PDA

View Full Version : جلوگیری از فیلتر شدن سایت


Reza
May 25th, 2007, 22:00
روباتهای مخابرات بر علیه وبلاگهای فارسی


ماجرا شبیه داستانها و فیلمهای علمی و تخیلی است، اگر در این داستانها روباتهایی با قدرت و اختیارات زیاد تصمیم به نابودی جامعه بشری می گیرند در ایران ماجرایی مشابه ولی واقعی علیه وبلاگها و سایتها در حال رخ دادن است.

در ماههای گذشته شرکت مخابرات ایران نصب و آزمایش سیستم جدیدی برای فیلترینگ را آغاز کرده است که بخشی از آن رباتی نرم افزاری است که صفحات دیده شده توسط کاربران را بازنگری کرده و با معیار و الگوریتمهای تعریف شده موضوع محتوای صفحه دیده شده که می تواند یک سایت یا وبلاگ باشد را تشخیص داده و البته با درجه بندی خاصی در صورتیکه محتوای وبلاگ را غیر اخلاقی یا تخلف تشخیص دهد مستقیما آنرا مسدود می کند.

اما این ربات نرم افراری و بخصوص الگوریتمها و معیارهای تعریف شده برای آن بی اشکال نبوده و در نتیجه تعداد زیادی وبلاگ که محتوای آنها مشکل خاصی نداشته است نیز مسدود شده اند. در عین حال معیارهای جدیدی جهت تشخیص تخلف برای این ربات تعریف شده است که کاربران ایرانی تاکنون از آن آگاه نبودند.

برای مثال لینک به سایتها یا وبلاگهای فیلتر شده (که می توانسته به دلایل سیاسی یا قضایی یا بصورت موقت صورت گرفته باشد) نیز یکی از معیارهای مهم تشخیص تخلف می باشد که نویسندگان وبلاگها یا مدیران سایتها از آن آگاهی ندارند و ممکن است به همین دلیل سایت یا وبلاگ آنها نیز فیلتر شده باشد. همچنین قابل تصور است که ربات تشخیص سایتها و و وبلاگهای متخلف می تواند اشتباهات زیادی در تشخیص موضوع محتوای یک سایت داشته باشد و منصفانه است که سایتها یا وبلاگهایی که توسط این سیستم به عنوان سایت متخلف شناخته شده است حداقل توسط نیروی انسانی مورد بازنگری دقیق صورت گیرد و نه آنکه سیستم نرم افزاری مستقیماً آدرس مذکور را مسدود کند.

در صورتیکه اصلاحاتی در معیارهای نرم افزاری این ربات صورت نگیرد می توان انتظار دشمن جدیدی را برای وبلاگهای فارسی و سایتهای اینترنتی داشت که بدلیل نقض نرم افزاری و البته در کمال خونسردی وبلاگهای زیادی را که دارای تخلف خاصی نیستند را مسدود کند و تهدیدی برای جامعه مجازی ایرانیان باشد

منبع: وبلاگ علیرضا شیرازی (مدیر سایتهای پارسیک و بلاگفا) (http://shirazi.blogfa.com/post-98.aspx)

kia16384
May 25th, 2007, 23:13
به نظر تنها راه موجود در حال حاضرملا حظه كردن خود بچه هاست ر احت تر بگم متاسفانه فعلا بايد
خودسانسوري كنيم :cry: باور كنيد خيلي از دوستا ن مطالبي را مينويسند يا لينكهاي ميذارن كه من خودم از خوندنشون واقعالذت ميبرم خيلي اوقات خودم دوست دارم يه چيزهايي بنويسم يا لينكي بذارم ولي چاره اي نيست ما اينجا براي چيز ديگه اي جمع شديم نبايد بذاريم همين روزنه كوچيكي كه مونده رو با بهانه هاي واهي ازمون بگيرن بايد وايسيم اين ترند نزولي تموم شه اگه خلاف جهت پوزيشن بگيريم يا چيزي گيرمون نمياد يا كال ميشيم !!!اينجا افراد واقعا با هوش وصبوري دور هم جمع شدن والان گرفتن كه من چي ميگم

esfandiyar
May 25th, 2007, 23:19
ياد سري فيلمهاي ترميناتور افتادم !!
حالا هم كه روبات عليه سايتهاي فارسي ؟؟!!
واقعا كه امروز چقدر به يك ارنولد نياز داريم !!!!!!!!!!!!

tom357
May 26th, 2007, 06:04
اگر سايتو فيلتر كنن با ******** دوباره بازش ميكنيم تا چشم كسايي كه فيلتر ميكنن كور بشود ( همه بگيد انشااااا
الللللللللللللللللللللله )

aska
May 26th, 2007, 21:08
انشااااا
الللللللللللللللللللللللل للللللللللللللللللللللللل للللللللللللللللللللللللل للللللللللللللللللللللللل للللللللللللللللللللللللل للللللللللللللللللللللللل للللللللللللللللللللللللل للللللللللللللللللللللللل للللله

m.shekaarian
May 26th, 2007, 21:49
سلام
واقعا وقتی فکر فیلتر شدن سایتو میکنم سرم سوت میکشه . درسته که میشه بافیل تر ش ک ن بازش کرد ولی نفس فیلترینگ هست که روح ادمو به درد میاره . ورگرنه چیزی که هست نرم افزار برا شکستن فیلتر .
واقعا دردناک نیست که جمع دوست داشتنی ادمائی که مخلصانه معلومات خودشونا در اختیار دیگران قرار می دهند را غیر قابل دسترس کنند .
انسانهائی کامل و محبوب مثل استاد فرخ و رضای عزیز و SHAKHES و صدها کاربر دیگه .
امروز سری به وبلاگم زدم.
وارد یکی از سرچهای گوگل شدم ببینم طرف چه کلمه ای را سرچ کرده و ورارد وبلاگ بنده شده دیدم تو اول خط نوشته اموزش بیش از 50 ساعت فارکس به صورت رایگان
وارد شدم دیدم سمت چپ سایت نوشته اموزش به زبان انگلیبسی 4000 دلار و به زبان فارسی توسط ما رایگان
بعد دیدم دارن 1 نرم افزار را می فروشند
وارد صفحه فروش شدم دیدم قیمت برای 1 ماهو زده ده میلیون تومان
نوشته بود در صورتی که مایلید به سولات شما پاسخ داده بشه 100000 تومان به فلان حساب واریز کنید یعد ما جوابتونا میدیم
اگه میخ واهید توسط مهندس مهدی صفائی اموزش فارکس ببینید ساعتی 50 هزار تومن به فلان حساب واریز کنید
حالا حتما ساعت اولشو متاتریدرو دانلود میکند بعدشم ببخشید این جوری میگم میان یه مشت اندیکاتورا اموزش میدن که مفت نمییرزه
اون موقع استاد فرخ میشینه 6000 تا پست میزنه اونم مجانی که روش تریدخ ودشو که من و خیلیای دیگه الان باهاش ترید می کنیم اموزش بده .
اقای مهندس صفائییییییی پیشنهاد میکنم بیائین سلیت سرمایه را ببینید و امیدوارم درک کنید که چقدر توان میخ واد چقدر گذشت می خواد چقدر روح بالادی میخ واد که ادم معلومات خودشو رایگان در اختیار دیگران قرار بده .
خدا وکیلی من شرمم میشه لینکو بذارم ولی فقط گذاشتم ببینید سرمایه باید فیلتر بشه یا سایت این کلاهبردارا
بدبخت اونائی که چشم ندارن ببینید که چه خبره .
[Only registered and activated users can see links]

a_skeletor
May 26th, 2007, 23:41
سلام سلام
من به عنوان یکی از انجمن آزادی ها دیگه قول میدم مطلبی که باعث مشکل بشه ننویسم

به عبارتی ما که دیگه کم کم یادگیری در حد لازم رو داریم تکمیل میکنیم بقیه اش دیگه تجربه است ولی وقتی به دو سال پیش نگاه میکنم میبینم اصلا بدون این چند تا سایت قعال که اولیش همین سرمایه است اصلا نمی شد ولی اگه این سایت و چند تا سایت مشابه قارکس بسته شه واقعا دلم برای دوستان جدید می سوزه چون اونا می مونن و یه مشت کلاه بردار که ...

