PDA

View Full Version : شاخص كل و شاخص هاي ديگر!

yaser_rashidi
June 28th, 2004, 16:51
اگر دقت كنيد شاخص كل تاثير زيادي از شاخص صنعت ميگيرد و روند قله ها و اوج و فرودهاي اين دو با هم هماهنگ است. اين موضوع بخاطر سهم بيشتر و وزن قوي صنعت در بورس اوراق بهادار است.
اگر تاثير شاخص مالي(همان شركتهاي سرمايه گذاري) روي شاخص كل و شاخص صنعت روي شاخص كل رو هر روز دنبال كنيد به نتايج جالبي ميرسيد! :o
اينكه در چه دورانهايي سرمايه گذاريهاي گل ميكنند و در چه دورانهايي در حال تغيير سبد سهام و بالانس كردن سبد خود هستند.
دقت كنيد كه بعضي مواقع ( مثل الان) صنعت نوسانات شديدي دارد ولي شاخص مالي علي رغم رشد منطقي خود رشدي تقريبا خطي دارد(اين يعني در شرايط خراب بازار كار خود را كرده اند! :lol: ) و بنوعي در حال خنثي كردن تاثير صنعت بر شاخص كل هستند و نتيجه نهايي را ( شاخص كل) كه ببينيد قله ها سر جاي خود هستند ولي تيزي قله از بين رفته و دليل آن هم مالي و سرمايه گذاري ها هستند.
رزوهايي را هم بياد دارم كه بازار منفي بود و همه از سقوط بازار حرف ميزدند و شاخص هر روز منفي . آن روزها ديدن شاخص مالي ديدن داشت !‌

بزرگترين درس در بازار بورس از نظر من داشتن حافظه اي قوي است . نه اينكه به حفظ كردن بازار و نمادها و ...... بپردازيم نه ! بلكه يادمان نرود اين روزها پس از روزهاي شايعه بركناري دبيركل آمده....روزهايي كه شاخص از اول روز تا آخر روز روي + به خود نميديد.......

منتظر نظرات شما هستم تا بحث را ادامه دهم . حرف در اين باره زياد هست!
:)