PDA

View Full Version : معامله گران بازار سرمايه


دريا
July 4th, 2004, 11:01
۱- سوداگران يا سفته بازان ( Speculator):

اين گروه با ايجاد يك وضعيت كسري يا فزوني در بازارهاي پولي و مالي (داخلي يا بين المللي ) به اميد همسان نمودن اين وضعيت در آينده و كسب سود هستند. سوداگري كه اعتقاد به تقويت( Bullish )ابزار مالي دارد آن را مي خرد و در واقع يك وضعيبت باز مثبت براي خود ايجاد مي كند تا در نرخ بالاتر با فروش آن سود ببرد . سوداگري كه اعتقاد به تضعيف (Bearish) ابزار مالي دارد آن را مي فروشد به اميد آنکه در نرخ پايين تر آن را مجدد خريداري کندوکسب سود کند.
اقتباس از : كتاب بانكداري بين المللي - ۱ مولف : مهدي رشيدي انتشارات : موسسه عالي بانكداري

yaser_rashidi
July 4th, 2004, 11:59
سلام
من هم يك چيزي كه ميدونم رو ميگم :

Swing Traders = نوسان گيران بازار سهام .
معنيش شبيه معني موج سواره.

اگر متن انگليسيش رو هم بزاري دريا خيلي عالي ميشه.

ممنون كار خوبي رو شروع كردي.
:)

دريا
July 24th, 2004, 12:52
آربيتراژورها :گروهي از افراد هستند كه از اختلاف قيمت يك ابزار مالي در دوبازار مختلف در يك زمان سود مي برند . عمليات آربيتراژ شامل دو معامله همزمان مي باشد ودر واقع آربيتراژور هيچ وضعيت بازي را براي خود در پايان معامله ايجاد نمي كند . بع عبارتي ابزار مالي را از بازاري كه ارزانتر است خريده و در بازاري كه قيمت آن بيشتر است بفروش ميرساند .
ويژگي اين نوع معامله كسب سود با ريسك كم است . به نقل ازinvestopedia
فكر كنم اين معامله تنها با ريسك تسويه و عملياتي مواجه است چون اين معامله در دوبازار مختلف و همزمان صورت مي گيرد لذا از طريق اينترنت و ... انجام شده كه ميتواند با ريسك عملياتي مواجه شود ؟؟ نظر شما چيست ؟

mojtaba
July 28th, 2004, 17:38
دريا جان مي‌شه عبارت انگليسي‌اش رو بنويسي؟
در ضمن اگر بشه يك مثال هم بزني خيلي قابل فهم‌تره.

دريا
August 14th, 2004, 14:55
سلام و با عرض پوزش از تاخير.
واژه آربيتراژور همان انگليس Arbitrager است که البته در فرهنگ اقتصادي دکتر منوچهر فرهنگ به سوداگر ارز يا دلال ارز (و يا اوراق بهادار ) ترجمه شده است . ولي چون اين ترجمه واژه Speculator را به ذهن متبادر ميسازد . ترجيح دادم همان واژه انگليسي را بکار ببرم .
خب قبل از مثال بهتره چند تا ياداوري داشته باشيم :
الف) قيمت يک کالا هميشه با ارزش ذاتي آن برابر نيست و نمونه عيني آن بورس خودمونه
ب) شرايط مکاني مختلف که به دنبال خود تفاوتهايي را در مسايل اجتماعي سياسي اقتصادي فرهنگي به همراه دارد بر عرضه و تقاضاي يک کالا يا دارايي مالي متاثر است
ج) بازارها کاملا شفاف (clear) نيستند که اين منجر به فقدان اطلاعات کامل (و به عبارتي وجود Assymetric Information) خواهد شد. اين مسيله بر تصميم گيري در خريد و فروش و قيمت ان تاثير ميگذارد.
و بطور خلاصه قيمت در يک بازار بدون دخالت سياستگذاران از برايند عرضه و تقاضايي به دست مي آيد که در شرايط مکاني و زماني مختلف متفاوت است .
در مورد اربيتراژور مکان (تفاوت مکانها) عامل سوداوري است . چون همانطور که اشاره شد آربيتراژور همزمان با خريد دارايي همان داريي با همان ميزان را در بازاري ديگر به فروش ميرساند . در نتيجه هيچ وضعيت بازي براي خود باقي نميگذارد .
بعنوان مثال فرض کنيد در بورس تهران قيمت صدرا 1600 تومان و در بورس تبريز 1700 تومان است. با فرض اينکه امکان معامله همزمان در ايران وجود دارد (که البته الان نيست) آربيتراژور با خريد x صدرا از تبريزبه قيمت 1600 و فروش همزمان آن در تهران به قيمت 1700 سودي معادل مابه التفاوت قيمت بعد از کسر کميسيون و ماليات کسب ميکند.

