PDA

View Full Version : موسسه مالي و اعتباري بنياد


Reza
May 31st, 2004, 11:01
عرضه ۴۰ درصد موسسه مالى بنياد

فارس: مديرعامل موسسه مالى و اعتبارى بنياد گفت: به زودى ۳۳ درصد و در نهايت طى شش ماه ۴۰ درصد سهام اين موسسه در بورس اوراق بهادار عرضه مى شود. رضا شيوا گفت: اين كار در راستاى تبديل موسسه مالى و اعتبارى بنياد به بانك صورت مى گيرد و پس از آن ما مذاكراتمان را با بانك مركزى در اين ارتباط آغاز مى كنيم و با توجه به روند مذاكرات در مورد عرضه يا عدم عرضه مابقى سهام اين موسسه تصميم گيرى مى كنيم. وى با اشاره به رقابت تنگاتنگ بانك ها براى جذب سپرده ها در سال ۸۲، تصريح كرد: در سال جديد احتمالاً براى عقب نيفتادن از رقبا در نرخ سود سپرده هايمان تجديدنظر خواهيم كرد.

Reza
May 31st, 2004, 11:03
ايران بورس: درج موسسه مالى و اعتبارى بنياد در فهرست شركت هاى پذيرفته شده در بورس آخرين مراحل خود را مى گذراند. به گزارش ايران بورس، با توجه به برگزارى مجمع عمومى فوق العاده موسسه مالى و اعتبارى بنياد و تصويب افزايش سرمايه موسسه از ۷۰ ميليارد به ۲۰۰ ميليارد ريال، سهام اين موسسه به زودى در تالار بورس عرضه خواهد شد. گفتنى است كه در صورتى كه موسسه مالى و اعتبارى بنياد ۳۳درصد سهام خود را به عموم عرضه كند مى تواند به بانك تبديل گردد.

Reza
June 2nd, 2004, 12:59
نحوه ورود موسسه مالي و اعتباري بنياد شنبه‌ آينده تعيين مي شود

گروه بورس- همايون دارابي- جلسه نهايي تصميم‌گيري در مورد نحوه ورود سهام موسسه مالي - اعتباري بنياد شنبه آينده برگزار خواهد شد.

در اين جلسه كه عصر روز شنبه ساعت 15 عصر برگزار مي‌شود چگونگي ورود سهام موسسه مالي- اعتباري بنياد با حضور نمايندگان اين موسسه، مديريت بورس و سعيد عليشاهي مدير عامل كارگزاري بهگزين به عنوان كارگزار معرف اين موسسه به بورس برگزار مي‌شود.عليشاهي روز گذشته در گفت‌وگويي اختصاصي خاطرنشان كرد: كارهاي تشريفاتي ورود اين سهم به تابلو انجام شده و مواردي كه بر اساس تصميم بورس مي‌بايست رفع مي‌شد نيز حل شده است.

وي افزود: در حال حاضر گزارش پذيرش موسسه مالي - اعتباري آماده شده است و انتظار مي‌رود جلسه شنبه آخرين مرحله در روند ورود اين سهم به بورس باشد.عليشاهي در مورد نحوه عرضه اين سهم به بورس گفت: كار به صورتي برنامه‌ريزي شده است كه منافع خريداران سهام و عرضه‌كننده توامان تامين شود.

وي با اشاره به پذيره‌نويسي بانك پارسيان اظهار داشت: اين پذيره نويسي به نفع سهامداران اوليه پارسيان بود كه دارايي آنها را در مدت 2 سال، 25 برابر ساخت حال آنكه بانك‌هاي كارآفرين و اقتصاد نوين تاكنون تنها 10 برابر بر سرمايه سهامداران اوليه خود افزوده‌اند.عليشاهي خاطرنشان كرد: پس از جلسه روز شنبه زمان دقيق ورود سهام موسسه مالي - اعتباري بنياد به بورس تعيين مي‌شود و البته انتظار مي‌رود اين امر تا پايان هفته آينده محقق شود.

