PDA

View Full Version : مفهوم EPS


Reza
March 25th, 2004, 17:06
EPS یا سود هر سهم مخفف اصطلاح (earning per share) می‌باشد. مفاهیم حاصل شده از این واژه از بنیادی‌ترین اصول تصمیم گیری در بازار سهام می‌باشند. در واقع این اصطلاح بیانگر سود شرکت در یک دوره مالی مشخص (به عنوان مثال یک سال مالی) به ازای هر سهم است. به عنوان مثال در حال حاضر EPS شرکت سیمان فارس و خوزستان از جانب خود شرکت برای سال مالی جاری 1801 ریال پیش بینی شده است که بیانگر تخصیص یافتن 1801 ریال سود به هر سهم این شرکت می‌باشد.

روند تغییرات EPS یک شرکت به شکل معنا داری می‌تواند اطلاعات مفیدی را درباره روند قیمت سهم به سرمایه‌گذاران بدهد.

برای بررسی روند تغییرات EPS سه حالت کلی را می‌توان در نظر گرفت (البته باید توجه داشت که تغییرات EPS با در نظر گرفتن احتمالی تغییرات سرمایه شرکت بررسی شود و توضیحات ذیل با فرض ثابت بودن سرمایه شرکت در بازه زمانی مورد نظر می‌باشد).

1- روند نزولی EPS: هنگامی‌که بررسی رفتارهای EPS یک شرکت در بازه های زمانی مورد نظر اعم از گزارشات فصلی و یا تغییرات سالانه نمایانگر روند نزولی آن باشد، می‌توان انتظار داشت که قیمت سهم نیز به تبعیت از روند نزولی سود، دچار کاهش شود. در نتیجه خرید و یا نگهداری چنین سهمی‌در سبد سهام غیر منطقی به نظر می‌رسد.

2- ثبات روند EPS: در حالتی که بررسی روند EPS یک شرکت بیانگر ثبات آن و یا ناچیز بودن دامنه نوسانات آن باشد می‌توان ثبات قیمت سهم را نیز محتمل دانست. چنین سهامی‌برای سرمایه‌گذارانی که تمایل به دستیابی به سودهای چشمگیر بازار ندارند و تنها حفظ سرمایه برایشان کفایت می‌کند می‌تواند قابل انتخاب باشد. اما از طرفی باید توجه داشت که لزوما ثبات روند EPS باعث ثبات قیمت سهم نخواهد شد.

3- روند صعودی EPS: در این حالت با بررسی وضعیت رشد EPS شرکت در بازه های زمانی مورد بررسی می‌توان به شکل معنا داری به شکل روند صعودی قیمت سهم پی برد. در این حالت با در نظر گرفتن روند صعودی EPS و پیش بینی رشد آتی آن در انتهای دوره مورد نظر می‌توان در مورد رشد قیمت سهم گمانه زنی‌هایی انجام داد.

دنياي اقتصاد

mojtaba
March 25th, 2004, 17:08
ممنون از نوشته‌ات خيلي خوب و ساده نوشته شده است.
الان كه زوده ولي فكر مي‌كنم با افزايش موضوعات مطرح شده در بخش آموزش نياز به يك سيستم كلي ساماندهي داريم تا پيگيري اطلاعات راحت باشه.
البته فكر مي‌كنم اين قضيه هم دست خودتو مي‌بوسه ;)

Reza
March 25th, 2004, 17:09
ممنون از لطفت آقا مجتبي.
چشم. شما مطالب آموزشو زياد بكنين، سازماندهيش با من.

money
March 25th, 2004, 17:10
مطلب جالبي بود. ممنون از زحمات شما

mr_aslani
December 19th, 2004, 09:32
:P

از اين به بعد منتظر مطالب آموزشي اينجانب باشيد.

yaser_rashidi
December 19th, 2004, 10:56
از اين به بعد منتظر مطالب آموزشي اينجانب باشيد

:)
با آغوش باز و گرم(البته چون اشاره كرديد مستر! :D ) پذيراي همه علاقمندان به مطالب آموزشي هستيم.
(خانومام البته ولكام هستن.....ولي حالا چه ميدونم با آغوش و ....نه :unsure:)
:P