در اینصورت قکر کنم 90% ضرر کننده در ایران برسه به 99.9% اون 0.1% هم ib ها :)

خلاصه ما تسلیم دیگه فقط مطالب و لینک های مجاز و قارکسی :banana:

Reza
May 30th, 2007, 10:54
لینک دادن به سایت های ممنوع موجب فیلترینگ می شود

حمید پرویزی گفت : در برخی موارد حتی وجود یک لینک هم ممکن است دردسرساز باشد و موجب مسدود شدن سایتی شود. به این ترتیب افراد باید در قبال لینک هایی که قرار می دهند جوابگو باشند.

حمید پرویزی - کارشناس فنی شرکت ارتباطات نوین، در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود : شرکت ارتباطات نوین سنگ بنای فیلترینگ در کشور را گذاشته است؛ کاری که در نهایت باید صورت بگیرد. مهم روشی است که باید در برخورد با مخاطبان در پیش گرفت.

وی ادامه داد : ما باید امکانی را هم قرار دهیم تا نظر مردم را دریافت کنیم؛ خواه از طریق تلفن و خواه از طریق پست الکترونیک. از مردم می خواهیم مشکلات شان را به ما اطلاع دهند. با این همه در شرایط کنونی و با توجه با دانش فنی موجود "شرکت ارتباطات نوین" بهترین روش را برای فیلترینگ به کار گرفته ایم.

این کارشناس به مردم توصیه کرد : صاحبان سایت ها و وبلاگ ها نباید به سایت هایی که قبلا فیلتر شده اند لینک بدهند. مردم می پرسند چرا نباید این کار را بکنند و می گویند چه اهمیتی دارد که به سایتی که فیلتر شده است لینک بدهند ، در حالی که باید بدانند ما از تکنیک فنی خاصی در تشخیص سایت های غیر اخلاقی و آن سایت هایی که باید بسته شوند استفاده می کنیم.

وی در توضیح این تکنیک گفت : مثلا "ربات فیلترینگ " سایتی را می خواند و کلمات غیر اخلاقی را که در آن وجود دارد گرید (طبقه بندی) می کند. در این میان به خاطر شباهت لفظی هم ممکن است برخی کلمات مانند " پلاستیک" هم علامت گذاری شود. این سری کلمات اگر از یک حدی در سایت بیشتر باشد آن سایت علامت گذاری می شود.

پرویزی در مورد ملاک علامت گذاری این کلمات در یک متن ، گفت : اگر کلمات مورد نظر "ربات فیلترینگ" در زیر تصاویر و یا عنوان مطالب وجود داشته باشد با تکنیک هایی که این ربات دارد شناسایی می شود. این سایت پنجاه درصد نمره منفی کسب می کند؛ البته بلوکه نمی شود بلکه علامت گذاری می شود.

وی خاطرنشان کرد : در اینجا ما مرحله سنجشی داریم که طی آن لینک های داده شده به سایت های فیلتر شده را بررسی می کنیم که این کار هم از سوی ربات صورت می گیرد. وقتی سایتی مریض باشد به سایت های مشابه خود لینک می دهد و ربات بعد از خواندن این لینک ها سایت را مسدود می کند.

وی در مورد فواید این شیوه فیلترینگ گفت : ما از این طریق تشخیص می دهیم چه سایتی مسئله دار است. از طرفی دیگر مردم وارد سایت هایی که اعلام می کند حاوی مطالب برای مخاطب "18+" است نمی شوند. ما از این طریق می خواهیم مشترک خانگی را که در اینترنت دچار سردرگمی می شود از این مشکلات رها کنیم.

حمید پرویزی در ادامه با پذیرش این نکته که درصد خطای این سیستم بسیار بالاست افزود : برای قضاوت در مورد این سیستم باید از دید ماشین نگاه کنید. اگر هر کس دیگری هم مسئول فیلترینگ شود ممکن است خطاهای خود را داشته باشد. افراد متخصصی در مورد این روش نظر داده اند. ما حتی اگر از آن طرف دنیا هم کسانی را برای این کار به ایران بیاوریم همین مشکلات را خواهیم داشت. این بالاترین حدی است که دانش فیلترینگ به آن رسیده است و شاید اگر گروه دیگری این کار را انجام دهد با روش دیگری عمل کند.

وی تصریح کرد : مشکلات حقوقی این کار هم بحثی است که به شرکت ارتباطات نوین مربوط نمی شود و ما تنها مجری سیاست ها هستیم . البته این کار ایرادهای زیادی دارد. زمانی که این کار را به ما سپردند حجم کار ما تا این اندازه نبود و ما ناچار از این هستیم که کار را به صورت مکانیزه انجام دهیم.

کارشناس فنی شرکت اراتباطات نوین با ارائه پیشنهاد به مردم ، گفت : اگر می خواهید به سایتی که قبلا فیلتر شده است لینک بدهید آدرس صفحه مورد نظر را بعد از اسلش ( / ) قرار دهید.

منبع: http://mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=494278

esfandiyar
May 30th, 2007, 21:24
عجب حكايتيه اين مملكت !
خود حضرت اقا ميگويند لينك دادن به سايتي كه قبلا فيلتر شده ممنوع است اما در انتها راهي براي اين كار به مردم ياد ميدهند . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ما كه از اين مملكت گيج و ويج شديم شما را نميدانم .

H.I.V
June 4th, 2007, 10:31
فيلترينگ هم ملي مي شود

با خريد ربات هاي ميليارد توماني - یکشنبه 13 خرداد 1386 [2007.06.03]


شبکه يک پارچه فيلترينگ که از اسفند 85 در حال آزمايش است، به زوي راه اندازي مي شود.اين شبکه که با استفاده از ربات هاي هوشمند کار مي کند حتي سايت ها و وبلاگ هايي را که لينک سايت فيلتر شده اي را در متن خود داشته باشند، از دسترس کاربران در ايران خارج مي کند.نکته جالب اينکه مسئولان مخابرات اسم سيستم تازه فيلترينگ را"شبکه ملي فيلترينگ" نهاده اند.

يکي از مسئولان "شرکت ارتباطات نوين"، مجري فيلترينگ سايت ها و وبلاگ هاي اينترنتي در کشور به خبرگزاري مهر گفته: "من خبري به شما مي‌دهم که تاکنون اعلام نشده است و آن هم راه‌اندازي شبکه يکپارچه فيلترينگ در کشور است".

وي در مورد ويژگي‌هاي اين شبکه هم گفته: "اين شبکه ظرف روزهاي آينده و به سرعت در کشور راه‌اندازي مي‌شود و از طريق آن تمام فعاليت‌هاي مرتبط با فيلترينگ و نظارت بر پايگاه‌هاي تحت وب به صورت ملي و يکپارچه زيرنظر شرکت فناوري اطلاعات وابسته به شرکت مخابرات ايران صورت مي‌گيرد".

