PDA

View Full Version : مجامع ساليانه

Mojy
June 5th, 2004, 09:29
ميشه بگيد كه مجامع ساليانه عادي و فوقالعاده چه فرقي باهم دارند و چرا قيمت بعضي سهام بعد از مجامع ساليانه اينقدر افت ميكنه . با اينكه افزايش سرمايه نداده؟

بطور مثال اگه ميشه سهم صنعتي بهشهر رو تحليل كنيد كه بعد از مجمع كلي افت كرد. يه چيز ديگه اينكه اين حق تقدمها را كجا بايد خريد؟ از كجا ميشه قيمت خريدش رو فهميد؟ مثلا من كه يه مقدار سر. ملت داشتم حالا بعد از افزايش سرمايه بايد چه كنم ؟

mojtaba
June 8th, 2004, 17:07
ميشه بگيد كه مجامع ساليانه عادي و فوقالعاده چه فرقي باهم دارند
تفاوت ايندو در حدود و ظايف و اختياراتشان است:
وظايف مجمع عمومي فوق‌العاده:
۱) تغيير در اساسنامه
۲) تغيير در سرمايه شركت
۳) تصميم در مورد انحلال شركت
و مجمع عمومي عادي هم در مورد بقيه فعاليتهاي شركت غير از آنها كه در محدوده اختيارات مجمع عمومي موسس و فوق‌العاده‌است تصميم‌گيري مي‌كند.
البته قوانين حدنصاب تشكيل و راي‌گيري هم در اينها با هم متفاوت است.
چرا قيمت بعضي سهام بعد از مجامع ساليانه اينقدر افت ميكنه . با اينكه افزايش سرمايه نداده؟
با توجه به اينكه اطلاع رساني در مورد فعاليتهاي شركت هم در مجامع انجام مي‌شه و اين اطلاعات بسيار مهم و موثر هستند بعد از باز شدن سهم (پس از مجمع) نوسان سهم آزاده يعني اون قانون محدوديت ۵ درصدي ديگه وجود نداره (البته فقط براي همون روز) به همين خاطر سهم‌ها پس از مجمع دچار نوسانات بزرگ مي‌شن. كه در صورت مثبت بودن اخبار و اوضاع سهام رشد مي‌كنه و در صورت منفي بودن اخبار (مثل تعديل EPS پيش‌بيني شده) سهام سقوط مي‌كنه و همه اينها مستقل از افزايش سرمايه هستند.

mojtaba
June 8th, 2004, 17:17
يه چيز ديگه اينكه اين حق تقدمها را كجا بايد خريد؟ از كجا ميشه قيمت خريدش رو فهميد؟ مثلا من كه يه مقدار سر. ملت داشتم حالا بعد از افزايش سرمايه بايد چه كنم ؟
اگر منظور شما خريد حق تقدم باشه كه مثل سهام توي بازار بورس خريد و فروش مي‌شه. اما اگر منظور شما دريافت سهامي است كه به شما به عنوان سهام دار در هنگام افزايش سرمايه (مثلا از محل ذخيره) تعلق گرفته بايد بگم كه شما صاحب اون سهام اضافي هستيد اما مدتي طول مي‌كشه كه برگه سهام قابل دادوستد براي اون صادر بشه و پس از صدور توسط جرايد كثيرالانتشار اعلام مي‌شه كه سهامداران با فلان مدارك جهت دريافت برگه‌هاي سهمشون مراجعه كنند. براي اطلاع بيشتر با خود شركت تماس بگيريد.

Mojy
June 9th, 2004, 16:19
مجتبي جان ممنون

به چه كساني eps تعلق ميگيرد؟ آيا من كه قبل از مجمع صنعتي بهشهر سهام اونو داشتم . اگه اونو بفروشم موقع تقسيم سود سود اونو به من ميدن؟ چگونه؟

mojtaba
June 11th, 2004, 15:03
Originally posted by Mojy@ ۲۰ خرداد ۱۳۸۳ @ ۰۴:۱۹ بعدازظهر
مجتبي جان ممنون

به چه كساني eps تعلق ميگيرد؟ آيا من كه قبل از مجمع صنعتي بهشهر سهام اونو داشتم . اگه اونو بفروشم موقع تقسيم سود سود اونو به من ميدن؟ چگونه؟
واله فكر نمي‌كنم حتي اگر در زمان مجمع هم سهام در دستت باشه بتوني سودت رو بگيري. بعد از نهايي شدن EPS پس از كسر ذخيره قانوني و ديگر ذخيره‌ها تصميم به توزيع بخشي از اون مي‌گيرند. و بعد از اون سود تقسيم ميشه (بازش محدوديت قانوني داره يادم نيست چقدر) و سهامداران با بردن برگه‌هاي سهم سودشون رو دريافت مي‌كنند. البته اين روند معمولشه و با توجه به اينكه اينجا ايرانه احتمالا بايد منتظر وضعيت‌هاي ديگري هم باشي. ;)

در اين مورد شايد بد نباشه يك كتاب حقوق تجارتي چيزي بخوني.