PDA

View Full Version : حذف معاملات ددد!


Homitrade
July 17th, 2004, 18:52
سلام اقاي رشيدي.
از اينكه جوابها خيلي سريع مي دهيد ممنونم.راستش يه سوالي بازم برام پيش اومد .حذف معاملات ددد!
ايا اين حذف براي بازار خوبه!؟اونجوري كه من شنيدم اين حذف مشكلي ديگر براي سرمايه گذاران ايجاد ميكنه.ميشه توضيح بدهيد كه بيشتر سهامداران جزء ضرر مي كنند يا كله گنده ;) با تشكر

yaser_rashidi
July 17th, 2004, 22:00
سلام دوست عزيز
اين نوع معاملات(ددد) تا جايي كه ميدونم بدليل محدوديت هاي سخت افزاري و شبكه كامپيوتري خريد و فروش بورس بوده. :huh:
يعني دليلش اين بوده كه كامپيوتر ها و معماري شبكه معاملات محدوديت هايي داشته كه با افزايش حجم خريد و فروش نتوانسته همگام شود و بعد براي جبران اين مشكل اين نوع معاملات رواج يافته اند.
خبر ديگري كه سالهاست سازمان بورس داده بهبود شبكه خريد و فروش و نزديك شدن آن به خريد و فروش آنلاين است(مثل خريد و فروش فاركس). اين ابزاري است كه حساسيت خريدار و فروشنده را به معامله بيشتر ميكند. يعني با يك اشتباه ميتوانيد ضرر بدهيد در حاليكه با يك حركت هم ميتوانيد سود بگيريد. در حاليكه در سيستم قبلي شما كنترل زيادي نداشتيد و بيشتر كار بعهده كارگزار بود.
ديگر اينكه نقش كارگزار به نقش اصلي خودش نزديكتر ميشود و ديگر اينكه اين كارگزار خوب است يا بد معني خيلي خاصي نميدهد. ;) همانطور كه ميدانيد كارگزار يك پايانه(ترمينال) براي اتصال مشتري(client) به شبكه خريد و فروش سهم است!! و اصولا بايد بر اساس اينكه كداميك به شما نزديكتر است انتخاب شود نه اينكه كداميك هر وقت هر سهمي را ميخرد يا ميفروشد !!
اين موضوع مسلما از بسياري خريد و فروش هاي غير قانوني ( مخصوصا توسط كارگزارها ) جلوگيري ميكند و مشخصا گامي در جهت شفافيت اطلاعات در بازار است.
البته موضوعي كه بايد به آن توجه داشت اينست كه بد نيست نيم نگاهي هم به قوانين ديگر مرتبط با اين موضوع انداخت. مثلا اين موضوع كه شما توان فروش سهم را پس از ۴ روز بعد از خريد داريد(و نه قبل از آن) موضوعي است كه شايد بهتر باشد يا حذف يا حداقل كمي تعديل شود.
يكي از آثار اين نوع خريد و فروش ها فعاليت زياد نوسان گير هاست.(كه اتفاقا كار خيلي خوبي هم هست!) ولي اينجور قوانين دست و پاي نوسان گير ها را ميبندد و من تصور نميكنم سازمان بورس سياستي در جهت محدود كردن اين دسته از بازاري ها داشته باشد.

با تشكر از شما بابت شروع مباحث خوب و مفيد

Reza
July 18th, 2004, 00:23
با سلام به Homitrade و ياسر عزيز.

معاملات "ددد"، معاملاتي است که کارگزار نام(کد) خريدار رو در سيستم بورس وارد نمي کنه و خريد بدون نام انجام ميده. سپس ظرف 24 ساعت نام خريدار رو به سازمان بورس اعلام کنه.
مشکلي که بوجود مياد:
حتما تا حالا در زمان خريد سهم به قيمت باز با اين مشکل مواجه شديد که کارگزار سهم رو به بالاترين قيمت روز براي شما خريداري کرده. علت بوجود اومدن اين مشکل اينه که کارگزار سهم رو در طول روز با قيمتهاي مختلف خريداري مي کنه. بعد از اتمام معاملات بورس و در زمان تخصيص سهم به افراد، قيمتهاي پايين رو براي خودش و آشناهاش ميزنه و قيمت هاي بالا رو براي من و شما!