دريا
August 18th, 2004, 12:52
در مقابل سفته بازان گروه ديگري از شركت كنندگان در بازار هستند كه در اين بازار برايرفع نياز و حذف نوسانات قيمت اوراق بهادار يا ارز اقدام به خريد و فروش مينمايند . اين گونه عمليات را عمليات پوششي (hedging ) گويند واين معامله گران را hedger ? مي نامند.

investor words اين فعاليت را بصورت زير تعريف كرده است :
An investment made in order to reduce the risk of adverse price movements in a security, by taking an offsetting position in a related security, such as an option or a short sale.

ابزارهاي مشتقه ابزارهايي هستند كه براي اين منظور و پوشش وضعيتهاي باز بكار ميروند . مثلا در مورد نرخ ارز فرض كنيد شما ۱۰۰۰ دلار امريكا داريد و به دليل نوسانات دلار انتظار داريد قيمت دلار به ميزان x واحد در ماه آينده كاهش يابد به همين منظور شما با يك معامله option يا forward نسبت به فروش ارز براي ماه آينده يا .... اقدام مي كنيد . به اين ترتيب خود را نسبت به ريسك ناشي از كاهش قيمت دلار پوشش داده ايد . در مورد ساير اوراق بهادار نيز وضع به همين صورت است .

دريا
January 24th, 2005, 15:01
از جمله معاملات پوششي كه توسط پوششگران صورت ميگيرد :
پوشش فروش کالا :
فروش يک قرارداد آتي يا اختيار معامله بمنظور حمايت از خطر کاهش قيمت اوراق بهادار يا کالا (دارايي) که قرار است در آينده به فروش رود. يک نمونه آن Short Sale يا Selling Short است. اين معامله در واقع استقراض يک اوراق بهادار (قرارداد آتي کالا) از يک کارگزار و فروش آن مي‌باشد. با درک اينکه آن اوراق بهادار بايد دوباره خريدارن بشود (به اميد اينکه به يک قيمت پايين‌تر خريد مي‌شود) و به کارگزار برگردانده مي‌شود. اين روش توسط سرمايه‌گذاراني صورت مي‌گيرد که سعي در کسب سود ناشي از کاهش قيمت يک سهم را دارند. مثلاً سرمايه‌گذاري را درنظر بگيريد که مي‌خواهد 100 سهم يک شرکت را Short Sale کند با اين باور که قيمت آن زياد از حد بالاست و کاهش خواهديافت. کارگزار سرمايه‌گذار سهام را از شخصي که مالک است قرض گرفته با تعهد اينکه آن را بعداً به او برمي‌گرداند. سرمايه‌گذار فوراً سهام را به قيمت روز بازار مي‌فروشد. قيمت سهام کاهش مي‌يابد و سرمايه‌گذار "وضعيت باز منفي" خود را با خريد آن سهام پوشش مي‌دهد و سهام را از طريق کارگزار به قرض‌دهنده برمي‌گرداند. سود حاصله اختلاف بين قيمت سهام فروخته شده و هزينه خريد مجدد آن منهاي هزينه کميسيون و استقراض سهام است. ولي اگر قيمت سهام افزايش يابد، ضرر بالقوه آن نامشخص است و محدوديتي ندارد - و به همين دليل روش پر ريسکي است – . همين مسئله موجب شده است SEC تنها چنين تکنيکي را در شرايط خاص اجازه مي‌دهد تا مانع از معاملات "Pool Operators" بواسطه حجم زياد Short-Selling و در نتيجه کاهش شديد قيمت و سود زياد آنها شود.

پوشش خريد کالا :Buying hedge
خريد يک قرارداد آتي براي پوشش در مقابل فروش نقدي يک کالا.
در شرايطي که سرمايه‌گذار بخواهد مقدار مشخصي کالا را در آينده داشته باشد وليکن نگران نوسانات قيمت آن باشد مي‌تواند يک خريد پوششي انجام دهد. در اين حالت با خريد يک قرارداد آتي خريد کالا را در آينده به يک قيمت تثبيت مي‌کند.
بعنوان مثال فرض کنيد در ماه ژانويه يک توليدکننده مي‌داند که به ميزان 100.000 پوند مس در ماه مي احتياج دارد. در نتيجه براي کاهش ريسک بازار خود اين ميزان مس را با يک قرارداد مثبت فيوچرز به سررسيد ماه مي منعقد مي‌کند. حال اگر قيمت نقدي مس در ماه مي 125 دلار باشد و قيمت قرارداد آتي کالاي مورد معامله 120 باشد با فسخ قرارداد حدود 5 دلار در هر پوند نصيب او شده است.