شايان ذكر است،‌ موسسه مالي و اعتباري بنياد در تاريخ 8/3/1364 با موافقت نخست وزيري وقت از سوي بنياد مستضعفان و جانبازان تاسيس گرديد و در حال حاضر نيز 70 درصد سهام موسسه متعلق به اين بنياد است.

موسسه مالي و اعتباري بنياد در 21/10/82 توسط كارگزاري بهگزين تقاضاي ورود به بورس مطرح گرديد و اين تقاضا در حال حاضر آخرين مراحل كاري خود را مي‌گذراند. دكتر رضا شيوا مديرعامل موسسه مالي - اعتباري بنياد روز يكشنبه گذشته در مورد نحوه ارايه سهام موسسه مالي- اعتباري بنياد در بورس گفت: 40درصد سهام اين موسسه براي فروش عرضه خواهد شد كه 33 درصد در مرحله نخست و 7درصد در 6 ماه آينده عرضه مي‌گردد.

وي گفت: 33 درصد سهام موسسه معادل 66 ميليون سهم خواهد بود و خريداران تا 10درصد سهام را خريداري مي‌كنند.

كارشناسان بازار براي سهام موسسه مالي- اعتباري بنياد اهميت خاصي قائلند و به ويژه آنكه در خلال ماه جاري سهام بانك‌هاي پذيرفته شده در بورس از استقبال بسيار زيادي برخوردار بوده و رشد فوق‌العاده‌اي توسط سهام بانك‌هاي كارآفرين و اقتصادنوين در تالار بورس ثبت گرديده است كه اين روند همچنان ادامه دارد. در خارج از بورس نيز پذيره‌نويسي 166 ميليارد توماني بانك پارسيان روز شنبه گذشته با استقبال فوق‌العاده‌اي مواجه گرديد به گونه‌اي كه اين حجم از پذيره‌نويسي در خلال 7 ساعت صورت پذيرفت. از اين رو انتظار مي‌رود سهام موسسه مالي- اعتباري بنياد نيز كه پس از ارايه سهام آن در تالار تبديل به بانك بنياد خواهد شد نيز از استقبال فوق‌العاده‌اي برخوردار گردد.

دنياي اقتصاد

Reza
June 7th, 2004, 09:21
زمان ورود سهام موسسه مالي و اعتباري بنياد نامشخص ماند

گروه بورس- همايون دارابي: جلسه روز شنبه گذشته بورس اوراق بهادار براي تعيين زمان ورود سهام موسسه مالي و اعتباري بنياد با توجه به وجود ابهاماتي در ميزان سرمايه اين موسسه بدون حصول نتيجه‌اي مشخص پايان يافت.

يك منبع مطلع با بيان اين مطلب افزود: سرنوشت ورود سهام موسسه مالي و اعتباري بنياد به جلسه‌اي ديگر كه در مورد افزايش سرمايه اين موسسه قبل از ورود به بورس در بنياد برگزار خواهد شد، واگذار گرديده است.

وي خاطرنشان كرد: از نظر بورس، عملاً روند پذيرش موسسه مالي و اعتباري بنياد خاتمه يافته تلقي مي‌شود و احتمالاً تا چند روز آينده گزارش درج و پذيرش اين سهم بر روي سايت بورس (www.Irbourse.com) منعكس خواهد شد. وي گفت: بدون افزايش سرمايه اين موسسه نحوه قيمت‌گذاري و شمار سهام قابل واگذاري موسسه مشخص نخواهد شد.

شايان ذكر است: سرمايه ثبت شده موسسه مالي و اعتباري بنياد در حال حاضر معادل 70 ميليارد ريال و معادل 70 ميليون سهم است كه نسبت به بانك‌ها و موسسات مشابه بسيار كم و ناچيز مي‌باشد و در صورتي كه اين موسسه با اين شمار سهم وارد بورس شود، قيمت سهام آن در حدي فوق‌العاده بالا تعيين خواهد شد و براي شفاف شدن قيمت‌گذاري افزايش سرمايه آن لازم است. شايان ذكر است EPS موسسه مالي و اعتباري بنياد در سال 82 معادل يك هزار و 900 ريال بوده است وتعيين EPS واقعي اين سهم در سال 83 نيازمند تعيين سرمايه موسسه است.

