نكته قابل توجه اينه كه در معاملات چرخشي خريدار و فروشنده بايد ماليات و ساير كسورات قانوني رو بپردازند. با اين حال براي تاثير گذاري روي بازار و قيمت اين هزينه ها را(كه قابل توجه مي‌باشند) مي پردازند. مثلا براي همين معامله، ماليات و كارمزد و ساير كسورات مبلغي در حدود ۷۰ ميليون تومان مي‌شود. :o (اميدوارم درست حساب كرده باشم)

Reza
April 17th, 2004, 18:32
آیا قیمت سهام صدرا قابلیت رشد خود را از دست داده است؟ در صورت مثبت بودن پاسخ دلیل آن چیست؟
پاسخ: با طولانی شدن زمان سکون قیمت صدرا در محدوده قیمت های کنونی بسیاری از مشارکت کنندگان بازار از نگهداری این سهم در سبد سهام خود احساس خستگی می کنند. تحمل این امر زمانی برای سهامداران دشوارتر می‌شود که مشاهده می‌کنند بسیاری از سهام بازار که از لحاظ مزیت‌های تحلیلی به پای سهام قابل امکای بازار نمی‌رسند رشدهای قابل توجهی را در چند ماه اخیر تجربه نموده اند. در واقع انتظار این گروه برای رشد قیمت سهم صدرا بجا می باشد زیرا تعداد شرکتهایی که از لحاظ تحلیلی دارای استمرار رشد های چشمگیر باشند و بازار نیز اجماع کاملی در مورد مثبت بودن وضعیت آن داشته باشد زیاد نمی باشد. اما باید توجه داشت که جریانات بازار سهام تابع عوامل بسیار زیادی بوده و برای ارزیابی میزان و رشد قیمت یک سهم باید مجموعه این عوامل را در نظر داشت. در نهایت به نظر می رسد با توجه به مطلوب بودن شرایط کلی این شرکت عواملی که در سکون قیمت این سهم دخیل بوده‌اند دوام چندانی نداشته باشند و با شروع فعالیتهای ملموس مالکین این سهم در بازار سهام، تغییراتی در وضعیت سکون قیمت این سهم ایجاد گردد.آیا با توجه به بحث افزایش نرخ سوخت شرکت‌های سیمانی سودآوری این شرکت‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد؟
پاسخ: افزایش نرخ سوخت و مواد اولیه یا خوراک هر شرکت یا صنعتی فی نفسه می‌تواند سودآوری را دستخوش تغییراتی نماید. اما باید توجه داشت که عموما با افزایش این فاکتورها، قدرت چانه زنی شرکت‌ها نیز می‌تواند در مورد نرخ فروش محصولات افزایش یابد که این امر منوط به قدرت چانه زنی آن شرکت و پیگیری آن خواهد بود. در مورد افزیش نرخ سوخت شرکت‌های سیمانی به نظر می رسد اولا این افزایش قیمت تا حدودی در محاسبات پیش بینی شده است و ثانیا شرکتهای سیمانی نشان داده اند که در سال‌های گذشته از قدرت چانه زنی بالایی در مورد نرخ فروش محصولات برخوردار می باشند و شاید این افزایش نرخ حتی بتواند قیمت محصول را به قیمت‌های بازار آزاد نزدیکتر بگرداند که در این صورت می‌توان شاهد رشد سود شرکت هایی سیمانی نیز بود.

دنياي اقتصاد