وجود معاملات ددد باعث مشكل فوق ميشه.
حذف معاملات ددد سبب ميشه كه كارگزار مجبور بشه تمام درخواستهاي خريد رو تك تك وارد ترمينال كنه. كارگزاران ادعا مي‌كنند كه اين موضوع سبب صرف وقت زيادي ميشه و تعداد معاملاتي كه كارگزار ميتونه در مدت فعاليت بورس انجام بده كاهش پيدا مي‌كنه و در نتيجه براي خريداران و فروشندگان مشكل بوجود مياد.

Reza
July 18th, 2004, 00:26
سه مطلب در همين رابطه از روزنامه شرق:

استفاده از معاملات «ددد» ضرورى است

با توجه به سرعت پايين خريد و فروش در بورس، كارگزاران فرصت كافى براى تامين سهام مورد توجه خريداران پيدا نمى كنند، از اين رو استفاده از معاملات «ددد» در بازار بورس ضرورى است. يك كارشناس بورس در خصوص تاثير استفاده از معاملات«ددد» در بورس كشور گفت: معاملات «ددد» امكان خريد سهام عمده را بدون ذكر نام خريداران به كارگزاران داده است و هر كارگزار مى تواند اول تعداد زيادى سهام بخرد و سپس به متقاضيان عرضه كند كه اين امر موجب تسريع در معاملات بورس خواهد شد.غلامرضا سلامى با بيان اينكه استفاده از معاملات «ددد» برخى از مشكلات بورس را حل مى كند، افزود: البته در استفاده از معاملات «ددد» بايد دقت شود كه پس از خريد سهام توسط كارگزاران، اين سهامى به افراد حقيقى و حقوقى عرضه شود و سهام به نام افراد غيرمشخص فروخته نشود.


معاملات «ددد» بازار را توسعه مى دهد
مهر: بدون معاملات «ددد» (توانايى خريد سهام از سوى كارگزار بدون نام خريدار)، كارگزاران قادر به ارائه خدمات لازم به خريداران سهام نيستند. معتمد بازار بورس در خصوص تاثير معاملات «ددد» در بازار بورس كشور، گفت: جلب اعتماد عمومى و ايجاد زمينه هاى لازم براى حضور مردم در بازار سرمايه از اهداف هر دولتى است كه در ايران نيز براى نيل به اين اهداف طرح هايى در بازار بورس كشور اجرا شده است.دكتر عباس هشى با بيان اينكه براى جلب اعتماد عمومى بايد ريسك سرمايه گذارى را كاهش داد، افزود: در سال هاى اخير بازار بورس كشور رشد خوبى داشته و تمايل مردم براى سرمايه گذارى در بورس نسبت به خريد اوراق مشاركت، سپرده هاى بانكى و خريد فيش موبايل بيشتر شده است و سازمان بورس كشور براى حفظ اين اعتماد از يك سال پيش طرح سبد سهام را مورد مطالعه و بررسى قرار داده است.


http://www.sharghnewspaper.com/830427/042438.jpg

يكى از مهمترين معضلاتى كه سرمايه گذاران جزء را با مشكل مواجه كرده است بحث تخصيص سهام از طرف كارگزاران است. عدم خريد سهام به نام شخص سرمايه گذار اين امكان را براى كارگزاران فراهم مى آورد كه پس از خريد عمده سهام به تخصيص آن بنابه سليقه و منافع خود پرداخته و امر تخصيص سهام خريدارى شده به سهامداران را بر مبنايى به جز درخواست هاى خريد سرمايه گذاران به انجام رساند.خريد «ددد» و يا بدون نام سهام علاوه بر سود بالا همواره يكى از نگرانى هاى سازمان بورس در رابطه با پرتفوى شخصى كارگزاران بوده است. بنابر قانون بورس، كارگزاران و وابستگان آنها تنها به ميزان درصد خاصى از حجم معاملات خود را مى توانند به نام خود خريد و فروش نمايند.

اين در حالى است كه به دليل سودآورى معامله بر روى سهام صفى عمدتاً كارگزاران را به صورت غيررسمى و پنهانى درگير اين نوع معاملات كرده و سود سرشارى را نصيب ايشان كرده است كه البته سازمان بورس تا به حال توانايى و تمايل كافى براى كنترل اين گونه سرمايه گذارى ها نداشته است.از طرف ديگر معضل موجود در سيستم خريد و فروش سهام در بورس كه به دليل بستر الكترونيكى معاملات است و داراى كندى بى نظيرى در ميان بورس هاى جهان است عملاً سازمان بورس را مجبور كرده است به رغم تضييع حقوق سهامداران توسط كارگزارى ِها، با هدف سرعت بخشيدن انجام معاملات از سيستم ددد استفاده كند.