دنياي اقتصاد

Reza
June 8th, 2004, 11:28
موسسه مالي و اعتباري بنياد به بورس پيوست

تهران-خبرگزاري كار ايران
شركت مالي و اعتباري بنياد (سهامي عام ) از امروز مورخ 18 خرداد ماه با نماد "وبنياد" به فهرست شركتهاي بورسي اضافه شد.
به گزارش خبرنگار بازار سهام ايلنا , نام اين شركت به عنوان سيصد و نود و دومين شركت پذيرفته شده در بورس , در بخش واسطه گري مالي و با كد 03-19-65 در فهرست نرخ هاي سازمان بورس اوراق بهادار درج شد.
بر اين اساس , اين نماد در تالار اصلي بورس به فعاليت خواهد پرداخت.

Reza
June 9th, 2004, 12:30
مالی اعتباری بنياد در بورس تهران

به زودی سهام شرکت مالی اعتباری بنياد در بورس تهران عرضه خواهد شد که لازم ميدانيم نکاتی را درباره اين شرکت ذکر کنيم:

۱- اين شرکت نسبت به بانکهای خصوصی کشور از نظر تعداد شعبه ، منابع جذب شده ، نسبت سود به سرمايه ، تعداد کارکنان و بازدهی در رده ای کاملا بالاتر و بهتر قرار داشته و بيشتر در حد و اندازه يک بانک دولتی است تا خصوصی.

۲- سود اعطايی به سپرده های مختلف از سوی اين شرکت از تمام بانک های خصوصی کمتر است که منجر به بازدهی بيشتر برای اين شرکت خواهد شد.

۳- سرمايه گذاری اين شرکت در بورس تهران که ظاهرا از طريق يک شرکت مشاوره ای انجام شده است اگر چه حاشيه سود خوبی برای شرکت دارد ولی زياد سود ده نبوده است.

۴- سود برای هر سهم ۸۱ به ۸۰ ، ۴۹.۳٪ افزايش را نشان می دهد.

۵- سود پيش بينی شده ۸۲ به واقعی ۸۱ ، ۱۳.۵٪ افزايش داشته است در حالی که سود واقعی ۸۲ به واقعی ۸۱ ، ۵۱٪ افزايش داشته و واقعی ۸۲ به پيش بينی ۸۲ ، ۳۳.۵٪ افزايش داشته است.

۶- پيش بينی سود ۸۳ نسبت به واقعی ۸۲ ، ۳.۴۶٪ کاهش نشان می دهد در حالی که پيش بينی ۸۳ به پيش بينی ابتدای ۸۲ ، ۳۴.۹٪ و نسبت به پيش بينی مهرماه ۸۲ ، ۲۸.۸٪ افزايش نشان می دهد.

۷- شرکت سرمايه خود را قبل از ورود به بورس از ۷۰ ميليارد ريال به ۲۰۰ ميليارد ريال افزايش داده است.

با توجه به مطالب ذکر شده خريد سهام اين شرکت در هفته های آينده تا نسبت پی به ای ۱۵ قبل از مجمع توصيه می گردد.

منبع: وبلاگ بازار مالي http://persia585.persianblog.com

kamyar
June 13th, 2004, 11:57
سلام يكي از فاكتور هايي كه دست ما را در بانك ها باز مي گذارد رشد سود مي باشد مثلا
اقتصاد نوين رشد سودش بترتيب زير بوده است
۱۴ تومان
۳۸ تومان
۷۰ تومان
ميبينيد كه هر ساله دو برابر شده است براي من اين سوال ژيش مي ايد كه چرا وبنياد اين رشد را نداشته است . و ايا حال كه اين رشد را نداشته است درست است كه ما به ان پي به اي در حد اقتصاد نوين و پارسيان بدهيم ؟ ممنون .
:ph34r:

