PDA

View Full Version : بازي جنجالي سهام


Reza
April 30th, 2004, 03:32
http://www.sharghnewspaper.com/830210/024669.jpg

اگر فكر مى كنيد بورس در روز هاى آينده آرام خواهد بود و شما اجازه خواهيد داشت كه در مورد سبد سهامتان مجدداً برنامه ريزى كنيد، بايد بگويم كه سخت در اشتباهيد.گرگ هاى ناامنى اطراف بازار نشسته اند و هر كدام درصددند كه يك تكه از «سرمايه هاى لخم» را به سويى ببرند. حتماً آرزو داريد كه اين هجوم هاى وحشتناك امنيت سرمايه گذارى شما را به خطر نيندازند. حتماً با خودتان فكر مى كنيد كه بايد پولتان را برداريد و از اين بازار بيرون بكشيد. اما ما پيشنهاد مى كنيم كمى دست نگه داريد. حتماً به ياد داريد كه شما وارد بورس شده ايد. بورسى كه علاوه بر سود هاى كلان، خطر هم دارد. با اين وصف آيا گمان نمى كنيد كه از همان ابتدا نبايد وارد بازار مى شديد؟

امروز كه اين مطلب را مى خوانيد پنج شنبه است و ما قصد داريم از اين پس گزارش هاى خوبى از رويداد هاى هفتگى بازار تهيه كنيم. گذشته از فضاى وهم آلودى كه بر بورس تهران سايه افكنده، چهارراه استانبول هم در شوك قيمت بالاى سكه و طلا فرورفته، اما كسى نمى داند واقعاً در بازار سهام و بازار هاى موازى چه مى گذرد.با وجود سپرى شدن تعطيلات نوروزى و فعاليت دوباره بازار سكه و طلاى تهران، به دليل ايجاد شده در سال جارى، بازار سكه و طلاى تهران همچنان در ركود به سر مى برد.بسيارى از فعالان بازار سكه و طلاى تهران نيز ضمن تاييد راكد بودن بازار سكه عنوان كردند كه تاريخ بازار سكه و طلاى تهران تاكنون شاهد چنين ركودى نبوده است.

ميركاظمى، يكى از كسبه بازار سكه و طلاى تهران در اين خصوص اظهار داشت: هر سال بعد از تعطيلات نوروزى، نرخ سكه و طلا كه قبل از عيد افزايش يافته بود، دوباره قيمت آن در بازار سير نزولى پيدا مى كرد اما در حال حاضر با وجود سپرى شدن تعطيلات نوروزى نرخ قيمت سكه و طلا همچنان بالا بوده و حتى افزايش نيز يافته است.

در بورس اوراق بهادار هم اوضاع همين طور است. بحث كنار گذاشته شدن عبده تبريزى (به خصوص بعد از آن سخنرانى عجيب در طرفدارى از وزير قبلى اقتصاد) به شدت بر بازار حاكم شده و در مورد جانشين احتمالى او هم گمانه زنى افزايش يافته است. خبرگزارى ايلنا چند روز است بر خبر بركنارى ميرمطهرى از سازمان خصوصى سازى اصرار مى ورزد، ديروز هم دوباره به پدر خوانده حمله كرد و او را رفتنى دانست.ما كه به موبايل ميرمطهرى زنگ زديم، گفت: «باور كنيد من هم مثل دوستان از قضايا بى خبرم. آنها حتماً اخبار دقيقى دارند.» از طرف ديگر، با وجودى كه شايعه رفتن عبده تبريزى هم پررنگ شده باز كسى آن را به طور رسمى تاييد نمى كند. پس فعلاً شما هم مثل ما گوش به زنگ باشيد تا به محض تصميم گيرى هاى جديد اخبار آن را منتشر كنيم. لااقل تا آن موقع مشخص مى شود كه خبرگزارى ها از تخريب مردان بازار سرمايه چه نيتى دارند.

• از بازار چه خبر
در چند سال اخير بورس تهران نشان داده است كه اگر امور جانبى كارى به كارش نداشته باشد، هميشه روند مناسبى را براى رشد طى خواهد كرد. اين هفته هم شاخص بورس كه در روز اول هفته رشد داشت تحت تاثير بركنارى وزير اقتصاد و جايگزينى وزير كار و امور اجتماعى به جاى وى قرار گرفت.

۱- سيمان
برخلاف جو منفى بازار و انتظار سهامداران جزء بر تداوم اين روند، اين گروه پيش بينى روز هاى خوب و يا حداقل با ثباتى براى صنعت سيمان در آينده بسيار نزديك مى كند. همچنين رشد خوب هلدينگ هاى سرمايه گذارى با پرتفوى سيمان نظير سرمايه گذارى بيمه را در كوتاه مدت پيش بينى مى كند.

۲- بانكدارى (خصوصى)
بعضى ها نسبت به اين رسته ديد بسيار مثبتى دارند. با توجه به رشد فزاينده سپرده گذارى ها نزد بانك هاى خصوصى (در برخى موارد رشد ۳۰۰ _ ۲۰۰ درصدى مشاهده مى شود)، دريافت وام هاى خارجى با نرخ بهره كم و استفاده از همين نقدينگى در پرداخت تسهيلات با نرخ بهره چند برابر به متقاضيان بى شمار آن و اقبال عمومى به بانك هاى خصوصى، سود آنها در هر دوره حداقل رشد ۱۵۰ درصدى را تجربه كرده و خواهد كرد.پيش بينى رشد P/E اين رسته تا مرز ۱۵ در آينده نزديك و تثبيت آن در محدوده ۲۰_ ۱۵ مى شود.

با اين حال بعضى ديگر از بازيگران معتقدند، از آنجايى كه در شرايط فعلى مردم براى خريد مسكن، خودرو و... نقدينگى خود را به طور كامل در اين نوع كالا نمى گذارند و يا اصولاً نقدينگى كافى ندارند، لذا شرايط استفاده از اين بانك ها مورد توجه قرار گرفته و بانك ها از اين طريق درآمد خوبى را كسب مى كنند. هر چند خدمات ديگرى از جمله سپرده گذارى، خدمات ارزى و ريالى، كارت هاى اعتبارى، پيوستن به طرح شتاب و ... جزء كار و برنامه بانك هاست، البته عدم اعتماد مردم به بانك هاى قرض الحسنه نيز مزيد بر علت است و اگر بخواهيم در بورس در مقياس مقايسه با ديگر گروه ها آنها را بسنجيم رتبه خوبى در سال ۸۳ خواهند داشت. نقطه نظرات و برنامه وزير جديد اقتصادى نيز مزيد بر علت است: «نظام بانكى بايد از قيد و بند هاى كنونى (مانند ساختار بوروكراتيك دولتى و تسهيلات تكليفى و عدم كفايت نسبت سرمايه) رهايى يابد و تا حد امكان و براساس قانون و با سازوكار بازار عمل كند. در اين جهت بايد به بانك هاى خصوصى ميدان داد و در عين اصلاح ساختار بانك هاى دولتى آنها را در جهت تحريك بيشتر به پيش برد.

همچنين، بانك ها بايد در جهت تامين منابع مالى براى بخش خصوصى با هدف انجام سرمايه گذارى جديد اهتمام كنند. همانگونه كه مستحضريد در كشور ما نرخ وام اعطايى به بخش خصوصى نسبت به توليد ناخالص داخلى ۱۲ درصد است، در حالى كه اين نسبت در كشورهاى پيشرفته بيش از ۸۰ درصد است.»

۳- معدنى و كانى غيرفلزى
«سال ۸۳، سال معدنى هاست» اين جمله اى است كه از اواخر سال ۸۲، زمزمه اهالى بورس بوده است. اين گروه تخصيص دادن حداقل ۲۵_۲۰ درصد از سبد سهام به اين صنعت را ضرورى مى داند.بعضى ها مى گويند يكى از دلايل رونق سهام اين گروه، افزايش قيمت هاى جهانى است.

۴- خودرو
همان طور كه پيش بينى مى شد بهار خودرويى ها با اولين نسيم بهار طبيعت آغاز شد. اين گروه اوج اين اقبال را اواسط ارديبهشت ماه مى داند.P/E اين صنعت به دو شاخه خودرو هاى سبك (سوارى) و سنگين تقسيم بندى مى شود. محدوده P/E خودرو هاى سوارى ۱۰-۸ و خودرو هاى سنگين حداقل ۱۰ برآورد مى شود و سهامداران با توجه به اين نكته مى توانند قيمت مناسب جهت خريد را محاسبه كنند.با اين حال مخالفين معتقدند: اين صنعت وضعيت مطلوبى ندارد و به دليل نقدشوندگى خوب اين گروه، سريعاً از سبد اشخاص بيرون رفته و با سهامى باسودآورى كوتاه مدت تعويض مى شود. اين صنعت با توجه به اينكه مردم عموماً محصولات آنها را به صورت ليزينگ خريدارى مى كنند سود فراوانى را براى بانك ها به ارمغان مى آورد. مواردى همچون صادرات كه به ندرت صورت مى گيرد.سرمايه گذارى خارجى در اين صنعت و سرمايه گذارى شركت هاى خودروسازى در بورس و ساير صنايع مى تواند به اين صنعت كمك كند.

۵- سرمايه گذارى ها
سرمايه گذارى ها: برخى از سرمايه گذارى ها با مديريت قوى و مسلط بر بازار به موقع نسبت به اصلاح و تغييرات در پرتفوى اقدام كرده و سودآورى هر چه بيشتر را به ارمغان مى آورند و مزيت نسبى آنها اين است كه افزايش ريسك در آنها نگران كننده نيست و خود اين شركت ها به تنهايى سبدخوبى هستند.

• بورس در هفته آينده
هفته آينده را مى توان آغاز روند طبيعى بورس، در سال ۱۳۸۳ دانست. بعد از ۲۷ اسفند ماه كه معاملات بورس تعطيل شد تا ۴ ارديبهشت ۱۳۸۳ فقط ۱۶ روز معامله در بورس صورت گرفت. از اين هفته به بعد تا تاريخ ۳۱ تير ماه حتى يك روز تعطيلى در روند طبيعى بورس اوراق بهادار وجود نخواهد داشت و انتظار مى رود كه اين پيوستگى معاملات در روند طبيعى قيمت سهام شركت ها موثر باشد و مانع از شايعه پراكنى هاى ناشى از تعطيلات خواهد شد. همچنين باعث خواهد شد كه منابع اطلاعاتى براى سهامداران جزء بيشتر باشد.يعنى تا آن موقع جايگاه مديريت بورس تهران همچنان بر صندلى دبير كلى تثبيت خواهد شد؟ يا پدرخوانده دوباره به بورس برخواهد گشت؟

شرق

kamyar
May 2nd, 2004, 01:45
يه نكته جال وجود داره او ن هم اينه كه اين مقاله تحليل گروه تدبير انديش مي باشد كه در سايت پارس موجود است ضمنا اقاي بي نشون قسمتي از انرا كپي كرده در همين سايت !!!!! به عنوان تحليل صنايع مطرح بورسي !!!! قسمت خنده دار اين است كه بي خيال انكه تدبير انديش من و دوست خوبم عبدالرضا مي باشيم جاي انكه شرق نام ما و يا سايت را بزند !!!!! سايت نامه شرق را در پايان مي زند البته نكته جالب اينست كه بدون اجازه ما در مطلب دست برده شده است!!!!
يا علي

kamyar
May 2nd, 2004, 01:50
منظورم بازي جنجالي سهام مي باشد !!!!
راستي ببخشيد من تاپيك جديد باز كردم اشتباها اين اتفاق افتاد
از مديريت سايت تقاضا دارم در صورت امكان اين متن را به انتهاي بازي جنجالي انتقال دهد و در غير اينصورت براي اشغال نشدن فضا انرا حذف كند
ممنون
كاميار فراهاني

yaser_rashidi
May 2nd, 2004, 11:13
Originally posted by كاميار@ ۱۳ ارديبهشت ۱۳۸۳ @ ۱۲:۴۵ قبل‏ازظهر
يه نكته جال وجود داره او ن هم اينه كه اين مقاله تحليل گروه تدبير انديش مي باشد كه در سايت پارس موجود است ضمنا اقاي بي نشون قسمتي از انرا كپي كرده در همين سايت !!!!! به عنوان تحليل صنايع مطرح بورسي !!!! قسمت خنده دار اين است كه بي خيال انكه تدبير انديش من و دوست خوبم عبدالرضا مي باشيم جاي انكه شرق نام ما و يا سايت را بزند !!!!! سايت نامه شرق را در پايان مي زند البته نكته جالب اينست كه بدون اجازه ما در مطلب دست برده شده است!!!!
يا علي
رعايت حقوق معنوي يكي از مساپلي است كه در كشور ما معني خاصي ندارد . خودت كه بهتر ميدوني كاميار عزيز . :)
بخاطر مطلبي كه نوشتين تبريك ميگم . خيلي خوب و از متن بازار خبر ميده . كار مفيديه .
يادته منو دلداري ميدادي ؟ ( :) ) منم بهت ميگم دلسرد نشو . حالا ميبيني چقدر سخته مطلبي كه براش زحمت كشيدي رو بري ببيني ناقص و بدون ذكر نامت و .... آوردن جايي ! دستتم به جايي بند نيست . ( تازه ما پست شما يا كس ديگه اي رو پاك نميكنيم...تو پارس همه پستهاي منو كه اعتراض كردم پاك كردند ! )
در هر صورت مطلب خوبيه .
موفق باشي
;)

Reza
May 2nd, 2004, 12:13
توضيح: همانطور که تصوير ابتداي مقاله نشان مي دهد، مقاله "بازي جنجالي سهام" از روزنامه شرق پنجشنبه ۱۰ ارديبهشت ۸۳ نقل شده است.
( براي مشاهده مقاله در روزنامه شرق روي لينک زير کليک کنيد: http://www.sharghnewspaper.com/830210/exchan.htm )

با توجه به اينکه مقاله با رعايت کامل اصل امانتداري و بدون هر گونه دخل و تصرف، از روزنامه شرق نقل شده است و در انتهاي مقاله، منبع(روزنامه شرق) ذکر شده است، به نظر مي رسد که قصوري از جانب سايت سرمايه دات کام در اين خصوص صورت نگرفته است.
(لازم به ذکر است در مقاله روزنامه شرق نيز اشاره اي به گروه تدبير انديش يا منبع ديگري نشده است.)

در مورد نقل قسمتي از مطلب با عنوان "تحليل صنايع مطرح بورسي" توسط يکي از کاربران، با توجه به اينکه امکان کنترل تمام مطالب نوشته شده توسط کاربران وجود ندارد، از گروه تدبير انديش درخواست مي نماييم توضيحات مورد نظر خود را در ادامه تاپيک مذکور درج نمايند.

از توضيح آقاي فراهاني تشکر مي کنم.

رضا

kamyar
May 2nd, 2004, 12:49
دوست عزيزم رضا
و يار شفيقم ياسر
من اعتراضي به سايت سرمايه ندارم و همچنين از اقاي بي نشون هم كمال تشكر را دارم و بطور حتم اگر به ايشان اعتراضي داشتنم همان چند هفته قبل كه مطلب پيست شد اعتراض مي كردم .
من و امثال من اينجا مي نويسيم تا با مخاطبمان خودمان از نزديك ارتباط برقرار كنيم و وقتي مي بينيم روزنامه و يا شخصي اين زحمت را دستاويزي براي پول در اوردن خودش مي كند شاكي مي شيم !!!!
ضمن انكه شخصا متن شرق ( هه هه متن گروه تدبير انديش ) را تحليل جامع نمي دانم و احساس مي كنم من و عبدالرضا ي عزيز بايد تلاش مضاعفي بكنيم. بهر حال باز هم تاكيد مي كنم سايت سرمايه طبق اصول اخلاقي عمل كرده و شخصا( به نمايندگي از تدبير انديش ) اعتراضي به ان ندارم .
ممنون