اين مسئول در شرکت مجري فيلترينگ در توضيح اين "ضرورت ملي" افزوده است: "ربات‌هاي پيشرفته‌اي که در اين شرکت مستقر هستند به طور دقيق تمامي محتواي يک پايگاه را مطالعه مي‌کند و کلماتي را که از قبل در حافظه‌اش قرار دارد علامت‌گذاري مي‌کند. به اين ترتيب اگر حجم اين کلمات از سطح مجاز بيشتر باشد سايت مورد نظر مسدود مي‌ شود. ممکن است برخي سايت‌ها به دليل برقرار کردن پيوند با سايت‌هاي مسدود شده دچار اين مشکل شوند؛ به عنوان مثال اگر پايگاهي به سايت بازتاب يا بي‌بي‌سي فارسي پيوند بدهد آن سايت هم بسته مي‌شود".

اشتباه در فيلترينگ

اين خبر در حالي منتشر مي شود که همين خبرگزاري خبر داد که: "در دو سه ماه اخير به دليل راه‌اندازي آزمايشي ربات‌هاي پيشرفته فيلترينگ در شرکت مخابرات، مشکلاتي براي برخي کاربران شبکه اينترنت و صاحبان وب‌سايت‌ها به وجود آمده است که مديران شرکت ارتباطات نوين قول داده اند اين مشکلات با راه اندازي شبکه ملي فيلترينگ بر طرف شود".

به نوشته خبرگزاري مهر "اختلالات شبکه اينترنت در ايران داستان تازه‌اي نيست، اما موج مسدود شدن سايت‌ها و پايگاه‌هاي اينترنتي که از اسفند 1385 به صورت گسترده رخ داده است موجب شد تا دست‌اندرکاران ISPها به فکر راه چاره براي کاهش خطاي نرم‌افزار فيلترينگ بيافتند و آن را به شرکت مخابرات اطلاع دهند؛ غافل از اينکه اين مشکلات عمدتا به دليل راه‌اندازي آزمايشي بي‌سروصداي يک ربات فوق مدرن در بخش فيلترينگ شرکت ارتباطات نوين به وجود آمده است".

از جمله سايت هايي که ربات هاي "هوشمند" مخابرات آن را فيلتر کرده اند و خبرش چند روز پيش منتشر شد، فيلتر سايت تکفا متعلق به شوراي عالي اطلاع‌رساني ايران است که زير نظر مستقيم شوراي عالي انقلاب فرهنگي فعاليت مي‌كند.

با آنکه حجت‌الاسلام حميد شهرياري، دبير اين شورا از فيلتر اين سايت به عنوان "خطا" نامبرده و گفته که اين خطا را صريحا به مديريت شركت فناوري اطلاعات اعلام کرده اما هنوز اين "خطا" برطرف است. به همين علت خبرگزاري مهر در گزارش از اوضاع فيلترينگ مي نويسد: "اگر محقق قصد تحقيق در حوزه مثلا مطالعات زنان را داشته باشد و کلمهWOMENS STUDIS را در يکي از موتورهاي جستجو وارد کند به کوچه بن بستي مي خورد که اين پيام را نمايش مي دهد، باعرض پوزش بر طبق مقررات شرکت مخابرات ايران بازيد از اين سايت ممنوع مي باشد. البته گاهي هم اين پيغام نمايش داده مي شود: مشترک گرامي ! دسترسي به اين سايت امکان پذير نمي باشد".
اين دو پيام يکي براي سايت هايي است که از سوي قوه قضائيه و با دستور مرجع قضايي مسدود شده و ديگري براي سايت هايي که بدون دستور مرجع قضايي مسدود شده اند اما هر دو يک معني دارند و آن عدم امکان دسترسي به سايت مورد نظر براي کاربر است.
اين اشتباه "به همين ترتيب در برخي ديگر از پايگاه هاي اينترنتي و وبلاگ ها نيز که محتوايي بدون مشکل داشته اند" و به شرکت هاي تامين کننده پهناي باند مخابرات تعلق دارند، ادامه دارد و دليل آن نيز "تشخيص اشتباه سيستم فيلترينگ جديد شرکت فن آوري اطلاعات" اعلام شده است.
اما مسئولين بخش فيلترينگ در شرکت ارتباطات نوين به خبرگزاري مهر گفته اند که آنچه باعث مي شود تا ربات هاي فيلترينگ يک وبلاگ يا سايت را به عنوان متخلف به صورت خودکار فيلتر کنند "درج کلمه‌هاي کليدي ممنوع اعم از غيراخلاقي و مربوط به عبور از فيلتر در قسمت سر تيتر، کلمات کليدي معرف صفحه و توضيحات زيرعکس" مي باشد."درج هرگونه لينک به سايت‌هايي که قبلا مسدود شده است" و "درج هرگونه Link Box که حاوي کلمات ممنوعه و يا لينک به سايت‌هاي غيرمجاز باشد" نيز از دلايل ديگر فيلتر کردن يک سايت يا وبلاگ است.
آنها البته به اين خبرگزاري نگفته اند که اين موارد را خود پيشتر به ربات ها ارائه کرده اند تا بر همين اساس سايت ها و وبلاگ ها را فيلتر کند.
خبرگزاري ايتنا نيز در همين ارتباط و به نقل از عليرضا شيرازي مدير سايت بلاگفا يکي از سه سرويس دهنده بزرگ وبلاگ هاي رايگان فارسي نوشت: "معتقديم که معيارها و الگوريتم‌هاي تعريف شده با توجه به اينکه باعث تشخيص و فيلتر شدن اشتباه بسياري از وبلاگ‌ها شده است نياز به بازنگري دارد.به عنوان مثال اگر در يک پايگاه پيوندي با پايگاه ديگري که بعدها فليتر شود ايجاد کرده باشد به صورت خودکار اين وب‌سايت هم فيلتر خواهد شد بدون اينکه کلمه غيرمجازي داشته باشد".
طنز فيلترينگ
مسئولان بخش فيلترينگ شرکت مخابرات در حالي خبر از اعمال فيلترينگ گسترده تر مي دهند که دبير شوراي عالي اطلاع رساني چندي پيش اعلام کرده بود: "ايران از جامعه اطلاعاتي دنيا عقب مانده است".

به گفته شهرياري "اگر به اين عقب افتادگي توجه نشود، صدماتي در حوزه مديريت دولتي و بخش خصوصي خواهيم ديد كه جبران آن بسيار مشكل خواهد بود".

حميد شهرياري دو هفته پيش در مراسم گشايش نخستين جشنواره و نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال و نرم‌افزارهاي چندرسانه‌اي درمحل نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران، افزود: "مسوولان و فعالان حوزه‌هاي فناوري اطلاعات در كشور بايد تلاش مضاعفي براي توليد نرم‌افزارهاي چند رسانه‌اي و محتواهاي ديجيتالي آغاز كنند".

رييس كميته مخابرات مجلس با انتقاد از پيشقدم شدن وزارت ارتباطات و فن آوري در اين زمينه گفته است: "وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات بايد از سرمايه‌‏گذاري‌‏هاي انجام شده در جهت بهره‌‏وري اقتصادي حركت مي‌‏كرد و انتظار مي‌‏رفت به عنوان متولي حوزه ارتباطات در كشور چه از نظر محدوديت سرعت اينترنت و چه از لحاظ اعمال فيلترينگ دقت بيشتري صورت مي‌‏گرفت تا اين سرمايه‌‏گذاري بازدهي بيشتري داشت".