بديهى است در صورتى كه كارگزاران مجبور به خريد و فروش سهام به نام افراد و براساس كد سهامداراى آنها باشند، حجم معاملات بورس شديداً كاهش يافته و همانند گذشته تنها نزديكان و سرمايه گذاران بزرگ از معاملات روزانه بورس منتفع مى شوند و كمافى السابق سر سرمايه گذاران جزء بورس بى كلاه خواهد ماند. به نظر مى رسد تا زمانى كه تعداد كارگزارى ها به اندازه كافى زياد نشود و تنها به ازاى هر يك ميليون نفر شهروند ايرانى يك شركت كارگزارى در بورس سهام كشور داشته باشيم، نمى توانيم سيستمى براى جلوگيرى از تضييع حقوق سهامداران جزء و متوسط بينديشيم.ارتقاى سيستم الكترونيكى معاملات در بورس سهام كشور و افزايش تعداد كارگزارى ها تنها راه حل هايى هستند كه گرچه براى كارگزاران بورس و مديران منتخب آنها در سازمان بورس خوشايند نيست ليكن مى تواند با جذب كردن سرمايه گذارى در بورس تهران و ارتقاى كيفيت خدمات در اين بازار به اهداف عدالتخواهانه ***** تحقق بخشند.

ايجاد تالارهاى منطقه اى در شهرهاى مختلف كشور و نقاط مختلف شهرهاى بزرگ همانند تهران و نيز ايجاد بستر لازم جهت انجام معاملات به صورت الكترونيكى و از طريق اينترنت نه تنها به احقاق حق سرمايه گذاران در اين بازار كمك مى نمايد بلكه كيفيت و كميت سرمايه گذارى در بورس سهام كشور را به طور قابل ملاحظه اى ارتقا خواهد بخشيد.در اينجا لازم به تاكيد مى دانم در صورتى كه سيستم معاملات ددد از سيستم معاملاتى بورس تهران حذف شود همانند تغييراتى كه در سيستم قيمت گذارى بورس با وضع حجم مبنا اتفاق افتاد، در بورس سهام كشور با يك شوك تازه مواجه شده و به دليل كاهش قابل ملاحظه حجم معاملات نقدشوندگى و روند قيمت يابى در اين بازار را با مشكلات عديده اى مواجه مى كنند.

همان طور كه قبلاً ذكر شد نه تنها به دليل كمى حجم معاملات همچنان سرمايه گذاران از خريد سهام مناسب و جذاب محروم مى مانند بلكه به دليل دور شدن بازار از قيمت هاى تعادلى، سرمايه گذارى در اين بازار با ريسك جديدى مواجه مى شود. همچنين با توجه به وجود حجم مبنا براى تغييرات قيمت در صورت حذف سيستم معاملاتى ددد و كاهش حجم معاملات بورس سهام كشور مجدداً با ركودى شديد مواجه گشته و سهام قيمت و تعادلى خود فاصله معنى دارى خواهند گرفت.

Homitrade
July 18th, 2004, 10:43
سلام اقاي رشيدي و اقا رضا.با تشكر از شما دو دوست عزيز اميدوارم به جايگاهي كه بهش فكر ميكنيد برسيد.راستي اقاي رشيدي شما در بند اخر توضيحاتتون قوانين ديگه اي توضيح داديد.ممنون ميشم توضيح مختصري بدهيد. B) بازهم مجددا از شما عزيزان قدرداني مي كنم. ;)

Reza
July 18th, 2004, 11:28
Originally posted by [email protected] ۲۸ تير ۱۳۸۳ @ ۰۹:۴۳ قبل‏ازظهر
سلام اقاي رشيدي و اقا رضا.با تشكر از شما دو دوست عزيز اميدوارم به جايگاهي كه بهش فكر ميكنيد برسيد.راستي اقاي رشيدي شما در بند اخر توضيحاتتون قوانين ديگه اي توضيح داديد.ممنون ميشم توضيح مختصري بدهيد. B) بازهم مجددا از شما عزيزان قدرداني مي كنم. ;)
با سلام خدمت Homitrade عزيز :)
اول بگم كه اين پست آخر جناب Homitrade در يك تاپيك جديد با عنوان "تشكر" درج شده بود كه من براي حفظ پيوستگي مطالب اون تاپيك رو با تاپيك فعلي ادغام كردم.