Reza
June 29th, 2004, 16:34
http://www.sharghnewspaper.com/830409/038166.jpg

عباس هشى: معاملاتى شدن سهام مؤسسه مالى و اعتبارى بنياد نقش بسيار مهمى در پذيرش سهام ساير مؤسسات مالى و تبديل شدن آنها به بانك و به تبع آن ايفاى نقش مؤثر بانك هاى خصوصى در بازار سرمايه كشور، داشته است.يكى از مشكلات و موانع اصلى در عدم موفقيت برنامه خصوصى دولت، نبودن بانك هاى خصوصى در صحنه فعاليت اقتصادى كشور است. با دولتى شدن اقتصاد كشور در سال ۱۳۵۸ ( از جمله دولتى شدن بانك ها ) ،كمبود بانك خصوصى همواره محسوس بوده و لذا با توجه به مقررات بانكى و پولى كشور، زمينه تأسيس مؤسسات مالى و اعتبارى فراهم شد و اولين آن، مؤسسه مالى و اعتبارى بنياد بود كه در سال ۱۳۶۴ فعاليت خود را شروع كرد.

در ابتدا، فعاليت اين مؤسسه عمدتاً در محدوده شركت هاى وابسته به بنياد بوده و به مرور زمان و توسعه فعاليت، عملاً در بخش خصوصى نيز ارائه خدمات كرده است.در دهه ۶۰ و ۷۰ كه بانك هاى دولتى به دلايل عديده از جمله تسهيلات تكليفى، قادر به كسب سود معقول نبودند و نسبت هاى مهم مالى آنها از جمله سود ناخالص به درآمد، سود به حقوق صاحبان سهام، سود به دارايى ها و حقوق صاحبان سهام به دارايى ها به ترتيب ۲ تا ۵ درصد ، ۷ تا ۱۰ درصد، كمتر از يك درصد و ۲ الى ۴ درصد بود، در مؤسسه مالى و اعتبارى بنياد به دليل عدم مشمول به محدوديت هاى فوق و بهره مندى از امكانات اقتصادى و مديريت وجوه اين نسبت ها به ترتيب ۲۳ تا ۳۰ درصد، ۱۱ تا ۳۰ درصد، ۲ الى ۳ درصد و ۵ الى ۱۰ درصد بوده است.

اين نسبت هاى مثبت نشان دهنده مديريت مطلوب بر وجوه و كسب سود توسط اينگونه مؤسسات بوده است كه البته برخوردارى از حمايت دولتى در دهه ۶۰ كسب سود آنها نيز قابل توجه بوده است.

اگر چه از هنگام تأسيس همواره موضوع چگونگى صدور مجوز به نام مؤسسه و حتى دريافت مجوز بانك به نام اينگونه مؤسسات همواره اختلاف نظر بين سران بانك مركزى و بنياد وجود داشت ليكن بعد از مؤسسه، عملاً تعداد ديگرى مؤسسه مالى و اعتبارى توسط بخش خصوصى در كشور داير شدند كه همگى آنها اين فعاليت را مقدمه اى بر فعاليت بانكى دانسته اند و عملاً چاره اى جز پذيرش آنها به عنوان بانك وجود نداشت. كمبود بانك هاى خصوصى در كنار برنامه خصوصى سازى را بايد با خصوصى سازى بانك ها عملى مى كردند ليكن به دليل مقررات محدود موجود از يك طرف و عدم تمايل مديران ارشد تصميم گير براى خصوصى سازى بانك ها از طرف ديگر، عملاً اين فرايند تحقق نيافته و اين كمبود در بازار سرمايه و مالى كشور را ابتدا مؤسسات مالى و اعتبارى و سپس بانك هاى خصوصى جبران كردند. اگر چه فعاليت اين مؤسسات مالى تابع مقررات و ضوابط بانك مركزى است ليكن شكل گيرى و تحقق اينگونه مقررات و نظارت بر آن در شرايطى از مبانى منطقى و جلب اعتماد عموم برخوردار مى گردد كه سهام اينگونه مؤسسات در بورس اوراق بهادار پذيرفته شود و ضوابط و مقررات حاكم بر بازار سرمايه از جمله شفافيت اطلاعات، روان بودن سهام، نبود سهامدار عمده (على الخصوص دولتى و نهادى) بر آن حاكميت پيدا كند.

عملاً محيط بورس اوراق بهادار و بازار سرمايه امكان فعاليت بيشتر و جلب سهامداران بيشترى را براى مؤسسه فراهم مى كند، از طرف ديگر با مترتب شدن مقررات و ضوابط بورس بر فعاليت مؤسسه، مؤسسه الزاماً در نظام حسابخواهى و حسابدهى و گزارشگرى وضعيت به مراتب بهتر از قبل را دارا خواهد بود. مسئولين و صاحبان سهام مؤسسه مالى و اعتبارى بخشى از تعهدات فوق را ايفا كرده و با زمينه سازى مناسب براى احراز شرايط پذيرش (از جمله اطلاعات مالى و صورت هاى مالى حسابرسى شده) توانسته اند كه اولين خوان پذيرش سهام ساير مؤسسات مالى را فراهم كنند و (مؤسسه مالى اعتبارى مى تواند پيشگام پذيرش سهام ساير مؤسسات مالى باشد) كمى تعداد بانك هاى خصوصى پذيرفته شده در بورس از يك طرف، نياز شديد بازار سرمايه كشور اينگونه بانك ها در بورس تهران محسوس باشد (علاقه مندى صاحبان سهام، حتى مردم عادى به خريد اينگونه سهام حاكى از تأييد مراتب فوق است) حال كه مؤسسه اعتبارى بنياد شرايط پذيرش از جمله عرضه ۳/۱ سهام خود را به بازار پذيرفته است، به طور قطع عرضه اين تعداد سهام در بورس در بخش قيمت سهام بانك ها كمك مؤثرى خواهد بود. از طرف ديگر به قرار اطلاع، مسئولين بانك مركزى هم پذيرفته اند كه بالاخره به درخواست چند ساله مؤسسه، براى اعطاى امتياز بانك خصوصى به مؤسسه جواب مثبت دهند و عملاً به بحث چند ساله در خصوص چگونگى ارائه امتيازات به مؤسسه و حتى «بانك خصوصى» خاتمه دهند.

بازار سرمايه كشور نياز به تداوم اعتماد عمومى مردم به بورس دارد ، چگونگى معاملات انجام شده در سهام بانك پارسيان (هنوز سهام آن در بورس پذيرفته نشده است)، مردم را به سهام بانك ها علاقه مند ساخته است و تأثير اين اتفاق بر افزايش قيمت سهام ساير بانك ها طى سه هفته گذشته محسوس بوده است. لذا ايجاد زمينه مناسب براى حضور «مردم واقعى» براى خريد سهام قابل عرضه توسط مؤسسه، امرى ضرورى به نظر مى رسد زيرا كه مؤسسه از يك عملكرد مطلوب طى چند سال گذشته برخوردار بوده كه اين عملكرد خوب ناشى از زحمات مديريت مطلوب در جلب سپرده هاى مردمى و وجود نام بنياد و شركت هاى وابسته آن در فعاليت اقتصادى مؤسسه بوده است (كمك حمايتى) ، لذا مردم بر اين تصورند كه تداوم اين موقعيت ها تأثير قابل توجه اى بر بازده سهام و ارزش افزوده سهام آن خواهد داشت.

از طرف ديگر وجود شركت هاى سرمايه گذارى حاشيه اى بنياد و همچنين ساير شركت هاى سرمايه گذارى وابسته به دولت (غير مستقيم) مى توانند متقاضيانى از نوع فقط «مردم» باشند كه به دليل حضور مؤثر در بازار مى توانند زودتر اينگونه سهام را خريدارى كنند. لذا اتخاذ تدابير لازم توسط مسئولين محترم بورس براى حصول اطمينان از وجود زمينه مناسب و منطقى براى خريد اينگونه سهام توسط مردم به معنى واقعى مورد توصيه و تأكيد است.

شرق- به نقل از ايلنا

Reza
July 4th, 2004, 15:28
موسسه مالي واعتباري بنياد دست به دامن" بامشاد" شد

خبرگزاري كار ايران

شب گذشته موسسه مالي و اعتباري بنياد در اقدامي نه چندان جالب و جذاب از طريق يكي از برنامه هاي پربيننده تلويزيوني تبليغ سهام عرضه نشده خود در بازار پرداخت و سعي كرد اين سهام را براي بينندگان برنامه رومانتيك و پروانه اي جلوه دهد.
در برنامه نقطه چين كه تاكنون اسپانسرهاي بسياري مانند شركت سامسونگ و سايپا را در كنار خود داشت, شب گذشته پذيراي موسسه مالي و اعتباري بنياد بودكه به تازگي مجوز حضور در بورس را دريافت كرده و از همين ابتدا هم سعي در بازار سازي براي سهام خود دارد.
اين در حالي است كه نقطه چين قصد داشت بيينده را آنچنان اقنا ع كند كه خريداران اين سهام برندگان واقعي بورس هستند در حالي كه فعاليت بورس طي سالهاي فعاليتش نشان داده سهام شركت هايي از بخت بالا و استقبال خوب برخوردار مي شوند كه پتانسيل واقعي را داشته و قيمت آنها به صورت ذاتي تعيين شود نه بيشتر از آن. از سوي ديگر طبق برخي شنيده ها ، موسسه مالي و اعتباري بنياد طي ماههاي اخير با خريد و فروش سهام بانك هاي خصوصي اقتصادي نوين و كارآفرين قصد داشت سهام اين بانك ها را پرطرفدار نشان دهد تا پس از ورود چنين استقبالي نيز از سهام اين موسسه صورت گيرد.
تبليغات غير مستقيم اين موسسه از طريق تلويزيون و در قالب يكي از پربيننده ترين برنامه هاي آن بسياري از محافل اقتصادي كشور را به واكنش برداشت به طوريكه سايت اختصاصي سازمان بورس اوراق بهادار در بخش تريبون آزاد به نقد اين فرايند پرداخته و تحليل جامعي از آن را براي خوانندگان ارايه كرد كه در پي مي آيد.
شب گذشته سريال پربيننده نقطه‌چين به "بورس‌بازي" اختصاص داشت و قهرمانان اين مجموعه كه همواره روياي ثروتمندشدن بي‌دغدغه را در سر مي‌پرورانند اين بار به خريد و فروش سهام روي آوردند تا بخت خود را در اين زمينه بيازمايند.
در اين ميان از سهام "موسسه مالي - اعتباري بنياد" سخن به ميان آمد و در نهايت برنده بازي آنهايي شدند كه سهام اين موسسه را خريده بودند. چنين پيداست كه موسسه مالي و اعتباري بنياد "اسپانسر" برنامه ديشب نقطه‌چين بود و از مردم مي‌خواست با خريد سهام اين موسسه به روياي خود براي سرمايه‌گذاري پرسود و بي‌دغدغه جامه عمل بپوشند. پخش مجموعه شب گذشته سوالاتي در ذهن فعالان بازار سرمايه ايجاد مي‌كند كه در ادامه به آن مي‌پردازم. 1. موسسه مالي - اعتباري بنياد اخيرا بعد از كش و قوس‌هاي فراوان در فهرست نرخ‌هاي بورس درج شد و با توجه به برگزاري مجمع موسسه طي روز جاري احتمالا ظرف روزهاي آينده دادوستد سهام آن در بورس آغاز مي‌شود. به طبع، ايجاد عطش خريد سهام موسسه مالي - اعتباري بنياد وقتي با عرضه محدود سهام اين موسسه در بازار همراه باشد مي‌تواند زمينه‌ساز رشد قيمت آن شود. اما اين رشد قيمت مي‌تواند ربطي به ارزش ذاتي سهام بنياد نداشته باشد و صرفا از آن رو رخ دهد كه عرضه سهم تكافوي تقاضاي "تحريك شده" موجود را نكند. در چنين شرايطي، براي مدتي عطش تقاضا روند فزاينده قيمت را به دنبال دارد. اما تنها براي مدتي. بعد از گذشت اندك زماني، هنگامي كه قيل‌وقال‌ها مي‌خوابد سهام‌داران به "سودآوري واقعا موجود" يا ارزش ذاتي سهم نگاه مي‌كنند ناگهان تب خريد سهام فروكش مي‌كند و در شرايطي كه عرق سرد فروكش كردن تب بر پيشاني خريداران سهام نشسته، قيمت سير نزولي را آغاز مي‌كند. 2. در اين چرخه شتابان صعود و نزول قيمت سهم، چه كساني سود مي‌برند؟ آيا موسسه مالي - اعتباري بنياد بدين ترتيب مي‌تواند سهام‌داراني بلندمدت و پابرجا براي موسسه خود تدارك ببيند؟ گمان نمي‌كنم سهام‌داري كه انتظار سودآوري غيرمتعارف و خارق‌العاده )چنانكه موسسه بنياد در تبليغات خود در مجموعه نقطه‌چين مدعي شده( داشته يكباره با سهمي متعارف و با رشد معمول مواجه شود چندان دل به ادامه سرمايه‌گذاري در اين سهام ببندد. 3. نكته بسيار مهم اين است كه، بر اساس ضوابط بانك مركزي، بانك‌ها مي‌توانند حداكثر 3/5 درصد مانده سپرده‌هاي خود را به عنوان حق‌الوكاله محسوب نمايند. و كليه منابع درآمدي بانك به جز 3/5 درصد حق‌الوكاله مزبور متعلق به سپرده‌گذاران است. در چنين شرايطي اساسا اين سپرده‌گذاران در بانك يا موسسه مالي - اعتباري هستند كه از فعاليت‌هاي سودآور بانك يا موسسه اعتباري منتفع مي‌شوند، نه سهام‌داران. بنابراين، سودآوري آتي اين موسسات نيز عمدتا نصيب سپرده‌گذاران خواهد شد، نه سهام‌داران. 4. تجربه جهاني نشان داده است كه قيمت سهام بانك‌ها و موسسات مالي - اعتباري غيربانكي و حجم سپرده‌هاي آن‌ها رابطه همبستگي مستقيم دارند. بدين ترتيب كه رشد قيمت سهام رشد ميزان سپرده‌ها را به دنبال دارد و به همين ترتيب كاهش قيمت سهام نيز كاهش سپرده‌ها و مي‌دانيم كه اين هر دو روندهايي است كه با تقويت يكديگر مي‌توانند خود را تشديد كنند. يعني كاهش قيمت سهام كاهش سپرده‌ها را به دنبال دارد، كاهش سپرده‌ها كاهش سودآوري را به دنبال خواهد داشت. كاهش سودآوري كاهش بيشتر قيمت سهام را به دنبال مي‌آورد و اين چرخه استمرار مي‌يابد. از همين رو، بانك‌ها و موسسات مشابه در بازار سرمايه عموما سياست‌هاي محافظه‌كارانه‌ را دنبال مي‌كنند. يعني حتي‌الامكان تلاش مي‌كنند قيمت سهام فاصله چنداني با ارزش ذاتي آن نگيرد، حتي در سطوحي پايين‌تر قرار داشته باشد.

Reza
July 19th, 2004, 12:57
عرضه سهام موسسه مالي اعتباري بنياد به تعويق مي‌افتد

فروزنده با ارسال نمابري به عبده تبريزي دبير كل بورس تهران خواستار تعويق عرضه سهام موسسه مالي اعتباري بنياد شد.
فروزنده در نمابرارسالي خود، هدف از اين درخواست را فراهم شدن فضايي شفاف براي تصميم گيري حاضران در تالار بورس براي خريد سهام عرضه شده از موسسسه مالي اعتباري بنياد اعلام كرده است.

منبع: جهان اقتصاد