رمضانعلي صادق زاده در گفتگو با خبرگزاري ايلنا، ايمني ارتباط را از جمله شاخص‌‏هاي حوزه ICT عنوان كرده و گفته است: "روندي كه در حال حاضردر افزايش ضريب نفوذ اينترنت عنوان مي‌‏شود از بعد كمي است، اما بايد از نظرات سرعت و ضريب نفوذ كيفيت اينترنت نيز با ديگر كشورها مقايسه شويم".

طنز ماجرا درجائي است که دبير شوراي فن آوري اطلاعات وزارت ارتباطات که فيلترينگ سايت ها و وبلاگ در مجموعه تحت مديريت وي اجرا مي شود نيز به خبرگزاري ايسنا گفته است: "وضعيت رسانه‌هاي ديجيتالي در كشور ما با آن چه كه در سطح دنيا وجود دارد، فاصله زيادي دارد".

عبدالمجيد رياضي که مجموعه تحت مديريتش هر سال ربات هاي هوشمند تري را با صرف ميلياردها تومان براي گسترش فيلترينگ خريداري مي کند تا جلوي محتواي فارسي توليد شده در اينترنت را بگيرد، پيشنهاد داده است: "اگر هر ايراني در ماه يك صفحه محتواي فرهنگي توليد و در شبكه اينترنت ارايه كند، ماهانه شاهد اضافه شدن 70 ميليون صفحه محتواي فرهنگي در فضاي ديجيتالي خواهيم بود".

با اين فيلترينگ "ملي" حتما هم بايد منتظر 70 ميليون صفحه فرهنگي بود.

H.I.V
June 18th, 2007, 14:56
فيلترينگ ايراني چگونه "نهادينه شد"

روايتي دست اول از سانسور اينترنت - یکشنبه 27 خرداد 1386 [2007.06.17]

سيد محمد مهدي شهيدي

مروري کوتاه بر مطبوعات و سايت هاي ايراني، به روشني گواه اين حقيقت است که دعوا بر سر فيلترينگ در کشور ما، دارد بالا مي گيرد. با توجه به اين که اخبار مرتبط با فيلترينگ، هر روز ابعاد جديدتري مي يابند، جا دارد که با اتکا به اطلاعات دست اول فيلترينگ در کشور، که فرايند آن تا امروز در هاله اي از ابهام قرار داشته، مروري بر زواياي پنهان و پيداي اين پديده بحث انگيز ايران امروز داشته باشيم. با اين تاکيد که اطلاعات گزارش حاضر، مبتني بر گفت و گوي يکي از مديران ارشد دفتر اينترنت دادستاني تهران است که براي اولين بار طي سال هاي اخير از سوي مقامات دست اندر کار فيلترينگ بيان شده است.

ورود

اينترنت در سال 1960 ميلادي در قالب شبكه‌ آرپانت راه‌اندازي و در ايران نيز قبل از سال 1370 توسط سازمان فيزيك نظري راه‌اندازي شد.

در سال 1380 مقام رهبري به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ابلاغ کردند تا اين شورا اقدامات لازم را در مورد كنترل اينترنت طرح و برنامه‌ريزي كرده و در مدت زمان يك ماهه، گزارشي را به ايشان ارايه دهد.
بدين ترتيب از سال 1380 بحث‌هايي پيرامون فيلترينگ مطرح و پيرو آن كميته مصاديق پايگاه‌هاي غيرمجاز اينترنتي، زير نظر شوراي عالي انقلاب فرهنگي تشكيل شد. وزارت اطلاعات به عنوان دبير اين كميته و سازمان صدا و سيما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي اعضاي ثابت و اصلي كميته مصاديق پايگاه‌هاي غيرمجاز اينترنتي هستند.

نماينده شوراي عالي انقلاب فرهنگي و سازمان تبليغات اسلامي نيز دو عضو ديگر كميته مصاديق پايگاه‌هاي غيرمجاز اينترنتي اند.

مجموعه مقررات پالايش و فيلترينگ مراكز اينترنتي، مصوب سال 1381 شوراي عالي انقلاب فرهنگي است. در اين مورد به وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات آيين‌نامه‌اي ابلاغ شد كه مراكز اينترنتي بر اساس آيين‌نامه مذكور مجوز مي‌گيرند و قرارداد تاسيس مراكز اينترنتي را كه در آن تعهداتي ذكر شده را امضا مي‌كنند. مرجع صدور مجوز به مراكز اينترنتي نيز وزارت ارتباطات و فناوري و اطلاعات است.

آيين نامه فيلترينگ

14 عنوان از جمله توهين به مقدسات، اشاعه فحشا، نشراكاذيب و توهين به علماي اسلامي و مسوولان نظام در آيين‌نامه پالايش و فيلترينگ مراكز اينترنتي تصريح شده است. مراكز اينترنتي موظف به پيشگيري و جلوگيري از انتشار اين مصاديق در شبكه اينترنت هستند و اين امر در قرارداد مراكز اينترنتي نيز بيان شده است.

نگاه حاکم بر تدوين اين آيين نامه مبنايي غير مدرن و مغاير با روح فناوري اطلاعات دارد. اين نگاه چنين استدلال مي کندکه : «به لحاظ صنفي، مراكز اينترنتي بر اساس قرارداد و تعهدي كه به وزارت ICT داده‌اند، شروع به فعاليت مي‌كنند. به طور مشابه، مراكز بهداشتي، آرايشي، رستوران‌ها و هتل‌ها براي اخذ مجوز صنفي بايد يكسري شرايط بهداشتي را رعايت كرده تا براي ارايه خدمات بتوانند مجوز را اخذ كنند. در قالب فيلترينگ نيز مراكز، موظف به ايجاد شرايط لازم براي ارايه سرويس مجازي در شبكه اينترنت به صورت سالم و بدون هر گونه آلودگي هستند.»

دفتر اينترنت دادستاني

از سال 1382 با احياي دادسراي عمومي و انقلاب، بررسي‌ها و كارشناسي‌هاي اوليه از سوي نهادهاي امنيتي در شبكه اينترنت صورت گرفت و با همكاري ضابطان قضايي گزارش هايي مبني بر اشاعه فحشا، توهين به مقدسات و فعاليت هاي ضد ديني از طريق شبكه اينترنت جمع آوري و به دفتر اينترنت دادسراي انقلاب داده شد.قاضي مرتضوي دادستان تهران به عنوان مدعي العموم وظيفه پيگيري اين موارد را بر عهده گرفت. بدين ترتيب از سال 82 مكاتباتي توسط دادستاني با شوراي عالي انقلاب فرهنگي و دولت صورت گرفت و از مراجع مربوطه درخصوص نظارت و كنترل مصاديق غيرمجاز در شبكه اينترنت استعلام شد.

با اجرايي شدن دستورات فيلترينگ در اواسط سال 82 ، كارت‌هاي NO ***** در سطح جامعه به صورت گسترده تقاضا يافت و عرضه شد. دادستاني در اين رابطه از مسئولان مربوطه (ISPها)توضيح خواست و چون توضيحات ارايه شده قانع كننده نبود ، فرض بر اعمال فيلترينگ گرفته شد.

برخورد قضايي با ISPها عملكرد قوه قضاييه در خصوص نظارت بر فعاليت‌هاي اينترنت از سال 1383 با تشکيل اولين پرونده هاي اينترنتي در دادسراي ارشاد که آن زمان تحت سرپرستي قاضي مقدس اداره مي شد، آغاز شد. قاضي مقدس دو سال بعد ترور شد و به شهادت رسيد. وضعيت سرويس‌دهنده‌ها‌ي اينترنت مورد بررسي كارشناسي و حقوقي قرار گرفت. متاسفانه در اين بررسي‌ها موارد تخلف در مراكز اينترنتي به تعداد زيادي مشاهده شد. از سويي با مراكز غير مجاز ارايه سرويس‌هاي اينترنتي برخورد لازم صورت گرفت كه در اين ميان تخلفات سرويس قاچاق مخابراتي (termination و origination ) كه از جانب وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات به عنوان مدعي و شاكي اعلام مي‌شد اقداماتي انجام شد.

اقدام قاضي مقدس مواردي شامل برخورد با مراكز غيرمجاز، مراكز مجاز با كاربردي غيرمجاز و افراد حقيقي و حقوقي با فعاليت غيرمجاز را در بر مي گرفت.

در اين پرونده ها عمده شاكي و مدعي مراكز غير مجاز وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات بود . بدين صورت کهاز سوي وزارت ITC گزارش‌هايي ارائه مي‌شد كه پس از بررسي توسط نيرو هاي امنيتي دادستاني، در صورتي كه مركز مورد نظر مجوز ارايه سرويس را نداشت، پلمپ و با متخلفان برخورد مي‌شد. همچنين با مراكز مجازي كه از نظر وزارت ITC اقدامات غير مجاز انجام مي‌دادند نيز برخوردهاي قضايي لازم صورت مي‌گرفت.

بر اساس مواد 639 و640 قانون مجازات اسلامي، محكوميت ايجاد موجبات فساد و فحشا بين 2 تا 10 سال زندان.

مباني نظري و شرعي فيلترينگ

يک مقات ارشد در دفتر اينترنت دادسراي انقلاب که مايل به افشاي نام خود نيست با بيان اين‌كه «طرق ايجاد موجبات فساد و فحشا در اين زمينه داراي اهميت است و بايد مورد توجه قرار گيرد»، مي گويد: «يكسري از جرايم سخت‌افزاري و سنتي وجود دارد كه فرد در فضاي فيزيكي موجبات فساد و فحشا را فراهم مي‌كند كه حوزه گسترش آن بسيار محدود است. با توجه به گزارش وزارت ارتباطات، آمار كاربران اينترنتي ميان 7 تا 10 ميليون نفر است و بيش از هزار مركز سرويس دهنده اينترنتي در كشور وجود دارد و اگر مراكز مورد نظر فيلتر و پالايش را انجام ندهند، مسايل غيرمجاز، غيراخلاقي و در حقيقت غيرانساني در جامعه ترويج يافته و به مراتب گستره آن در فضاي مجازي بيشتر از فضاي فيزيكي است و با استفاده از بستر اينترنت محتواي غير مجاز شامل متن، تصوير و فيلم در زمان بسيار كوتاهي در كل كشور ترويج مي‌شود».

او تصريح مي کند: «بر اساس تصريح قانون در اين رابطه، برخورد با مراكز غيرمجاز آغاز شد، ضمن آنكه علما در اين زمينه استفتاءهاي محكمي را براي كساني كه در اشاعه فساد و فحشا مشاركت داشته و به آن كمك كنند، ارايه دادند».

تجهيزات فيلترينگ

در سال 1384 نرم‌افزار فيلترينگ ايراني در كل مراكز اينترنتي كشور مورد استفاده قرار گرفت كه در بعضي موارد، قابليت‌هاي بسيار بالايي نسبت به نرم‌افزارهاي خارجي داشت. داخلي بودن نرم افزار فيلترينگ از اين جهت اهميت داشت که چون عمده نرم‌افزارهاي خارجي استاندارد هستند ، به طور طبيعي به راحتي مي‌توانند نرم‌افزارهاي فيلترينگ را غيرفعال كنند. در اين مورد به لحاظ كنترل، نرم‌افزارهاي ايراني قابليت‌هاي بالاتري داشت.چنانکه هم اکنون سايت هاي فيلتر شده را به سختي مي توان با فيل ترش ک ن هايي که روزانه بين کاربران ايراني رد و بدل مي شود، باز کرد.

پيش‌نويس لايحه فيلترينگ در مجلس

اقداماتي كه تا هم امروز براي كنترل و فيلترينگ سايت ها انجام مي شود بر اساس قانون مجازات اسلامي صورت مي‌گيرد ، البته دو سال قبل پيش‌نويس لايحه اي در رابطه با فيلترينگ سايت‌ها از طرف قوه قضاييه به دولت خاتمي ارايه شد و دولت نيز پس از بررسي‌هاي لازم آن را به مجلس فرستاد که اكنون در مجلس شوراي اسلامي مراحل نهايي را طي مي‌كند و پس از تصويب نهايي مجلس به دولت ابلاغ خواهد شد.
براساس اين لايحه، در بحث فيلترينگ دو بخش نرم‌افزار و فيلترينگ و مصداق و آدرسي كه بايد فيلتر شود، وجود دارد. روال فيلترينگ سايت بر اساس آدرس به اين صورت است كه ابتداغيرمجاز بودن آدرس مورد نظر بايد مشخص شود و به استناد مصاديق غيرمجاز، آدرس مورد نظر وارد بانك اطلاعاتي فيلترينگ مي‌شود.

كميته تعيين مصاديق پايگاه‌هاي غيرمجاز

كميته سه نفره تعيين مصاديق پايگاه‌هاي غيرمجاز، مرجع تشخيص غير مجاز بودن مصاديق آدرس اينترنتي است. فرايند کار چنين است که، در خصوص مصاديق غيراخلاقي و پورنوگرافي كميته تعيين مصاديق پايگاه‌هاي غيرمجاز طي نامه‌اي فيلترينگ موارد مذكور را به وزارت ارتباطات و مراكز اينترنتي ابلاغ مي کند تا راسا و در اسرع وقت نسبت به فيلترينگ آنها اقدام كنند. اما مواردي نظير سايت‌هاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و سايت‌هايي مشابه گلدكوييست از جوانب مختلف در كميته تعيين مصاديق مورد بحث و بررسي قرارمي گيرد و در نهايت جهت فيلترينگ به دولت و مراكز اينترنتي ابلاغ مي شود.
وزارت ارتباطات، فناوري و اطلاعات نيز برنامه‌اي را به صورت متمركز براي به روز كردن بانك‌هاي اطلاعاتي دارد و در اين زمينه هر كسي به آدرس پورنو جديدي برخورد كند، گزارش مي‌كند.
كميته تعيين مصاديق پايگاه‌هاي غيرمجاز بالاترين جايگاه بررسي و ارزيابي مصاديق غيرمجاز، مرجع تشخيص موارد و ابلاغ به مراجع ذيربط است. معمولا در كميسيون‌ها و جلسات كارشناسي بر اساس راي اكثريت تصميم‌گيري مي‌شود. از 5 عضو كميته، 3 نفر اعضاي ثابت و رسمي و 2 عضو ديگر نيز سازمان تبليغات اسلامي و نماينده شوراي عالي انقلاب فرهنگي هستند.

در مواردي كه مصداق فيلترينگ از جرايم مشهود بوده يا ممكن است به لحاظ قانوني تخلف محسوب شود از طريق دستگاه قضايي طرح دعوي شده و ابلاغ مي‌شود.

همچنين ممكن است در اجراي فرآيند فيلترينگ تخلف‌ها از بخش خصوصي يا افراد حقيقي و حقوقي يا بخش دولتي صورت گيرد كه اين موضوع‌ها در مراجع قضايي مورد بررسي و اقدام لازم قرار مي‌گيرد.
يك بخش از فيلترينگ شامل آدرس اينترنتي يا URL است و بخش ديگر شامل جست‌وجوي كاربران مي‌شود.

فيلتر كلمات

فيلتر كلمات به صورت فراگير و گسترده در فرايند فيلتر آدرس‌هاي اينترنتي وجود ندارد، زيرا آدرس‌ها مشخصه‌هاي حقيقي سايت‌ها محسوب مي‌شوند. ولي فيلتر كلمات برعهده مراكز ذيربط است. گر چه در اين سطح نيز بسياري اوقات لغات و كلمات غير مجاز فيلتر مي شوند. همچنين در مواردي که لغات دو پهلو باشد و معاني غيرمجاز از اين گونه لغات برداشت ‌شود.

استدلال براي فيلتر کلمات و مصاديق علمي

مقامات تعيين کننده در مصاديق کلماتي که بايد فيلتر شود، چنين استدلال مي کنند که:«اگر كسي به صورت علمي قصد فعاليت در اينترنت را داشته باشد و مطالبي را جست‌وجو كند، هم بايد تحصيلات لازم و هم سابقه علمي مورد نياز را دارا باشد، البته بايد به اين نكته نيز توجه كرد كه رشته‌ها تخصصي شده و نيازمند كليد واژه‌هاي ريز و تخصصي است. از طرفي اگر با مسايل واقع‌بينانه برخورد كنيم با توجه به تعداد كاربران اينترنتي، معمولا تعداد كاربران تخصصي و علمي بسيار كمتر از ساير كاربران است و نبايد تاثيرات منفي و ناخوشايندي كه برخي از مصاديق علمي و فني كه احيانا جنبه‌هاي برهنگي دارند را بر روي عامه كاربران اينترنت ناديده بگيريم و در واقع اكثريت كاربران را فداي تعداد بسيار محدودي كنيم كه ممكن است كلمات خاصي را جست‌وجو مي‌كنند. بنابراين بايد با ديد كلان نسبت به اين موضوع نگريست.»

عبارات فوق به روشني بيانگر آن است که چرا جستجوي دايره وسيعي از مفاهيم علمي در حوزه هاي علوم انساني و تجربي پشت ديوار «دسترسي به اين سايت ممنوع است» متوقف مي ماند. و البته چگونه به کاربري تفنني و غير مولد در برابر کاربري علمي از شبکه جهاني اطلاعات ميدان داده وبر آن مهر تاييد زده است.

فرآيند گسترده فيلترينگ

فرآيند فيلترينگ در كل كشور کاري جدي و بسيار گسترده، پيچيده و كاملا فني است و تا کنون جلسه‌هاي متعدد كارگروهي، علمي، فني و محتوايي، و البته پشت در هاي بسته، در اين زمينه
بر گزار شده است.

نهاد هاي در گير در اجراي فيلترينگ

به طور كلي فيلترينگ بين دولت، قوه قضاييه و ضابطان نيروي انتظامي و بسيج در حال انجام است. كميته تعيين مصاديق در سال 81 طي نامه‌اي موارد و موضوعات فيلترينگ را به كليه مراكز اعلام كرد و دستگاه قضايي نيز در سال 83 موارد و موضوعات فيلترينگ را ابلاغ كرد.بدين ترتيب مراكز اينترنتي بر اساس احکام شرع اسلام و قوانين جمهوري اسلامي که اشاعه فحشا و توهين به مقدسات راجرم مي داند بايد راسا براي فيلترينگ اقدام كنند.

كليه اقدام‌هاي نظارت و پيگيري براي فيلترينگ سايت هاي اينترنتي تاکنون از طريق دادسراي عمومي و انقلاب تهران صورت گرفته است.

كليت فرآيند فيلترينگ شامل دو بخش است. نخست برنامه‌ريزي، سياست‌گذاري و نرم‌افزارهاي فيلترينگ است كه به لحاظ تصميم‌گيري براي آنها در مركزيت كشور، دادسراي تهران در آن همكاري و نقش داشته است. بخش دوم، نظارت و كنترل مراكز اينترنتي براي رعايت شرايط و مقررات مربوطه است كه اين بخش به طور گسترده در تهران توسط دادسراي عمومي و انقلاب تهران و ضابطان تهران انجام مي‌شود. همچنين در اين رابطه با ضابطان نيروي انتظامي و ضابطان نيروي مقاومت بسيج سراسر كشور هماهنگي‌هاي لازم صورت گرفته و آموزش‌هاي لازم نيز ارايه شده تا استان‌ها را تحت پوشش خود قرار دهند و درخصوص تخلفات صورت گرفته در شهرستان‌ها اقدام لازم انجام شود.

بدين ترتيب کل ارايه دهندگان اينترنت در سراسر کشور براي اجراي دقيق احکام فيلترينگ ار سوي نيرو هاي انتظامي، امنيتي و بسيج تحت کنترل و نظارت نزديک قرار دارند.

اخيرا نيز در زمينه هماهنگي فيلترينگ در شوراي امنيت كشور، وزارت كشور با قوه قضاييه اقداماتي را در دست انجام دارند.

و بالاخره

وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در حال كار بر روي نرم‌افزارهاي قوي است تا اين نرم‌افزارها به صورت هوشمند و رباتيك آدرس‌هاي غيرمجاز را جست‌وجو و شناسايي كند .

هر كدام از وزارتخانه‌ها در راستاي وظايف خود يكسري بخش‌نامه، آيين‌نامه، كميته، كميسيون و سياست‌گذاري‌هاي خاص خود را دارند. در اين ميان نظارت و كنترل بر فعاليت خبرگزاري‌ها، روزنامه‌هاي و رسانه‌ها برعهده وزارت ارشاد است و در صورت بروز مشكل‌هايي در اين خصوص مراجع قضايي به گزارش‌هاي واصله رسيدگي مي‌كنند.

saboor
June 18th, 2007, 17:31
با سلام

"""سايت‌هايي مشابه گلدكوييست از جوانب مختلف در كميته تعيين مصاديق مورد بحث و بررسي قرارمي گيرد و در نهايت جهت فيلترينگ به دولت و مراكز اينترنتي ابلاغ مي شود"".
""""به طور كلي فيلترينگ بين دولت، قوه قضاييه و ضابطان نيروي انتظامي و بسيج در حال انجام است"""
""بدين ترتيب کل ارايه دهندگان اينترنت در سراسر کشور براي اجراي دقيق احکام فيلترينگ ار سوي نيرو هاي انتظامي، امنيتي و بسيج تحت کنترل و نظارت نزديک قرار دارند"""

دوست عزیزجملات بالامنبعی هم دارند یا از خودتان!!!!!استلطفا ذکر کنید
چون من از یکی از مسولین مخابراتدر مورد فیلترینگ ایگولد قبل از قضیه حذف از اطرف خود سایت ایگلد شنیده بودم که چون در این کلمه گلد دارد ما حذف کردیم حال گلد کوئیست باشد یا ایگلد !!!!!ومن فکر میکنم این حرف با فر مایش شما در بررسی از جوانب مختلف مقایرت داشته باشد وصد البته با برسی بیشتر وبی غرض در سایتها این جمله"جوانب مختلف در كميته تعيين مصاديق مورد بحث و بررسي قرارمي گيرد "بسیار مشکوک بنظر می رسد

امید وارم منبع صحبتهایتان ذکر واز منابع معتبر باشد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

H.I.V
June 18th, 2007, 18:15
با سلام

"""سايت‌هايي مشابه گلدكوييست از جوانب مختلف در كميته تعيين مصاديق مورد بحث و بررسي قرارمي گيرد و در نهايت جهت فيلترينگ به دولت و مراكز اينترنتي ابلاغ مي شود"".
""""به طور كلي فيلترينگ بين دولت، قوه قضاييه و ضابطان نيروي انتظامي و بسيج در حال انجام است"""
""بدين ترتيب کل ارايه دهندگان اينترنت در سراسر کشور براي اجراي دقيق احکام فيلترينگ ار سوي نيرو هاي انتظامي، امنيتي و بسيج تحت کنترل و نظارت نزديک قرار دارند"""

دوست عزیزجملات بالامنبعی هم دارند یا از خودتان!!!!!استلطفا ذکر کنید
چون من از یکی از مسولین مخابراتدر مورد فیلترینگ ایگولد قبل از قضیه حذف از اطرف خود سایت ایگلد شنیده بودم که چون در این کلمه گلد دارد ما حذف کردیم حال گلد کوئیست باشد یا ایگلد !!!!!ومن فکر میکنم این حرف با فر مایش شما در بررسی از جوانب مختلف مقایرت داشته باشد وصد البته با برسی بیشتر وبی غرض در سایتها این جمله"جوانب مختلف در كميته تعيين مصاديق مورد بحث و بررسي قرارمي گيرد "بسیار مشکوک بنظر می رسد

امید وارم منبع صحبتهایتان ذکر واز منابع معتبر باشد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

با عرض پوزش من صحبت های شما چیزی متوجه نشدم !!! :blink: :blink:

ولی اگر منظورتون درج منبع بود ...

روزنامه الکترونیکی روز

saboor
June 18th, 2007, 18:44
باسلام
دوست گرامی منظورم این بود که بر خلاف ادعا بررسی همه جانبه نمی کنندبلکه با بی سوادی وشاید کمی مغرضانه!!!!!

lastnight19
March 14th, 2008, 11:27
.......

hamid22
March 15th, 2008, 16:14
شیعه نیوز نوشت: از صبح دیروز جمعه سایت خبری تحلیلی شیعه نیوز توسط تعدادی از سرویس دهنده های اینترنتی کشور (ISP) کشور فیلتر شد.

به گزارش در پی فیلترینگ سایت خبری تحلیلی شیعه نیوز، تعدادی از کاربران شیعه نیوز از مناطق مختلف کشور با ارسال پیامهایی این مطلب را تایید کردند.

این در حالی است که هیچ تذکر کتبی یا شفاهی از مجاری قانونی کشور به سایت شیعه نیوز داده نشده است.

همچنین مدیریت شیعه نیوز در اولین روزهای اجرای طرح ساماندهی وزارت ارشاد در سایت ساماندهی نسبت به ثبت سایت خود اقدام نموده است.

امیدواریم این فیلترینگ یک مشکل فنی باشد و به زودی مشکل رفع گردد.

Reza
May 21st, 2008, 18:13
موج تازه برخورد با سايت‌هاي اينترنتي آغاز شد
فيلترينگ گسترده
اعتماد ملي - ساناز الله‌بداشتي
تا چند روز آينده 290 مستاجر جديد وارد هرم سبز بهارستان مي‌شوند تا بر عملكرد نهمين دولت جمهوري اسلا‌مي نظارت كنند، ‌با اين حساب هرچند كه دو وزارتخانه از وزرا پس گرفته شده و به سرپرست‌هاي جديد سپرده شده و نمايندگان مجلس تلا‌ش مي‌كنند كه نسبت به شرايط اقتصادي اعتراض كنند، اما دولت روزهاي آرامي را مي‌گذراند، ‌چون مي‌داند كه روزها تا 7 خرداد آنقدر زود مي‌گذرد كه فرصتي براي نظارت باقي نيست.

اما حكايت اين روزهاي دولت هميشه داستاني شنيدني را به دنبال دارد، تجربه ثابت كرده كه روزهاي آرام دولت، قاصد حركت‌هاي بزرگ و مهمي براي شهروندان ايران است كه ناگهان پس از آنكه در آن گرفتار شدند، عمق وقايع را درك مي‌كنند.
اگر پيش از اين در فاصله دور اول تا دوم انتخابات هشتمين مجلس شوراي اسلا‌مي، هيات نظارت بر مطبوعات وزارت ارشاد با افتخار از لغو امتياز 9 نشريه خبر داد و داغ مسدود شدن راه اطلا‌عات را در آخرين روزهاي زمستان 86 بر دل همه گذاشت، ‌اين بار هم بخشي از همان نهاد دستور مسدود شدن ده‌ها سايت و پايگاه اينترنتي را با همراهي نهادهاي ديگر صادر كرد تا همه اهداف و برنامه‌هاي دولت در مورد اطلا‌ع‌رساني شفاف شود.

صبح روز شنبه، شركت‌هاي ارائه‌كننده خدمات اينترنتي ISP ابلا‌غيه‌اي را از «كميته تعيين مصاديق پايگاه‌هاي غيرمجاز اينترنتي» دريافت كردند كه براساس آن مصاديق جديد فيلترينگ تعيين شده و شركت‌ها موظف به اعمال آن بودند. آن‌طور كه از نحوه اعمال فيلترينگ در اينترنت ‌به‌نظر مي‌رسد، موضوع‌هاي فيلترينگ اين دوره از سلسله ‌دستورهاي صادر شده، ‌نگاهي سختگيرتر داشته تا آنجا كه برخي از سايت‌ها و وبلا‌گ‌هاي فعالا‌ن حقوق زنان، ‌حقوق بشر، نويسندگان منتقد به عملكرد دولت و نهادهاي دولتي و روزنامه‌نگاران شناخته‌شده از مصداق‌هاي فيلترينگ معرفي شدند.

سختگيري اين دستور آنجا پررنگ مي‌شود كه مي‌توان حجم عظيم سايت‌هاي شخصي (وبلا‌گ) فيلترشده در اين دستورالعمل را ديد.
كميته تعيين مصاديق فيلترينگ اگرچه كه تاكنون نمايندگانش شناخته نشده‌اند و كسي از نگاه كارشناسي آنها خبر ندارد، اما بر اساس اطلا‌عات به‌دست آمده، اين كميته از چهار كارشناس اصلي به نمايندگي از وزير ارشاد، ‌دادستان تهران، وزير ارتباطات و يكي از نهادهاي امنيتي تشكيل شده كه با تعيين سايت‌هاي مورد مصداق، ‌با اعلا‌م آدرس آنها به شركت‌هاي خدمات‌دهنده اينترنتي دستور مسدود شدن آنها را صادر مي‌كنند.

دستوري كه پيش از آنكه به شركت‌هاي اينترنتي اعلا‌م شود، حتي در حد اطلا‌ع‌رساني به صاحب سايت يا وبلا‌گ ابلا‌غ نمي‌شود، بنابراين هيچ يك از دارندگان اين سايت‌ها و وبلا‌گ‌ها از نوع تخلفات خود و يا دلا‌يل مورد استناد اين كميته باخبر نمي‌شوند. در حالي‌ كه پيش از اين كميته تعيين مصاديق پايگاه‌هاي غيرمجاز اينترنتي به مسوولا‌ن برخي سايت‌ها نامه‌اي را به صندوق الكترونيكي (ايميل) آنها ارسال كرده و در آن با اشاره به موضوع مورد تخلف آنها با استناد به آيين‌نامه شوراي عالي انقلا‌ب فرهنگي در مورد واحدهاي ارائه‌كننده خدمات اطلا‌ع‌رساني و اينترنتي از مسوولا‌ن سايت‌ها خواسته بود كه با دقت به موضوع مورد اشاره در آن آيين‌نامه از ادامه تخلف خود جلوگيري كنند، اما اين اتفاق تنها در موارد معدود اتفاق افتاد و انگار آنچنان مورد تاييد اين كميته نبود، ‌چون در مورد آخرين تصميم اين كميته، اين موضوع پيش‌بيني نشد و بسياري از نويسندگان وبلا‌گ‌ها و مسوولا‌ن سايت‌ها از دلا‌يل مسدود شدن فضاي مجازيشان بي‌خبر هستند.

‌پيگيري‌هاي مداومي براي كسب نظر كارشناسان اين كميته انجام شد، ‌اما هيچ‌كدام از آنها حاضر به پاسخگويي تلفني به سوالا‌ت اعتماد ملي نشدند و توضيحات كامل در اين مورد را به پس از بررسي درخواست كتبي خبرنگار براي انجام مصاحبه موكول كردند.
با اين حال، ‌از اتاق‌هاي كناري و از ميان همان درهاي بسته اطلا‌عاتي به دست آمد. براساس اين اطلا‌عات، كارشناسان اين كميته معتقدند كه سايت‌هاي مسدودشده، ‌سايت‌هاي «غيرقانوني» هستند كه پيش از اين بايد براي ثبت قانوني عنوان خود به وزارت ارشاد مراجعه مي‌كردند و پس از اخذ مجوز از اين مركز به فعاليت خود ادامه مي‌دادند. البته اين كميته نسبت به وبلا‌گ‌هاي شخصي هم نگاهي در اين راستا دارد‌؛ به گفته يكي از اين كارشناسان، نويسندگان وبلا‌گ‌ها بايد مشخص و شناخته شده، ‌در قالب «قوانين و موازين تعيين‌شده از سوي همان شركت ارائه‌كننده خدمات» فعاليت كنند.

با نگاهي به آنچه كه از پس درهاي بسته اين كميته و اين گروه به گوش مي‌رسد، معترضان به دليل فيلترينگ سايت يا وبلا‌گ شخصي خود بايد به دفتر اينترنت دادسراي ارشاد مراجعه كنند و پس از معرفي خود دلا‌يل اعمال فيلترينگ بر سايتشان را جويا شوند، تا كارشناسان آن مركز با بررسي پرونده آن وبلا‌گ و يا سايت، ‌پس از اخذ تعهد از نويسنده وبلا‌گ، نامه رفع مسدوديت از آدرس وبلا‌گ را به شركت‌هاي خدمات اينترنتي ارائه كنند.

به دادسراي انتظامي قضات شكايت كنيد!
با همه اين اطلا‌عات اما بازهم كسي پاسخ نداد كه نويسندگان اين وبلا‌گ‌ها و سايت‌ها براساس كدام قانون «نامحرم» و «متخلف» شناخته شدند كه اين‌گونه مورد تعقيب قرار گرفتند، موضوعي كه محسن فرشاد، ‌حقوقدان و وكيل دادگستري نيز به آن معتقد است: «تا زماني كه قانوني درمورد جرائم اينترنتي وجود نداشته باشد، ‌اشاره به آيين‌نامه اجرايي خلا‌ف قانون است و مطابق آن نمي‌توان كسي را متخلف و يا حتي مجرم دانست.» با اينكه مقامات دولتي و كميته تعيين مصاديق پايگاه‌هاي غيرمجاز اينترنتي، مصوبه شوراي عالي انقلا‌ب فرهنگي را همچون قانون مي‌دانند و براساس آن به تخلفات رسيدگي مي‌كنند، ‌اما اين حقوقدان، ‌جايگاه شوراي عالي انقلا‌ب فرهنگي را به شكلي ديگر تعريف كرد: «نظرات اين نهاد، مشورتي است و فقط دولت مي‌تواند با كمك نگاه اين مركز، ‌لا‌يحه‌اي را براي تعريف عناوين مجرمانه اينترنتي به مجلس ارائه دهد تا عملكرد آنها قانوني شود.»

او معتقد است: «اگر براساس هر آيين‌نامه‌اي مردم مجرم شناخته و سپس هم محاكمه شوند كه سنگ روي سنگ بند نمي‌شود، چگونه است كه براساس آيين‌نامه دادستاني وارد مي‌شود و دفتر اينترنت در آن نهاد دستور لا‌زم براي مسدود شدن سايت‌ها را صادر مي‌كند، ‌در حالي كه بايد نوع جرم و يا عنوان مجرمانه دقيق تعريف شود، ‌چون براساس قانون، دادستاني نمي‌تواند وارد همه موضوعات شود و بسياري از موضوعات تنها با شكايت شاكي خصوصي قابل پيگيري است.»
فرشاد، ‌اين تصميم را مصداق نقض حقوق شهروندي دانست و گفت: «رفتار انجام‌شده براساس قانون نبوده، ‌چون تاكنون نمايندگان مجلس شوراي اسلا‌مي براي تعريف قانوني مصاديق مورد نظر همين كميته قانوني را تصويب نكردند كه حالا‌ پس از آن آيين‌نامه اجرايي موجود باشد كه دستگاه‌هاي مسوول وارد شوند‌، بنابراين نويسندگان وبلا‌گ‌ها و يا مسوولا‌ن سايت‌ها مي‌توانند با اشاره به دستور دادستاني به دادسراي انتظامي قضات شكايت كنند و خواستار رسيدگي شوند.»

او «زير پا گذاشتن قوانين شهروندي را نشانه اعمال مجازات بدون قانون» دانست و گفت: «مطابق قانون اساسي ايران، ‌حقوق ملت و يا حدود فعاليت ملت را تنها نمايندگان منتخب آنها در مجلس شوراي اسلا‌مي مي‌توانند تعيين كنند، ‌بنابراين تا زماني كه نسبت به ارائه لا‌يحه‌اي دقيق از سوي دولت براي تعيين مصاديق مجرمانه در دنياي مجازي تعلل مي‌شود، هيچ نهاد و مسوولي نمي‌تواند حقوق ملت را ضايع كند.»

فيلترينگ مسئله‌اي حكومتي است
اما اين روزها به موضوع فيلترينگ فراتر از آنچه كه به ذهن مي‌رسد، فكر مي‌شود؛ وقتي دبيرخانه شوراي‌عالي اطلا‌ع‌رساني به منظور فرهنگ‌سازي در مورد استفاده صحيح از اينترنت در خانواده‌ها، از شركت‌هاي خصوصي‌اي كه درمورد نرم‌افزارهاي فيلترينگ و امنيت رايانه، داراي سابقه كار و محصول آماده ساخت هستند، دعوت به همكاري مي‌كند، مي‌توان نتيجه گرفت كه نه قانوني به اين زودي‌ها به تصويب مي‌رسد و نه قرار است شرايط تصميم‌گيري تغيير كند.
شايد سعيد مهديون، مديرعامل شركت فناوري اطلا‌عات (ديتا)، راست گفت: «موضوع فيلترينگ از جمله مسائل حاكميتي است و از اين رو بايد به صورت دولتي باقي مانده و اداره شود.» چون با همين نگاه است كه از «تدوين رئوس نظام جامع فيلترينگ» خبر مي‌رسد.

منبع: http://www.itna.ir/archives/report/009934.php