دوم: ما هم از شما جناب Homitrade براي حضورتون در اين جمع تشكر مي كنيم.

راستي وبلاگ
http://homitrade.persianblog.com
مال شماست؟ B) ;)

رضا

yaser_rashidi
July 23rd, 2004, 12:30
سلام
آره ديگه آقا رضا. خود ايشونه. وبلاگ قشنگي هم دارند. اين عكس آخر؛مش دونالد؛ هم خيلي بامزه بود ;)

اين مطلب رو ديدم بد نيست اينجا بنويسم (بعنوان گواهي بر حرف قبليم) :

کاهش فاصله زماني انجام معاملات بورس در حال بررسي است

مدير مرکز تحقيقات و توسعه بازار سرمايه ، گفت : محققان بازار سرمايه
چگونگي کاهش فاصله زماني انجام معاملات سهام در بورس را که هم اکنون سه
روز طول ميکشد، بررسي ميکنند.
"محمود حميدى" روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا، افزود : براى
تقليل زمان معاملات سهام در بورس بايد سيستمهاى الکترونيکي جديد نظير
تجهيزات مورد استفاده در شبکه بانکي، وارد اين بازار شود.
وى مخالفت سازمان نظارتي بورس با تقليل زمان معاملات سهام را يادآور شد
و گفت : از آنجا که جعل گواهي سپرده سهام در برخي مواقع توسط افراد فعال
در بورس صورت ميگيرد، سازمان نظارتي بورس در حال حاضر با کاهش زمان
معاملات مخالف است .
حميدى، تجهيز سيستم معاملاتي بورس اوراق بهادار کشور به نرم افزارهاى
جديد را تنها راه مقابله با جعل گواهي سپرده سهام و در نتيجه تحقق کاهش
زمان معاملات سهام در بورس دانست .
وى اظهار داشت : با ورود نرم افزارهاى معاملاتي جديد به بورس تهران علاوه
بر از بين رفتن امکان جعل گواهي سپرده ، گواهيهاى کاغذى نيز از بين خواهد
رفت .
به گفته وى، در حال حاضر گواهيهاى کاغذى در بورسهاى معتبر دنيا وجود
ندارد و فاصله اى نيز براى خريد و فروش سهام مشاهده نميشود.
مدير مرکز تحقيقات و توسعه بازار سرمايه بر ضرورت کاهش ازدحام موجود در
تالار اصلي بورس تاکيد کرد و افزود : توسعه فعاليتهاى کارگزاران بورس تهران
و ايجاد تالارهاى متعدد در مناطق مختلف شهر تهران ، پراکندگي جمعيتي را به
صورت خودکار براى فعالان بازار اوراق بهادار در پي خواهد داشت .
وى تصريح کرد : تالار ايجاد شده توسط کارگزاران بايد داراى۶۰ متر فضاى
عمومي و۱۵ متر فضاى اختصاصي باشد.

خبرگزارى جمهورى اسلامي ۰۲ / ۰۵ / ۸۳

yaser_rashidi
July 26th, 2004, 14:00
عبده‌تبريزي در گفت‌وگو با ايسنا:
* حذف ددد به سيستم فشار وارد مي‌كند
* آيين‌نامه‌ عرضه‌هاي اوليه براي رفع مشكل ددد در دست بررسي است

« با وجود اينكه بيشترين شكايت در معاملات «ددد» در عرضه‌هاي اوليه است در نتيجه آيين‌نامه‌اي در راستاي رفع اين مشكل در دست بررسي است.»
دكتر حسين عبده‌تبريزي ـ دبيركل بورس اوراق بهادار تهران ـ در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، توجه به معاملات «ددد» از زمان روي كار آمدن خود در اين سازمان را مطرح كرد و گفت:« از همان روزهاي اوليه توجه به مشكلاتي كه «ددد» داشت مطرح شد، اما بزودي توجه خود را به نقاط قوت آن هم جذب كرده و متوجه شديم كه به اين آساني نمي‌توان ددد را حذف كرد.»
عبده‌تبريزي يكي از موارد مطرح در معاملات ددد را محدوديت امكانات فني ذكر كرد و افزود:« با توجه به اينكه در حال حاضر وقت ترمينال محدود است و معاملات به صورت كلي در ماشين زده مي‌شود، بنابراين حذف ددد به سيستم فشار وارد مي‌كند، بنابراين اگر امكانات فني گسترده‌تر بود كه هر كارگزار داراي 10 تا 20 ترمينال بود اين مشكل پيدا نمي‌شد.»
وي همچنين يكي ديگر از مزاياي استفاده از ددد را بازارگرداني محدود عنوان كرد و افزود:« حتي اگر ترمينال به مقدار كافي وجود داشته باشد بازهم كارگزاران براي بازارگرداني محدود از ددد استفاده مي‌كنند.»
دبيركل بورس اوراق بهادار آشنايي كارگزاران با اشخاص خاص را از مشكلات ددد برشمرد و تصريح كرد:« به دليل آشنايي كارگزارران با برخي اشخاص اين امكان وجود خواهد داشت كه در اين معاملات يك نوع سوء استفاده‌هاي صورت گيرد.»
عبده‌تبريزي بيشترين شكايت در معاملات ددد را در عرضه‌هاي اوليه دانست و تصريح كرد:« با وجود شكايات مطرح شده ما به دنبال اين هستيم كه در عرضه‌هاي اوليه قواعدي را تغيير دهيم و نمي‌توانيم تنها از ديگران ايراد بگيريم.»
وي همچنين از تشكيل آيين‌نامه‌اي براي عرضه‌هاي اوليه سهام خبر داد و افزود:« با توجه به مشكلات موجود در نظر داريم كه براي عرضه‌هاي اوليه دستورالعملي درست كنيم كه مشكل عرضه‌هاي اوليه رفع شود.»
خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس اقتصاد و صنعت - بورس

Homitrade
July 26th, 2004, 14:18
سلام اقاي رشيدي.اميدوارم حالتون خوب باشه. :) اونجور من كه شنيده بودم در جرايد گفته بودند كه بورس تهران به يكي از بهترين سيستم هاي روز جهان مجهز ميشه!ايا اين خبر صحت داره يا ماله چند قرن ديگه است؟!به نظر شما اقاي عبده كمكاري نمي كنند و به جاي اينكه ازمايش كنند و بهترينها را انتخاب كنند به پيكره بورس اسيب بزنند! <_< در ضمن شما دوستان با نظر اقاي دبير موافقيد؟!ما كه نفهميديم...بالاخره حق با كيست؟!

yaser_rashidi
July 26th, 2004, 14:32
سلام هومي تريد عزيز ;)

من از جهت گيري هاي مختلف يك سازمان در قبال يك موضوع نارحتم. اين دو خبري كه اخيرا چسبوندم رو ببين !‌ :huh:
والا اگر تو فهميدي بالاخره چي قراره بشه مام فهميديم !
:P
ما فن آوري شبكه قوي و امنيت شبكه كافي براي ارتقا سيستم داريم. ولي همونطور كه ميدونيد تعدادي از كارگزاري ها ( شايدم همه شون) با اين تغييرات مخالفند.
از خبر اخير هم اينطور بر مياد كه دليلش عرضه هاي جديد و كم شدن ابزار كارگزارها براي خريد هاي شخصي ( و يا به اسم فك و فاميل و .. :rolleyes: ) هست.
خوب شما بگين اگر معاملات آنلاين بشه و رفتن پيش اين كارگزار و اون كارگزار تفاوت چنداني نداشته باشه اونوقت نون خيلي ها بريده نميشه ؟ <_<

نظر شخصي من اينه كه آقاي عبدوه علي رغم تمام مشكلاتي كه بورس داره و حتي بعضي هاشم مربوط به نظرات ايشون ميدونم(!) داره بشدت تلاش ميكنه. كارهاي خوب زيادي انجام داده و نيتش خير و مايل بسمت سهامدار جزء بنظر ميرسه.( من تقصير اصلي رو از كارگزارها ميدونم نه سازمان بورس)
بايد با تلاش سعي بشه با اين مقاومت كارگزارها و مانع تراش ها برخورد بشه و سيستم به روز معاملات راه اندازي بشه.
اينجوري هر كارگزاري فقط يك ترمينال خريد و فروش ميشه نه يك ترمينال پخش شايعات٬ و خريد و فروش هاي پنهاني.

(اينها تماما فقط نظرات شخصي من هستند.)

Homitrade
July 26th, 2004, 15:54
اقاي رشيدي با نظر شما موافقم.البته بايد سازمان بورس از خودش يه جراتي نشون بده ولي اقاي دبير بيشتر وقتشو صرف ازمايش و امتحان مي كنند !بالاخره حق اقاي دبير پيش ما محفوظه! :D حق شما هم محفوظه! :lol: